Rastúce lezenie Clematis Wil de Lyon v krajine

Horolezecké rastliny sa aktívne používajú v záhradnom dizajne na navrhovanie plotov a plotov, záhradných tŕňov a oblúkov, stien domov a prístavieb.Clematis Ville de Lyon sa teší veľkej obľube medzi kvetinármi a záhradníkmi, ktorých rysy výsadby a pestovania sa budú diskutovať v dnešnom článku.

História výberu klematis Wil de Lyon

Clematis, ktoré sú vytrvalými drevinami alebo bylinami, majú viac ako 370 druhov.Trvalky môžu byť klasifikované podľa načasovania kvitnutia, veľkosti pukov a prerezávania.Odroda Ville de Lyon, o ktorej sa hovorí v dnešnom článku, patrí do skupiny neskoro grandifloraplamienok.

Odroda Ville de Lyon patrí do skupiny neskorých veľkokvetých klematisov

Vlasťou plamienok Ville de Lyon (Clematis Ville de Lyon) je romantické Francúzsko.Francúzsky šľachtiteľ bol v roku 1899 chovaný vo veľkom kvete.Napriek tak pôsobivému „veku“ je okrasná rastlina stále veľmi obľúbená u kvetinárov a záhradníkov v západnej Európe, Rusku, Bielorusku a na Ukrajine.

Video „Zoznámenie s plamienkami odrody Wil de Lyon“

Toto video hovorí o vlastnostiach rastúcich okrasných kríkov.

​​

Charakteristiky a opis odrody

Zvýšený záujem pestovateľov rastlín o kvety s veľkým kvetom je spôsobený jej vysokými dekoratívnymi vlastnosťami.

Dekoratívne vlastnosti kríka

Clematis odrody Ville de Lyon je kríková vinica.Výška dospelej rastliny je 2,5 - 3,5 m. Pri priaznivej mikroklime môžu liany dorásť až do 4,5 m. Mladé výhonky sa vyznačujú svetlohnedou farbou.Vystužené liany majú tmavšiu alebo tmavohnedú farbu bohatú na odtieň.

Charakteristickou črtou odrody je malá veľkosť listových dosiek v tvare srdca.Farba listov závisí od množstva slnečného svetla a môže sa líšiť od jasne zelenej po tmavú.

Charakteristiky kvitnutia

Wil de Lyon kvitne v druhej dekáde júla.Trvanie kvitnutia je určené poveternostnými podmienkami v pestovateľskej oblasti.Fáza kvitnutia najčastejšie trvá do prvých jesenných mrazov.

Keďže odroda patrí k veľkokvetým trvalkám, priemer prvých kvetov dosahuje 15 - 20 cm. Púčiky, ktoré sa otvárajú ku koncu vegetačného obdobia, sú menšie s priemerom 10 cm.

Tvar kvetu je pravidelný, zaoblený.Počet lístkov sa pohybuje od 5 do 7. Tyčinky umiestnené v strednej časti púčika majú svetlo žltú farbu.Farba okvetných lístkov sa líši od karmínovo-červenej po tmavofialovú.Vďaka aktívnemu slnečnému žiareniu sa kvety strácajú na jemný ružový odtieň.

Farba okvetných lístkov sa líši od karmínovo červenej až po tmavo fialovú

Odolnosť proti mrazu a odolnosť voči suchu

Popularita klematis nie je spôsobená iba jejdekoratívne vlastnosti, ale aj odrodové vlastnosti.Rastlina odoláva nedostatku vlhkosti v pôde.

Pokiaľ ide o zimnú odolnosť, odroda Ville de Lyon nevyžaduje úkryt pre zimu v oblastiach, kde teplota vzduchu neklesne pod -20 ° C.

Výsadba a starostlivosť o klematis Ville de Lyon

Dekoratívny vzhľad veľkolistých klematis Ville de Lyon závisí od správneho miesta pestovania a od určitých podmienok pestovania.

Odporúčané dátumy

Sadenice s otvoreným koreňovým systémom sa môžu vysádzať do zeme na jar aj na jeseň.Ak je vykládka naplánovaná na jeseň, je lepšie vykonať postup v septembri alebo na začiatku októbra, skôr ako prídu.mrazy.

Rastliny s uzavretým koreňovým systémom, ktoré sa predávajú v špeciálnych kontajneroch, sa pestujú počas vegetačného obdobia. Je vhodné zvoliť deň suchý a bez vetra.

Výber správneho miesta a miesta

Clematis miluje aktívne slnko. Nadmerné slnečné žiarenie však ovplyvňuje rast a vývoj koreňového systému. Najlepšia voľba je dobre osvetlená oblasť s miernou polohou.

Clematis miluje aktívne slnečné a svetelné penumbry
Pri výbere miesta na pestovanie sadeníc sa odporúča vyhnúť sa priestorom otvoreným vetru a ponoru. Pri silných nárazoch vetra môžu vinice kríkov spadnúť alebo sa zlomiť.
Rada autora

Na normálny život trvalky potrebujú voľnú pôdu bohatú na živiny. Najlepšie zo všetkého je, že sa ker cíti v hlinitej pôde s neutrálnym alebo mierne zásaditým prostredím. Hladina podzemnej vody nie je vyššia ako 1,5–2 m od povrchu zeme.

Algoritmus pristátia

Výsadba sa začína výberom sadenice. Dvojročné sadenice s dobre vyvinutým koreňovým systémom sa vyznačujú rýchlou adaptáciou na nové rastúce prostredie. Niekoľko hodín pred výsadbou do zeme sa koreň klematis namočí do slabého roztoku manganistanu draselného alebo do akéhokoľvek rastového biostimulátora.

Priemerné rozmery výsadbovej jamy sú 60 x 60 x 60 cm. Hĺbka a priemer výsadbovej jamy môže byť o niečo väčší, ak je koreňový systém trvalky značne rozvetvený. Spodok jamyRozložte kúsky rozbitej tehly, sutiny a hrubého riečneho piesku. Drenážny systém umožňuje rýchle odstránenie prebytočnej vlhkosti.

Vytrvalá trvalka sa pestuje v strede jamy v blízkosti zavedenej podpory. V tomto prípade by sa mal spodný pár pukov prehĺbiť o 6 - 8 cm Na konci výsadby sa rastlina hojne zalievať.

Vzor výsadby dekoratívnych trvaliek

Polievanie a kŕmenie

Clematis toleruje sucho. Trvalky vody potrebujú jedenkrát za 4-6 týždňov. Ak bolo leto daždivé, zavlažovanie sa úplne zruší.

Na bohaté a intenzívne kvitnutie potrebuje Ville de Lyon pravidelné obväzy. Na jar sa trvalky napájajú vápnom zriedeným vo vode - na 1 vedro vody sa vyberie 200 g vápna. Počas vegetačného obdobia sa komplexné minerálne hnojivá aplikujú trikrát. Na jeseň sa klematis oplodní drevným popolom a humusom.

Mulčovanie a uvoľňovanie pôdy

Nasýtenie pôdy kyslíkom bráni rozvoju plesňových a bakteriálnych infekcií. Z tohto dôvodu sa odporúča pravidelne uvoľňovať vrchnú vrstvu pôdy.

Mulčovanie zasa zabraňuje rastu burín a udržuje optimálnu úroveň pôdnej vlhkosti. Hnitá kompost obohacuje pôdu o živiny a zdravé látky.

prerezávanie rastlín

Jednou z povinných fáz starostlivosti o planétu je prerezávanie viniča. Počas vegetačného obdobia sa odstránia sušené, rozbité a hmyzom poškodené výhonky. Na jeseň vykonajte hlboký krovinoreztakmer úplné skrátenie viniča.Nad zemou opúšťajú „konope“ s 2-3 uzlami.

Schéma prerezávania Clematis

Ukrývacie kríky na zimu

Clematis rastúci na juhu nepokrýva zimu.Ale v stredných a severných oblastiach, kde môže teplota vzduchu klesnúť pod -20 ° C, nie je možné urobiť to bez zahrievania trvaliek.

Ozdobený okrasný krík je pokrytý vrstvou padlých suchých listov a humusu.V prípade silných mrazov by rastliny v záhrade mali byť izolované netkaným krycím materiálom.

Spôsoby kontroly a prevencie chorôb a škodcov

Odroda Ville de Lyon sa vyznačuje vysokou imunitou voči hubovým chorobám.Nesprávna starostlivosť môže byť ovplyvnená múčnatkou fusáriovou a múčnatkou.Preventívne ošetrenie trvaliek 1% roztokom síranu meďnatého pomôže predchádzať rozvoju chorôb.

Insekticídy „Fitoverm“, „Fufanon-Nova“ a „Fas“ pomôžu zbaviť sa škodlivého hmyzu - nematód, slimákov, slimákov, vošiek a roztočov.

Žiadosť o záhradkárstvo v krajine

Horolezecké trvalky sa aktívne používajú vo vertikálnom záhradníctve.Odroda Ville de Lyon sa tak často používa na zdobenie stien budov, záhradných stĺpov, altanoku, polouzavretých a uzavretých pavilónov, plotov a iných plotov.Ako podpery môžete použiť betónové stĺpy, kovové vystuženie alebo dokonca stromy rastúce na mieste.

Veľkokveté klematisy vysadené pozdĺž siete na reťazové článkyčas vytvorí krásny a jasný živý plot.Závod sa často používa na registráciu vstupných skupín, balkónov, zábradlí a podpier na terasách.

Varianty na úpravu záhrady s plamienkami


Záhradnícke recenzie

„Nedávno som zvládol povolanie krajinnej architektky a objavil som vytrvalú plamienku odrody clematis Ville de Lyon.Kučeravé vinice môžu byť použité na prirodzenú výzdobu nenápadných vonkajších budov. “

Olga, Moskovská oblasť

„Plaméty pestujem už mnoho rokov.Stupeň Ville de Lyon možno označiť za jeden z najviac nenáročných na podmienky rastu.S minimálnou starostlivosťou rastlina poteší bohatým a bohatým kvetom. “

Marina, Krasnodar

Skrytá plaméta odrody Ville de Lyon sa stane skutočnou ozdobou záhrady.Ak chcete predĺžiť trvanie a intenzitu kvetu, pomoc je opísaná v článku tipy a tipy na pestovanie trvaliek.