Ako si vybrať kombináciu kvetov v kvetinovom záhrade: možné možnosti a schémy

Každé letné bydlisko sníva o útulnom kvetinovom kútiku, ktorý nielen poteší oko, ale tiež priťahuje lokalitu.A je celkom možné si ho vytvoriť sami, ale na to musíte vedieť, ako zvoliť správnu kombináciu kvetov v kvetinovom záhrade, aké sú všeobecné pravidlá a kľúčové pravidlá pre ich dizajn.

Aké sú niektoré záhony

) V závislosti od umiestnenia na mieste sú postele centrálne, napríklad s ružami, a bočné (môžu byť s prírodnými obilninami).V súlade s tým sa vyberá ich tvar, veľkosť, rámovanie a zohľadňujú sa aj kombinovanie kvetov:

 1. Pravidelné (majú pravidelný geometrický tvar so vzorkami symetricky zbiehajúcimi sa do stredu).Pre ich vytvorenie, zasadil s rovnakou výškou a obdobie kvitnutia málo rastúcich kvetov.Spravidla v kombinácii so štýlom vidieckeho domu.
 2. Nepravidelné (napríklad s ružami, vytvorené z malebných trvaliek odolných voči mrazu, zasadených do skupín).
 3. Zvýšené (aranžmány kvetov sa vytvárajú v uzavretých štruktúrach
 4. Drevo, betón atď.).Patrí medzi ne kvetinový záhon.
 5. Vertikálne (pomocou kontajnera pod kvetmi, týčiaceho sa nad zemou).Basis - liana-likerastliny.
 6. Monochromatické (najčastejšie z jedného druhu kvetov rovnakého odtieňa - napríklad z ruží).
 7. Mixborders (majú nepravidelný geometrický tvar, trvalky s jednoročných rastlín sú vedľa seba).Nepretržité kvitnutie počas celej sezóny.

Video „Príklady spôsobu zberu kvetín“

Ilustračné video s príkladmi vyberania farieb pre posteľ.

Ako možno kombinovať kvety

Krásne kvetinové záhrady sú zručnosti, ktoré zohľadňujú všetky zložky procesu ich vytvárania: od charakteristík vysadených rastlín až po to, akokvetina je kombinovaná s ostatnými a všeobecne so štýlom pozemku.Najprv sa musíte rozhodnúť, aký účinok chcete dosiahnuť.Napríklad slnečné žiarenie poskytne kvetinové záhradky nechtíka alebo nasturtia, nežnosť - zabudnite, atď. S ružami bude dej vyzerať slávnostne.Ak hľadáte sofistikovanosť, pomôže vám biela ľalia.

Na vytvorenie monochromatickej kompozície v malej kvetinovej záhrade s podobnými alebo kontrastnými odtieňmi farebného spektra si môžete vybrať niekoľko druhov rastlín rôznych výšok a tvarov: napríklad vysoké floxy v strede, nízke macešky na okraji, medzi nimi - hostiteľ,Hlavnou vecou je kompetentná kombinácia. Krásna kvetinová záhrada sa získava z jedného druhu kvetov rôznych odtieňov. Napríklad hlavným prvkom sú kosatce, ktoré kvitnú koncom jari.S ružami je žiaduce nekombinovať nič iné.Okrem toho treba poznamenať, že žlto-červené a oranžové odtiene (napríklad nechtíka lekárske)prízvuk kvetinová záhrada, pokojná modro-modrá a zelená - zázemie pre jasné farby. Neutrálna biela vytvára prechod, vyhladzuje kontrasty.

Pri vytváraní nepravidelných kvetinových záhonov je lepšie zasadiť jednu alebo dve atraktívne kvety, ktoré v priebehu sezóny nezaschnú, zatiaľ čo iné skupiny rastlín sa zmenia. Príkladom by bola takáto možnosť: Badan so širokými zelenými listami, sčervenanie na jeseň, denivka, hostiteľ. Curb - saxweb. Kontrastné kompozície vyzerajú neobvykle na veľkých kvetinových záhonoch čistých tvarov bez hraníc. Napríklad ružový a biely pelargónie sa zaujímavo kombinujú s červeným viacfarebným (je možné hostiť). Kvetinový záhon s ružami skvele vyžehlený prepletený vysoko ozdobnými obilninami.

Zvážte kombináciu najpopulárnejších druhov rastlín. Ľalie. Zvyčajne sa pestuje v skupinách: samostatné ostrovy ľalií rôznych odrôd. Často sú kombinované s inými trvalkami. Ľalie rôznych druhov, vysadené v jednej skupine v dvoch alebo troch úrovniach, vyzerajú veľmi krásne.

Napríklad, v popredí sú ľalie poddimenzované veľkosti, ktoré vytvárajú sviežu koberec (najskôr kvitnú „Ázijci“). Nasledujúce úrovne sú vysokými orientálnymi ľaliami. Je vhodné rozdeliť vrstvy iných rastlín (poddimenzované). Je možné kombinovať ľalie na kvetinovej záhrade s pivonkami, ktoré kvitnú skôr a majú svieže zeleň - pozadie. A ľalie bude vyzerať krásne pred pivonkami aj za nimi. Je lepšie zasadiť ľalie vedľa ruží. Ľalia by nemali existovať spolu s tulipánmi, pretože ichovplyvňujú rovnaké choroby a škodcov.

Hosta. Dlhodobý hostiteľ dokonale zdobí všetky kvetinové záhony. Okrem pestovania vo všetkých podmienkach je hostiteľ dobre priliehajúci k takmer všetkým rastlinám. Najčastejšie v kvetinových záhonoch hostiteľa vykonáva základnú úlohu. Dobre v harmónii hostiteľa s pivonkami, astilbami, ako aj s malolistými rastlinami.

Stredne veľký hostiteľ s krásnymi veľkými listami uprostred kobercovej postele si zachováva svoju príťažlivosť mnoho rokov a môže pôsobiť ako „krok“ spájajúci vysoké a nízke vrstvy kvetinovej záhrady. Napríklad v druhej rade zasadíme papraď, v priemere bude mať hostiteľa a v dolnej rade petúniu alebo inú nízko rastúcu trvalku.

Ruže. Sebestačný krásny kvet. Hlavný stav: ruže by mali byť kombinované s kvetmi a listami modrej, modrej, fialovej, striebornej farby (delphinium, clematis, veronica atď.). Štandardné ruže sú v harmónii s kvetmi pokojných odtieňov (lobelia, gypsophila) a nie sú kombinované s jasnými kvetmi (šalvia, pelargónia). Môžete si vyrobiť kvetinový záhon, v ktorom budú ruže koexistovať s floxmi. Blízke odtiene (vínové, ružové) vyzerajú obzvlášť dobre, ale môžete použiť kontrastné.

Ruže tiež vyzerajú nádherne vedľa levandule a rebríka. Nechtíky majú priaznivý vplyv na ruže, odplazujú škodcov. Je dôležité si uvedomiť, že ruže sú vhodné pre obdĺžnikové postele. V spojení s dekoratívnymi cereáliami (kostrava, vždyzelený ovos atď.) Zdôrazňuje ruža ich eleganciu. Žiarovka s ružamiharmonicky sa kombinuje iba biela ľalia.

Geranium. Organický pelargónie vyzerá v mixeroch. Niektoré z ich odrôd rastú veľmi rýchlo a nahradzujú susedné rastliny, ktoré sa nelíšia v takomto raste. Zanášanie mušlí a burín. Oddeľuje korenistú vôňu v horúcom prostredí a pomocou fytocídov odvádza škodcov od susedov.

Na kvetinovom lôžku efektívne vyplňuje priestor. V kombinácii s mnohými rastlinami. Možné varianty kvetinových záhonov, v ktorých sa používa pelargónie:

 • ozdobné cibule, záhradné vlčie bôby, majestátne muškáty;
 • 62. Andris Geranium a Host;
 • v strede zmiešavača - palina s orezávaným zimostrázom, - skupiny ozdobnej cibule, vervínov, mnohonásobných apoštolov a rebríčka, na okraji - pelargónie, manžety a strieborné riasy;
 • laktomorfná pivónia, mäkká manžeta, pelargónia.

Dúhovky. Nádherne vhodné kosatce s veľkými kvetmi vytvoriť monochromatický kvetinový záhon doplnený ozdobnými obilninami. Na dekoráciu kvetinových záhonov s použitím dúhoviek jednej alebo niekoľkých odrôd rôznych farieb. Modré alebo biele dúhovky a žiarivý orientálny kontrast maku krásne. Rovnaký žltý odtieň dúhovky a ľalie v kombinácii s bergéniou vyzerá veľkolepo.

V ideálnom prípade existujú kosatce s levanduľou, rogermi. Jasná kompozícia vyjde, ak sa kosatce, vysadené v skupinách, doplnia floxami, saxifrage, striedajú sa s cibuľovými kvetmi - narcisy, tulipány, ľalie. Súčasne použité trvalky by nemali byť vyššie ako kosatce, inak ich nebudú zatieniťvysadené ružami.

Značky.Všetky kvetinové záhony budú zdobené nechtíkmi, ktoré odháňajú najrôznejších škodcov od susedov.Nízko rastúce odrody sa používajú na hraniciach alebo v kombinácii s vysokými v monochromatických záhonoch.Na druhej strane vysoké nechtíky vyzerajú dobre ako médium alebo pozadie.

Zaujímavou kombináciou je výsadba rastlín bielych kvetov (prímorská labuľa, voňavý tabak) a žltých rastlín (nechtíka lekárske) so striebornými listami.A ak skombinujete žlté zinnie, slnečnice, titonie, jiřiny a nechtíky, vyjde veľmi efektná kompozícia.Na pozadí fialových kvetov múčnatky šalvie a heliotropu nechtíka nechtíka „žiaria“ slnkom.Nechtíky s floxami, astry a muškáty vynikajúco susedia.

Kľúčové pravidlá pri navrhovaní kvetinovej záhrady

Kvetinová záhrada sa vyrába v súlade s určitými pravidlami:

  80) kombinujú rastliny podľa farby, tvaru listu;
 • zasadené kvety rôzneho tvaru a podobnej farby (veľké v dokonalej harmónii s malými a dekoratívnymi obilninami);
 • Zohľadnite dobu kvitnutia: vyberte rastliny s rôznymi obdobiami kvitnutia tak, aby nevznikali žiadne dutiny, kvety, ktoré rýchlo miznú, pokiaľ možno vysadené jeden po druhom medzi ostatnými rastlinami;
 • 83) venujte pozornosť výške rastlín: stred alebo pozadie sú vysoké, obrubník je zakrpatený alebo plazivý;
 • vedieť o „rozľahlých“ trvalkách, ktorým je poskytnutý dostatočný priestor, a letničky sú zasadené do dutín vzhľadom na rýchlosť ich rastu;
 • Hustota pristátia: správnevytvorené kvetinové záhony - so zriedkavou hustotou výsadby v strede a hustou - na okraji by mali nízko rastúce kvety pozdĺž obrubníka ísť „koberec“;
 • správne kombinujú rastliny v závislosti od požiadaviek na poľnohospodársku technológiu (zavlažovanie, typ pôdy atď.): Pokiaľ ide o ich starostlivosť, musia byť rovnaké;
 • Vyhnite sa pestovaniu mnohých rôznych druhov kvetov.

Program výsadby kvetov

Existuje niekoľko programov výsadby:

 • a) monochromatické (použite rôzne odtiene rovnakej farby, napríklad ruže tmavých tónov);
 • kontrastné (vytvárané čistými tónmi nachádzajúcimi sa oproti sebe vo farebnom kolese), napríklad dúhovky môžu kontrastovať s piliónmi a ľaliemi;
 • susediace tóny (najčastejšie ide o pristátie 2 - 4 odtieňov susediacich s farebným kolesom; prechodový prvok je biely).

Uvažovanie o dizajne kvetinového záhonu s prihliadnutím na agroobaly vysadených rastlín, ich kombináciu so susednými rastlinami a predstavivosť pomáhajú vytvárať jedinečné kvetinové záhony.

Video „Pôvodné odrody kvetín“

Video výber pôvodných odrôd kvetín.