Ako vykonávať prerezávanie hortenzie na jeseň: diagramy a pokyny krok za krokom

Vo väčšine prípadov sa prerezávanie kvetov a rastlín uskutočňuje v jesenných mesiacoch, pretože nie vždy je možné navštíviť letnú chatu včas na jar. Okrem toho sa na jeseň vyžaduje orezávanie hortenzií ako súčasť prípravy rastliny na zimu. Ako rezať kríky tak, že budúci rok poteší hojné kvitnutie?

Prečo musím rezať hortenzie

Orezávanie sa začína, keď krík dosiahne vek 2 - 3 roky a objavia sa na ňom silné výhonky, ktoré sú vhodné na formovanie. Sanitárne alebo tvarovacie prerezávanie ovplyvňuje ďalší rast a kvitnutie rastliny. Ak sa o to nestaráte správne a nedovolíte pestovať silné mladé výhonky, kvitnutie bude vzácnejšie. Odstránenie starých kvetenstvo na jeseň zabráni hromadeniu snehu na nich a odlomeniu konárov.

Orezávanie hortenzie je povinným postupom pri ošetrovaní rastlín

Tento postup by sa mal vykonávať čo najskôr, keď listy spadnú a rastlina začína odpočívať. Bez lístia môžete jasne vidieť, čo je potrebné odstrániť.Neexistuje žiadne riziko začatia práce pri pohybe šťavy, napríklad na jar.

Ciele orezania:

 • vytvorenie krásneho tvaru puzdra;
 • prepožičiavanie rastlín ozdobným a ozdobným vzhľadom;
 • zlepšenie puzdra;
 • väčšie veľkosti kvetov;
 • vytvorenie špeciálnej formy kríka, vytvorenie kmeňa.

Podmienky orezávania podľa regiónu

Neexistuje žiadne jediné obdobie na zníženie hortenzie pred zimnými prípravami pre všetky regióny, pretože nie všetky regióny majú rovnaké podnebie. Aby sa nepoškodila rastlina, je potrebné vykonať postup v súlade s podmienkami diktovanými počasím v určitej oblasti.

V Moskovskom regióne a strednom Rusku

Prostredná zóna a najmä Moskovský región sa nachádzajú v miernom pásme. V lete av zime je teplo - mierne mrazy a veľa snehu. V novembri teplota klesne pod nulu, sneh padá. Toto je najlepšie obdobie na orezávanie hortenzií. Vo všeobecnosti možno prácu vykonať koncom októbra - začiatkom novembra.

V strednom Rusku sa kríky orezávajú bližšie k novembru

Na Urale a na Sibíri

V tomto regióne sú zimy tvrdé a letá sú krátke. Preto sú konáre rezané iba 1/3, inak v lete nebudú mať čas na rast a kvitnutie. Optimálne zobrazenieHortenzie pre túto oblasť - paniculata a strom.V Urale sa orezávanie vykonáva v polovici októbra a na Sibíri koncom septembra, pred úkrytom rastlín na zimu.

V regióne Leningrad

Miestna klíma sa líši od osobitostí stredného pásu.Leto netrvá dlho a neoddáva sa horúčave, jeseň prichádza skoro.Prerezávanie by sa malo vykonávať povrchne.To umožní rast jednoročných výhonkov a farbu.Práce na prerezávaní sa začnú po páde listov v prvej polovici októbra.

Video „Ako zastrihnúť hortenziu“

V tomto videu vám odborníci povedia, ako ozdobiť ozdobný krík.

Odporúčania na prerezávanie hortenzií rôzneho veku

Charakteristiky prerezávania sa líšia v závislosti od účelu prerezávania.Ako a ako dlho budú konáre rezané, ovplyvňuje rast, kvitnutie a zdravie krovia.

Na vytvorenie koruny mladých rastlín

V prvých 2 až 3 rokoch po výsadbe je potrebné, aby sa hortenzie usilovali o vytvorenie koruny.Je dôležité vziať do úvahy zvláštnosti rastlinných druhov:

 1. Veľký list.Odrežte staré kvetenstvo, nedotýkajte sa výhonkov.
 2. Paniculata.Môže mať tvar stromu.Ak to chcete urobiť, odstráňte nulové vetvy z koreňov a výhonky nasmerujte dovnútra.Zo silných vetiev sa odstráni 1–2 púčikov.Na vytvorenie kríka je rastlina pochovaná a vytvára nové výhonky.
 3. Treelike.V prvom roku sa odstránia iba suché, poškodené konáre.V nasledujúcom období by pri prerezávaní na konáre malo zostať zapnuté3-4 púčiky. Od druhého roku sa začína tvoriť kostra rastliny

Stimulovať intenzívne kvitnutie

Niekedy silné rastliny prestanú potešiť veľké kvety. Tento problém je odstránený orezaním:

 1. Odrezané v minulom roku pobočky, pričom si ponechajú najviac 3 púčiky. Pestujú nové svieže výhonky.
 2. Odstráňte suché, mrazené konáre.
 3. Odstráňte z kríka nadbytočné vetvy, ktoré ho robia hrubým a vytvoria tieň.
 4. Vystrihnite staré procesy z koreňa.
Rozdiely medzi lištami jarných a jesenných kríkov

Na omladenie starých alebo chorých rastlín

Ak krík trpel chorobou alebo ak vyhynul, alebo je starý a nedáva krásne kvety, môže obnoviť svoje zdravie a mladosť. Ak to chcete urobiť, použite radikálne prerezávanie na pni. Staré, hrubé, veľké výhonky rezané pílkou. Spil ošetrený záhradným ihriskom. Majte mladé výhonky.

Táto metóda mínus pravdepodobná neprítomnosť kvetov počas jednej sezóny. V tomto období rastlina vytvorí novú korunu mladých zdravých vetiev a získa silu.

Diagramy a podrobné pokyny na úpravu hortenzie

Existujú tri hlavné druhy kríkov. Každá z nich potrebuje osobitný prístup k starostlivosti. Na základe odporúčaní týkajúcich sa hortenzie stromov nie je možné druhy paniculate prerezávať.

Paniculate

Je vhodné vytvoriť z tohto druhu rastlín malé stromy. Ale urobiť jednu stopku je nebezpečné - môžerozobraťV jesennom období sa z panikulujúcich rastlín zvyčajne odstraňujú iba staré kvetenstvo.Zvyšok prerezávania sa môže uskutočniť na jeseň alebo na jar.Kvitnúť budúci rok, musíte uložiť 3-4 púčiky.Postup prerezávania zahŕňa tieto úlohy:

 1. Odstráňte suché, zlomené konáre.
 2. Vystrihnite staré vetvy, ktoré prestali kvitnúť.
 3. Skráťte silné výhonky tak, aby poskytovali rast a farbu.
 4. Odrežte ďalšie vetvy, ktoré vytvárajú tieň a bránia rozvoju puzdra.

Stromy

V priebehu prvých 3 až 3 rokov sa hortenzia tohto druhu nemôže orezávať, inak môže rastlina zomrieť.Povolené iba odstránenie starých kvetenstvo.Po dosiahnutí požadovaného veku sa vykonáva odrezávanie proti starnutiu v niekoľkých etapách, predlžovacie práce 2-3 roky.Zvyčajne na jeseň sú z kvetov vyrezané iba kvetenstvo a prerezávanie sa uskutočňuje na jar.

Veľký list

Charakteristiky jesenného prerezávania:

 1. Odstráňte dvojročné vetvy s vyblednutými farbami.
 2. Úsek dvojročnej vetvy sa koná v blízkosti mladej vetvy, ktorá ju opustila a ktorá zatiaľ kvitla.
 3. Kvitnúce výhonky nechajte nedotknuté.
Pri odrezávaní kvetov sa pokúste nedotknúť púčikov a nad nimi držte časť vetvy (pahýl) 1,5–2 cm.
) Oznámenie autora
Schéma prerezávania hortenzie
Schéma a pravidlá orezávania veľkoplodých odrôd
Schéma a schémaalgoritmus na orezávanie paniky a drevín

Starostlivosť o hortenziu po prerezávaní

Ak je jeseň daždi, zalievanie nie je potrebné. Inak sa vykonáva mierne zalievanie, až kým teplota neklesne na nulu. Posledný dresing tohto roku sa vykonáva v polovici septembra pomocou prípravkov fosforu a draslíka. To poskytne rastline silu po dlhom letnom kvitnutí.

Po jesennom odstránení ďalších vetiev sa krík pripravuje na zimu. Postupujte podľa týchto krokov:

 1. Odrežte všetky zvyšné listy z kríka.
 2. Vytvorte okolo zariadenia rastlinnú pokrývku z jedľových vetiev.
 3. Nakloňte vetvy puzdra k zemi a upevnite ich pomocou zariadení vyrobených z drôtu. Zahnuté konáre môžete zakryť drevenou krabicou.
 4. Hornú rašelinu obaľte jedľovými konármi. Osobitná pozornosť sa venuje apikálnym púčikom.
 5. Zhora je konštrukcia pokrytá agrofabricou a filmom a jej okraje sú pritláčané kameňmi nadol.
Na zimu je okrasný krík pokrytý agrofibrom

Musí sa vykonať orezávanie hortenzie. Dokážu to aj začiatočníci v záhradníctve. Jednoduchý proces čistenia kríkov od starých vetiev zabezpečí ročné kvitnutie rastliny a umožní jej zostať mladým a silným. Hlavnou vecou je dodržiavanie pravidiel a nie obmedzovanie viac, ako je prijateľné.