Ako zorganizovať zalievanie záhrady pomocou plastových fliaš

Pri pestovaní rastlín je potrebné, aby zeleninová záhrada riadne zorganizovala zavlažovanie.Mnoho záhradkárov na tento účel používa obyčajné plastové fľaše, pomocou ktorých sa formuje pomocou metódy zavlažovania kvapkami.O tom, čo je tento systém a ako ho možno organizovať pomocou fliaš, sa dozvieme náš článok.

Popis a technológia zavlažovania

Dnesdeň existuje veľké množstvo spôsobov, ako zalévať záhradu.Kvalita plodiny zozbieranej zo záhrady na konci sezóny priamo závisí od výberu a účinnosti zavlažovacieho zariadenia.Vytvorenie plnohodnotného zavlažovacieho systému je však dosť ťažké, pretože nie vždy jedna metóda úplne uspokojí potreby všetkých rastlín vysadených v záhrade alebo na záhrade.

Dnes si veľa záhradkárov vyberá systém zavlažovania kvapiek.Táto metóda je vhodná na zalievanie nenáročných rastlín a je veľmi náchylná na plodiny vo vodnom režime.Samostatne stojí za zmienku, že na vytvorenie plnohodnotného zariadenia na zavlažovanie kvapiek budete musieť minúť značné prostriedky na nákup príslušenstva, špeciálneho žeriavu a ďalších zariadení.Zároveň sa mnohým remeselníkom odporúča používať tradičnéplastové fľaše.

Z plastových fliaš je možné vytvoriť vysoko kvalitný zavlažovací systém a súčasne ušetriť značné prostriedky tým, že sa zabráni nákupu drahých predmetov a zariadení. Väčšinu systému tu možno nahradiť plastovými fľašami. Za zmienku tiež stojí, že použitím takého domáceho prístupu ušetríte nielen peniaze, ale budete tiež môcť vytvoriť systém na zalievanie celého pozemku a nie jeho samostatnej časti. Aj keď opustíte chalupu alebo záhradu na pár dní, nikto vám neukradne zavlažovacie zariadenie. Fľaše - „produkt“ s nízkou hodnotou.

Zavlažovanie kvapkami je praktický spôsob privádzania vody priamo ku koreňom. Súčasne má táto metóda jasnú kontrolu, ktorá umožňuje dosiahnuť najväčší účinok pri minimálnych nákladoch na vodu, hnojivách a iných zdrojoch aplikovaných záhradníkom na pôdu.

Tento systém pozostáva z odkvapkávacích hadíc alebo pások a jednotlivých kvapkadiel. Pomocou nich je možné regulovať množstvo spotrebovanej vody. Každá kvapkadlo môže prejsť špecifickým objemom vody za jednotku času. Najčastejšie sa separácia podľa objemu vykonáva pri 2,4 a 8 litroch vody za hodinu práce.

Pri takom jednoduchom zalievaní môže každý záhradník samostatne nahradiť svoje prvky plastovými fľašami. Odborníci odporúčajú používať tento typ zavlažovacieho zariadenia, v ktorom budú kvapkadlá priamo integrované do hlavnejplastové potrubie.Takto sa vytvorí lineárny zavlažovací systém.

Celá práca zariadenia na zavlažovanie kvapiek, ktoré sa vyrába z plastových fliaš, je založená na odmernej vode s rastlinami, ktorá znižuje spotrebu vody počas zavlažovania.

Je potrebné poznamenať, že takýto odkvapkávací systém má tieto výhody:

 • nemení zloženie pôdy;
 • zabraňuje hladovaniu rastlín na záhrade;
 • dodávka vody sa vykonáva nepretržite alebo v prípade potreby v malom množstve pod každým zariadením;
 • zalievanie sa vykonáva zahrievanou vodou, ktorá sa zahrieva v procese prechodu potrubiami;
 • zvlhčovanie pôdy v hĺbke do jedného metra;
 • systém môže fungovať za akýchkoľvek podmienok - v skleníkoch, na otvorenom priestranstve atď.
 • možnosť použitia zariadenia na výsadbu kvapkových hnojív kvapalnými druhmi obväzu;
 • vhodný systém na zalievanie výsadieb a ovocných kríkov stromami.

Vytvorené zariadenie môže mať manuálny typ dodávky vody pre výsadby (pre súkromné ​​záhrady) alebo automatizovaný systém využívajúci regulátory (pre veľké výmery).

A plastové fľaše sú ideálne na vytvorenie takéhoto dizajnu.Ak však každý chápe princíp činnosti takého zariadenia, nie každý záhradník dokáže vyrobiť plnohodnotný a dokonale fungujúci zavlažovací systém z plastových fliaš.

ZapnutéDnes existuje niekoľko spôsobov - jednoduchých a zložitých, na zavlažovanie z plastových fliaš. Nižšie uvádzame najjednoduchšie a cenovo dostupné metódy zberu zavlažovacích zariadení, ktoré sa dajú ľahko implementovať vlastnými rukami na každom záhradnom pozemku.

Video „Zavlažovanie kvapkami urobte to sami“

V tomto videu vidíte zavlažovanie kvapkami vlastnými rukami z fľaše a kvapkadla.

Metóda číslo 1

Prvá metóda má jednu jednoznačnú výhodu - nebude potrebné zakopávať prvky systému do nádrží na vodu pod zemou. Na vytvorenie zavlažovacieho systému pomocou plastových fliaš budete potrebovať:

 • extrudovaná pena;
 • fľaša s objemom 1,5 až 2 litre.

Zostava by sa preto mala riadiť týmito montážnymi pokynmi:

 • voda je vtiahnutá do nádoby;
 • 60. viečko, pomocou ktorého je zabezpečené uzáver fľaše, je vymenené za kus penovej gumy; 61) umiestnite fľašu do maximálnej blízkosti koreňového systému.

Vezmite prosím na vedomie. Zásobník, ktorý hrá úlohu plastových nádob, by nemal byť úplne naplnený vodou. Deje sa tak tak, aby v nádrži zostalo malé množstvo vzduchu.

Takto pripravený kontajner by mal byť umiestnený po celej záhrade. Preto sa zavlažovacie zariadenia budú vykonávať takmer automaticky. Bude potrebné pravidelne naplniť nádrže vodou a doplniť jej straty.

Metóda číslo 2

Bude sa implementovať druhá metódao niečo zložitejšie ako ten predchádzajúci.Ale vytvorenie takéhoto systému bude tiež dosť jednoduché.V tejto situácii budete potrebovať nožnice alebo nôž a skutočné plastové fľaše.

Na vytvorenie zavlažovania kvapkami budete musieť urobiť nasledovné:

 • zdvihnite fľašu a odrežte jej spodok.V tomto prípade samotné dno nemožno úplne oddeliť, pretože v budúcnosti ho možno použiť ako kryt.Toto bude chrániť vodu v improvizovanej nádrži pred znečistením pôdy;
 • ďalej pevne dotiahnite uzáver na krku;
 • potom sa musí vo fľaši vytvoriť niekoľko otvorov s malým priemerom.Počet dier závisí od typu pôdy - pre piesočnatú pôdu postačia dva otvory, pre ílové pôdy najmenej štyri;
 • získaný kontajner pochovávame medzi vykládkami v hĺbke asi 15 cm. Pochytajte ho s hrdlom dole;
 • , potom zostáva iba naplniť nádrž na domácnosť vodou a pravidelne ju nalievať, keď je miesto zavlažované.

Ako vidíme, tento spôsob zostavenia zavlažovacieho systému je pomerne jednoduchý.

Metóda číslo 3

Toto je komplikovanejší spôsob organizácie zavlažovania zeleninovej záhrady pomocou plastových fliaš.Sada nástrojov a materiálov je tu rovnaká ako v predchádzajúcom spôsobe a zostavenie systému je nasledujúce:

 • vo veku, ktorý uzatvára nádobu, vytvorí otvor;
 • vytvára podporu pre fľaše.Cisterny môžu byť zavesené nad zemoupomocou lán;
 • musíte zavesiť krk dole;
 • vo fľaši s vodou.

V dôsledku toho budeme mať pre rastliny k dispozícii metódu zavlažovania pôdy. Niektorí záhradníci radšej zavesia nádrže zdola. Ale potom nie vo veku, a preto stojí za to urobiť diery v spodnej časti.

Pre túto metódu zavlažovania bude potrebné vypočítať počet vodných kvapiek vstupujúcich do pôdy na špecifickú jednotku času. Kvalita napájania bude priamo závisieť od tohto parametra. Z tohto dôvodu je na začiatku potrebné vytvoriť otvory s malým priemerom, aby sa v budúcnosti dali rozšíriť.

Pomocou ktorejkoľvek z vyššie uvedených metód zalievania rastlín kvapkajúcej vody môžete pre svoju záhradu vyrobiť kvalitný zavlažovací systém.

Video „Domáce kvapkové zavlažovanie“

Na usporiadanie domáceho zavlažovania kvapkami potrebujete fľašu, klinček, kladivo, škótsku alebo drôt alebo vodu.