Aké sú viditeľné rozdiely medzi larvami mája chrobáka a Medvedkou

S nástupom jari ožíva celá príroda, radujeme sa v teplých slnečných dňoch a stovky tisíc rôznych druhov hmyzu už sú v plnom prúde a rozvíjajú svoju búrlivú životnú aktivitu. Chrobáky začínajú lietať, plazia sa zo zeme, môžu chrobáky kŕmiť mladými zelenými listami. Larvy chrobáka môžu jesť korene rastlín. V máji sa objaví ďalší škodca - larva larva, ktorá nahlodáva mladé rastliny na južnej strane, čím spôsobí najväčšie poškodenie plodiny.

Ako vyzerá Medvedka?

Medvedka je jedným z najhorších škodcov v našej záhrade. U ľudí sa to tiež nazýva „rakovina hlinky“. S najväčšou pravdepodobnosťou kvôli pevné predné chrbát, ktorý vyzerá ako shell rakov. Hmyz prednej končatiny, ako krtek, sa dostáva do podzemí. Niektorí majú takzvanú Medvedku - „kriketový krtek“. Lieta dobre a pláva, beží rýchlo na povrchu Zeme, ale hlavne leží pod ním, plazí sa v noci, jeho charakteristický pretrvávajúci, drsné zvuky vytvárajú veľmi úžasné pocity, z ktorých iné populárne meno je „top“.

Celkovo je larva ako brúsenie lariev podobná brúseniu: kapusta, zemiaky, uhorky, cibuľa, baklažány. onasa usadzuje v pôde s dobrým prístupom na slnko, čo znamená, že všetky rastliny, ktoré zatienia svoju dieru (veľkosť kuracieho vajca), čelia deštrukcii.Hĺbka norky je asi 10-15 cm, takže niektorí záhradkári, ktorí vykopávajú pôdu na jeseň a na jar, dúfajú, že v ich sekcii nebude tento škodca.Ako sa zbaviť medvedki, ktoré musíte vziať?Najprv musíte študovať samotný hmyz, aby ste pochopili, s kým máme čo do činenia.

Spoločný strop je spoločný v celej európskej časti Ruska.Najobľúbenejšie biotopy sú mokré, voľné pôdy, pozdĺž brehov riek a potokov.Na záhrade bude jej obľúbeným miestom pestovanie kapusty, hnoja, kompostu.To, čo máte, nájdete na pozemku, kde sa Medvedka usadzuje pri zatáčaní, vykopaných oblastiach pôdy, po daždi koncom mája - začiatkom júna.A samozrejme, na rastlinách rezaných na základni.Medvedkove hniezdo sa mierne zospodu vysúva, pripomínajúce jednoduchý hummock.Iba tu v okruhu 20 cm z tohto hummocku nič nerastie.Hmyz často hniezdi, či je všetko v poriadku pri kladení sivožltých vajec, ktorých veľkosť je o niečo menšia ako hrach.

Opis lariev

Na konci párenia (od mája do začiatku júla) hmyz leží v hniezde od 50 rokov.až 500 vajec budúcich lariev.Navonok sa vajcia podobajú zrnom proso, sú tmavohnedej farby, dlhé asi 3,5 mm.Za priaznivých vlhkých podmienok sa vajíčka po 9 až 18 dňoch objavia. Larva ľadového medveďa vyzerá ako dospelý jedinec, ale bez krídel.Prvé jedlo lariev medveďasú zvyšky škrupiny a slinných výtokov matky na stenách hniezda.Plné dozrievanie medveďa prichádza až za rok a pred týmto obdobím rastú larvy a vyčistia vašu záhradu.

Od prvého do štvrtého štádia rastu larva rastie od 15 do 35 mm, živí sa ďalším drobným hmyzom, dážďovkami a predtým, ako sa objaví nová rastlina, strieľa ovocie zostávajúce z jesene.Zaujímavosťou je, že plodnosť medveďa klesá, ak v potrave nie je žiadna cereálie.

Video „Boj proti máji chrobáka“

Rozdiely od májového chrobáka

Rozoznať medveďa od chrobáka je celkom jednoduché.Larva Chruščov alebo Cockchafer vyzerá ako biela húsenica s veľkosťou do 2 až 2,5 cm a hrúbkou do 6 až 8 mm.Prežitie potomkov chrobáka je veľké, od 3 do 4 rokov korisťujú hlavne v podzemných skladoch.Počas tejto doby môže výrazne poškodiť vaše pristátie.Telo lariev je mäkké a nepríjemné na dotyk.Larvy stúpajú do zeme v hĺbke 60 cm, čo znamená, že pri kopaní zeme ich nenájdete.

Pred larvou Maybot sú 3 páry labiek pokryté jemnými vlasmi.Existuje určitý druh orálneho aparátu s veľmi silnými čeľusťami, ktoré sú schopné vyrovnať sa aj so silnými koreňmi stromov.Uprednostňujú však niečo chutnejšie: korene jahôd a rôznych druhov zeleniny.Po stranách je jej telo pokryté hnedými malými bodkami.Chrbát lariev chrobáka je sfarbený o niečo tmavšie ako zvyšok tela.

Kontrola škodcov

DôsledkyPrítomnosť medveďa a kohútika vo vašej záhrade je obrovská a princípy sabotáže sú podobné. Z tohto dôvodu existujú niektoré bežné spôsoby zaobchádzania s týmito škodcami. Zvážte, ako sa účinne zbaviť tohto hmyzu.

Agrotechnická metóda. Po zbere a začiatkom jari je potrebné nielen uvoľniť pôdu, ale hlboko do nej vykopať, aby sa narušili všetky podzemné pohyby medveďa, aby sa zničili vaječné spojky a larvy. Aby ste sa zbavili chrobáka mája, je potrebné pri vykopávaní zničiť larvy, ktoré do neho spadnú. A v máji a začiatkom leta uvoľnenie pôdy naruší podmienky topenia a kukurice lariev grubu, v dôsledku čoho zomrú. Malo by však byť známe, že v suchom lete larvy májového chrobáka budú ležať pol metra do zeme a táto metóda nebude fungovať.

Vykládka na miestach, kde sa nachádzajú škodcovia konkrétnych rastlín. Medvedku odpudzuje nechtík lekársky, zasadte túto rastlinu po obvode záhrady. Infikované pole sa môže osadiť pepľovými larvami vlčieho bôbu, pretože tu nebudú rásť ďalšie buriny, larvy chrobáka budú musieť jesť iba korene lupiny, ktorá je pre nich v skutočnosti jedovatá.

Zalievanie oblasti osobitným riešením. Oblasť obývaná Medvedkou by mala byť napojená infúziou cibuľovej šupky alebo cibuľového odpadu (900 - 1 000 g šupiek, nalejte 10 litrov teplej vody, nechajte 5 dní). Pred zalievaním sa infúzia zriedi vodou 1: 5 a zalieva sa rastlinami 2 až 3 krát za 5 až 7 dní, najlepšie po daždi alebo organizovanom zalievaní. Medveďovi tiež pomáha infúzia kuracieho trusu (2 kg na 10 litrov vody). pozriedené vodou (1: 5), sú napojené na suchú pôdu.

Roztok manganistanu draselného (5 g na 1 liter vody) vás zachráni pred leptavými larvami mája Khrushcha. Mal by byť napojený kríkmi rastlín. Ďalším účinným spôsobom, ako zavlažovať postele z lariev chrobáka, je pripraviť roztok: na vedro s vodou, 200 g obyčajnej soli a 2 lyžice. l. amoniak. Počas obdobia kvitnutia sa používa na prevenciu škodcov.

Chytanie dospelých. Jeden z najekologickejších spôsobov - nalákať, chytiť a neutralizovať. Medvedok vymanivayem na rastlinný olej. Do diery, ktorá opustila Medvedku, nalejte niekoľko kvapiek rastlinného oleja, potom nalejte vodu (už žiadne poháre). Medveď sa plazí po zápachu a zomrie. Môže chrobák dobre lietať, často v noci, takže si musíte urobiť ľahkú pascu. Vysvetľujeme žiarovky a pod nimi je nádoba s vodou a pár kvapiek petroleja. Chrobáky padajú do vody, keď lietajú do svetla. Ak sa nechcete zápasiť s pascami, potom ráno potraste chrobákov z vetiev na prikrývke a spálite ich alebo ich nalejte vriacou vodou.

Pomocníkov používame v záhrade. Niektorí záhradníci si všimli, že ak na mieste žije pár mačiek, rastliny zostanú na svojom mieste, pretože mačky zachytia všetko, čo sa pohybuje, vrátane medveďa. Špačci budú dobrými pomocníkmi v boji proti mágovým chrobákom a ich larvám. Zavesili holubník a nemohli sa obávať: je dokázané, že jedna spevácka rodina zničí až 8 000. Môžu chrobáky a larvy. Dokonca aj obyčajné kurčatá vám pomôžu zničiť larvy májového chrobáka.

Chemický útok. Ak sa rozhodnete zásadne bojovať proti škodcom a používať chemikálie, nezabudnite, že výrobky zo záhrady môžete používať iba 30 dní po poslednej úprave. Z medveďa a jeho lariev sa používajú Vofatoks, Medvetoks-U, Thunderbolt. Droga „Regent“ sa zmieša s prevarenou kotlinou z pohánky a kvapkami piva (pre vôňu).

Rastliny a hľuzy zemiakov sa ošetrujú Prestige z chrobáka a z kohútika. Na pôdu z lariev mája chrobáka použite Medvetoks U, Thunderbird, Gromoboy2. Záhrada je ošetrená ihneď po odkvitnutí drogami: Aktara, Arrivo, Decis, Sherpa, Zápas, Konfidor, Konfidor Maxi.

Prevencia bola vždy jednou z najúčinnejších metód kontroly škodcov, preskúmajte záhradu a zeleninovú záhradu. Vykorente staré pne, odstráňte zhnité a zhnité dosky a trámy, ak existujú. Medveď a kohútik, ich larvy sú škodlivým a nebezpečným hmyzom. Rozmnožujú sa veľmi rýchlo, takže ochrana proti škodcom musí byť vyvážená, jasná a dobre premyslená. Takto ušetríte dlho očakávanú úrodu a chránite rastliny a stromy pred poškodením.

Video „Rýchlo sa zbaviť lariev mágového chrobáka“

Ak chcete očistiť svoju záhradu alebo zeleninovú záhradu od tohto nepríjemného škodcu, nebuďte leniví na sledovanie nasledujúceho videa uvedeného nižšie.