Ako a čo spracovať skleník na jar z fytofthory

Skleníky a skleníky si medzi záhradníkmi dlho zaslúžia úctu. Nie je ťažké udržiavať mikroklímu priaznivú pre pestovanie rastlín v takýchto zariadeniach. V poslednej dobe sa popularita takýchto štruktúr ešte zvýšila vďaka použitiu polykarbonátu. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam tento materiál preniesol skleník z čisto funkčnej štruktúry do kategórie prvkov krajinného dizajnu, ktoré sa v teplom období nerozoberajú. Avšak so všetkými svojimi nepopierateľnými prednosťami v niektorých situáciách sa skleníky stávajú živnou pôdou pre rôzne choroby, pretože vytvárajú priaznivé podmienky nielen pre vývoj rastlín, ale aj pre množenie rôznych patogénov. Jedným z nich je notoricky známa fytoftora.

Ako zistiť chorobu

Určiť napadnutie rastlín fytoftorom je pomerne jednoduché. Toto ochorenie postihuje hlavne solené plodiny, preto je potrebné hľadať znaky jeho prejavu pri skúmaní paradajok, baklažánov, papriky, zemiakov a húsenice vysadených v skleníku. Jahody však môžu napadnúť aj škodcovia. Neskorá pleseň sa začína objavovať tmavo šedo-hnedé škvrny na listoch rastlín. S vysokou vlhkosťouzadná strana doskových dosiek tvorila nadýchanú bielu patínuPotom sa na stonkách objavia tmavé škvrny.

Schéma vývoja plesne neskorej

Zasiahnuté listy vyschnú, stonky kvetov tiež suché a kvetenstvo sčernie.Plody chorých rastlín sú pokryté tvrdými a hnedými hnedými škvrnami, ktoré rastú po povrchu a do hĺbky, a potom zmäknú a začnú hniť.Na hľúzach napadnutej zemiakovej škvrny sa so scvrknutou kožou objavia sivasté škvrny, pod ktorými je po rozrezaní vidno, že sa jazyky červenkastého tkaniva ovplyvneného patogénom rozširujú do vnútrozemia.Niet divu, že fytoftora je známa aj ako hnedá hniloba alebo zemiaková hniloba.Hľuzy, ktoré sú na prvý pohľad normálne a dozrievajúce zelené plody, sa stanú nepožívateľnými aj po zbere a choré rastliny často umierajú.V polovici 19. storočia vypuknutie tejto choroby zasiahlo takmer celú úrodu zemiakov v Írsku, čo spôsobilo v krajine hladomor a hromadné prisťahovalectvo.

Čo spôsobuje fytofóru

Príčinou ochorenia sú oomycéty, ktoré sa už dlho rátajú medzi huby a dnes vynikajú ako samostatná skupina špecifického mycelia.organizmy.Fytoftora trávi väčšinu času vo forme spór a až keď sa začnú vyvíjať priaznivé podmienky, začne sa množiť.Najobľúbenejšou kombináciou vysokej vlhkosti s neskorou plesňou a zahriatím na +25 - +30 ° C sa často vyskytuje vzduch v skleníku.V týchto podmienkach sa spory vyriešia iba za hodinuschopné klíčiť a infikovať rastlinu.Prudké kolísanie dennej teploty, keď prichádza chladná noc, aby nahradila pomerne horúci deň, spôsobuje hojnosť rosy a hmly.Toto je priaznivé obdobie pre aktivitu fytofthory.

Na rozdiel od polykarbonátových konštrukcií sú skleníky s fóliovými krytmi náchylnejšie na výskyt ohnísk chorôb, pretože s poklesom teploty na vnútornej strane filmu je hojný kondenzát.Spóry fytoftorov sa pri napojení do pôdy vymývajú, kde sú schopné prežiť aj silné mrazy.Takže choroba sa môže objaviť v skleníku spolu so zemou.Spory pretrvávajú dlho a vo zvyškoch infikovaných rastlín, takže by sa mali bez problémov odstrániť a spáliť. Nosičom choroby sa môže stať dokonca aj nesprávne manipulovaný inventár .Na dlhé vzdialenosti desiatok kilometrov sú spóry prenášané vetrom.Škodca sa tak môže dostať do skleníka, čo je dosť ďaleko od zdroja choroby.Phytophthora môže tiež prenikať spolu so sadenicami zakúpenými na trhu, pretože vizuálne krásna rastlina nezaručuje, že počas inkubačnej doby neprenáša chorobu.

Ošetrujeme rastliny

K dnešnému dňu neexistuje žiadny taký prostriedok, ktorý by úplne odstránil fytofóru.Pretože väčšina životného cyklu je v spornom stave, nie je úplne zničenáchemické alebo biologické prípravky.Avšak ich použitie spolu s niektorými inými metódami vedie k významnému zníženiu počtu spór a inhibícii aktivity škodcov.To znamená, že boj proti plesni vo väčšej miere nespočíva v ošetrovaní chorých rastlín, ale v prevencii infekcie.Keďže spory môžu byť prakticky všade, na jar by sa mal skleníkový plyn fumigovať špeciálnymi sírnymi granátmi dymu.Steny a stropy môžu byť tiež ošetrené takými mikrobiologickými prípravkami, ako je Fitosporin-M, Shine alebo Baikal EM.

Na rozdiel od chemických fungicídov tieto fondy ničia škodcov v dôsledku kolónií živých mikroorganizmov, pre ktoré sú spóry fytofóry potravou.Boj proti chorobe, keď sa nachádza v skleníku, je nevyhnutný odstránením a spálením postihnutých listov a iných častí rastlín.Potom by sa malo uskutočniť postrekovanie všetkých sójových plodín uvedenými mikrobiologickými prípravkami alebo fungicídmi obsahujúcimi meď na listy: síran meďnatý, chlórid meďnatý, kvapalina Bordeaux, bariéra, kyslík, ordán a ďalšie.Tieto látky sú tiež pravidelne preventívnymi spracovateľskými závodmi.Sadenice by sa mali starostlivo nastriekať pred výsadbou do prízemných skleníkov a potom po dvoch týždňoch znova.

Malo by sa pamätať na to, že po aplikácii chemikálií sa zelenina môže jesť najskôr tri týždne po poslednom postreku.Medzi ľuďmiznamená populárne je spracovanie sójových infúzií cesnaku vysadených v skleníku, ktoré sa pripravuje pridaním 40 gramov nasekaného cesnaku do vedra s vodou a infúziou počas 24 hodín.Rastlina sa v tomto prípade postrekuje týždenne.Pretože keď je teplota vzduchu vyššia ako +30 ° C, vývoj škodlivého organizmu sa prakticky zastaví, môžete proti nemu pravidelne bojovať tak, že na parný kúpeľ zavriete všetky dvere a okná za slnečného dňa na niekoľko hodín a skleník dobre odvzdušníte.Pretože nadmerná vlhkosť prispieva k aktívnej reprodukcii fytofthory, je potrebné rastliny zalievať iba pod koreňom.Je však mimoriadne nežiaduce aplikovať podzemné zavlažovanie alebo mulčovať pôdu pomocou polyetylénu v skleníku.

Na rozdiel od otvoreného terénu je zriedkavo možné vyhnúť sa skleníku pri výsadbe v tesnej blízkosti rastlín.To prispieva k rýchlej infekcii fytofátrou všetkých plodín sóje.Preto, ak je vzhľadom na veľkosť skleníku potrebné uplatňovať režimy zosilnenej výsadby, je potrebné vytvárať rastliny na jednom kmeni.Keďže choroba často postihuje staré listy, ochrannou liečbou je ich odstránenie počas pravidelnej kontroly výsadby.

Dobrým spôsobom, ako chrániť rastliny pred výskytom fytoftorov, je striedanie nočného tieňa, v ktorom sa vysádzajú na jar v rovnakom skleníku v intervaloch troch až štyroch rokov.Rastúce hybridy, ktoré sú obzvlášť odolné voči infekcii, budú tiež pomerne účinným spôsobom, ako sa vyhnúť infekcii.alebo odrody skorého dozrievania, ktorých plodina dozrieva pred začiatkom obdobia aktivity škodcov.Osivá určené na pestovanie v skleníku by sa mali nakupovať od tých výrobcov, od ktorých sú predbežne ošetrení na škodcov a choroby.

Ako zaobchádzať s pôdou

Keďže fytoftora sa v skleníku uchováva hlavne v pôde, hlavný boj s ním je na tomto konkrétnom „bojisku“.Hlavnou vecou v tomto prípade je zvoliť spôsob úpravy pôdy tak, aby čo najúčinnejšie potlačil zdroj infekcie, tj zničil čo najviac sporu.

Nedostatok solí medi v pôde prispieva k dlhodobému zachovaniu spór patogénu, takže keď sa na jeseň zistia infikované rastliny, po zbere sa z skleníka odstráni vrchná vrstva pôdy s hrúbkou asi 5 centimetrov a na jar nasleduje pôda.spracovať fungicíd alebo mikrobiologický prípravok obsahujúci meď.

Zavedenie chemikálií do pôdy (Ordan, Oksikhom, tekutina z Bordeaux atď.) Si vyžaduje, aby sa mesiac po ich použití nepoužila zelenina na výrobu potravín, ale mikrobiologické prípravky (Fitosporin-M)., Mikosan, Shining, Bajkal EM atď.) Je možné kedykoľvek obrábať pôdu.Nepoužívajte ich iba počas obdobia kvitnutia, keď to môže poškodiť včely lietajúce do skleníka na nektár.

Video „Manipulácia so skleníkami vlastnými rukami“

Ak chcete vedieť, ako a akým spôsobom by ste mali zaobchádzať so skleníkmi z fytofthory, pozrite si toto video.