Ako nakresliť a vytvoriť rám skleníka profilovej rúry vlastnými rukami

Skleníky a skleníky sú skvelou príležitosťou pestovať potrebné ovocie v podmienkach rizikového poľnohospodárstva. Líšia sa dizajnom a materiálom. Mnoho letných obyvateľov dáva prednosť skleníkom z tvarovanej rúrky, najmä preto, že ich možno vyrobiť ručne.

Výhody a nevýhody

Nazývajú sa profilové rúrky, ktorých prierez nie je okrúhly, ale iného tvaru, je oválny, štvorcový a obdĺžnikový. Sú veľmi vhodné na použitie v stavebníctve. Najobľúbenejšie sú rúry so štvorcovým a obdĺžnikovým prierezom, z ktorých sa často vyrábajú rámy skleníkov a skleníkov. Vyrábajú sa z ocele: častejšie z uhlíka alebo zliatiny, menej často z nehrdzavejúcej ocele.

Tvarovaná rúrka má tvar dreveného bloku, ale v stavebných konštrukciách je oveľa výnosnejšia - ľahká, trvanlivá, chránená pred koróziou. Skleníky z profilového potrubia, dokonca vyrobené vlastnými rukami, sú oveľa lacnejšie ako tie, ktoré si kúpili v obchode. Okrem ekonomiky majú množstvo výhod.

Obdĺžniková (alebo štvorcová) geometria prierezu spôsobuje zaujímavý účinok: potrubia s malou hmotnosťou poskytujú požadovanú pevnosť rámu pre skleníky a skleníky.Dostatočná tuhosť konštrukcie sa dosiahne vďaka štyrom rebrám rúry.Veľká kontaktná plocha spojovacích uzlov zvyšuje pevnosť celej konštrukcie. Detaily rámu skleníka sa môžu spájať zváraním, skrutkami, skrutkami, svorkami, výhodou je aj možnosť skombinovať tieto metódy pri stavbe skleníka vlastnými rukami. Profilerubs sa predávajú s povlakom odolným voči korózii, čo je veľmi výhodné: nemusíte už viac premýšľať o tom, ako zabezpečiť ochranu konštrukcie (budete musieť manipulovať iba s bodmi rezu).

Kostra profilových rúr má nesporné výhody:

  • je jednoduché ju zložiť a demontovať;
  • dizajn má veľkú pevnosť a nízku hmotnosť;
  • časti sú univerzálne, ľahko sa nakladajú a prepravujú;
  • nebojí sa veľkého fyzického a mechanického zaťaženia.

Nízka váha výhody sa môže ľahko zmeniť na nevýhodu, ak neinštalujete skleník na pevný základ v oblastiach so silným vetrom.

Výber materiálu

Ak si vyberiete právo, je ľahké vytvoriť rámec pre skleník alebo skleník vlastnými rukami.veci.Zvyčajne si vyberte medzi drevom, polyvinylchloridom a oceľou.Je príjemné a pomerne ľahké pracovať so stromom vlastnými rukami;Ak je skleník vyrobený z polykarbonátu, povlak zrejme prekročí drevený rám.

Na oceľový rám sa tiež vzťahujekorózia, aj keď je schopná odolať veľkému zaťaženiu.Rúry z PVC pravdepodobne nebudú mať pre letných obyvateľov na výber skleníky vlastnými rukami z dôvodu vysokých nákladov, hoci tento materiál je celkom spokojný so svojou pevnosťou, bezpečnosťou a odolnosťou.

Pri hľadaní materiálu sa záhradníci najčastejšie zastavujú na profilových rúrkach, čo je pochopiteľné - vytvárajú najspoľahlivejšie skleníky.Nehrdzavia, vydržia ťažké bremená, neohýbajú sa pod snehom, pre inštaláciu nevyžadujú špeciálne vybavenie ani skúsenosti.Ľahko sa pripevní polykarbonát na oceľovú rúrku pravouhlého prierezu, vďaka tvaru prierezu je ľahké vytvoriť spoje prvkov.

Video " Montáž rámu skleníka "

Proces montáže a inštalácie rámuskleníky a profilové rúry.Upevňovacie prvky rámu.

Výkresy a diagramy

Ak sa majiteľ budúceho skleníka o materiáli rozhodol, je potrebné zvoliť formu.Voľba nie je príliš veľká.

  1. Oblúkový skleník sa zvyčajne používa na pestovanie rastlín s nízkym obsahom.Je to výhodné, pretože strechu nie je potrebné čistiť, sneh a odpadky na nej nebudú trvať.
  2. Vysoké (alebo vysokohorské) rastliny sa pestujú v tunelovom skleníku.Štandardné rozmery: šírka - 10 m, výška - 5 m.
  3. Sadenice sa pestujú v pyramidálnom skleníku, zaberajú veľmi málo miesta na zemi, sú úzke a majú tendenciu stúpať.
  4. Zdá sa, že forma s dvojitým sklonom je najvhodnejšia pre tých, ktorí chcú pestovať rastliny rôznych rovín.Umožňuje to racionálneAby sa zbavil miesta vo vnútri skleníka, dokonale sa prispôsobí vysokým rastlinám a môže byť veľmi kompaktný v úrovniach alebo vertikálnych výsadbách zakrpatenej zeleniny a bobúľ.
  5. Stenový skleník je jednoducho polovičný štít pripevnený k stene existujúcej budovy.

Je najvýhodnejšie vyrobiť dvojspádový skleník s domom z profilovej rúrky - všetky prvky na boku ležia v rovnakej rovine.Poskytuje dostatočné množstvo svetla a priestoru pre rôzne zariadenia, navyše umožňuje inštaláciu ďalších prvkov - dvere, vetracie otvory.Je vhodné začať pracovať s tvorbou stavebnej schémy, umožní to vizualizáciu predstavy majiteľa o skleníku alebo skleníku, ktorý chce postaviť.Okrem toho schéma pomôže určiť optimálne rozmery skleníka tak, aby sa urobil správny výpočet rezacích rúr.A potom musíte urobiť kresbu s uvedením všetkých veľkostí skleníkového „domu“.

Štandardná dĺžka tvarovanej rúrky je 6,05 m. Na vytvorenie jedného rámu z nej je potrebné vypočítať jej rozmery podľa schémy.Ak predpokladáme výšku 1,7 m, potom obe strany budú potrebovať 3,4 ma so sklonom strechy 30 ° bude šírka 2,24 m. Autor výkresu navrhuje znížiť ho o 24 cm tak, aby na strechu stačil jeden list polykarbonátu.Po stranách zostáva 10 cm na prúdenie vody.Keďže sa počíta s materiálom na zostavenie ich peňazí a vlastných rúk, stojí za to si vypočuť tento názor.

Konštrukcia rámu

Ľahký skleník vyrobený z profilových rúr a polykarbonátu by mal byť postavený na pevnom základe.Môže to byť rôzne: drevené, tehlové, betónové.Najčastejšie pre taký skleník je monolitický betónový základ, ktorý kladie špeciálnu kotvu na následné pripevnenie k nim profilovej rúrky.Po vytvrdnutí betónu sa k týmto kotvám pripojí profilová rúrka s prierezom 40 mm x 20 mm a na ňu sa pripevnia všetky rámy.Ďalej je potrebné zostaviť rám a pripevniť rám k základni.

Najdôležitejším a najdôležitejším bodom by mala byť montáž koncových rámov, na ktorých sa plánujú dvere (šírka 70 cm) a vetracie okno (šírka 80 cm).Je lepšie vyrobiť dvere z rúrky s prierezom 40 mm x 20 mm a pre odvetrávacie okno postačí rúrka s prierezom 20 mm x 20 mm.Slučky na ráme môžu byť inštalované priamo na mieste montáže.

Rám rámu je možné umiestniť vo vzdialenosti 1 m od seba - tuhosť a pevnosť rúr sa dosiahne bez straty pevnosti v skleníku.Okrem toho spoja segmenty štvorcovej rúry s prierezom 20 mm x 20 mm, musia byť zvarené v jednej rovine s hlavným profilom.Ak bol výpočet správny, polykarbonát leží na ráme rovno.Inštalácia hotových rámov sa začína koncovým rámom s dverami.Musí sa pripevniť privarením k základni dvoma rohmi z rohu.Po 10 cm od ohybu sa z rúrky vytvoria vodorovné spojenia, ktoré sú potrebné na zaistenie polykarbonátu.

Video " Kostra skleníka tvarovaných rúr "

Postupná inštalácia rámu vlastnými rukami.