Lezenie vzrástlo: jesenná starostlivosť a príprava na zimu

Ruža je kráľovnou kvetín, ktorú v súčasnosti predstavuje mnoho druhov a odrôd.Niektoré z nich, napríklad lezecké plodiny, sa často používajú na zdobenie stavieb, plotov a plotov.Aby však rastliny potešili oko, musia sa o ne starostlivo a starostlivo starať.Dôležitou súčasťou starostlivosti o kvety sú orezávanie lezúcich ruží a prístrešok na zimu týchto kvetov.

Príprava na zimu

Ako pripraviť lezeckú ružuna zimu?Začatie akcie je stále v lete.V júli je potrebné zmeniť zloženie hnojiva.Na jar boli kvety kŕmené kŕmením obsahujúcim dusík, čo stimulovalo rast jednotlivca a tvorbu výhonkov.Na jeseň bude prospešnejšie hnojenie, ktoré vo svojom zložení obsahuje draslík a fosfor.Ak sa zloženie hnojív nezmení, mladé telá sa budú naďalej tvoriť, ale zamrznú pri prvom mraze a keď dôjde k rozmrazeniu, začnú hniť.A potom môže hniloba zaútočiť na krík úplne.

Draslík pomôže stonke rastliny stuhnúť, to znamená, že sa stane silnejšou.Okrem toho tento chemický prvok spoľahlivo spevní korene v pôde.Fosfor má tiež pozitívny vplyv na koreňový systém rastlín a tiež zaisťuje správne položenie pukov a pukov.Hlavnou úlohou je príprava ruží na zimu, ruží na zimu, ruží na zimu, ruží na zimu - zmena orientácie kríkov na spevnenie výhonkov a nie na ich formovanie. Keď sú kríky naposledy oplodnené v polovici septembra, rastlina má čas pripraviť sa na chlad.

Video „Príprava kríkov na zimu“

Z videa sa dozviete, ako správne pripraviť kríky na zimný čas.

Starostlivosť na jeseň

Pred začiatkom chladného počasia je potrebné vykonať niekoľko opatrení na spomalenie rastu výhonkov, posilnenie stuhnutých stoniek a inhibíciu rastu koreňov.

Aby pripravený ker nevytváral nové púčiky a výhonky, je potrebné zastaviť rezanie rastlín. Koniec koncov, oblička sa zvyčajne objaví pod rezom a stimuluje rast jednotlivca.

Po tom, čo púčik prestane kvitnúť, zostáva na jeho mieste „škatuľa“, ktorá sa zvyčajne vylučuje, aby neporušovala estetiku lokality. Nie je to však potrebné robiť na jeseň, pretože to vyvolá vznik nových púčikov.

Na kríkoch vysadených tento rok na jar sú všetky púčiky zvyčajne odstránené, takže záhradný kvet rastie čo možno najviac. Naopak, na jeseň naopak: je potrebné nechať akýkoľvek vaječník kvetov, dokonca aj najmenší. V takýchto podmienkach všetky výhonky ľahko „prežijú“ zimnú klímu.

Na konci jesene musíte z rastlín odstrániť všetky listy (alebo aspoň väčšinu z nich). Je lepšie to robiť v etapách, počnúc spodnými orgánmi a končiac hornými. Eliminácia listov pomáha kvetinám prejsť do pokojného stavu v zime. Okrem toho ďalejNiektoré listy môžu vykazovať ochorenie.Takéto orgány sa rýchlo zmenia, keď sa teplota zmení.

Orezávanie na zimu

Orezávanie lezúcich ruží je nevyhnutnou súčasťou zimnej pripravenosti v moskevskom regióne.Je potrebný postup pre kvety.Najskôr sa ľahšie zakryje rezané puzdro, čo je potrebné na ochranu rastlín pred chladom.To znamená, že kultúra jednoducho zamrzne a už nebude schopná prežiť kvitnutie.Orezávanie lezeckých ruží je navyše druhom parazitov a škodcov.

Ako zastrihávať lezecké ruže?Na začiatok musíte správne určiť čas postupu.Nezačnite orezávať začiatkom jesene, v septembri.Najlepší čas na prerezanie je obdobie výskytu najmenej 5 stupňov mrazu.V takýchto podmienkach budú kríky schopné tvrdnúť a prežiť a za prísnejších podmienok.Jesenné prerezávanie - nezabudnite odstrániť konáre, ktoré môžu poškodiť záhradnú ružu.Zvyčajne je infikovaný rôznymi chorobami orgánov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre každého jednotlivca.Stonky a listy postihnuté chorobou, ktoré sú často pokryté čiernymi alebo hnedými škvrnami, často obsahujú „hrdzu“ a pleseň.Je tiež potrebné odstrániť zlomené, slabé rastlinné orgány a uschnuté púčiky a suché listy.Dĺžka zdravých výhonkov by nemala presiahnuť 0,3 metra.Toto sú všeobecné pokyny, ako skrátiť stúpajúcu ružu.

Pred zodpovedaním otázky: „Ako zastrihávať lezúce ruže?“ Stojí za preskúmanie všetkých 5 skupín týchto kvetín.Koniec koncov, každý z nichmá svoj vlastný špecifický vzhľad.

  1. Odrody, ktoré kvitnú do polovice leta na výhonkoch z minulého roka.Nebudú opäť kvitnúť.Preto nie je potrebné pomáhať prezimovať výhonky.Môžete ich úplne odstrániť.Koniec koncov, budúci rok budú nové výhonky.
  2. Druhy, ktoré kvitnú tiež na minuloročných výhonkoch, ale nové sa objavujú menej často ako v predchádzajúcom prípade.V súvislosti s tým sa v prvom roku po vysadení kríkov odstráni celá dlhá stonka.Ďalšia eliminácia podlieha iba starým výhonkom po vytvorení nových.Mladé stonky sú orezané iba 0,1 metra, čo prispieva k rastu jednotlivcov na šírku.
  3. ​​
  4. Horolezci s dlhými vetvami, ktoré kvitnú na minuloročných výhonkoch.Ak chcete znížiť tieto ruže na jeseň, je jednoduché: môžete všetky bočné výhony skrátiť o 0,1 - 0,15 metra.
  5. Lezecké ruže, odrody kvetov celé leto, mrazuvzdorné s nezohnutými vertikálnymi stopkami.Prerezávanie sa vykonáva odstránením niektorých silných výhonkov (pre symetriu), od zvyškov stoniek sa odreže 0,1 - 0,15 metra.Vyblednuté výhonky sa úplne odstránia.
  6. Aktívne pestované odrody.Kultúrne stopky sa skrátia vôbec alebo nevykonávajú taký postup ako u jednotlivcov patriacich do tretej skupiny.

Po prerezaní ruží na záhrade ich zakryte na zimovanie.Stonky by mali byť položené na smrekové konáre alebo spadnuté listy a pokryté izoláciou (môže to byť film z celofánu).

)

Ako pokryť zimu

Horolezectvo ruže: starostlivosť na jeseň, príprava na zimu poskytuje prístrešky.

Ako pokryť lezeckú ružu: v oblastiach s teplým podnebím sú kvety jednoducho zakryté na podložke alebo oblúku. Okolo výhonkov sú rozmiestnené smrekové konáre alebo sú naviazané na kríky šnúrkou. Po navinutí celej štruktúry lutrasilom. Takto ohromený krík kvitne budúci rok.

V regiónoch strednej šírky je zima nepredvídateľná a často tvrdá. Nepripravení jedinci v mrazivých podmienkach zažijú silný stres a rastlinná šťava kryštalizuje. V dôsledku toho sa na rastlinách objavia plesňové choroby a mrazničky. Počas obdobia rozmrazovania sa rany začnú hniť, takže puzdro zomrie.

Ako uchovávať kvety do leta? Pred začiatkom mrazu sa ruže vyberú z podpier a ohnú sa nadol k zemi. Niektoré odrody majú elastickú stopku, ktorú je možné ohnúť iba v niekoľkých stupňoch, paralelne s upevňovaním pomocou kovových háčikov. V tomto prípade by vrcholy kultúry nemali byť v kontakte so zemou.

Zarastené kríky na niekoľkých miestach sú napnuté šnúrou, aby hroty nemohli poškodiť kmeň.

Ako pokryť lezeckú ružu na zimu? Niektoré stavajú odnímateľné podpery, ktoré zapadajú paralelne s riasami. Nad nimi je vytvorený rám, ktorý je pokrytý nepremokavým materiálom.

Jednoduchým spôsobom, ako skryť kvety, je ohnúť riasy kvetov k zemi, zviazať ich šnúrkou a položiť ich na smrekovú vrstvu. Na túto „konštrukciu“ sa hodí izolácia.

Vysadené v radoch je vhodné zakryť v chate drevených štítov s výškou 80 centimetrov. V tomto dizajne sa biče nedotýkajú zeme alebo stromu, čo znižuje riziko chorôb z kultúry. Štíty sa inštalujú pri vysokej teplote, fixujú sa kolíkami a pokrývajú filmom alebo iným materiálom, ktorý neprepúšťa vlhkosť. Je dôležité, aby kvety v príprave na chladné zostali suché. Boky chát sú uzavreté až po vzniku trvalého mrazu. V tejto podobe sú ruže veľmi skúsené dokonca až -8 °.

Na ochranu pred chladom v zime môžu byť štíty pred polyetylénom pokryté krytinou. Ak je na prístrešku pôsobivá vrstva snehu, teplota vnútri konštrukcie neklesne o viac ako -10 °. Po rozmrazení môžu byť boky chaty otvorené a vetrané.

V prípade osobitne rastúcich kríkov je povolené usporiadať obdĺžnikový priestranný rám, ktorý umožňuje voľný obeh vzduchu v rámci štruktúry. Zhora je takáto konštrukcia pokrytá lutrasilom, strešnou plsťou, ktorá je pritlačená na okrajoch a potom posypaná zemou.

Pri teplotách nad 0 by sa ruže mali postriekať roztokom zmesi Bordeaux alebo síranom meďnatým, ktorý chráni rastliny pred hubou. V zime sa do prístrešku umiestni niekoľko tabliet naftalénu, aby sa myši vystrašili.

Lezecká ruža a jej príprava na zimu je preto dôležitou otázkou pre všetkých záhradkárov. Postup prípravy poskytuje správnu starostlivosť, ktorú je ľahké poskytnúť. Stačí dodržiavať aj všetky pravidlá a odporúčaniarady skúsených záhradníkov.

Video „Orezávanie kríkov na jeseň“

Z videa sa dozviete, kedy a prečo orezávať kríky.