Výhody pestovania ozdobných zimolez v krajine

Ak sa oplotenie alebo hospodárska budova nezmestia do krajinného dizajnu, môžu byť zušľachtené pomocou okrasnej vegetácie.Na tento účel je horolezectvo horolezecká rastlina schopná zabaliť plot, altánok alebo oblúk v krátkom čase.O tom, ako pestovať a tvoriť kríky, ako aj o vhodných odrodách pre naše podnebie, sa dozviete v článku.

História a opis rastliny

Divoké odrody rastlín si vybrali lesy západnej a strednej Európy a nachádzajú sa tiež v afrických a ázijských krajinách.

Vinutie zimolezu-je obľúbená dekoratívna kultúra záhradníkov

Ľudia, ktorí používajú kučeravú zimolez, sa často nazývajú bobule vlka - nasýtené, červené alebožltýale nepožívateľné ovocie.Po prvýkrát kultúru opísal slávny botanik Karl Linney a neskôr (v XVIII. Storočí) dal podrobnejší popis vedec z Ruska Stepan Krasheninnikov. Na juhu našej krajiny, v prírodných podmienkach, sa už táto rastlina nenájde a zaujala čestné miesto medzi záhradnými plodinami.

Uveďte botanický opis okrasnej kultúry:

 1. Pestuje sa vo forme vzpriamených, stúpajúcich alebo plazivých kríkov.
 2. Kvety sú vždy veľké, farba sa líši v závislosti od odrody. Existujú rastliny s ružovými, červenými, žltými, oranžovými a bielymi kvetmi.
 3. Kvetenstvo je vo forme misky, z ktorej je vyhliadnutý okraj v tvare trubice pozostávajúci z 5 rovnakých častí.
 4. Piestik je podlhovastý, každá kvetina obsahuje skupinu tyčiniek.
 5. Plody bobúľ, ktorých farba sa mení aj pre rôzne odrody - žltá, modrá, čierna alebo červená. Na vetve sú tvorené v pároch.

Záhradníci chovali asi 200 druhov kultúry, v Rusku sa vyžaduje viac ako 50 odrôd. Približne jedna pätina tohto druhu má jedlé ovocie.

Druhy a odrody dekoratívnej kučeravky

Vzhľad sa rozlišuje na skupiny:

 • nízke stromy;
 • kríky;
 • leziarne (lezecké, lezecké).

Vykládky posledne menovaných obyvateľov častejšie používajú na zdobenie tohto miesta. Pletené liany, ktorých kvety sa trblietajú všetkými odtieňmi dúhy, budovy alebo plotu, môžete krajinu transformovať aj na domácom území.

Z dôvodu podnebia záhradníciodporučiť niekoľko odrôd, ktoré dobre zakorenia v nepriaznivých podmienkach a nevyžadujú osobitnú starostlivosť:

 1. Caprifol. Vytrvalé lístie padá na jeseň. Dorastá do 6 m. Je čas na kvitnutie - v polovici mája, trvanie - 20 dní. Kvety sú nahradené zeleným ovocím, ktoré potom sčervená. Frost.
 2. Hnedá. Kvitne dvakrát v lete, začiatkom júla a koncom augusta. Púčiky sýte červenou alebo mrkvovou farbou. Odporúča sa na vylodenie na otvorenom priestranstve, ale chránenom pred prievanom. Kultúra má slabú odolnosť proti chladu, takže sa rozšírila na juhu av stredných regiónoch.
 3. Henry. Listy sa čiastočne obnovia. Srednerosly je stonka v porovnaní s inými druhmi natiahnutá do 2,5 m. Obdobie vegetácie: júl. Kvety sú šarlátové, majú bohatú vôňu. Ovocie v septembri, čierne bobule.
 4. Serotina. Nakreslené o 4–5 m. Vodopády listov. Kvitnúce skôr, dlhé. Kvety tvoria kvitnúce v zajatí (až 30 kusov).
 5. Evergreen Dram. Najodolnejší vzhľad. Kvitnutie nastane na konci mája. Kvetenstvo trubkovité, fialové so žltým jadrom. Od júna do októbra ovocie červené bobule.
 6. Bakcharský obr. Jedlá odroda. Vysoký (do 2 m), mohutná koruna, tmavé lístie, malebný. Plody sú mohutné, podlhovasté, až do 5 cm, hmotnosti - 2,5 g. Z kríka sa zozbiera až 4 kg plodiny.
 7. Graham Thomas. Stálezelená, mrazuvzdorná. Kvitne krémovo žlté kvety od júna do septembra. Ovocie od júla do októbra. Plody sú jedovaté.
Graham Thomas
Bakcharský obr
Evergreen Dremca
Serotína

Henry
hnedá
Caprifol

Video „Zimolez curling v záhrade“

V tomto videu odborníci hovoria o pravidlách pestovania a starostlivosti o dekoratívnu kultúru.

Pravidlá pre výsadbu zimolez zvinutých

Na pestovanie plodín sú vhodné dve metódy - s osivom a pomocou sadeníc.Prvý je komplikovaný a namáhavý, preto sa používa zriedka.Propagujte sadenice jednoduchšie, stačí si len kúpiť kvalitné kópie.

Výber miesta v lokalite

Okrem dekoratívneho vzhľadu má rastlina tiež príjemnú vôňu.Pre mnohých majiteľov je to dôležitý faktor pri výbere správneho miesta.Je lepšie zasadiť kultúru v blízkosti rekreačných oblastí.

Kultúra potrebuje slnko, aby mohla hojne kvitnúť.Niektoré odrody lesov však uprednostňujú tieňové oblasti, pretože rastú lepšie pod hustou lesnatou korunou.Horolezecké druhy sa vysádzajú v blízkosti štruktúr (oblúky alebo ploty), ktoré je potrebné zdobiť.

Je lepšie pestovať kultúru v blízkosti rekreačných oblastí

Príprava pôdy a sadeníc

Pôda sa zachytáva s reakciou v rozsahu 5,5–6,5 pH.Vápno sa pridáva do nadmerne kyslej pôdy a vykopáva sa.Uistite sa, že sa zbavíte buriny, a potom pripravte organické a minerálne hnojivá.

Pravidlá pre výber sadivového materiálu:

 1. Kúpiť v špeciálnych škôlkach alebo od spoľahlivých záhradníkov.
 2. Na rýchle kvitnutie sa vyberajú sadenice vo veku 2 až 3 roky.
 3. Korene a výhonky by mali byť bez chýb, pružné a bez vysušených oblastí.Strieľa nevyhnutne s obličkami.
 4. Nie je desivé, ak sa kôra olúpa - je to bežné pre všetky odrody kultúry.Slabé stromčeky je lepšie nezobrať.

Odporúča sa kúpiť tri alebo viac odrôd na neskoršiu reprodukciu.Zimolez krížovo opeľovaný, pretože je žiaduce, aby para bola viac.

Je lepšie kúpiť sadenice v plastových nádobách, ktoré sú ponorené do hotovej pôdy v hrudke - aby ste zabránili poškodeniu koreňov pri presádzaní.Pri výsadbe skoro na jar alebo na jeseň nechajte koreň holý.

Kúpiť sadenice v špeciálnych škôlkach

Výsadbová technika

Odporúčané dátumy výsadby:

 • koniec apríla - začiatok mája: rastlina bude mať čas zakoreniť;
 • koniec septembra: koreňový systém sa pomaly vytvára počas zimy.

Technológia vykládky je takáto:

 1. 3-4 dni pred výsevom vykopali otvory pre každý krík v krokoch po 1 m pre nízko rastúce plodiny a 2,5 m pre vysoké plodiny.
 2. Spodok sa odvodňuje vyplnením vrstvy jemne rozdrveného kameňa, roztiahnutej hliny alebo tehál.
 3. Pridajte vrstvu úrodnej pôdy.Je zakúpená v špecializovanom obchode alebo pripravená samostatne: 2 kompostové lopaty narúšajú 1 kg drevného popola a 50 g superfosfátu.Pre pieskovce sa používa hlina.
 4. Pár hodín pred nalodením sa diera hojne navlhčí.
 5. Sadenice sa umiestňujú do stredu, koreň je zakopaný zeminovým substrátom a uistite sa, že koreňový golier zostáva blízko povrchu.Pozemok je niekoľkokrát napojený.Keď bude Zem ustupovať, je neskôr naplnená a navlhčená.
 6. Kruhový kruh sa odporúča mulčovať ihlami, pilinami alebo rašelinou.Mulčovač udržiava požadovanú vlhkosť a chráni korene pred mrazom.
Výsadba sadeníc sadeníc zimolezu

Transplantácia sa vykonáva, keď sa na zimolezi nenachádzajú žiadne kvety, t. J. Koncom jesene alebo skoro na jar.Transplantujte kultúru spolu so zemitým hrudníkom, aby sa rastlina cítila pohodlnejšie na novom mieste.

Na to, aby mohla vinič rásť úspešne, musí sa držať podpery.Môžu to byť:

 • stena budovy s vodiacimi káblami;
 • altánok alebo oblúk;
 • mriežky, siete, mreže, inštalované vertikálne.
 • Zvláštnosti starostlivosti a reprodukcie

  Zimolez sa čoskoro začne pučať, natiahnuť vo všetkých smeroch, držať sa opory a zakorenenia.Od pestovateľa je v tejto fáze potrebné udržiavať rast na správnej úrovni a čas od času orezávať ďalšie vetvy.

  Udržiavanie pôdnej vlhkosti

  Vlhkosť je dôležitá pre normálny rast rastlín.Agrotechnika znamená takú periodicitu zavlažovania:

  • dvakrát týždenne v horúcich dňoch;
  • raz za oblačného počasia.

  Je nemožné, aby pôda v koreňovej zóne vyschla - plody sa vytvoria malé, suché ashorko. Prebytok je tiež škodlivý - stojatá vlhkosť prispieva k rozvoju odrodových ochorení, koreňovej hnilobe.

  Vrchné obväzy pre hojné kvitnutie

  Dodatočné kŕmenie zvyšuje rast. Používa sa niekoľko druhov hnojív:

  1. Minerálne prispievajú krátko pred kvitnutím a dodávajú energii masívne kvetenstvo.
  2. Kompozitné zloženia skladov sa zavádzajú počas aktívneho vegetačného obdobia.
  3. Na konci jesene sa pod každý krík nalial drevný popol.
  4. Infúzia Humusu a divulínu sa pridáva začiatkom júla.

  Tvorba kríkov

  Pravidelné prerezávanie umožňuje, aby krík dal požadovaný tvar. Pravidlá sú:

  1. Aby sa zabránilo rastu kríkov, horná časť sa odreže. Výsledkom je, že sa po stranách objavia nové výhonky, čo zvyšuje celkovú kríži a okázalosť.
  2. Na jar vykonávajú hygienické prerezávanie a súčasne skracujú živé výhonky o 25–30 cm.
  3. Kríky sú tenké, čím sa znižuje zahusťovanie koruny.
  4. Pri tvarovaní kríkov kaprifoli prerezávanie nielen dáva viniču tvar, ale tiež omladzuje krík.
  Schéma omladzujúcich vyrezávaných kríkov
  ​​
  Ak sa pestujú jedlé odrody, odlievanie by sa malo vykonávať podľa možnosti čo najmenej, pretože prerezávanie výhonkov výrazne spomaľuje dozrievanie ovocia.
  Oznámenie autora

  Chovateľské metódy

  Na tento účel sa používajú dve metódy:

  1. Layers. Tento postup sa vykonáva skoro na jar, keď sa sneh topí a zem sa zahrieva. zvoliťsilná vetva a ohnutá dolu.Vrstvy pripnuté k zemi pomocou konzoly alebo pritlačené tehlou.Počas sezóny sa bude vetva zakoreniť, na jeseň sa mladé stromčeky oddelia od materského krovia, vykopajú sa a presadia na nové miesto.
  2. Cutting.Reprodukcia sa uskutoční v júli.Z kríkov sa odrezky strihajú niekoľkými neporušenými internódami a niekoľkými listami.Rezne sú umiestnené v skleníku, ktorý je vyrobený z plastovej fľaše, ktorá odreže dno.Driek zakryte reznou hranou fľaše v zemi.Krk je ponechaný na vzduchu.

  Ochrana pred mrazom

  Najobľúbenejšie odrody dobre tolerujú zimné mrazy.Aj keď niektoré fragmenty zamrznú, s príchodom jari nové rýchlo rastú.Na konci jesene sa odporúča mulčovať koreňové oblasti kultúry.Obal zimolez agrovlokno potrebné.

  V prostrednom pruhu a Moskovskej oblasti je rastlina odstránená z podpory.Na listoch ležali popínavé rastliny, ktoré prilepili výhonky k povrchu držiakov.Zakryte borovicovými smrkovými konármi, film.

  Zimolez pestovaná v južnom Rusku sa nezdržiava v zime

  Choroby a škodcovia kultúry

  Zimolez domáca má zriedka silnú imunitu, zriedka.chorý a nie je vystavený útokom škodcov.Ale v prvých rokoch sú mladé výhonky oslabené, takže ich stav by sa mal monitorovať.

  Rastlina je napadnutá hmyzom.Najškodlivejšie z nich sú:

  • mory;
  • dymová hmla;
  • roztoč zimolez.

  Kultúry sú nebezpečnéchoroby odrôd - vírusové a plesňové. Múčna rosa sa stáva častou bolesťou. Špecializované insekticídy pomáhajú proti škodcom, ale rastliny napadnuté hubami a vírusmi sa nedajú vyliečiť. Najlepším spôsobom je vykopať krík a vypáliť ho tak, aby infekcia nešla na susedov.

  Záhradníci odporúčajú včasné preventívne opatrenia, aby sa zabránilo tvorbe lariev a vošiek dospelých. Ide o tieto opatrenia:

  • kmeň kmeňa posypaný granulovaným superfosfátom alebo vápnom;
  • pre zimné výhonky postriekané 5% roztokom močoviny;
  • sa pravidelne liečia lepidocidom alebo bitoxibacilínom.

  Použitie vinutia zimolezu v záhradnom dizajne

  Keď zasadili kultúru na ozdobné účely, zdobili ju ploty, steny, klenby a iné záhradné konštrukcie. Je možné vysadiť krík osobitne a v skupine, ale s rastlinami rovnakého druhu - krátka doba kvitnutia neumožňuje kombináciu zimolezu s inými kultúrami lianovye. Dobre zoskupené s popínavými plodinami - chmeľ, dievčenské hrozno.

  Intenzívna kultúra sa aktívne používa v krajinnom dizajne

  Reakcie letných krajín

  „Okolo domu bola vysadená rozmanitá víla. Ohnuté bobule, sladké visiace na konáre a nesprchované. Z kríka vyberiem jeden a pol kilogramu. “

  Ludmila, Samara

  „Bývali na Sibíri, zbierali bobule zimolezu v tajge. Po presťahovaní do Moskvy vysadili na mieste záhradnú kultúru. Plody sú modré,podlhovasté, chutné, ale horké. “

  Nina, Moskva

  Mierna starostlivosť, uvoľnenie a zriedkavé prerezávanie stačia na to, aby zimolez kríkov mohol na pozemku krásne rásť. V priebehu rokov kultúra starostlivo maskovala nevzhľadné objekty. Dekoratívna aromatická rastlina, ktorá obklopuje altánok, umožňuje majiteľom pocit, akoby sa nachádzali v lone divočiny.