Pestujeme v krajine elegantný a smrtiaci kvet kvetu aconite

Ľudstvo má legendy, ktorých hrdinami sú bežné rastliny.Krásna a zároveň extrémne jedovatá kvetinová kvetina je práve taká rastlina.V tomto článku je opísaná zaujímavá história kultúry, existujúce odrody, pravidlá výsadby a metódy ich použitia v tradičnej medicíne.

Opis a distribúcia akonitu

Botanici sa odvolávajú na kultúru bylinných trvaliek z rodu Buttercup.Popíšeme kvet:

 1. Druhy kríkov, výška stoniek je až 30 cm a niektoré odrody sú šplhavé vinice siahajúce 2 metre od koreňa.
 2. Listy sú nasýtené zeleným listom, listy sú dlaňovité, rozdelené na časti, v niektorých druhoch froté.
 3. Kvety tvoria predĺžené kvetenstvo, farby sú biela, modrá a žltá.Kvetenstvo tvorí rytierske prilby, pretože aconite má ďalšieNázov je bojovník.
 4. Doba kvitnutia začína na konci leta, trvá dlhšie ako mesiac.
Aconite patrí do bylinných trvaliek čeľade blatouchy

V prírode existuje viac ako 300 odrôd kvetín, pestovateľskou oblasťou sú európske a ázijské krajiny, Amerika a Amerika.

Napríklad:

 • klomitový akonit rastie na severných svahoch vysokohorských lúk v nadmorskej výške 2 km;
 • Vlk obsahujúci vynikajúci nektár je opeľovaný čmeliakmi, pretože rozsahy kultúry a hmyzu sú rovnaké.

Máme kvetinu distribuovanú v Altaji a na západnej Sibíri, ktorá rastie v Mongolsku, Tibete, Pakistane.

Chemické zloženie a liečivé vlastnosti

Ľudia používali vlastnosti rastliny už mnoho storočí.Lovci a bojovníci si stierali špičky oštepov a šípov stláčaním trávy, v tradičnej medicíne robili odrezky z kultúry.Preto sú národné názvy aconite - vlk a koreň vlka, pieseň smrti, elixír kráľa.

Hlavnou zložkou kultúry je alkaloidný akonitín.Vzťahuje sa na neproteínové jedy, má neurotoxický účinok.Má nasledujúce vlastnosti:

 • sa rýchlo vstrebáva črevnou sliznicou a šíri sa tkanivami;
 • porušuje priepustnosť bunkových membrán, čo vedie k respiračnej paralýze;
 • vedie k smrti organizmu.
Užitočné vlastnosti trávnatých porastov

V rámci živého akonitu existuje alkaloidný lappaconitín hydrobromid, na základe ktorého vyrába liek „allapinín“, ktorý pomáhas arytmiami.Celkovo sa v koreňoch bielych odrôd našlo až 10 druhov alkaloidov, medzi ktoré patria:

 • axinatin;
 • mezakonitín;
 • exccerol.

Celkový obsah alkaloidov je od 1 do 4%. Nijako neliečte sami!Pred použitím akýchkoľvek liekov založených na rastline sa poraďte so svojím lekárom. V úradnom lekárstve sa aconite vôbec nepoužíva, ale určité látky v zložení, ktoré blokujú vývoj určitých buniek, sa používajú v štúdiách na kontrolu rakoviny (ďalšie informácie sa môžete dozvedieť z prieskumu Dr. A. Shtorka).

Možné poškodenie a kontraindikácie

Starí Gréci tvrdili, že kvetina spôsobila pri potiahnutí kvetu na povrch jedovaté sliny neplnoletého Cerberusa.Škandinávci tiež verili, že v mieste smrti boha Thora, ktorý zomrel na uhryznutie jedovatým hadom, vyrastal akón.V oboch mýtoch sa zdôrazňuje hlavný bod - voľne rastúca rastlina je mimoriadne nebezpečná, vo všetkých častiach vrátane peľu a semien sa nachádza silný jed.Môžete dokonca otráviť dýchanie vo vôni kvetu.

Je dôležité poznať príznaky otravy aconite:

 • zníženie tlaku;
 • zvýšenie teploty;
 • porucha srdcového rytmu;
 • výskyt zvracania.

Ak sa po práci s kvetinou vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Toxický účinok kvetovej kultúry

Kontraindikácie:

 • alergie a hypertenzia;
 • tehotenstvo a kŕmenieprsníka;
 • vek detí.

Pestované druhy, ktoré dlho rastú v úrodnej pôde, strácajú časom svoje toxické vlastnosti.A napriek tomu nedovoľte deťom, aby sa dostali do kontaktu s výsadbou rastliny.

Video „Aconite: Druh, agrotechnika a použitie“

Toto video pojednáva o charakteristikách agrotechnológie a využívania bylinných trvaliek.

Bežné druhy a odrody aconitu

Niektoré druhy rastlín sa používajú v krajinnej architektúre.Popíšeme populárny:

 1. Klobuchkovy (modrý aconite).Hybridný, natiahnutý na 30 - 130 cm, listová zelená, lesklá, sedemnásobná.Kvitne v júni.Hrozny, malé kvety, modré alebo modré.Pestovala sa v 17. storočí, používa sa v národnej lekárni.
 2. Karmichel rentsi.Kompaktný, dorastá do 140 cm, stonka je vzpriamená, vyrezávaná.Listy sú nasýtené zelenou farbou.Kvetenstvo sú vysoké, masívne, rasové, modré.Kvitne koncom septembra - začiatkom novembra.
 3. Aconite Jungar.Vysoký (do 1,5 m).Listy sú tmavozelené, v tvare vajca, pozostávajú z troch troch špicatých lalokov.Kvetenstvo je masívne, špinavo modré, kombinované do apikálnych štetcov.Kvitne do polovice leta.Divoké druhy sú bežné v Kazachstane, Číne a Kašmíre.
 4. farmaceutický akonit.Vysoký (1,5 m).Listy sú palmové, pitvané, špinavozelené.Kvitne v druhej polovici leta.Raceme kvetenstvo, tmavo modrá, natiahnutá na 50 cm.
 5. Aconite bicolor (two-tone).Farba kvetov je originálna, biela a modrá.stonkavysoký, až 1,5 m. Listy sú kosoštvorcového tvaru, tmavo zelené.Kultúra kvitne v polovici leta.
Karmichela leasi
Klubuchkovy, alebo modrá
Akonit bicolor
Dzungarian

Nuance pestovania na otvorenom priestranstve

Rastlina sa rovnako dobre prispôsobuje slnečným a zatieneným oblastiam.Existuje však určitá agrotechnológia pestovania a výsadby.

Pravidlá výsadby

Voda by sa nemala hromadiť na mieste vykládky po zrážkach, inak osýpky začnú hniť.Kamene a pieskovce tiež nie sú vhodné - pôda by mala byť ľahká, voľná.

Počas jarnej výsadby, keď sa zem zahreje, je pripravené miesto - vykopávajú pôdu, miešajú organické hnojivo a rašelinu.Pod každým sadením vykopávajú dieru, ktorej veľkosť mierne presahuje veľkosť koreňa.Ak existuje niekoľko sadeníc, otvory sa vykopávajú v krokoch po 70 cm a dno sa vypustí rozstrekovaním malého rozdrveného kameňa alebo expandovanej hliny.Vrchná vrstva vrstvy kompostu alebo minerálneho hnojiva.

Ak máte v úmysle pestovať kučeravé odrody, je lepšie to urobiť v tieni, aby slnko nespálilo listy a kultúra nevädla.Množstvo slnečných lúčov iných odrôd nepoškodzuje.
Rada autora

Výsadba sa uskutočňuje podľa schémy:

 1. Sadenice sa umiestnia do stredu jamy a po kvapkách sa pridajú a sledujúaby koreňový krk nešiel hlboko do zeme - stačí párcentimetrov od povrchu.
 2. Ľahko stlačený rukou, hojne napojený.
 3. Plocha sa melie mäkkým drevom alebo pilinami.Mulčovanie umožní, aby teplo a vlhkosť zostali dlhšie v zemi.

Metódy rozmnožovania

Reprodukcia sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi:

 1. Pomocou semien.Niekoľko zvädnutých kvetín sa nechá čakať, až materiál semien úplne dozrie.Na jeseň sa semená jednoducho vysejú do pôdy, v centimetrových jamách, pričom sa na ňu položí vrstva hnoja.
 2. Rozdelením.Uskutočňuje sa raz za štyri roky, aby ker nerástol.Krík je rozbitý, nakrájaný na kúsky a uistite sa, že sadenice majú každé 3-4 púčiky.Výsadbový materiál sa prenesie na pripravené miesta a vysadí sa podľa skôr opísanej schémy.
 3. Hľuzy.Takto sa rozmnožuje v septembri a iba pre určité odrody.Každá hľuza je klíčená, čaká sa na objavenie pukov, potom sa vysadí do zeme.
 4. Shanks.Vyrezávajú sa z mladých výhonkov do dĺžky 15 cm a vykonávajú sa začiatkom mája, pokiaľ možno klíčia v skleníku.S výskytom prvých listov môžu byť zasadené do zeme.
Klíčenie osiva doma

Zvláštnosti starostlivosti

Aconite nemá rád nadmerné navlhčenie.Dokonca aj v suchom lete stačí zalievať sadenice dvakrát mesačne a malo by sa to robiť iba vtedy, keď povrchová vrstva Zeme začne vysychať.Pristvolny kruh sa musí nevyhnutne uvoľniť po silnom daždi alebo zalievaní, čo umožňuje voľne prenikať vzduch ku koreňom.Pri kopaní sa zbavia burín, ktoré z kultúry odoberajú živiny.

Hnojenie pôdy v lokalite je dôležité, pretože sa v priebehu rokov vyčerpávala výživnými látkami. Budú potrebné minerálne aj organické hnojivá. Krmivo bolo pridané dvakrát:

 • na jar - zmiešané s kompostom a naliate pod jednotlivé kríky.
 • pred kvitnutím - rovnakým spôsobom.

Odrezaním kríka je možné dosiahnuť potrebnú dekoráciu. Najskôr sú odrezané kvety odrezané tak, aby rastlina neplytvala živinami a súčasne stimulovala kultúru k opätovnému rozkvitnutiu.

Kultúra je mrazuvzdorná, ale potrebuje zimné útočisko. Na jeseň sa stonky nakrátko nakrájajú, povrchový kruh sa zahreje ďalšou vrstvou suchej rašeliny 20 cm. Na vrchol vezmite spadnuté lístie. Na jar je kryt odstránený tak, že zem rýchlejšie schne.

Záhradný zápasník potrebuje zalievať a obväzovať

Choroby a škodcovia aconitu

Hoci je kultúra jedovatá, priťahuje mnoho škodcov. Najčastejšie sú:

 • voška - na boj proti rastline sa postrieka insekticíd "Aktara";
 • repkový kvet chrobák - bojujú s pravidelným uvoľňovaním pôdy;
 • háďatká - keď sa zistia, rastliny sa ošetria špeciálnymi prípravkami.

Okrem škodcov je akonitída ohrozená aj bežnými chorobami, najmä vírusovými a hubovými. Nebezpečné sú tieto položky:

 1. Mealy rosy. Poškodené výhonky je potrebné odrezať, vymeniťornica pri koreni. Pre prevenciu postriekané fungicídmi Vitaros alebo Fundazol;
 2. Kruhová mozaika (voška - nosná). Postihnuté oblasti sú odrezané.
 3. Vírusová ekologizácia. Choroba sa nelieči, rastlina musí byť vykopaná a spálená.

Zber, obstarávanie a skladovanie surovín

V ľudovom liečiteľstve používajte výlučne túto rastlinu. Tráva sa zberá pred rozkvetom, korene - v októbri. Zber sa uskutočňuje ráno, aby sa nevdychovali jedovaté arómy éterických olejov. Zozbierané rastliny sa vyčistia od postranných koreňov, premyjú sa, usporiadajú sa do sucha v jednej vrstve vo vetranej miestnosti.

S rukavicami je potrebné pracovať v rukaviciach, snažte sa vyhnúť kontaktu s holými časťami tela. Môžete byť v interiéri maximálne 1,5–2 hodiny. Sušené byliny by sa mali skladovať v plátenných vreckách s povinnou značkou „toxické“.

Použitie aconitu v tradičnej medicíne

Vzhľadom na silnú toxicitu rastlín sa v ľudovom liečiteľstve používa v malých dávkach, najmä na boj proti infekciám. Lieky na základe toho pomáhajú s:

 • choroby kĺbov a chrbtice;
 • hnisavé infekcie;
 • parazitické lézie kože;
 • poruchy nervového systému;
 • reumatizmus a neuralgia;
 • sarkóm prsníka;
 • abscesy;
 • syfilis.
Použitie lekárne v lekárni

Tinktúry akonitu sa vyrábajú v rôznych koncentráciách v závislosti od choroby. Tinktúra na liečbu vredov a vredov predpisuje:

 • 20 g sušenej suroviny sa naleje do pohára vriacej vody;
 • mučenie 20 minút pri nízkej teplote;
 • sa nechala ochladiť a prefiltrovala;
 • ošetrujú postihnuté oblasti.

V prípade ochorení kĺbov sa stlačia tinktúry, v prípade zubov pomáha zmáčanie ďasien. V onkológii sa aconite používa iba na zmiernenie stavu. Tinktúra nelieči nádor, ale zmierňuje negatívne symptómy, čím pomáha pacientovi cítiť sa lepšie.

Použitie akónu v záhradnom dizajne

Kvet je mimoriadne krásny, čo umožňuje použitie kultúry pri navrhovaní záhradnej krajiny. Aj po uschnutí malebných kvetov upúta aconite pozornosť svojimi druhmi vzorovaných listov. Rastlina môže byť kombinovaná s ľalií, pivoniek, delfínií a rudbeckia. Výsledkom je jedinečný záhon s krajinovými kvetmi, ktorý dokáže zmeniť každú záhradu.

trávnatá trvalka sa aktívne používa na krajinársky dizajn

Aconite nie je iba malebný a vyzerá krásne v záhradnom dizajne, je tiež účinným pomocníkom pri mnohých ochoreniach. Nezabudnite však na svoje toxické vlastnosti a vždy buďte opatrní.