Skleník vyrobený z PVC rúr urobí to sám: výkresy a montážne prvky

Vlastný skleník v chate je pre záhradníka nevyhnutnou vecou.Pre malé plochy je vynikajúca ľahká, ale pevná konštrukcia z PVC.Taký skleník ide pomerne rýchlo a jednoducho.Môže byť inštalovaný priamo na zem alebo na základ a povlak môže byť vyrobený z najbežnejších polyetylénových fólií alebo polykarbonátových dosiek.Skleníky tohto plánu je možné kúpiť bez problémov kdekoľvek, alebo ich možno navrhnúť samostatne a zostaviť vlastnými rukami, s minimálnym úsilím a finančnými nákladmi.

Príprava výkresov

Akákoľvek konštrukcia, dokonca aj najmenšiatrochu by sa malo začať s vypracovaním akčného plánu a výkresu.Najprv by ste mali zistiť, aké druhy skleníkov existujú.Zoberme si najčastejšie: klenuté, odnopatnye, štítové.

Klenutý skleník je štruktúra s klenutou strechou.Táto forma hornej časti štruktúry umožňuje rastlinám prijímať viac svetla, pretože lúče slnka sú rozptýlené na zakrivenom povrchu.Oblúkové skleníky sa v zime lepšie udržiavajú, pretože sa na streche nedochádza k hromadeniu snehu, pod hmotnosťou ktorej sa dá celý rám skleníku zdeformovať.Jeden skleníkspája jednu stranu s druhou konštrukciou. Táto možnosť predstavuje pomerne rozpočet a zároveň výrazne šetrí miesto na webe. Nevýhodou skleníka je to, že v zime je potrebné pravidelne z neho pravidelne čistiť sneh, pretože strešná konštrukcia mu nedovoľuje samovoľne kĺzať.

Najpopulárnejším typom skleníkov medzi domácimi záhradníkmi a záhradníkmi je štít. V tomto dizajne má strecha tvar trojuholníka. Nepochybnou výhodou takejto štruktúry je veľký priestor pre rast rastlín. Po rozhodnutí je potrebné vypracovať plán budovy a spočítať počet potrebných materiálov.

Pre skleník budete potrebovať:

 • dosky, ktoré musia byť pred výstavbou namočené antisepticky;
 • PVC rúry pre rám;
 • polyetylénový film alebo polykarbonát;
 • tyče (vysoké 50 - 6 cm);
 • klince, skrutky, skrutky, pánty, kľučky;
 • pánty na upevnenie rúr z PVC.

Príprava staveniska

Kľúčom k úspechu celej akcie je výber správneho miesta na inštaláciu skleníka, či už ide o sezónnu alebo trvalú výstavbu. Najlepšie je nájsť slnečné a drastické miesto. Bezpečnostnými prvkami tu môžu byť iné letné domy alebo solídny plot, samozrejme, že z plotov nebude mať zmysel.

Základné pravidlá, ktoré vám pomôžu vybrať najlepšiu možnosť umiestnenia stránokpre skleník:

 • vzdialenosť od najbližších jednopodlažných budov by mala byť najmenej 3 m, inak tieň zo susedných štruktúr skleník zakryje;
 • by sa mal tiež umiestniť skleník v určitej vzdialenosti od kríkov a stromov, pretože nielen vytvoria tieň, ale jeho korene odoberú vlhkosť zo skleníkov a zničia základ celej budovy;
 • Konce skleníka by sa mali umiestniť tak, aby smerovali k severu a juhu a aby dlhé steny štruktúry boli rovnobežné s čiarou východ - západ.Toto umiestnenie umožní zariadeniu poskytnúť maximálny teplo a svetlo po celý deň.

Akonáhle ste sa rozhodli na mieste, musíte pripraviť miesto na stavbu.Najprv musíte označiť potrebné územie kolíkmi a potom túto oblasť dôkladne vyčistiť a vyrovnať.Z vizuálneho hľadiska by mala byť zem bez svahov a jám.Inak dôjde k skresleniu celej štruktúry, čo spôsobí nerovnomerné rozdelenie zaťaženia na skleníkový povrch (silne to ovplyvní silu počas vetra a sneženia).

Inštalácia rámu

Najprv sa na zem nainštaluje drevený rám (vopred ošetrený antiseptikom), ktorý upevní PVC rúrku.Jeho veľkosť zodpovedá veľkosti skleníka.Potom sa namontuje kolík alebo výstuha (dĺžka 50–60 cm), na ktorú bude nainštalovaný skleníkový rám.Po upevnení kolíkov sa na ne položia pripravené rúrky z PVC.Zvážte, že ohýbanie potrubia sami je nesmierne ťažké,priviesť dobrovoľníkov od príbuzných, priateľov alebo susedov.

Po namontovaní rúrok na kolíky by sa mali pripevniť ich pripevnením k drevenému rámu pomocou špeciálnych držiakov závesov a samorezných skrutiek.Po dokončení montáže hlavného rámu skleníka by sa mala celá štruktúra spevniť a zabezpečiť ďalšie rúrky z PVC zhora a zboku.Mali by byť umiestnené v strede strechy a bočných stien. Na upevnenie ďalších rúr je lepšie použiť plastové spony. V konečnej fáze výstavby je skleník vyrobený z PVC, vyrobený vlastnými rukami, pokrytý filmom alebo polykarbonátom.

Video „Algoritmus na vytvorenie skleníka“

V tomto videu vidíte akčný algoritmus na vytvorenie skleníka z plastových rúr.

Film alebo polykarbonát

Pri výbere krytu skleníka vyrobeného z PVC rúr vlastnými rukami sa oplatí uvažovať o tom, že by mal byť ľahký, inak rám nevydrží zaťaženie a zrúti sa. Preto by ste mali túto možnosť okamžite zaskliť a zamerať sa na tieto typy skleníkových vrstiev:

 1. Filmový skleník. Plastová fólia ako obal na skleník vlastnými rukami má niekoľko výhod a nevýhod. Tento materiál je pomerne lacný, rovnako jednoduchý a ľahko použiteľný. Na pokrytie namontovaného skleníka filmom nie je potrebné vyvinúť osobitné úsilie. Tento materiál je veľmi ľahký, takže ho možno ľahko odstrániť do vzduchu. Na zimné obdobieplastová fólia sa musí rozobrať a skladovať na teplom mieste. Na jednej strane sa jedná o mimoriadne úsilie na konci sezóny a na jej začiatku, keď je potrebné znovu pokryť skleníky, a na druhej strane nie je potrebné sa obávať, že počas sneženia štruktúra nevydrží tlak a zrúti sa.
 2. Polykarbonátový skleník. Polykarbonát je plast, ktorý je čo najbližšie k sklu, ale je oveľa pevnejší a ľahší. Tento materiál dokonale zadržiava teplo, vďaka čomu je najlepším materiálom pre celoročné skleníky.

Ďalšou nespornou výhodou polykarbonátu na pokrytie ručne vyrábaných skleníkov je jeho trvanlivosť a pevnosť. Po úspešnom namontovaní dizajnu je na mnoho rokov možné zabudnúť na úsilie o usporiadanie ohniska na mieste. Pri výbere polykarbonátu venujte osobitnú pozornosť jeho hustote - menej husté listy sa ohýbajú silnejšie pod hmotnosťou snehu, preto si budú vyžadovať väčšiu starostlivosť. Skleníky z PVC sú najlepšou voľbou pre umiestnenie na malých letných pozemkoch a domoch. Ich výstavba zaberie málo času, vyžaduje malé fyzické a finančné náklady. Tento typ skleníkov sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, vysokou spoľahlivosťou a odolnosťou.

Video „Vlastnosti konštrukcie polykarbonátových skleníkov“

Autor tohto videa sa podelil o svoje skúsenosti s nákupom a výstavbou polykarbonátových skleníkov.