Čo sú to smrekové vetvy a ako ich správne používať?

Každý záhradník možno vie, čo je lapnik. Tento typ úkrytu je pevne zakorenený v zozname najobľúbenejších záhradných plodín. Používajú ho však všetci správne? Tu sa pokúsime zistiť.

Čo je lapnik a ako ho zbierať

Je prijateľné zvolať pobočky ihličnanov v Lapniku. Najbežnejším zdrojom smrekových konárov sú borovica, smrek, jedľa. Takýto prístrešok výrazne zvyšuje odolnosť záhradných plodín proti mrazu. Je to kvôli výskytu tepelne izolovaného priestoru pod prístreškom, vďaka ktorému sú rastliny spoľahlivo chránené nielen pred chladom, ale aj pred silným vetrom, ktoré negatívne ovplyvňujú vegetáciu.

Lapnik sa nazýva vetvy ihličnatých stromov

V letných chatkách sa lapnik používa na krytie:

 • mladé vykládky;
 • kmene stromov a kríkov;
 • plodiny milujúce teplo;
 • semená zasiate zimou.

Lapnik sa zvyčajne získava rozrezaním dolných smrekových alebo borovicových konárov.Záhradníci často zhromažďujú materiál na svojich stránkach. aleTáto možnosť je možná iba v prípade, že v záhrade rastú najmenej 2-3 ihličnany.

Najčastejšie sa zbiera v lesoch.Početnosť stromov s vhodnými vetvami je jednoducho obrovská.Neostrihajte však prvú dostupnú.Ak chcete založiť pobočku, musíte ju dôkladne skontrolovať.Prítomnosť pavučiniek, zranení, žltých ihličiek, porastov alebo ešte viac chrobákov sa považuje za hlavný znak chorého stromu.Takéto smrekové konáre môžu infikovať záhradné plodiny hubovými chorobami alebo škodcami.

Okrem toho je dôležité používať iba mladé stromy ako zdroj ihličnatých konárov.

Video „Ako a aké rastliny pokryť lapnikom“

V tomto videu vám odborník povie, ako a aké rastliny musíte pokryť lapnikom.

Charakteristiky aplikácie

Použitie ihličnatých konárov ako krycieho materiálu zabraňuje:

 • riziku spálenia rastlín rastlín;
 • zmrazenie koreňového systému;
 • poškodenie kmeňa kríkov a stromov;
 • poškodenie drobnými hlodavcami.

Pred pestovaním záhradných plodín je dôležité pripraviť rastliny.Vetvy rozprestierajúcich sa stromov a kríkov by sa mali zviazať motúzom, izolované izoláciou.Potom môžete začať smrekové konáre.

​​

Podobné prípravné práce sa musia vykonať v prípade ruží, ktoré obzvlášť potrebujú otepľovanie počas zimy.Za týmto účelom by sa vetvičky kvetov mali starostlivo odstrániť z podložky umiestnenej na zemi, predtým pokryté niekoľkými borovicovými alebo smrekovými vetvami.Zhora sú ruže pokryté silnou vrstvou smrekových konárov.

Na ochranu koreňového systému ovocných stromov a kríkov pred negatívnymi účinkami nízkych teplôt ohrievajú oblasť kmeňa ihličnatých konárov. Predtým sa musí pôda v tejto zóne starostlivo uvoľniť, aby korene dostali dostatok kyslíka.


Spôsoby úkrytu

Metódy izolácie rastlín ihličnatými vetvičkami priamo závisia od sledovaných cieľov. Rozlišujú sa najmä tieto metódy:

 1. Rozdelenie pobočiek v pristvolnom kruhu. To poskytuje spoľahlivú ochranu koreňového systému pred zamrznutím.
 2. Viazanie konárov na kmene stromov. Tým sa zabráni poškodeniu kôry malých hlodavcov. Zároveň je strom chránený pred spálením od slnka, ktoré je aj v zime veľmi aktívne.
 3. Ochrana trávnika. Vyznačuje sa rovnomerným rozdelením ihličnatých vetvičiek v trávniku. Pred tráva by mala byť pokrytá vrstvou suchého lístia. Rovnakým spôsobom sú trvalky často izolované.
 4. Použitie drôteného pletiva. Okolo závodu je umiestnená robustná drôtená sieť. Ďalej je táto štruktúra vyplnená suchými listami a borovicovými konármi.
 5. Hut. Táto metóda je relevantná pre plodiny milujúce teplo, ktoré potrebujú spoľahlivejšiu izoláciu. Na začiatok sa z lamiel vytvorí rám vo forme polkruhu. Konštrukcia je pokrytá vyhodením, ktoré je pripevnené k zemi pomocou kameňov. Vrchná vrstva je distribuovanálapnika. Pre bezpečnejšie uchytenie by ste mali použiť ďalšie uzamykacie zariadenia.

Kedy použiť

Je potrebné začať s pestovaním záhradných plodín s počiatkom stabilnej teploty -5 ° C. Prvé studené rastliny musia prežiť bez izolácie. Toto sa považuje za druh kalenia, ktorý postupne prispôsobuje kultúru mrazu.

Odporúča sa zakryť stromy a kríky v polovici novembra.

Okrem mrazu budú ihličnaté labky vynikajúcou ochranou pred snehom. Nemenej nebezpeční nepriatelia záhradnej vegetácie - drobní hlodavce - tieto „chaty“ len priťahujú. Preto, otepľovanie záhradné zvieratá na zimu, musíte sa starať o jed pre škodcov.

Odporúča sa prístrešie na konci marca, keď sa teplé počasie konečne stabilizuje. Malo by sa to robiť postupne a vrstvu po vrstve odstraňovať. Interval medzi odstránením „odevu“ z ich záhradných plodín by mal byť asi 2 až 3 dni.

Aké kultúry potrebujú útočisko

Nasledujúce záhradné rastliny potrebujú útočisko:

  85) hrozno;
 • trávniková tráva;
 • 87) borievka;
 • ruže;
 • koreňová zelenina.

Okrem toho by sa mali izolovať mladé a exotické kultúry.

Ruže potrebujú zakrytie smrekovými konármi

Výhody a nevýhody zakrytia smrekovými konármi

„Chaty“ ihličnatých vetiev majú niekoľko výhod:
 • ochrana pred slnkom, snehom, dažďom, nízkymi teplotami;
 • vytvorenie dostatočnej vzduchovej medzery vo vnútri prístrešku;
 • ochrana proti extrémnym teplotám;
 • ochrana pred malými hlodavcami.
Materiál sa však vyznačuje niektorými nevýhodami:
 • oxidácia pôdy, ktorá je typická pre ihličnaté plodiny;
 • riziko infekcie škodcami;
 • Ťažkosti pri zhromažďovaní materiálu.
Kombinácia smrekových konárov s inými materiálmi

Lapnik dobre funguje s inými druhmi krycích materiálov.Vynikajúce tandemové ihličnaté konáre s drevenými doskami.Takáto chata sa stáva spoľahlivou ochranou pred mrazom a vetrom.Úspešne kombinovaný lapnik a umelé materiály: strešný materiál, plastový obal.

Lapnik je pomerne obľúbený spôsob izolácie rastlín na zimu.Ale skôr, ako začnete používať, mali by ste byť oboznámení s vlastnosťami materiálu.Koniec koncov, spôsobujú veľa možností použitia ihličnatých konárov.