Ako nakŕmiť sadenice rastlín?

Hnojenie minerálnymi a organickými hnojivami je pre sadenice v prvých rokoch ich života mimoriadne dôležité.Zvyčajne nie je veľmi úrodná pôda určená pre záhrady, preto je hnojenie jediným spôsobom, ako zlepšiť kvalitu pôdy.Na pôde bohatej na výživné látky je väčšia pravdepodobnosť, že vysadené plodiny budú korene, rastú a budú sa rozvíjať lepšie.V počiatočnej fáze rastu rastliny absorbujú veľa organických látok, mikro a makro prvkov.Hnojivá sa počas tohto obdobia musia aplikovať intenzívne a musia sa meniť tak, aby sa v rastlinách nenachádzali žiadne prvky.Iba komplexné kŕmenie mladých stromov pomôže pestovať zdravé plodiny, ktoré ďalej ovplyvnia ich plodenie a kvalitu plodín.

Čo semenáčkam chýba

Ak sa pôda správne doplnila, potom v prvom roku po výsadbe nepotrebujú ďalšie kŕmenie.Správne úpravy pôdy zahŕňajú zavedenie organických alebo komplexných hnojív, ktoré v dostatočnom množstve obsahujú všetky potrebné živiny.Vysadené rastliny najviac potrebujú dusík, draslík a fosfor - tieto látkyje potrebné priviesť navyše, pretože v pôde sú spočiatku málo. Nemenej dôležité sú pre vysadené stromy uhlík, kyslík a vodík - tieto zložky rastliny sa absorbujú z pôdy, ale na chudobných pôdach sa prejavuje ich nedostatok. Relatívne málo rastlín v počiatočnej fáze rastu vyžaduje vápnik, horčík, síru, železo, mangán, meď a ďalšie prvky.

Potreba hnojiva závisí aj od druhu ovocných plodín. Napríklad sadenice jabĺk, kdoule a hrušiek spotrebujú viac živín, pokiaľ možno organického pôvodu. Kôstkové ovocie (slivka, čerešňa, marhuľa) sú menej vyberavé - môžu sa kŕmiť organickými aj minerálnymi zmesami. A zároveň nedostatok žiadneho prvku významne neovplyvní ich vývoj.

Bohužiaľ sa často stáva, že rastliny po výsadbe nemôžu dlho zakoreniť, začať bolieť a dokonca môžu uhynúť. Je možné určiť, ktorý prvok chýba pre harmonický rozvoj mladých stromov pomocou týchto vonkajších znakov:

 • nedostatok dusíka je indikovaný bledozelenou farbou, slabými stonkami a malými listami;
 • nedostatok draslíka je možné zistiť škvrnitými, žltými alebo hnedými listami, listy listov sú pokrčené, suché okolo okraja;

 • pri nedostatku horčíka je tvorba chlorofylu narušená, listy zhasnú a potom žltnú a odumrú (spadnú);
 • naznačuje nedostatok fosforumalé, tmavé, takmer čierne, sušené listy, problém sa najčastejšie začína rozvíjať z dolnej časti rastliny;
 • nedostatok železa sa prejavuje sušením okrajov listov a výhonkov; sadenice jabĺk, hrušiek, sliviek, malín a hrozna sú na nedostatok železa veľmi citlivé;
 • biele špičky listov naznačujú nedostatok medi, greeny strácajú svoju elasticitu a potom odumierajú.

Video „Užitočné tipy pre hnojivá“

Informačné video, na ktorom nájdete užitočné tipy na hnojenie mladých rastlín.

Dusíkové hnojivá

Potreba sadeníc v dusíku nastáva 2 až 3 roky po výsadbe za predpokladu, že sa tento prvok pri výsadbe rastliny dostatočne uplatňuje.Dusík sa väčšinou zavádza na jar, keď je vegetačné obdobie zvlášť aktívne a v malom množstve na konci jesene.Jarné kŕmenie sa uskutočňuje rýchlosťou 20 g /m.štvorcových.v prípade úrodnej pôdy postačuje 10 g /m na úrodnú pôdu.štvorcových.Hnojenie pôdy hnojivom dusíkom je možné pomocou týchto prostriedkov:

 • hnoj, kompost, vtáčí trus obsahujú 0,5 až 3% dusíka, takže ich možno použiť ako hnojivo na pôdach so strednou plodnosťou alebo ako prísada dominerálne zmesi;
 • Dusičnan amónny je granulované hnojivo, ktoré obsahuje až 35% čistého dusičnanu amónneho a až 14% síry, vďaka čomu je zmes dobre absorbovaná rastlinami.Rastliny je možné kŕmiť dusičnanmi v suchej aj v tekutej forme: pri ukladaní granúl do pôdyokolo kmeňa kmeňa je 15 až 20 g /1 štvorcový. m, na prípravu vodného roztoku potrebujete 20 - 30 g /10 l vody;

 • močovina (karbamid) - minerálne hnojivo obsahujúce dusík v ľahko stráviteľnej forme - rastliny v druhom roku po výsadbe môžu byť oplodnené suchou zmesou vložením do pristvolného kruhu, tiež sa môžu vysadené stromy kŕmiť tekutým roztokom v množstve 0,5 kg močoviny. 10 l vody (koruna a stonka sa postriekajú roztokom).

Po výsadbe sadeníc na konci vegetačného procesu je slabý a slabý a neodporúča sa hnojiť dusíkatými prípravkami až do jesene - predĺži sa tým doba ich rastu a zníži sa odolnosť proti mrazu.

Zmesi fosforu a draslíka

Odporúča sa používať potašové a fosfátové hnojivá vo štvrtom roku po výsadbe stromov. Potaš, fosfor a komplexné zmesi obsahujúce tieto prvky sa zavádzajú hlavne na jeseň, pretože obsahujú látky, ktoré sa rastlinám ťažko asimilujú. Hnojenie fosforu a draslíka na jar by malo byť iba plodinami plodov. Ak do štvrtého roka strom začne rodiť ovocie, musí sa nakŕmiť počas vytvárania vaječníka ovocia. Kŕmenie draslíkom sa môže vykonať pri aplikácii tohto hnojiva:

 • draselná soľ - obsahuje 40% draslíka, je univerzálne hnojivo pre všetky plodiny, do jesene sa zavádza do pôdy;
 • síran draselný - obsahuje 50% hlavnej látky, používa sa ako hlavné hnojivo pre ovocné plodiny, v dôsledku neprítomnosti chlóru sa liek môže použiťna jar.

Fosfátový dresing sa môže vykonávať pomocou týchto zmesí:

 • superfosfátové - granulované hnojivo obsahuje do 20% kyseliny fosforečnej, hlavná kŕmna zmes by sa mala hnojiť rýchlosťou 30 - 40 g /m. sq.,
 • fosfátová múka - v závislosti od typu obsahuje od 15 do 35% fosforu, akékoľvek ovocné plodiny je možné hnojiť vložením do voľnej pôdy, má neutralizačnú vlastnosť na kyslých pôdach.

Ovocné plodiny sa môžu hnojiť aj komplexnými prípravkami: nitrofosfát (obsahuje 12% draslíka, fosforu a dusíka), diammofoska (26% draslíka a fosforu, 10% dusíka), špeciálne zmesi „jeseň“, „AVA“, ktoré nie sú draslíkom a fosfor obsahuje niektoré stopové prvky.

Produkty na báze organických látok

Univerzálnym a najcennejším hnojivom pre sadenice ovocia je živočíšna a vtáčí hnoj. Do pôdy sa zavádza v treťom roku po výsadbe rýchlosťou 5 až 6 kg /m. štvorcových. obvodový kruh. Najužitočnejší vták, najmä kuracie trus. Aplikuje sa ako hnojivo do pôdy na jar. Na kŕmenie ovocných plodín by sa mal hnoj rozriediť vodou v pomere 1 kg /10 l vody a potom trvať na niekoľkých dňoch. Suchá podstielka sa odporúča vyrábať na jeseň rýchlosťou 0,3 kg /m. štvorcových.

Hnoj z kráv, koní a čerstvých ošípaných sa neodporúča. Pre sadenice hnojív by sa mal používať iba humus (zhnitá hnoj). Vrchná úprava hnoja sa vykonáva na jeseň maximálne 1 - 2 rokyZlé pôdy môžu častejšie živiť rastliny.

Rašelina ako hnojivo nie je také účinné ako hnoj, ale zavedená pod vykopávaním zlepšuje štruktúru pôdy a zlepšuje priedušnosť.Popol v rúre obsahuje fosfor, draslík a vápno.Znižuje kyslosť pôdy, preto sa odporúča hnojiť popolom podzolovými a sodovými pôdami.Popol sa privádza rýchlosťou 100 - 120 g \ sq.m. Môže sa zmiešať s akýmkoľvek iným organickým hnojivom alebo pripraviť vodný roztok na výrobu koreňov.

Kompostovanie

Kompost sa považuje za veľmi cenné organické hnojivo.Obohatuje pôdu o humus, zlepšuje prevzdušňovanie a prispieva k zlepšeniu úrodnosti pôdy. Kompost navyše obsahuje veľké množstvo stopových prvkov a živín potrebných na rast mladých stromov.Pomocou kvalitného kompostu na kŕmenie záhrady sa môžete úplne vyhnúť bez použitia minerálnych prípravkov a zmesí.

Väčšina záhradkárov uprednostňuje hnojenie sadeníc ovocných stromov výlučne domácim kompostom.Každý vie, že pri výsadbe sadeníc by sa mal dobre privádzať do pôdy, aby na začiatku vývoja rastliny nemali dostatok živín.Skúsení záhradníci sa preto pripravujú na vykládku mladých zásob vopred.Od jesene vykopávajú diery, do ktorých sa nalieva rôzne organické odpady určené na kompost: suché listy, rašelina, piliny, suché vrcholy a ďalšie materiály.Potom posypemejamy s malým množstvom zeme, prikryte a nechajte odchádzať až do jari. Počas zimy sa odpad premení na kompost, ktorý bude slúžiť ako dobré organické hnojivo pre vysadené stromy počas prvého roku života.

V budúcnosti sa odporúča kompost pre plodiny v treťom roku po výsadbe, ale v prípade nedostatku humusu v pôde môže byť potrebné zaviesť ho v druhom roku. Na jeseň (od polovice septembra do začiatku októbra) je potrebné uviesť kompost na sadenice - v tejto dobe je stále teplo, takže niektoré z týchto živín sa od jesene prispôsobia úrodám, čo im pomôže prispôsobiť sa a prežiť zimu. Hnojivo by sa malo plytko kopať do vrchnej vrstvy pôdy v blízkosti sudov. Prípadne ju môžete jednoducho položiť okolo kmeňa a trochu posypať zemou.

Video „Ako sa správne starať o sadenice“

Informačné video o starostlivosti o mladé hrozno. Tieto tipy sa dajú použiť pre väčšinu ostatných ovocných rastlín.