Aké sú vodné čerpadlá na zalievanie záhrady a ako zvoliť vhodné

Zalievanie je dôležité pri údržbe záhrad a záhrad.Tento druh práce záhradníci venovať dostatok času a úsilia.Pomáhajú pri rôznych zavlažovacích systémoch, ktoré mimochodom účinne a stabilne dodávajú vodu do dachy.Čerpadlo na zavlažovanie kuchynskej záhrady je vynález, ktorý pomáha riešiť mnohé letné problémy.Dnes sa pozrieme na rôzne systémy čerpadiel a pokúsime sa rozhodnúť, ktorý z nich vyberie najlepšie.

Opis čerpadiel

Existuje teda niekoľko typov vodných čerpadiel, ktoré sú klasifikované podľa metódy odberu vody:dobre, dobre, hlavne alebo na otvorenú vodu.Na základe vyššie uvedeného existujú dva hlavné typy vodných čerpadiel: ponorné a povrchové čerpadlá.Podľa toho budú povrchové zariadenia vyberať tí letní obyvatelia, ktorí extrahujú vodu zo dna studne alebo studne.Tiež, ak sa lokalita nachádza pri rieke alebo rybníku.Navrhnuté také čerpadlo na čerpanie vody z hĺbky 10 metrov.

Ponorné vodné čerpadlá sa na farme nepoužívajú tak často ako povrchové čerpadlá.Ak sa to však stalo a hladina vody v studni alebo studni pod 10 metrov je to jediná správna voľba.Navrhnuté ponorné čerpadlá do hĺbky 40 - 80 metrov.Nie často tento druhZáhradníci dodávajúci vodu si vyberajú z dôvodu zložitého inštalačného systému.

Najjednoduchším z hľadiska inštalácie a inštalácie je však hlavne čerpadlo.Zvláštnosť takého systému: prenos vody sa vykonáva z hlavne alebo z akéhokoľvek kontajnera.Hlavná vec je, že sa stanica neprehrieva.Podľa spôsobu zberu - domáci.

Pre tých, ktorí neradi robia veľa zalievania záhrady, je k dispozícii automatické alebo kvapkajúce vodné čerpadlo.Takéto systémy sú vybavené časovačom likvidácie, ktorý umožňuje majiteľovi letnej chaty byť mimo neho.Môžete si to postaviť sami.

Pri výbere typu zariadenia pre vašu chalupu zvážte kvalitu vody, s ktorou budete pracovať, a miesta, kde sa nachádza stanica s vodou. Malé trosky môžu zničiť zariadenie, ktoré nie je určené na čerpanie vody, napríklad z močiaru.Zdroje často vyžadujú odtokovú filtráciu kvôli zlej kvalite vody.

Po zvážení rôznych typov vodných čerpadiel sa povedzme o dvoch hlavných - povrchových a ponorných.

Video „Výber, potrubie a inštalácia čerpadla do vrtu“

Praktické odporúčania pre samovyber, potrubie a inštaláciu odstredivých a skrutkových ponorných čerpadiel do vrtu.Ako nainštalovať čerpadlo do studne.

Povrch

Tento typ vodného čerpadla sa obvykle nachádza na povrchu Zeme, prívod vody je z prívodnej hadice.Hadice zase čerpajú vodu zo studne alebo zo studne.Do inéhoNa boku je pripevnená kovová rúra. Pri takomto vodnom systéme je lepšie nepoužiť hadicu vyrobenú z gumy. Pretože vzduch v hadici vytvára vzácny vzduch, spôsobuje to, že steny sa zmenšujú a narušujú normálny prietok vody. Veľkou výhodou tohto systému je jednoduchosť inštalácie. Jednotka musí byť umiestnená na rovnom a suchom povrchu a potom pripevnená k hadici. Ďalšou výhodou je silný prívod vody, z jedného zdroja je možné zavlažovať väčšinu záhrady. Navyše je a skutočnosť, že tento typ systému je vyrobený sami, nemôžete sa uchýliť k pomoci odborníkov. Povrchové čerpadlá sa používajú aj na zavlažovanie kvapkami.

Ponorné ponorky

Ponorné zariadenia sa používajú, ak je hladina vody pri zdroji nižšia ako 10 metrov. Takýto stroj je spustený pod hladinu vody studne alebo rieky a voda vstupuje do zeme obyčajnou hadicou. Modely ponorných čerpadiel môžu tlačiť vodu až do 40 metrov a zložitejšie až do 80.

Inštalácia takéhoto systému nie je vytvorená samostatne a bez pomoci odborníkov bude ťažké sa s tým vyrovnať. Rovnako ako pri demontáži - bude vyžadovať pomoc odborníka. V zimnom období sa musí systém odstrániť, ak sa nebude používať. Existujú dva typy ponorných vodných zariadení: vibračné a odstredivé. Prvý je prístupnejší, ale nebude fungovať v špinavých nádržiach (močiaroch). Odstredivo odvádza vodu cez čepele a kolesá. Z dôvodu sily pôsobenia nie je špinavá voda prekážkou. Preto cenatakéto čerpadlo bude niekoľkokrát vyššie.

Ako fungujú

Aby sa nemýlili pri výbere vodného stroja, zvážte ich klasifikáciu podľa zásady činnosti.

Prvým typom je vír.Tento typ čerpadla pracuje iba v čistých zdrojoch.Vo vírivom vodnom systéme vytvára veľký tlak kvôli tomu, aký silný tlak.Nevýhodou tohto typu nemôže byť vysoká účinnosť 45% a prítomnosť nepríjemného hluku.

Druhý typ je odstredivý.Môže byť povrchný a ponoriteľný.Prenos vody sa uskutočňuje odstredivou silou.Môžu slúžiť dlhú dobu, neprinášajú nepríjemnosti a môžu čerpať vodu zo zásobníkov akéhokoľvek stupňa znečistenia.Vhodný na zavlažovanie.Nevýhody: vysoká cena a ťažkosti s inštaláciou.

Tretím typom práce sú vibrácie.Voda je nasávaná vibráciami.Princíp činnosti tohto typu čerpadla je podobný ponornému, ale existujú nuansy, ktoré je potrebné zohľadniť.Vibračné čerpadlo sa môže rýchlo zlomiť, ak je voda v studni alebo v akejkoľvek nádobe silne znečistená.Používa sa v čistej vode, okrem prítomnosti kalu.

Vodné čerpadlá sa tiež delia podľa spôsobu kŕmenia.Napríklad závislý zdroj energie je najlepšou voľbou pre zavlažovanie pozemku alebo záhrady kvapkaním.Pracujú priamo zo siete.Autonómne alebo benzínové čerpadlá však fungujú bez siete, čo zjednodušuje prácu na záhrade.Ale také energetické systémy sú oveľa drahšie.

Ako si vybrať

NajskôrMôžete konzultovať s predajcom v obchode alebo konzultantom záhradnej techniky. Predtým, ako pochopíte, ktoré čerpadlo zvoliť, môžete a mali by ste analyzovať zdroj vody. Na dobre zavlažovanie rybníkov alebo kvapiek môžete použiť rôzne typy povrchových zariadení.

Ale ak neviete, ako určiť vhodný typ čerpadla, zvážte tieto kritériá:

  • stav tekutiny dobre, na spodku jamky je najdôležitejšie kritérium;
  • požadovaná teplota pre rôzne druhy plodín. Ak voda pochádza z nádrže alebo so zavlažovacím systémom, uistite sa, že stanica s vodou má požadovanú teplotu;
  • 65. dĺžka systému. Za týmto účelom môžete vykonať špeciálne merania. Toto je zabezpečené, aby hadica, ktorá vychádza zo dna studne alebo so zavlažovacím systémom kvapiek, mala požadovanú dĺžku a dosiahla postele.
  • stupeň tlaku vo vodnom systéme. Zohľadňuje sa to ako pri zavlažovacom systéme, tak aj zo studne;
  • veľkosť dachy;
  • 68) rozdiel vo výške miesta, kde sa čerpadlo nachádza vzhľadom na dané miesto. So zavlažovacím systémom na kvapkanie alebo zo spodnej časti studne môže dôjsť k prerušeniam.

Pri výbere vhodného systému zvážte všetky uvedené faktory. Môžete sa uchýliť k pomoci odborníka, môžete samostatne nainštalovať vodné čerpadlo. S takým množstvom rôznych systémov dnes nie je problém.

Video „Vibračné čerpadlo. Preskúmanie a oprava “

Zobrazí sa videonávrh o opravách a možných chybných funkciách vibráciíčerpadlo, ako aj princíp jeho práce.