Považuje sa ambrosia za burinu a ako proti nej bojovať

Palina Ambrosia patrí medzi mimoriadne nebezpečné druhy karanténnych burín. Mrazuvzdorná a nebojí sa suchého podnebia. Rastlina sa rýchlo rozmnožuje a plní krmovinové lúky, poľnohospodársku pôdu a letné chaty. Dnes vám povieme, aké metódy existujú na boj proti nebezpečnému burinám.

zobrazení

Ambrosia (Ambrosia) je invazívnym zástupcom rodu jednoročných alebo viacročných bylinných rastlín z čeľade Asteraceae (Asteraceae). V prírodnom prostredí je viac ako 50 druhov trávnatej kultúry. Hlavná oblasť - územie Severnej Ameriky. Bohužiaľ, v našich zemepisných šírkach sa nachádzajú aj najnebezpečnejšie druhy invazívnych predstaviteľov rodiny Astrovye.

Ambrosia - predstaviteľ rodu bylinných rastlín z rodiny Astrovye

Na území Ruskej federácie teda existujú tri najnebezpečnejšie druhy burín:

  1. Palina Ambrosia - jednoročná bylina, ktorá zaplavila južné pobrežné oblasti, krymský polostrov a Kaukaz. Často sa vyskytuje v iných oblastiach krajiny. šírenémetóda semien. Predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudí a poľnohospodársky priemysel - živočíšnu výrobu a rastlinnú výrobu.
  2. Ambrosia golometelchataya alebo golokolosaya má vysokú životaschopnosť. Neobávaj sa sucha, povodní ani silných mrazov. Hlavná oblasť - Baškirsko, Abcházsko, Orenburg, Samara a Volgograd, ako aj územie Stavropol. Propagované vegetatívnymi a semennými metódami.
  3. Ambrosia je tripartitná so sklonom k ​​silnému kvitnutiu. Peľ jednoročných bylinných plodín je nebezpečný alergén, ktorý môže vyvolať akútnu reakciu tela. Rastie hlavne v južných oblastiach. Semená tráv buriny spadajú do iných oblastí s obilninami.
Palina
Holometelchataya
Trifidial

Video „Palina Ambrosia: Opis a nebezpečenstvo kultúry“

Toto video vám povie, ako vyzerá škodlivá karanténna burina a aké je jej nebezpečenstvo pre životné prostredie.

Príbeh vystúpenia

Málokto vie, že tráva škodcov je zahalená mýtmi a krásnymi legendami. V čase starovekej Hellas sa tráva používala na prípravu nápoja, ktorý údajne poskytoval nesmrteľnosť. Starí Gréci verili, že jeden šálka takého nápoja by priniesol liečenie všetkých chorôb a dal nesmrteľnosť.

Bohovia mohli piť iba božský nápoj. Grécky boh Tantalus chcel recept ukradnúťnesmrteľný liek a zdieľať ho s obyčajnými smrteľníkmi.Ale Tantalum bol chytený a prísne potrestaný.Nápoj pripisoval úžasné liečivé a zázračné vlastnosti.

Severná Amerika sa považuje za rodisko ambrosie.Na územie Európy však semená inváznej trávy prišli v roku 1873 so zásobou ďateliny červenej.Každoročná bylinná kultúra sa na konci Veľkej vlasteneckej vojny rozšírila.Semená burín boli nesené kolesami vojenskej nákladnej dopravy.

Šírenie

Šírenie ambrosie na Kryme a na južnom pobreží sa rovná katastrofe.Situáciu zhoršuje skutočnosť, že hmyz, ktorý dokáže ničiť burinu, zostal doma - v krajinách Severnej Ameriky.Človek musí bojovať s parazitom.

Palina Ambrosia sa vyznačuje vysokou mierou prežitia a intenzívnou reprodukciou.Miera klíčenia osiva dosahuje maximálnu známku - 100%. Boli dozreté počas fázy kvitnutia trávneho porastu.Jeden krík trávy dokáže dať život „viac ako 50 000 rastlín“.V dôsledku globálneho otepľovania nie je ambrosia v stredných a dokonca severných regiónoch neobvyklá.

Distribúcia ambrózie ambrózskej na mape

Alergia na ambróziu

Jednoročná tráva je jednou znajnebezpečnejšie typy alergénov.Počas obdobia kvitnutia, ktoré pokrýva niekoľko mesiacov, sú náchylné na alergické reakcieľudia majú sennú nádchu. Ochorenie je sprevádzané silným trhaním a sčervenaním očí, hojnými sekréciami z nosných dutín, opuchom slizníc, kašľom, bolesťami v krku a ťažkosťami s dýchaním. Ak máte problémy s dýchacím systémom, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Intenzívny vývoj alergickej reakcie môže spôsobiť alergický šok alebo udusenie.

Palina Ambrosia - nebezpečný alergén

Reakcia na ambróziu sa môže prejaviť začervenaním pokožky, vyrážkami a svrbením. Podľa lekárskeho výskumu sa alergie na ambroziu nachádzajú u dospelých aj u detí. Táto trávnatá kultúra trpí milióny ľudí.

Počas kvitnutia ambrózie odporúčame mať vždy po ruke antihistaminiká.
Rada autorov

Poškodenie poľnohospodárstva

Ambrosia predstavuje vážne nebezpečenstvo nielen pre ľudí, ale aj pre poľnohospodárstvo. Tráva burín má dlhý koreň. Rastlina absorbuje všetky živiny a vlhkosť v pôde. Pôda je ochudobnená, pestované rastliny rastú na lôžkach a zvädnú a sušia kvôli nedostatku tekutín a mikroživín. Najskôr sú postihnuté obilniny, strukoviny a olejniny.

Jednoročná bylina obývaná krmovinami. Pasenie hospodárskych zvierat je ohrozené, pretože zvieratá odmietajú jesť trávu, z ktorej rastiepalina a iné druhy ambrózie.

Buriny pestované na poliach a lúkach upchávajú rezné prvky poľnohospodárskych strojov.Preto je rýchlosť a kvalita zberu niekoľkokrát znížená.Ako je známe, oprava poľnohospodárskych strojov a výmena komponentov sú veľmi nákladné.

Metódy ničenia burín

Rýchle množenie burín si vyžaduje zásah človeka.Ambrosia sa dá bojovať mechanickými, biologickými a chemickými metódami.

Mechanické metódy

Najúčinnejšia a najbezpečnejšia metóda pre ľudí a životné prostredie sa považuje za mechanickú metódu odstraňovania buriny.Tráva je vykorenená pred začiatkom fázy kvitnutia.Odporúča sa postup opakovať niekoľkokrát za sezónu.

Upozorňujeme, že vykorenené rastliny sa musia úplne zničiť.Každoročná bylinná kultúra je lepšie vyhorieť zo záhrady a zeleninovej záhrady.

Mechanická metóda kontroly je najúčinnejšou metódou odstraňovania buriny

Biologické metódy

Iné druhy trávy pomôžu burine.Prírodnými nepriateľmi ambrozie sú trávnatá tráva, lucerna, líška, zrná, kostrava, sainfoín, pšeničná tráva bez koreňov, rôzne vytrvalé obilniny a strukoviny.Trvanie takého boja sa môže predĺžiť o 2 až 3 roky.

Chemické metódy

Herbicídne prípravky na báze chemikálií pomôžu rýchlo sa zbaviť buriny: „Tornado“, „Prima“,„Ground“, „Hurricane Forte“, „Roundal“, „Lontrel“ a iné. Je potrebné prísne používať herbicídy podľa pokynov.Vo väčšine prípadov sú chemikálie nebezpečné pre ľudí a zvieratá.Ošetrovanie polí, lúk a záhradných pozemkov si vyžaduje dodržiavanie osobných bezpečnostných opatrení.

Keď vidíte ambróziu v oblasti ambrózie, nestrácajte čas - začnite s aktívnou kontrolou buriny.V opačnom prípade sa bude trávnatá kultúra rýchlo množiť v záhrade, zeleninovej záhrade alebo na poli.