Záhradná sekačka a výhody jej použitia

Každé letné obyvateľstvo pozná také záhradné náradie, ako je motyka. Pomocou jednoduchých zariadení môžete vlastnými rukami úspešne zničiť burinu, uvoľniť pôdu alebo dokonale prevzdušniť pôdu.

Opis konštrukcie

Sekačky sú nevyhnutným nástrojom na vytváranie zavlažovacích drážok pred zalievaním vlastnými rukami, a nie samočinným zavlažovaním. Nepostrádateľným nástrojom pre závody na spracovanie rastlín, pretože pomocou dlhej rukoväte môžete uvoľniť v najodľahlejších oblastiach. Sada letných detských postieľok sa vždy skladá z niekoľkých druhov záhradných nástrojov, napríklad násypky a jej hybridného motyka (motyka, uvoľňovač), vyrobené z továrne alebo ručne.

Záhradné sekačky sa vyrábajú v rôznych variantoch, čo vám umožňuje ľahko vykonávať rôzne práce na dobrom mieste. V závislosti od požadovanej práce zvoľte vrtuľník s rôznou šírkou čepele, so zaoblenými alebo zaoblenými rohmi, tvarom lichobežníka alebo trojuholníka.

Materiál, z ktorého sa zariadenie na sekanie často vyrába, je uhlíková oceľ. Tento materiál je možné ľahko zaostriť vlastnými rukami, ale je najviac náchylný na koróziu. Aby vám taký nástroj slúžil akoPo každej práci na záhrade môže byť dôkladne vyčistený zvyšok pôdy a trávy od čepele a potom namazať olejom.Rezačky z nehrdzavejúcej ocele sú obľúbenejšie u nehrdzavejúcej ocele, pretože nehrdzavejúca oceľ je odolnejšia a vyžaduje jednoduchú údržbu.Jedinou negatívnou je cena.

Plečka je rovnaká plečka, iba jej čepeľ je vyrobená vo forme pologule so špičatým koncom.Tento typ je vhodný na pestovanie, vytváranie otvorov na výsadbu, ako aj lôžok pre zemiaky, zeleninu, strukoviny na kamenitých pôdach. Rozdiel medzi hybridom narážajúcim na chopper a klasickým typom je prítomnosť neohnutých koncov, pomocou ktorých sa buriny dajú ľahko vyradiť pomocou plazenia rastlín.

Technické vlastnosti

Ak hovoríme o technických vlastnostiach nástroja dacha, potom v skutočnosti,Jedná sa o malú kovovú klapku, ktorá je pripevnená pod uhlom 90 stupňov k dlhej drevenej rukoväti.Štít je vyrobený z týchto tvarov:

  • pravouhlý;
  • trojuholníkové;
  • lichobežníkové.

Pri nákupe vyberte typ, ktorý je pre nadchádzajúcu prácu najvhodnejší.Dávajte pozor na kovovú tkaninu na výrobu materiálu, pretože určuje kvalitu zakúpeného nástroja.Na kopanie, tvarovanie postelí a odstraňovanie buriny sú často potrebné sekačky a lopaty pre domácnosť rôznych dĺžok a tvarov.

Ako sa správať

Dnes si môžete ľahko kúpiť potrebné záhradné náradie v akejkoľvek krajinešpecializovaný obchod. Ale ak ste letným „panujúcim domovom“ a radi robíte všetko sami, tak prečo sami nevyrobiť motyku.

Zvážte, ako zostaviť záhradný nástroj z improvizovaných prostriedkov vlastnými rukami. Ako rukoväť môžete použiť akúkoľvek dlhú palicu z dostupných nástrojov a pre čepeľ môžete nabrúsiť akýkoľvek kalený kov z toho, čo máte v stodole a nefunguje to úplne.

Video „Sekačka s rukoväťou v práci“

Praktické rady

Zvážte možnosť použitia starého pílového listu na vytvorenie ochranného krytu motyky, pretože na jeho používanie sa najčastejšie odporúča jeho skúsený záhradník. Materiál píly má zvýšenú pevnosť, ale súčasne je pomerne flexibilný, má zvýšenú odolnosť proti opotrebeniu. Jeden taký motyka, ktorý si vyberiete, bude stačiť na obdobie aktívnej práce.

Stupeň 1. Príprava materiálu. Odtrhnúť od starej pily kus požadovanej dĺžky. Za najpohodlnejšiu dĺžku sa považuje 25 cm, kus však môžete urobiť širším alebo trochu menším, čím si prispôsobíte náradie sami. Ďalej, pomocou brúsky a najtenšieho brúsneho kotúča je pás rezaný pod uhlom 45 stupňov vzhľadom na zuby píly, takže táto časť je kratšia. Takáto jednoduchá technika zníži hmotnosť nástroja bez toho, aby znížila jeho pracovnú plochu.

Krok 2. Montážne otvory. Vo vzdialenosti 2 cm na strane zubov píly vyvŕtajte 3 až 4 diery, pričom ponechajte rovnaké vzdialenosti3-4 cm medzi nimi. Rovnaké diery vyvŕtame do kovového rohu. Výsledkom je, že otvory na oboch častiach sa musia zhodovať.

Stupeň 3. Upevnenie držiaka. V tejto fáze budete potrebovať dve časti s otvormi a kovovú rúru 25 cm a priemer 30 mm. Jednu časť zatĺkame do 4-5 cm dovnútra a urobíme dva otvory na dotiahnutie rohu. Potom, čo zostáva spojiť všetky podrobnosti, a nakoniec dostanete hybridný vrtulník so zubami, pripevnený na rohu, ktorý je spojený s kovovou rúrkou.

Fáza 4. Drevená rukoväť. Derzhak môže byť vyrobený z akéhokoľvek materiálu, napríklad z lopaty, s ktorou bude pre vás vhodné pracovať: borovica, javor, smrekovec. Priemer rukoväte - nie menej ako 3,5 cm. Jeden okraj derzhak brúsiť a kladivo do potrubia. Aby ste zabránili vypadnutiu dreveného držiaka, môžete ho pripevniť skrutkou, vyvŕtať otvor alebo zatĺcť klincom.

Krok 5. Brúsenie pracovného nástroja. Akonáhle bude záhradný nástroj takmer pripravený, zostane vám brúska na odrezanie zubov. Ak robíte vlastné nástroje na uvoľňovanie pôdy, zuby môžu zostať naopak. Brúsny kotúč vám pomôže naostriť sekačku a potom sa počas prevádzky naostrí bežným súborom.

Druhým najčastejšie používaným variantom „domácej“ výroby je rýč z lopaty. V takom prípade budete potrebovať oceľové rýľ, ktorý už nie je vhodný na prácu podľa plánu. Brúska odrezala spodnú časť lopaty a získala trojuholník. Použitím súboru potom odstráňte odrezky na strane rezuNa pripevnenie kovového držiaka nitmi je potrebné urobiť dva otvory. Teraz zostáva len vložiť a pripevniť drevenú rukoväť v držiaku a záhradná sekačka je pripravená na prácu.

Treťou možnosťou výroby záhradného náradia vlastnými rukami je sekačka vyrobená z kusu kovu. Ak nemáte zbytočnú lopatu alebo starú pílu, ale je tu zbytočný kus kovu, je ľahké štiepkovač vyrobiť a nabrúsiť. Ako kov je najlepšie vziať oceľový plech s hrúbkou 2 mm a potom niekoľko pracovných krokov:

  1. priamym rezom obdĺžnik 7 x 25 cm. Spracovávať okraje látky, aby sa predišlo zraneniam;
  2. 63) zraziť obyčajný roh 25 x 25 cm a privariť ho k plechu;
  3. s kovovými svorkami pripevnite rukoväť k rohu;
  4. ostrenie sekacieho noža brúskou a drvenie drieku a jeho lakovanie;
  5. Takto môžete rýchlo a hospodárne vyrobiť vlastné nástroje pomocou improvizovaných nástrojov na prácu na záhrade.

Video „Správne ostrenie a ohýbanie sekačky“

Toto video sa dá použiť ako praktický návod na starostlivosť o tento typ ručného náradia pre záhrady.