Účinný a jednoduchý popol z drevného hnojiva: použitie v záhrade a na záhrade

Od pradávna sa stromový popol používa v záhrade a na záhrade ako hnojivo.Obsahuje vápnik, draslík, fosfor vo forme solí, ktoré sa ľahko absorbujú rastlinami.Okrem nich malé množstvo bóru, železa, horčíka, mangánu, molybdénu, síry, zinku, medi a ďalších prvkov, ktoré sú potrebné pre celé pestovanie.K jej fixácii v pôde prispieva nielen dusík, ale aj popol.Najdôležitejšie je, že všetky tieto látky sú organického pôvodu.

Kde sa dostať a akoskladovať popol

Hodnota popola je určená surovinou.Najužitočnejšie je to, ktoré sa získava po spálení rias.Takže hovoria vedci.Odborníci v oblasti záhradníctva sa domnievajú, že najväčším prínosom pre pôdu bude iba to, čo sa v tejto oblasti rozrástlo.Odporúčajú uprednostňovať produkt spaľovania listnatých stromov, listov, mladých výhonkov.Z nejakého dôvodu sa predpokladá, že ihličnatý popol obsahuje menej živín, hoci množstvo vápnika, draslíka a fosforu v ňom je približne rovnaké ako v popole z brezy.

Každopádne vetvy stromov a ovocných kríkov po prerezávaní, lístie, tráva, dopravná zelenina, hrozno, všetko lezenierastliny sa môžu spáliť a konečný produkt je možné použiť na záhrade alebo v chalupe.Hlavná vec nie je hádzať do ohňa plast, polyetylén alebo niečo také.Skúsení záhradníci varujú, že lesklý (natieraný) papier obsahuje toxíny, ktoré sa po spálení uvoľňujú do vzduchu, zostávajú v popole - je lepšie ho riskovať.Ak máte zrazu možnosť kúpiť drevný popol, nezanedbajte ho - túto látku je možné po neobmedzenú dobu dokonale skladovať na mieste neprístupnom vlhkosti.Nepoužívajte ponáhľať používať naraz, je to veľmi užitočné, iba ak je aplikácia správna.

Uhoľný popol sa používa oveľa menej často, pretože stopové prvky v ňom obsiahnuté nie sú ľahko absorbované koreňmi rastlín, ich obsah však zostáva veľmi žiaduci.Úspešne sa používa na odvodňovanie a uvoľňovanie ťažkých ílových pôd, odvodňovanie bažinatých nížin.Uhoľný popol sa môže používať v záhrade alebo v kvetináči iba ako drenáž.

Video „Pokyny na nanášanie popola na pôdu“

Video pokyny na používanie popola v záhrade a záhrade pre pôdu a rastliny.

Použitie ako hnojivo

Popol z dreva neobsahuje chlór - to rozširuje možnosti jeho použitia, najmä pre plodiny citlivé na chlór (zemiaky, maliny, ríbezle, jahody).Pôda však alkalizuje, takže jej použitie sa odporúča iba na kyslých alebo neutrálnych pôdach.Nie je možné oplodniť čučoriedky, čučoriedky, rododendrony, ktoré milujúrastú na kyslých pôdach.Pred jesenným a jarným vykopávaním ťažkej pôdy sa aplikuje 100 - 200 g popola na 1 meter štvorcový, pre ľahké piesčité pôdy zostáva iba jarná aplikácia.Vďaka tomu je pôda v záhrade drobivejšia, priedušnejšia a pomáha presadiť rastliny po presadení.

Pri príprave záhonov na zeleninu sa odporúča počas výsadby uhoriek, tekvice, tekvice, korenia, baklažánu a paradajok do každej jamky vložiť 1 šálku popola na 1 meter štvorcový. Je užitočné pre zemiaky, kapustu a všetky kvitnúce trvalky.Rybár miluje drevný popol: do každého kríka môžete naliať až 3 poháre a ihneď ich vložiť do zeme.Ovocným stromom prináša veľké výhody, najmä pokiaľ ide o ich použitie pre slivky, čerešne a višne.Každých niekoľko rokov okolo kmeňa po obvode koruny sa vytiahne malá priekopa (do hĺbky 15 cm), naleje sa do nej 1,5–2 kg popola (pre dospelý strom) alebo sa roztok naleje, potom sa okamžite pokryje zeminou.

Rozšírené používanie popola v záhrade je dôsledkom výhod, ktoré prináša zelenine.Napríklad uhorky draslíka a vápnika sú potrebné na to, aby pomohli vytvoriť riasy, vaječníky, udržať v bunkách vlhkosť.Pred zalievaním môžete do oblasti naliať suchý popol, vytvoriť infúziu alebo roztok, zalievať ich rastliny.To isté platí pre paradajky, 5 až 7 dní po kŕmení, ich rast je už zreteľne aktivovaný.Krmivo je zvyčajne niekoľkokrát za sezónu, s výnimkou zavedenia sušiny do prípravkuzeleninová záhrada.

Popol sa používa nielen pri dachách, na toto hnojivo vďačne reagujú aj izbové kvety. Cyclamen, geranium, fuchsia, begonia kvitnú lepšie v lete, nestrácajú svoju farbu listov v zime, ak ich kŕmite zmesou drevného popola a spáleného čaju.

popol proti chorobám a škodcom

Táto látka môže nielen hnojiť, ale aj liečiť a chrániť pred všetkými druhmi škodcov, čo je v záhrade veľmi dôležité. Na ochranu rastlín pred slimákmi môžu byť postrekované alebo posypané larvy zemiakového chrobáka Colorado. Suchý popol je smrteľný pre slimáky a slimáky - nasáva vodu, takže nelezú na oblasť, ktorá je posypaná. Je žiaduce naliať preosiaty popol na mokré rastliny tak, aby tam zostal dlhšie. Alebo ho nastriekajte roztokom, keď priame slnečné svetlo nespáli zeleň.

Infúzia popola zmiešaná s odvarmi bylín pomôže chrániť rastliny pred čiernou nohou, múčnatkou a škvrnou od listov. Vystraší drôty, vošky, blšie chrobáky, lopatku. Dobrým riešením vošiek - infúzia popola v kombinácii s mydlovou vodou. Ošetrujte ich zeleňou by malo byť skoro ráno alebo večer.

Pridanie popola do pôdy šetrí cibuľu z koreňovej hniloby. Zmes drevného popola s tabakovým prachom vydesí cibuľovú mušku. Popol v zemi zachráni korene pred larvami krehkého. Ríbezle a egreše sa postriekajú infúziou popola, takže slimáky, slimáky, múčnatka, húsenice červenej a larvy pilín nepoškodzujú. Mravce, drôty,nematód sa ho tiež bojí. Na záhrade sa používa roztok popola a pracieho mydla proti takým škodcom, ako sú húsenice mory a lagúny, obličkové mory, všetky druhy vošiek, jabĺk jabĺk. ​​Toto riešenie sa používa na striekanie stromov za úsvitu alebo večer niekoľkokrát.

Ako pripraviť roztok popola

Vývary a infúzie popola môžu byť prekvapivo užitočné nielen prevýživa rastlín, ale aj na ich ochranu a ošetrenie.Pripravte prostriedky niekoľkými spôsobmi.Ak 300 g preosiateho popola nalejeme vriacu vodu a povaríme ju najmenej 25 minút a potom ju prefiltrujeme a rozriedime 10 litrami vody, získame univerzálny odvar.Zeleninu a kvety môžu zalievať na kŕmenie.A môžete sprejovať nadzemnú časť na ochranu pred škodcami.

V druhom prípade, na zvýšenie účinku, môžete pridať 50 g mydla, čo pomôže malým časticiam účinnej látky dlhšie vydržať na listoch a stonkách rastlín.Ak nechcete naliať popol do každej jamky pri výsadbe a merať potrebné množstvo pre každú rastlinu, môžete pripraviť riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým plodinám na záhrade.Za týmto účelom sa 1 šálka popola naleje do 10 litrov vody a dobre sa premieša.Tento roztok sa naleje do studne v blízkosti rastliny a okamžite sa zakopá do pôdy.

Niektorí záhradníci namočia semená do roztoku popola, aby sa lepšie klíčilo a chránila pred škodcami.Pre neho stačí 2 polievkové lyžice látky naplnené 1 liter vody.Pre rastlinné hnojivá vyrábajteroztok 150 g popola a 1 vedro vody. Za stáleho miešania ho treba naliať do pripravených drážok medzi radmi zeleniny a okamžite uzavrieť zem. Preto kŕmte kapustu, uhorky a paradajky. Drevný popol sa môže naliať na zem, posypať rastlinami, napojiť roztokom - je to v akejkoľvek podobe výhodné na záhrade a na záhrade. Je len potrebné pamätať na jeho schopnosť deoxidovať pôdu.

Video „Stanovisko odborníka na rastliny“

Informačné video, v ktorom odborník na rastliny hovorí o výhodách a nevýhodách, ako aj o použití popola v zeleninovej záhrade a záhrade.