Svetlé farby záhrady: jemnosť výsadby a starostlivosť o trvalý Phlox

Často sa vyskytujú v záhonoch a dvoroch, sú rastliny také populárne, že okrem vedeckých majú aj iné názvy. Preto veľa ľudí nemusí vedieť, že vysoké kvety s veľkými jasnými mrakmi kvetenstvo sa nazývajú floxy. Témou našej dnešnej konverzácie je pestovanie a starostlivosť o celoročné floxy.

Botanický opis trvaliek

Kvet ohňa zasiahol Európu zo Severnej Ameriky pred niekoľkými storočiami. Názov phlox v preklade znamená "plameň". Dôvodom je skutočnosť, že predtým bola farba kvetu iba šarlátová. Dnes existuje viac ako päťdesiat druhov rastlín a najmenej jeden a pol tisíc odrôd. Takmer všetky z nich sú trvalé.

Phlox kvety sa zhromažďujú vo veľkých panicles

Vzhľad kvetu a jeho morfologické znaky sa líšia podľa miesta rastu. Výška rastliny môže byť od 10 do 150 cm. Stonky sú rovné a tvrdé, listy sú dosť veľké, podlhovastého tvaru, sýtej zelenej farby. Umiestnené opak.

Doba kvitnutia závisí od odrody a odrody. Kvety sa zhromažďujú vo veľkých latách, majú pretrvávajúcu príjemnú vôňu a môžu mať rôzne farby. Kvet je malý - do priemeru 5 cm. Skladá sa z 5 okvetných lístkov a tyčiniek, ako aj z pestíku.

Všetky trvalé odrody možno rozdeliť do troch skupín:

  • Bush - môže byť vysoký a krátky, kvety bez drážok a rezov na koncoch;
  • 58. plazivosť alebo zakrytie pôdy;
  • rykhlodernovye - prechodná možnosť medzi prvou a druhou skupinou.

Video „Tajomstvo starostlivosti o celoročné floxy“

V tomto videu odborníci hovoria, ako dosiahnuť hojného a intenzívneho kvetenia záhradníckych plodín.

Zaujímavé druhy a odrody floxu

Druh a odroda vám umožňujú vybrať si kvetinu pre každú chuť: veľkosť, farba, účel. Nasledujúce trvalky sú najbežnejšie a najobľúbenejšie nielen medzi pestovateľmi kvetov, ale aj medzi amatérmi:

  1. Paniculata. Kvitnú koncom leta alebo začiatkom septembra, iba svetlá príjemná vôňa kvetov môže konkurovať bohatosti odrodových farieb. Ale medzi nimi sa nenachádza žltá farba. Existujúčisté a hybridné formy.Výška kríka - od 50 cm do 1 m. Tvar kvetov je guľový, kompaktný a sypký.
  2. Rozložené.Najnáročnejší druh trvalky.S malými kvetmi charakteristického tvaru, voľnými púčikmi a stuhnutými podlhovastými listami.Medzi farbami dominujú odtiene fialovej, modrej a bielej.
  3. Antikulár.Nízke kríky s malými starostlivo zozbieranými kvetenstvo modrých, fialových, ružových a fialových odtieňov.Listy sú malé, kožovité, s ostrými špičkami.Plíži po zemi a zakrýva ju akýmsi hustým zeleným kobercom.Kvitne v máji alebo začiatkom júna.
  4. Kanadský alebo rozšírený.Kríky Sredneroslye s pomerne veľkými kvetmi.Dáždniky kvetenstvo v priemere asi 10 cm, farebná škála je modrá, fialová a biela.Netvorí semená, rozmarné do pôdy.
  5. Phlox Douglas.Krátke, vysoké až 5 cm, ideálne na výmenu trávnika.Listy a kvety sú malé, ale kvitnú dvakrát za sezónu.Prevládajú biele, modré, ružové a fialové farby.
Panikulát
Rozložené
Šité

Kanadský
Douglas Phlox

Podmienky pestovania

Hoci floxy sú pre podmienky pestovania dosť nenáročné, je lepšie pestovať, vyvíjať sa a kvitnúť iba pri vytváraní optimálnych podmienok.

Výber miesta

Najlepšia možnosť jedobre osvetlená oblasť, chránená pred nárazmi silného vetra a prievanu. Môže to byť posteľ oplotená oplotením na severnej strane.

Odrody milujúce tieň sa môžu vysádzať za kríkmi alebo pod stromami, ktoré sa rozprestierajú.

Nesprávny výber miesta je plný straty ozdobných, vzácnych a malých kvetov. Nie je vhodný ani pre trvalý nizín, močaristú pôdu a pozemok s povrchovými usadeninami podzemných vôd.

Závod má radi aktívne solárne osvetlenie

Požiadavky na pôdu

Pre flox je ideálna sypká a výživná pôda. Najvhodnejší hlinitý materiál s mierne kyslou alebo neutrálnou reakciou. Ak je úroveň kyslosti vysoká, je potrebné pred výsadbou pridať vápno.

Vytrvalá posteľ by sa mala pripraviť jeden rok pred výsadbou.
Rada autora

Pôda je zásobovaná organickými látkami: drevný popol, kompost a hnoj. Na uľahčenie štruktúry pôdy môžete použiť piesok alebo rašelinu. V každom prípade však nie je možné rašelinu zneužívať. Sypanú pôdu a kompost je možné zväčšiť hustú.

Jemnosti a tajomstvá vykládky

Dodržiavanie všetkých pravidiel výsadby je kľúčom k rýchlemu prispôsobeniu a rozvoju zariadenia.

Určenie načasovania

Vo väčšine regiónov Ruska je najlepším obdobím výsadby apríl - máj. Pri výbere času sa musíte zamerať na klimatické podmienky v regióne -pôda by mala byť dostatočne teplá a vylúčená je možnosť spätných mrazov.

Trvalky môžete pestovať na jeseň, ale tak, aby sa rastliny dokázali prispôsobiť prvému mrazu.Výsadba floxu v lete nezaručuje pozitívny výsledok a je dosť problematická.

Optimálnym obdobím pre výsadbu je apríl - máj

Výber sadivového materiálu

Najvýhodnejším spôsobom rozmnožovania je rezanie.Preto si musíte zvoliť správne sadenice.Musí byť zdravý, so silným koreňovým systémom, s niekoľkými plemennými púčikmi a konármi.Je lepšie zvoliť výsadbový materiál v škôlkach, obchodoch a špecializovaných farmách, aby sa vylúčilo riziko napadnutia rastlín alebo kúpa kvetu s nevhodnými druhovými charakteristikami.

Charakteristiky výsadby

Predtým pripravené záhradné lôžko sa uvoľní a vysadí odrezky do malých dier vo vzdialenosti najmenej 30 cm. Vysoké odrody by sa mali vysádzať vo vzdialenosti najmenej pol metra.Po výsadbe sú odrezky hojne napojené niekoľko týždňov (iba ak nedochádza k silným dažďom).

Ako sa starať o kvitnúce trvalky

Ľanové kiahne, rovnako ako iné rastliny, potrebujú určité agrotechnické opatrenia.

Zalievanie a uvoľňovanie pôdy

Ľanové kvety sú kvetmi milujúcimi vlhkosť.Zalievanie by preto malo byť bohaté a pravidelné.Počas obdobia kvitnutia sa floxy polievajú každé 3 dni, ak je počasie obzvlášť horúce a suchédenne.

Ľahká sypká pôda zabezpečuje normálnu ventiláciu a prístup ku koreňom vzduchu. Preto je nevyhnutné uvoľniť pôdu najmenej raz týždenne, najlepšie po každom zalievaní.

Kŕmenie a hnojenie

Doplnková výživa je nevyhnutná pre svieže kvetiny a trvalú pohodu. Jarná podkortex musí nevyhnutne obsahovať komplexy obsahujúce dusík, pred kvitnutím by sa mali uprednostniť zmesi potaš - fosfor.

Doplnková výživa prispieva k sviežemu rozkvetu

Transplantačné pravidlá

Transplantácia pomôže omladiť a aktivovať všetky funkčné procesy zariadenia. Skúseným pestovateľom kvetov sa odporúča pestovať kvetiny každých 5–6 rokov. Ak má kvetina optimálne podmienky a správnu starostlivosť, môže sa čas predĺžiť na 8–9 rokov.

Zimovanie

Južné regióny s miernymi teplými zimami pre flox nie sú hrozné. Ale v iných regiónoch je potrebné postarať sa o primerané prístrešie. Pred zimou sa vytrhnú trvalky na korene a rozsekajú slamkou. Tiež pre prístrešie môžete použiť pytlovina alebo spunbond.

V oblastiach so silným mrazom je lepšie vykopať kríky a premiestniť ich do škatúľ v škatuliach. Ťažká zima sa nemôžu hýbať.

Chovateľské metódy

Čoskoro sme už hovorili o rezaní floxom. Trvalka sa však môže množiť inými spôsobmi: semenami, vrstvením, rozdelením kríkov.

Trvalky sa môžu množiť štepením

Semená

Semená, ktoré sa dajú ľahšie kúpiť v obchode. Prehlbujú sa v nádobách s úrodnou pôdou o 1–2 cm, ktoré sa prirodzene ukladajú von na stratifikáciu, sú však pokryté listami a snehom. Na jar je kapacita umiestnená v teplej miestnosti na klíčenie sadeníc.

Vrstvenie

Vrstvy umožňujú množenie kríkov v lete aj na jeseň. Za týmto účelom sa silným bočným výhonkom hlavného kríka posypala zemina. Môžete tiež zovrieť drôt. Po zakorenení je výhonok oddelený a presadený.

Rozdelením puzdra

Aby ste to dosiahli, vykopajte silnú zdravú krík bez poškodenia koreňového systému. Rozdelená na rovnaké časti s plnými koreňmi a zakorenená v pôde pripravenej na výsadbu.

Choroby a škodcovia floxu

Trvalky trpia takmer všetkými bežnými chorobami. Najbežnejšie sú špinenie, múčnatka a fomoz. Aby sa predišlo výskytu chorôb, musia byť vopred ošetrené fungicídmi.

Škrkavky sú obzvlášť nebezpečné pre flox hlíst. Avšak, ak umiestnite nechtík, nasturtium alebo nechtík vedľa trvalky, môžete zabrániť napadnutiu škodcom.

Phloxes in the landscape design

Dnešné obdobie znovuzrodenia Phlox, nových odrôd a hybridov doslova vybuchlo kvetinový trh. Za povšimnutie stojí skutočnosť, že dnes sú celé floxárie vysádzané z rôznych trvalých odrôd: podrozmery sa vysádzajú okolo okrajov ako druh oplotenia,a Bush - uprostred.

Pozoruhodnými susedmi pre zloženie s Phloxom sú muškáty, kosatce a trpasličí ihličnany.

Phloxes sa aktívne používa na úpravu terénu

Ak máte záhradu alebo chalupu, odporúčame vám túto oblasť okúzliť týmito očarujúcimi kvetmi.A potom sa celý zelený priestor ponorí do viacfarebného oblaku s príjemnou vôňou svetla.A odrody prízemnej pokrývky urobia v zelenej trávniku jasné farby.