Aký druh horčice možno použiť ako hnojivo: jeho druhy a vlastnosti

O otázke obohatenia Zeme užitočnými látkami a zvýšenia úrodnosti rozhodne každé letné bydlisko svojím vlastným spôsobom.Organické hnojivá je možné používať v záhrade: hnoj, trus alebo rašelina, vykopávanie zeminy na jar alebo môžete použiť komplexné minerálne hnojivá.Ďalšou možnosťou je zasiať sideráty, ktoré súčasne obohatia pôdu ľahko stráviteľnou formou, ako aj boj proti burinám a niektorým druhom škodcov.Výsevná horčica na hnojenie pôdy je teda vynikajúcim agrotechnickým riešením.

Horčičné druhy ako hnojivo

Je potrebné pripustiť, že horčica bola malášíriť sa v našich zemepisných šírkach.Predpokladá sa, že je možné ho na záhrade zasiať iba v teplom podnebí, zatiaľ čo v skutočnosti toleruje relatívne nízke teploty, čo dáva pôde plný úžitok.Aké druhy môžu byť použité?V prvom rade je to biela horčica.Jej semená sa dajú vysiať na jar, len čo je pôda dostatočne teplá, a na jeseň, keď bola úroda zozbieraná na záhrade, ešte nie sú žiadne mrazy.Výsadba semien by mala byť od seba vo vzdialenosti 10 centimetrov, pričom medzi radmi by malo zostať dvadsať centimetrov.

Silné a slabé stránky

HlavnéVýhodou tohto siderata je schopnosť nasýtiť pôdu dusíkom. Biela horčica ako hnojivo je mimoriadne dôležitá pre správny metabolizmus dusíka, pretože rozkladá zlúčeniny dusíka v pôde na stráviteľné formy, hromadí ich v listoch a potom, keď sa zelená pôda zapácha v pôde a každá nová plodina sa vysadí v záhrade, táto kultúra bude oveľa jednoduchšia získajte požadovaný dusík. Horčicu je možné vysiať skoro na jar, hneď ako prestanú nočné mrazy, a do jedného mesiaca sa v záhrade vybuduje dostatok zelenej hmoty na vysadenie ďalšej rastliny. Dobrým susedom horčice počas striedania plodín budú zemiaky, ale výsadba kapusty, reďkovky alebo šalátu na tomto mieste nebude plodná.

Výhody horčice v záhrade sú tiež v tom, že spomaľuje rast burín a uvoľňuje fytocídy, ktoré odstraňujú niektorých škodcov (mol, drátovník) a inhibujú rast patogénov (fytoftora). Výsadkom tohto sideratu sa navyše môžete spoľahnúť na výskyt opeľovačov hmyzu, najmä včiel. Táto rastlina má rozvinutý koreňový systém, a tým prispieva k ďalšiemu hlbokému uvoľneniu pôdy.

Horčica je tiež dosť teplomilná a po prvých mrazoch stonky ležia a skrývajú pod nimi iné rastliny, to znamená, že slúžia ako určitý druh izolácie.

Práca s týmto zariadením sa však môže stretnúť s určitými problémami. Napríklad semená sa nevyvíjajú pri teplotách pod mínus päť. Okrem toho je to náročnépôda a vlhkosť - nemá rada kyslé, bažinaté, ale aj príliš suché pôdy. Pokusy zasiať horčicu v takýchto podmienkach pravdepodobne povedú k skutočnosti, že semená sa budú míňať zbytočne.

Video „Kedy a ako zasiať zelený hnoj“

Informatívne video, kedy a ako najlepšie zasiať zelený hnoj. Na čo sú.

Vlastnosti sejacej horčice

Kedy teda zasiať túto užitočnú rastlinu? Môžete to urobiť na jar, mesiac a pol pred výsadbou zeleniny, alebo v zime, keď sa zber vykonáva a vrcholy sa zbierajú na záhrade. To poskytne maximálny účinok hnojiva, hygieny a odtoku z pôdy. Semená môžete vysiať do riadkov, čo im umožní hospodárnejšie hospodáriť. Iným spôsobom je náhodne posypať semená cez lôžko a posypať ich jeden a pol centimetra pôdy. Toto je menej časovo náročné a bude produkovať hustejšie výhonky, ale vyžaduje oveľa väčší počet semien. Po troch, maximálne piatich dňoch sa objavia výhonky.

Ak sa výsev horčice vykonáva na jar, potom najneskôr do jedného, ​​pol mesiaca a určite pred začiatkom kvitnutia by sa mala kosiť. Údaj o rozkvetu je dôležitý, pretože do tejto doby stonky stávajú sa veľmi tvrdými a dorastajú takmer do výšky jedného metra, čo znamená, že okrem kosenia bude potrebné ich drvenie pred vnorením do pôdy. Kosená horčica môže byť ponechaná na povrchu a bude hrať rolu mulčovacieho materiálu alebo sa môže pridávať do pôdy orbou, aby sa vytvoril humus. V druhom prípade sa vyžaduje neustála kontrola vlhkosti pôdy a prípadne zalievanie látkami, ktoré urýchľujú rozklad.Ak chcete zbierať semená, horčica musí zostať na dokončenie prirodzeného vývojového cyklu, to znamená dva, dva a pol mesiaca.

Horčica ako hnojivo si teda zaslúži bližší pohľad.Vrchné hnojenie týmto hnojivom dobre nasýti pôdu dusíkom.Je zvlášť vhodný pre milovníkov ekologického poľnohospodárstva, pretože jeho použitie nahrádza aplikáciu umelo vytvorených hnojív a agrochémie do pôdy. Horčica môže tiež uľahčiť život každému záhradníkovi a zlepšiť kvalitu pôdy na jeho milovaných šesťstotinách.

Video „Čo sú siderats a prečo sú potrebné“

Informačné video.