Ako sa vysporiadať s mólami na ich letných chatkách ľudových liekov

Krtka sú malé, drviace sa zvieratá, dosahujúce dĺžku od 5 do 22 cm. Živia sa hmyzom a denne konzumujú toľko potravy, koľko vážia.Jesť hmyz (slimáky, červy, chrobáky, pavúky, larvy) a drobné bezstavovce.

Prečo sú nebezpečné?

Telo krtka je pretiahnuté, pokryté hustou kožušinou, chvost je veľmi krátky a predné labky pripomínajú lopatky.Jeho hlava je podlhovastá, jeho oči sú tak nevyvinuté, že niektorí dokonca majú očné otvory.Vo farbe sú čierne, sivé a hnedé.Pod zemou sa pohybujú veľmi rýchlo, kopajú tunely a pravidelne hádzajú zem na povrch. Pozdĺž týchto hlinených pahorkov môžete sledovať cestu zvieraťa, ale je ľahké sa zmiasť.Krtek dom ťahá prsteň, pokrytý listami a senom, ktorý ho nutne spája s rybníkom.Tu je také sladké stvorenie, ktoré zachraňuje záhrady a záhrady pred škodcami žijúcimi v zemi.A prečo ho záhradníci tak veľmi nemajú radi?

Móly veľmi rýchlo prerazia svoje tunely tak, že úplne nechcú ublížiť a náhodou pokazia korene rastlín.Zvyčajne sa usadzujú v malých skupinách alebo rodinách, takže ak sa na dache objaví krtko, po týždni už nemôže zostať na záhrade nič.Lámanie koreňov ovociaplodiny, krtkovia môžu pripraviť záhradu o väčšinu plodiny a vzhľad stránky sa po ich vzhľade úplne zmení. Sú tiež vo vzájomnej vojne, bojujú o najlepšie miesta a celé osídlenie krtkov sa môže rozprestierať na niekoľko stoviek metrov.

Obzvlášť radi kazia krásne trávniky. Vyplýva to zo skutočnosti, že jedia dážďovky, a pod hojne udržiavanými trávnikmi sa vyskytujú červy. To je spôsob, ako krtkovia jedia v mieste škodlivého a prospešného hmyzu zeme súčasne, kazia tiež výsadbu.Z týchto susedov sa môžete zbaviť, ale boj musí začať čo najskôr. Nechávajú za sebou diery a tunely, ktoré poľné myši veľmi radi používajú, ak nie sú ich majitelia. A tieto budú loviť presne na úrodu.

Boj populárnymi metódami

Stovky rokov žijú móly s ľuďmi a celý čas boj pokračuje, pretože ľudia sa snažia zbaviť tohto okolia, či už v krajine, na záhrade alebo na poli. Za také dlhé obdobie sa nahromadilo veľa metód boja a niekedy musíme použiť niekoľko z nich na určenie najefektívnejšej metódy. Ľudové lieky sú rozmanité a vynaliezavé. Spravidla sa ľudia najprv snažia vystrašiť, odháňajú móly od svojich letných chát a zeleninových záhrad. Niekedy sa radujú predčasne, nevšimli si pár dní čerstvých krtkov, ale keď sa zvieratá vrátia, musíte začať znova. Krtek je inteligentné, pracovité a veľmi tvrdohlavé zviera. Preto nikdy neopustí stránku bohatú na jedlobude s ním musieť vážne bojovať.

Ak sa ukáže, že mierumilovne nie je mierny, majitelia prechádzajú na prísnejšie metódy. Potom sa používajú jedy, pasce a kríky. Kočky už dlho pomohli zbaviť sa krtkov, ale aj keď prinesiete mačku na dachu, je nepravdepodobné, že váš maznáčik (lenivý) pôjde na lov. Ak existuje takáto príležitosť, uchyťte sa k pomoci poľovných psov, jazvečíchov a líška teriérov s radosťou vystopovať v podzemnej koristi, pre nich je to príprava na lov.

Móly nič nevidia, ale ich sluch a čuch sú veľmi rozvinuté, a to je základ populárnych metód boja. Sleďové hlavy sú pochované v tuneloch, nalieva sa petrolej a benzín a začína sa sírny dym.

Často navrhujú zaplaviť mole pasáže vodou. Ak to chcete urobiť, musíte nájsť čerstvé tunely a pomocou hadice naliať do nich viac vody. Nie vždy to pomôže, pretože krtek pre nich nemusí ísť, ale rýchlo vykopať nové. Ale dážďovky - najobľúbenejšia pochúťka krtka - priťahujú nadmernú vlhkosť, takže krtko sa nikam nedostane zo záhrady, kde ich je toľko.

Niektorí záhradníci nazývali krtek z norky takým jednoduchým konaním. Čerstvý ťah musí byť zničený a pošliapaný pod nohami, krtek je ako dobrý majiteľ, bude opravený a tu ho čaká majiteľ chaty s lopatou. Ak sa vám podarí nalákať zviera na povrch, je lepšie ho zachytiť lopatou spolu so zemou, nemusíte sa ho dotýkať rukami - jeho ostrými pazúrmi sa môže poškodiť. Ale na dlhú dobu bude potrebné zvieratá nalákať, ak sa už na mieste usadili, je ich veľa. Zbavte sa všetkých týmto spôsobombude to ťažké.

Biologické

Krtek prichádza na záhradu alebo na chalupu iba pri hľadaní potravy.Môžete sa ho teda zbaviť, ak ho pripravujete o stravu.Existujú insekticídy, ktoré zabijú hmyz, ale jeho použitie je veľmi nebezpečné: pôda bude kontaminovaná, ale chceme na nej pestovať niečo iné.Je lepšie hľadať iné biologické metódy boja.

Jedy možno pripísať radikálnym bojovým prostriedkom.Móly sú otrávené pomocou jedu potkanov pridaného do mletého hovädzieho mäsa alebo dážďoviek korenených strychnínom.Pripravený jed je uložený v mole pasážach, horlivý pocit vône dravca ho nebude ignorovať.Rozhnevaný pestovateľ zeleniny, ktorý stratil celú plodinu na záhrade, samozrejme nestojí za to povedať, že krtky sú prospešné a sú dôležitým článkom v ekosystéme.Je však lepšie zapojiť sa do včasného odvracania zvierat, ako ich zabiť a otráviť krajinu.

​​

Výsadba rastlín so silným zápachom sa stáva veľmi účinným prostriedkom na odstránenie krtkov v vidieckom dome alebo záhrade.Narcis, sibírske lesy, žltá cicavcová tráva veľká - tieto kvety nielen vystrašia slepého dravca, ale tiež ozdobia dachu, čo majiteľom poskytne potešenie.Nechtíky lekárske sú dlho známe škodcovské organizmy, mnohé z nich sa vysádzajú nielen v kvetinových záhonoch, ale po celej záhrade.Všetky druhy príbuzných cibule a cesnaku odvádzajú vynikajúcu prácu s rovnakou úlohou, takže ich musíte zasadiť po celom vidieckom dome, najmä preto, že existujú ozdobné predmety.

Dobrá pomoczbaviť sa krtkov v krajine eufória a kolieska, to je veľmi, že sa im nepáči.Už dlho sa pozorovalo, že ak na záhrade rastú fazule, kôry ju obchádzajú.

Video „Shumelka vs. Moles“

Mechanické

Existujú ťažké mechanické spôsoby, ako sa zbaviť krtkov,to sú všetky druhy pascí a krotolovki.Predávajú sa v železiarňach z drôtu alebo plastu.Plasty nestojí za to kúpiť, nebudú schopné udržať také silné a rýchle zviera.

Často sami vlastníci vyrábajú takéto veci a inštalujú ich do vidieckych domov a kuchynských záhrad.Je dôležité umiestniť zariadenie správne.Najprv musíte chodiť po webe, chytiť krtkovce a zistiť, ako rýchlo a v akom poradí budú obnovené.Potom nastavte pasce dvoch kusov do čerstvých pohybov, prstene by sa mali posielať rôznymi smermi.Je potrebné mať na pamäti, že je takmer nemožné chytiť všetky zvieratá, ak sa už usadili na pozemkoch alebo na neďalekej lúke.

Do existujúceho krtka sa inštaluje kus plastovej rúry, na jeho koncoch je potrebné nainštalovať cínové viečka, aby sa krtol mohol dostať do rúry, ale nemohol sa z nej dostať.Potrubie je zhora zakryté niečím hustým, neprechádzajúcim svetlom.Hovoria, že je to veľmi účinná pasca, preto sa odporúča častejšie ju kontrolovať, aby sa chytené zvieratá vyčistili.

Tieto metódy pomôžu zbaviť sa krtkov, iba ak ich bude ešte stále na mieste.

Boli vyvinuté elektronické zjazvovače, ktoré je možné kúpiť a nainštalovaťna záhrade. A repelery môžete robiť vlastnými rukami. Sú založené na zvýšenej citlivosti krtkov na vibrácie, na ich horlivom počúvaní.

Jedna možnosť: vkladajú kamishin do mólových priechodov tak, aby zostali nad nimi 30 - 40 cm. Vietor vytvára nepríjemné zvuky, ktoré sú schopné vyhnať zviera.

Ďalšia možnosť: zasypať duté rúrky do zeme. Na hornom konci, ktorý vyčnieva zo zeme vo výške 40 - 50 cm, sa na nápoje kladú plechovky. Ak sú vystavené vetru, vydávajú hlasné zvuky a vytvárajú vibrácie, ktoré sa líšia po zemi. Namiesto plechovky môžete použiť plastovú fľašu, iba na nej budete musieť urobiť zárezy a zabaliť plast tak, aby vietor mohol niečo otočiť.

Prevencia

Najlepšie je myslieť na ochranu vašich stránok vopred. Ak je v okolí aspoň jeden mól, ak je vedľa vašej záhrady lúka, je čas začať preventívne bezpečnostné opatrenia. Existuje úžasná, ale veľmi náročná metóda na prácu: malá kovová sieť by sa mala vykopať po obvode záhrady, cez ktorú môžu dážďovky plaziť sa cez bunky, ale krtkovia nie. Pod zemou by mala byť zakopaná do hĺbky 70 - 90 cm a nad zemou by sa mala tiež zvyšovať o 30 centimetrov.

Namiesto oka môžete použiť akýkoľvek pevný materiál: linoleum, bridlicu, cín. Hlavná vec je, že v tomto plote nie je štrbina. Je dobré zasadiť nechtíka po obvode celej zeleninovej záhrady - vystrašia predátorov a poteší oko. Zbaviť sa krtkov je oveľa ťažšie ako niedovoľte im vstúpiť na vaše územie, malo by sa to pamätať.

Video „Ako sa vysporiadať s mólami“

Ak sa nechcete uchýliť k moderným metódam a technológiám, potom pre vás existuje alternatívny spôsob. Ktorý Pozrite si video.