Prečo listy žltnú v ružiach - podrobné dôvody

Takmer všetci milovníci ruží, ktorí ich pestujú, sledujú žltnutie listov kultúry.Zároveň je možné tento jav pozorovať bez ohľadu na kvalitu starostlivosti o rastliny.Tak prečo ruže žltnú?Okrem prirodzených zmien v tele kvetu súvisiacich s vekom existujú neprirodzené skupiny príčin žltnutia listov.Aké faktory spôsobujú takýto jav a ako sa s ním vysporiadať?

Zdroje abnormálnej žltej farby

ako ruže žltnú a listy padajú, je to veľmi bolestivé.Oveľa príjemnejšie je pozorovať zdravých jedincov.Aké sú príčiny žltnutia listov?Sú orgány slamy vždy dôkazom choroby?V skutočnosti príčiny žltnutia zanechávajú veľa.

Niekedy list zožltne kvôli fyziologickým vlastnostiam jedinca konkrétneho druhu a odrody.V tomto prípade by sa nemali podniknúť žiadne kroky, najmä preto, že je nepravdepodobné, že bude možné niečo zmeniť.Úplne iná situácia, ak farba zmení orgány mladého kríka.V tomto prípade môže nečinnosť dokonca vyvolať smrť rastliny.

Príčiny žltnutia orgánov mladých jedincov možno rozdeliť do skupín podľa ich prejavu:

  • Rapidžltnutie a kvapky. Tento jav sa zvyčajne pozoruje v prípade nepriaznivých vonkajších podmienok. Najmä prudké kolísanie teploty. Podobné javy možno pozorovať v lete v prípade častých zmien počasia. Väčšina moderných odrôd je však prispôsobená nestabilným podmienkam prostredia.
  • Listy žltnú v ružiach na spodnej časti kríka, pravdepodobne kvôli nedostatku svetla. Možno, že jednotlivec rastie v tieni a trpí ním.

Preto je potrebné starostlivo vyberať plochu na pestovanie ruží. Musí to byť miesto dobre chránené pred vetrom a osvetlené slnkom. Perfektné napríklad pre južnú alebo juhovýchodnú stranu lokality.

V tieni však nie je len zmena farby orgánov rastlín, ale aj natiahnutie výhonkov a spomalenie alebo zastavenie kvitnutia.

  • Listy sú žlté a stočené a končeky orgánov zhnednú a sú suché? Rose sa ti snaží povedať, že jej chýba voda. Okrem toho sa v podmienkach nedostatku vody v rastlinách kvety deformujú a odpadávajú. Proces kvitnutia sa ukončí. Zástupcovia horolezeckých druhov rastúcich pri stene budovy obzvlášť cítia nedostatok vody.

Mladí, novo pristáli jednotlivci potrebujú systematické zvlhčenie.

  • Na orgánoch sa objavili žlté škvrny. Zvyčajne je tento jav spôsobený nedostatkom živín v tele.

Video „Príčiny žltnutia ružových listov“

V tomto videu uvidíte, prečo listy žltnú na ružiach.

Nedostatokbatérie

Prečo listy zožltnú? Príčinou tohto javu je veľmi často nerovnováha hnojenia rastlín. Niektorí milovníci ruží a nevenujú pozornosť zmene farby orgánov a naďalej sa starajú o jednotlivcov ako obvykle.

  • Dusík. Príčinou zmeny farby listov je často nedostatok dusíka v kultúre. Napríklad krík vysadený na zlej pôde alebo nedostatočne oplodnený po celý život často trpí nedostatkom prvkov. Ak na jar bolo dostatok dusíka, ruža rozkvetla a získala silu, ale v tomto prípade rastlina použila všetok dusík. Bez opakovaného hnojenia na konci leta je možné pozorovať „októbrové“ žltnutie a padajúce listy.

Je ľahké určiť nedostatok dusíka, pretože farba sa mení postupne, počnúc orgánmi umiestnenými nižšie. Okamžite nemôžete venovať pozornosť zmene farby niekoľkých listov. Po určitom čase však krík zožltne takmer o polovicu, po ktorej rastlina zbledne.

Ďalším „jarným“ znakom nedostatku dusíka je žltnutie výhonkov. Namiesto tmavej farby sú orgány bledočervené alebo mierne hnedé. Listy, ktoré rastú na takýchto stonkách, majú rovnakú farbu.

Je ľahké určiť nedostatok dusíka v telovej kultúre a úplne ho odstrániť. Stačí zriediť močovinu (polievkovú lyžicu na 10 litrov vody) a naliať do polovice vedra na krík. Nechá sa zaliať na listoch. Prvé pozitívne výsledky budúviditeľný po niekoľkých dňoch a po 10 dňoch získa jednotlivec zdravý vzhľad.

  • Draslík. Ak je slama nedostatočná, stáva sa najskôr okrajom listu, potom orgán zmení farbu na hnedú a vyschne. V tomto prípade popolček a potašové hnojivá prídu na pomoc.
  • Železo a mangán. Pri nedostatku najmenej jedného z týchto prvkov listy ochorejú na chlorózu, priestor medzi žilami zmení farbu. Farba žily sa nezmení, zostane zelená.

Pri nedostatku železa sú vrchné mladé orgány v prvom rade žlté a pri nedostatku mangánu staré listy žltnú.

Nedostatok týchto prvkov sa často pozoruje na pôdach s reakciou nad 7 - 7,5, to znamená na zásaditých, ktoré zvyčajne obsahujú kriedu a dolomit. Jednotlivcom tiež môže chýbať železo a mangán na pôdach, ktoré boli počas deoxidačného procesu presýtené vápnom.

Čo by sa malo urobiť na nápravu situácie? Môžete sa zbaviť chlorózy striekaním kvetov roztokom hnojenia železom a mangánom. Je tiež potrebné normalizovať reakciu pôdy (obrázok 5.6 - 7). Zem môžete okysliť organickou hmotou, napríklad mulleínom. Postup spočíva v vytvorení malej fosílie na jednej strane rastliny, kde je prístup ku koreňu. V takom prípade musíte naliať 2,5 litra roztoku mulleínu. Časť koreňového systému tak získa prístup k pôde kýlu, čo povedie k normálnemu počtu prvkov.

nadmerné navlhčenie

Listy sa môžu v dôsledku nadmerného dozrievania koreňového systému zožltnúť.ruže. Často je to kvôli dlhodobej prítomnosti rastlín vo vlhkej pôde. Tento jav sa zvyčajne pozoruje v oblastiach s nízkou ílovitou hlinou počas obdobia dažďov. Významnú úlohu v tomto fenoméne zohráva rosa. Znaky nadmernej vlhkosti pripomínajú nedostatok dusíka. Zmena farby začína spodnými orgánmi, ale dusíkaté doplnky nijako nezlepšujú situáciu.

Ak sa územie nachádza v údolí, je lepšie vysádzať kvety na kopcoch alebo vyvýšených plochách.

Choroby a škodcovia

Žltnutie listov môže byť reakciou na chorobu. Ak ochorenie vyvolalo huby, potom sa krava ľahko zachráni. Ak je pôvodcom vírus, musí byť infikovaný jedinec z miesta odstránený a zničený.

Čierne škvrny najčastejšie napadajú ruže. Niekedy sa to ani nepovažuje za chorobu, pretože veríme, že škvrny sú prirodzeným vývinom rastliny. Stále je to plesňové ochorenie, ktoré je nebezpečné pre takmer všetky odrody ruží.

Padlý list z kríkov je dôkazom toho, že rastlina nebude dobre znášať zimu a spomalí jej rast a kvitnutie.

Žlté listy s čiernymi škvrnami - prejav špinenia. Kultúre môžete pomôcť zložitými fungicídmi, napríklad „Topaz“, ale je účinnejšie používať tieto spreje na profylaxiu (polovica konca júna).

Okrem toho existujú vírusové choroby, v dôsledku ktorých listysú pokryté malými alebo veľkými škvrnami rôznej farby.Zvyčajne sa listy zmrštia, zmenia tvar a rastlina sama spomalí rast a prestane kvitnúť.Neexistujú žiadne metódy na liečenie vírusových chorôb rastlín, takže infikované kríky sa z miesta jednoducho odstránia a zničia.

Ak nie sú listy iba žltnuté, ale tiež sa začali strácať, je pravdepodobné, že larvy májového chrobáka alebo iné koreňové škrupiny sa usadili na koreňoch kvetov.Proti škodcom môžete bojovať rôznymi insekticídmi.

Rozovody teda často pozorujú žltnutie listov svojich rastlín.Niektorí nemôžu určiť príčinu tohto javu, zatiaľ čo iní nevedia, čo robiť, aby sa situácia zmenila.Žltnutie a padajúce listy z ruží môžu z rôznych dôvodov.Sú však ľahko identifikovateľné a následne eliminovateľné.Hlavnou vecou je dôkladné sledovanie farieb a nepovažovanie za žltnutie ako samozrejmosť, prirodzený vývoj jednotlivcov.

Video „Choroby ruží a ich škodcov“

Z videa sa dozviete o najbežnejších chorobách ruží a o spôsoboch boja proti nim.