Divoký a dekoratívny vojnový euonymus: výhody a poškodenie rastlín

Warty euonymus - okrasný ker, ktorý sa v krajinnej architektúre často používa. Počas obdobia kvitnutia je rastlina pokrytá mnohými kvetmi neobvyklého tvaru, vďaka čomu ich ocenia najmä záhradníci.

Opis a charakteristika rastliny

Zariadenie patrí do kategórie dlhých pečene, pretože na rovnakom mieste rastie až do 45 rokov. V čase plného rastu môže výška kultúry dosiahnuť 5 m. Názov euonymu sa spája s jeho zvláštnosťou pokrytou tuberkulózami podobnými bradaviciam. Krík sa tiež nazýva Bruslina, Bruzmel, Brusklen.

Warty euonymus - okrasný ker

V prírodných podmienkach rastlina rastie v lesoch Eurázie. Opis vzhľadu kultúry je dosť banálny. Mladé vetvičky euonymu sú homogénnetextúra a zelenkavý odtieň. Starí získali hnedastú farbu a boli pokrytí akýmsi „bradavica“.

Listy kríka majú jemnú zelenú farbu, mierne špicatý tvar a dosahujú dĺžku 7 - 9 cm. Do septembra sa listy stanú jasnými odtieňmi ružovej a oranžovej, ktoré zostávajú na konáre až do chvíle, keď dôjde k mrazu.

Obdobie kvitnutia pripadá na máj až jún. V tom čase sa krík korunoval mnohými neobvyklými kvetmi, najmä na pozadí záhrady.

Charakteristické znaky kultúry sú:

 1. Prítomnosť takzvaných bradavíc na vetvách. Vykonávajú výživnú funkciu, pretože majú poréznu štruktúru. Rastlina dostáva kyslík cez „póry“.
 2. Aroma počas kvitnutia. Kvety warty euonymus majú špecifickú vôňu myši.
 3. Štruktúra ovocných boxov. Sú usporiadané takým spôsobom, aby po dozrievaní semená neklesli, pretože ich zadržiavajú sadenice svetlej farby.

Video „Starostlivosť o ejakulát v záhrade“

Z tohto videa sa dozviete, ako vysádzať, hnojiť, presádzať a zastrihovať euonymus v záhrade.

Užitočné a liečivé vlastnosti ovocia

Plody euonymu majú množstvo užitočných mikroelementov:

 • glykozidy;
 • uhľohydráty;
 • 60) pektín;
 • organické kyseliny;
 • vitamín C;
 • alkaloidy;
 • taníny;
 • steroidy;
 • flavonoidy;
 • antraglykozidy.

Je to kvôli pozitívnemu účinku ovocia na organizmus:

 1. Upokojuje nervový systém. Odvar a tinktúra založená na plodoch kroviny okrem toho zmierňujú bolesti hlavy.
 2. 71. Organizuje funkciu gastrointestinálneho traktu. Pomoc pri zápche, dysbakterióze.
 3. Priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Sú predpísané na liečbu hypertenzie.
 4. Zvýšenie účinnosti.
 5. Lieči respiračné choroby vrátane bronchitídy, angíny.

Kontraindikácie a varovania

Euonymus je jedovatý ker. Všetky časti rastliny sú otrávené, ale maximálna koncentrácia jedov je v plodoch.Aplikujte odvar a tinktúry založené na týchto plodoch by malo byť iba v mimoriadne nevyhnutných prípadoch. To isté platí pre lieky, ktoré zahŕňajú euonymus.

Bobule sú prísne kontraindikované:

 • tehotné a dojčiace ženy;
 • 82. deti;
 • ľudia trpiaci chorobami kardiovaskulárneho systému.

V prípade nadmernej spotreby bobúľ sú možné tieto dôsledky:

 • nevoľnosť a silné zvracanie;
 • problémy s rytmom srdca;
 • 88) porucha gastrointestinálneho traktu, hnačka;
 • horúčka, kŕče.

Tieto príznaky naznačujú vážne otravy, preto by sa obeť mala okamžite ukázať lekárovi. Pred príchodom lekárov sa odporúča poskytnúť prvú pomoc. Spočíva v umývaní žalúdka, užívaní liekov na sorbovanie.


Výsadba a starostlivosť o smiešny smrek

Mnohí záhradníci, ktorí chcú vyzdobiť svoju letnú chalupu nezvyčajnou rastlinou, získavajú vretenicu.Krík rastie veľmi rýchlo a nevyžaduje osobitnú pozornosť.Avšak zanedbávanie niektorých pravidiel kultivácie za to stále nestojí.

Čas a miesto výsadby

Najlepší čas na výsadbu kríkov na otvorenom teréne je začiatok jari.Jeseň nie je na to vhodná doba, pretože mladé korene môžu jednoducho zamrznúť v studenej pôde.

Mierne zatienená plocha bude najlepším miestom na pestovanie plodín.Na otvorenom slnku budú listy euonymu silne popálené a spôsobia, že rastlina uschne.Pri výbere pôdy by ste mali uprednostniť neutrál.

Pravidlá vykládky

Po definovaní miesta vykládky môžete pristúpiť priamo k samotnému postupu.Je dôležité riadiť sa algoritmom:

 1. Veľkosť výklenku pre puzdro by mala byť dvojnásobkom veľkosti koreňového systému.
 2. V diere je potrebná hrubá vrstva drenáže.Vďaka nemu sa v pôde nebude hromadiť nadmerná vlhkosť.
 3. Substrát na vyplnenie vrtu sa môže pripraviť vlastnými rukami: kompost, trávnik, listová zemina, piesok.V takom prípade by trávnik mal pozostávať z 3 častí a zostávajúcich zložiek - 1. Každý
 4. Ak je pôda príliš kyslá, používa sa vápno.
 5. Na dne dutiny sa vytvorí malý kopec a mierne sa navlhčí vodou.
 6. Potompri umiestnení sadenice do diery musia byť korene jemne rozmiestnené po celej diere.
 7. Potom by mala byť pôda mierne zhutnená a hojne navlhčená.
 8. Oblasť pištole by sa mala mulčovať.

Polievanie a kŕmenie

Odporúča sa, aby sa rastlina zavlažovala po vyschnutí ornice. Skúsení záhradníci odporúčajú hlboké zalievanie. Zároveň sa výrazne znižuje frekvencia postupov.

Euonymus uprednostňuje mierne kŕmenie. Najlepším riešením by boli minerálne komplexy, ktoré sa zavádzajú začiatkom jari a začiatkom jesene.

Uvoľnenie a mulčovanie pôdy

Dôležitým postupom údržby je uvoľňovanie pôdy. Počas celého vegetačného obdobia sa odporúča vykonať akciu nie viac ako štyrikrát. Pôdu uvoľňujte veľmi opatrne, aby nedošlo k poraneniu koreňov kríka.

Kultúra sa pomerne rýchlo prispôsobuje meniacemu sa počasiu a ľahko toleruje mráz. Do začiatku zimy však rastlina potrebuje otepľovanie.

Prírodné materiály sa používajú ako mulč: rašelina, piliny, suché lístie a tráva.

Orezávanie

Orezávanie sa vykonáva zriedka. Na začiatku jari sa odporúča vykonať sanitárne prerezávanie, počas ktorého budú odstránené všetky poškodené slabé vetvy. S nástupom septembra veľa záhradníkov zastriháva, aby vytvorili požadovaný tvar koruny.

Rezanie euonymu sa vykonáva zriedka

Príprava na zimu

Mladé kríkydo 3 rokov by mali byť na zimu pokryté ihličnatými konármi alebo spadnutými listami. Dospelé rastliny môžu ľahko tolerovať mráz a bez prístrešia. Avšak, aby ste boli úplne istí v šťastné zimovanie záhradného domáceho maznáčika, môžete mulčovať kmeň stromu. Na tento účel sa používa rašelina alebo piliny.

Choroby a škodcovia

Hlavné príznaky rastliny, ktorá má akékoľvek ochorenie, sú:

 1. Šedá farba listov. To indikuje nadmerné množstvo slnečného svetla.
 2. žltkastý odtieň listov. Označuje procesy rozkladu koreňov.
 3. Krútenie končekov listov. Toto je príznak príliš suchého vzduchu.

Najbežnejšími škodcami euonymu sú:

 • roztoč pavúk;
 • plochý roztoč;
 • štít;
 • pseudo štít;
 • mealybug;
 • vošky;
 • húsenice.

Použitie vojnového euonymu

Napriek svojej toxicite sa krík používa nielen pri krajinnej tvorbe. Rastlina sa aktívne používa v priemysle a tradičnej medicíne.

V tradičnej medicíne

Bohaté chemické zloženie kríka viedlo k aktívnemu využívaniu jeho jednotlivých častí v tradičnej medicíne. Z kôry, listov, kvetov a plodov euonymu sa vyrábajú rôzne odvary a tinktúry. Pomáhajú s migrénami, chorobami kardiovaskulárneho systému, poruchami gastrointestinálneho traktu. Okrem toho sa kultúra často používa ako preháňadlo.

Pred použitím určitých častí kríka ako liečiva je potrebné poradiť sa s lekárom.V opačnom prípade existuje vysoké riziko nežiaducich následkov.

Priemyselné aplikácie

Na začiatku 20. storočia sa v kôre euonymu našla gutta.Táto hmota, ktorá svojím vzhľadom a vlastnosťami pripomína gumu.O niečo neskôr sa teda z kríka začala vyrábať guma.Pretože v tom čase neexistovali žiadne syntetické materiály, z výslednej látky sa vytvorili elektrické izolačné materiály.

Okrem toho sa kultúra aktívne využívala na výrobu rôznych materiálov pre obuvnícky priemysel.

Kmeň vojnového euonymu

V krajinnom dizajne

V oblasti krajinného plánovania je rastlina veľmi žiadaná.S tým záhradníci vytvárajú originálne živé ploty, zdobia záhradné kompozície.V období kvitnutia sa púčiky stávajú nezvyčajne krásnymi v dôsledku mnohých kvetov pôvodnej formy.

Euonymus je spoločný okrasný ker, ktorý na svojej parcele pestuje veľa záhradníkov.Pri odchode je nenáročný, preto nebude pre záhradníka znamenať veľa problémov.Pri získavaní sadenice takejto rastliny je však potrebné pamätať na jej toxicitu.Smrť z jedenia bobúľ neprichádza, ale príznaky ťažkej otravy nebudú trvať dlho čakať.