Záhrada bez problémov: ako zorganizovať zalievanie v jeho vidieckom dome

Rastliny v krajine počas letných horúčav potrebujú pravidelné včasné zalievanie. Môže byť usporiadaná rôznymi spôsobmi as použitím rôznych zariadení a systémov. Najhospodárnejším z finančného hľadiska bude zalievanie zelených plôch pomocou kanvy alebo záhradnej hadice. Je však ťažké pripísať produktívne možnosti bez problémov. Najdrahšie z hľadiska nákladov, ale optimálne na použitie, bude možnosť inštalácie plne automatického zavlažovacieho systému.

Význam napájania

Je veľmi dôležité, aby sa záhradné a iné vegetačné pozemky zavlažovali včas na záhradných pozemkoch. Pri zalievaní by voda mala v optimálnom množstve pre každý druh rastlín prúdiť do koreňovej zóny, čo je obzvlášť dôležité počas kvitnutia a tvorby ovocia.

Zavlažovanie súčasne so zvlhčovaním zvyšuje účinnosť hnojív aplikovaných do pôdy na kŕmenie rastlín a zlepšuje mikroklímu mikroorganizmov, ktoré žijú v pôde a ktoré sú užitočné pre životnú činnosť rastlín.

Dôležitú úlohu hrá výber konkrétnej zavlažovacej metódy, ktorú uprednostňuje rastlina. Cuketa, hrach alebo zemiaky sú teda v poriadkupocit, keď kropíte. Paradajky a ostatná jemná zelenina s touto vlhkosťou sú však náchylné na rôzne choroby. Najlepšie bude pre nich spodné zavlažovanie pomocou odkvapkávacieho systému.

Video „Systém zavlažovania záhrady a záhrady vlastnými rukami“

Triky pre krajinu a tipy pre krajinu, ako vytvoriť zalievací systém vlastnými rukami.

Pravidlá riadneho zavlažovania

Kvalitné zalievanie zeleninovej záhrady by malo zabezpečiť, aby povrchová vrstva pôdy bola hrubá asi 50 - 60 cm. V tomto prípade by sa nemala zvlhčovať iba plocha priamo pri koreňoch, ale aj plocha vo vzdialenosti okolo, ktorej veľkosť závisí od typu a odrody rastliny.

Najviac potrebujú vlhkosť oblasti v krajine, kde prevládajú ľahké pôdy, piesočná alebo piesčitá pôda, pretože vysychajú pomerne rýchlo. Napríklad, paradajky, ak sú napojené po daždi, sú viac vodnaté a strácajú obsah cukru. Súčasne tiež pridať a časté infekcie rastlín s rôznymi hubovými chorobami. Optimálnosť zavlažovania sa dá určiť odstránením pôdy z hĺbky 5 až 10 cm a jej vtlačením do gule. Pri normálnej vlhkosti sa hrudka ľahko tvaruje, ako sa pri ľahkom stlačení ľahko rozpadne.

Na zavlažovanie záhrady, trávnika, kvetinových záhonov alebo záhrady by nikdy nemala byť studená voda zo studne, studne alebo z vodovodu. Ak je jeho teplota pod 18 - 20 ° C, bude to viesť k ochladeniu pôdy, narušeniu rovnováhy kyselín a spôsobí tokoreňový systém rastlín nenapraviteľné poškodenie.

Najlepšie je zalievať zelené priestory večer, po poklese denného tepla a po príchode chladnejšej noci bude odparovanie vlhkosti klesať na minimum.Môžete tiež vykonať zavlažovanie skoro ráno, pred nástupom denného tepla a slnka.

Kvalita vody používanej na zavlažovanie zohráva dôležitú úlohu.Koncentrácia minerálnych látok v nej by nemala prekročiť 1,2 g /l.

Jednoduché a praktické systémy

Aby ste nestrácali čas a úsilie pri zavlažovaní dažďom pomocou hadice s dýzou, nehovoriac o kanvici, môžete zorganizovať samostatný typ zavlažovania pomocou prenosných postrekovačov.(sprinklery).Tieto zariadenia sú vyrobené z plastu alebo kovu a sú pripojené k zdroju vody pomocou hadice.Počas práce nevyžadujú vašu priamu prítomnosť.Postrekovače sú k dispozícii v rôznych typoch a výkonoch, čo vám umožňuje zvoliť najlepšiu kombináciu pre konkrétnu vegetáciu.

Stacionárne kruhové postrekovače zavlažujú pôdu v kruhu s polomerom 1,5 až 10 metrov.Rozsah ich zavlažovania je regulovaný tlakom privádzanej vody.

Postrekovače v záhrade môžu byť dodávané do vody pomocou záhradných hadíc umiestnených na povrchu.

Systém využívajúci hadice je pomerne mobilný av prípade potreby ho môžete preformátovať, premiestniť na iné miesto alebo prípadne rozobrať.Často ich však stačí prenášať priamo zo zdroja vody -stále nepríjemné. V takom prípade môžete položiť hlavný vodovodný systém z plastových potrubí pod zemou a na povrchu na určitých miestach vytiahnite adaptéry v tvare písmena L pre vodovodné kohútiky alebo nainštalujte špeciálne výstupy vody na pripojenie hadíc vedúcich k rozstrekovačom.

Pri usporiadaní takéhoto systému bude potrebné vykopať priekopy na kladenie potrubí a predbežne vypočítať spotrebu vody. Nízkotlakové polypropylénové rúry po celé desaťročia však nespôsobia žiadne problémy. Jediné, čo sa od majiteľa vyžaduje, je pripevnenie postrekovačov a otvorenie alebo zatvorenie ventilu prívodu vody k hlavnému potrubiu.

Zavlažovanie kvapkami je optimálne pre inštaláciu v skleníkoch a je obzvlášť milované zeleninou, ako sú paradajky a uhorky. Na jeho organizáciu sa používajú špeciálne tečúce hadice, ktoré zvlhčujú určitý pás pôdy alebo dodávajú určitú časť vody určitého typu kvapkovača priamo do koreňov rastlín. V tomto prípade je možné každú vodu zavlažovať samostatne.

Na predaj sú už pripravené súpravy kvapkadiel, prívodných hadíc, rozbočovačov a adaptérov, ktoré vám umožňujú rýchlo a bez problémov usporiadať zavlažovanie určitého počtu rastlín. Takéto súpravy pre mnohých výrobcov však umožňujú rozširovanie inštaláciou ďalších zariadení. Všetky zložky v nich sú univerzálne a umožňujú vám navrhnúť systém pre vašu záhradu, skleník alebo kvetinové záhony ako Lego. Rovnaký systém je možné pripojiť k zdroju napájania.svojím spôsobom, rovnako ako postrekovače uvedené vyššie.

Ako vytvoriť automatický systém

Ak je okrem autonómie potrebné úplne automatizovať systém, ktorý umožní riadne zalievanie vegetácie na mieste s dlhou neprítomnosťou majiteľov, bude potrebná inštalácia rôznej komplexnosti.ovládacie zariadenia.

Zavlažovacie systémy na kvapkanie pracujú pri nízkom tlaku, takže ich automatizácia bez akýchkoľvek ťažkostí sa dosahuje inštaláciou automatického ventilu, ktorý otvára ventil alebo zahŕňa ovládač čerpadla s časovačom, ktorý vám umožňuje nastaviť čas a trvanie prívodu vody do potrubia.

Ak je záhrada alebo trávnik zavlažovaný systémom dažďovej vody na základe prenosných postrekovačov, jeho automatizácia sa dá dosiahnuť aj pomocou ovládača, ktorý reguluje prívod vody od zdroja k hlavnej linke.

Avšak s dostatočnými finančnými príležitosťami a veľkými oblasťami, ktoré si vyžadujú zvlhčenie, je možné nainštalovať systém osobitne navrhnutý na automatické zavlažovanie, ktorý využíva silné postrekovače vyvinuté pre túto aplikáciu.

Takýto systém je serióznym technickým zariadením a na jeho inštaláciu bude potrebné vykopať priekopy na kladenie potrubí, káble ovládacích káblov a organizovanie inžinierskych vrtov na účely údržby po inštalácii.

Video „Automatický zavlažovací systém - inštalácia a inštalácia“

Odborné poradenstvo, zahraničné skúsenosti,chyby pri inštalácii, technické podrobnosti - to všetko nájdete v tomto videu.