Ako postaviť skleník vlastnými rukami z plastových rúr

Majitelia takmer každé letné chaty zariadia skleník alebo skleník a najradšej to robia vlastnými rukami.Doteraz používané rôzne prírodné materiály - drevo, kov, sklo a dnes plast je stále viac a viac sebavedome zavádzaný do záhrad súkromných obchodníkov.Skleník z plastových rúr je moderný, jednoduchý, pohodlný, odolný a lacný.Okrem toho sa zostavuje od návrhára Lego: vlastnými rukami a prakticky bez náradia.

Výhody konštrukcie

Skleník vyrobený z plastových rúr je čoraz obľúbenejší, pretože má množstvo nesporných výhod.Je ľahké vyrobiť, samotná montáž trvá iba pár hodín, nemusíte byť profesionálni, stačí určiť veľkosť, nakresliť, kúpiť a priniesť potrebné materiály.Pretože plastové rúrky majú malú hmotnosť, nepotrebujú na prepravu, nakládku, vykládku, zostavenie skleníka alebo skleníka veľkú fyzickú silu.Preto pre prácu nemusí priťahovať veľa ľudí.

Akékoľvek konštrukcie vyrobené z PVC rúr (polyvinylchlorid) alebo HDPE (nízkotlakový polyetylén) sa ľahko zmontujú a rozložia, čo môže byť veľmipohodlne v krajine.Často sa vyrábajú sezónne skleníky pokryté plastovým obalom: majitelia ich používajú na nekruhový rok, po operácii odstránia fóliu, rám rozložia, odstránia na zimu a znovu na jar zbierajú.Pri výbere dizajnu vlastnými rukami chce letný obyvateľ nielen šetriť peniaze, ale aj prekladať svoje vlastné túžby. Plastové prvky sú na to najvhodnejšie.

Asi najdôležitejšou výhodou plastových rúr v porovnaní s inými použitými materiálmi je absencia ich vzájomného pôsobenia s vodou, zeminou, vzduchom - PVC a HDPE nehrdzavie, nevytvára sa, nehnije, nevydáva žiadnebuď škodlivé látky vo vzduchu alebo na zemi.Toto vysvetľuje trvanlivosť materiálu - samo o sebe dôležitú kvalitu.A ekologickosť v poľnohospodárstve je samozrejme vítaná.

Čo sú skleníky vyrobené z PVC rúr

Skleníky sa najčastejšie vyrábajú:

  • klenuté;
  • štít;
  • jednoduché zjazdovky.

V prípade klenutých skleníkov vyrobených z PVC rúr vlastnými rukami zrazil krabicu dosiek alebo drevenú tyčinku.Rúry sa kladú na kovové, zriedkavejšie drevené kolíky (kolíky), ktoré sú bezpečne pripevnené k zemi, na vrchu by malo byť 30-40 cm kolíka, ktorý voľne vstupuje do potrubia . Ak je taký skleník (skleník) pokrytý plastovým obalom, konce sú obvykle pokryté preglejkou, doskou na báze dreva alebo plastom, v ktorých sú dvere a vetracie otvory určené na vetranie.Ak je klenutá štruktúra pokrytá polykarbonátom, je z nej vyrobenákoncové strany.

Skleníky s jedným sklonom a s dvoma svahmi sú pokryté filmom aj polykarbonátom.Takýto ťažký, krehký a drahý materiál, napríklad sklo, sa v skleníkoch a skleníkoch v našich letných chatách čoraz menej využíva, čo nie je prekvapujúce.
Štruktúry rúrok sa zvyčajne inštalujú na základoch alebo tuhých základoch, aby sa zvýšila ich tuhosť a stabilita v dôsledku ľahkosti materiálu.

Video „Inštalácia skleníka z plastových rúr“

Postupný proces montáže skleníka z plastových rúr vlastnými rukami v dacha

Ako vybudovať skleník z flexibilných potrubí

Oblúkové skleníky a skleníky sa zvyčajne vyrábajú vlastnými rukami z ohybných rúr s priemerom najmenej 20 mm. Na vybudovanie takéhoto skleníka je potrebné vziať:

  • kovové špendlíky s priemerom 10 až 12 mm a dĺžkou 50 až 75 cm;
  • plastová rúrka so stenami hrubými 3 mm;
  • plastové svorky na hadice;
  • hliníkové upevňovacie prvky na pripevnenie oblúkov k drevenému rámu;
  • polyetylénová fólia na poťahovanie;
  • dosky na zabezpečenie filmu.

Počet materiálov sa musí presne vypočítať z výkresu, ktorý sa nevyhnutne musí urobiť, ak chceme štruktúru zostaviť vlastnými rukami. Budete si tiež musieť kúpiť drevenú lištu pre zárubne, krídla okien, pánty na zavesenie otváracích krídel, klince, zámky, skrutky. Na najvhodnejšom mieste pre skleník je potrebné vyznačiť jeho polohu, v línii dlhých stien kladivom s kladivom na kladenie kovových prútov do zeme, takžemimo 30 - 40 cm.

Teraz musíte položiť rúrku na protiľahlé kolíky a pripevniť ju k drevenému rámu kovovými sponami. Všetky oblúky sa vykonávajú týmto spôsobom a čím častejšie sa nachádzajú, tým stabilnejšia bude celá štruktúra. Ak je rám vyrobený z polykarbonátu, potom je krok úmerný veľkosti listu, polykarbonát spôsobí, že skleník (skleník) bude ťažší, stabilnejší a bude len tvrdší. A ak má byť povlak vyrobený z filmu, potom čím častejšie je tento krok, tým stabilnejší je skleník, tým menej bude polyetylén chodiť, a teda čím dlhšie bude používaný.

Teraz je potrebné zostaviť čelné steny, vložiť dvere, prieduchy, ďalšie fragmenty dreva pre tuhosť rámu. Potom nainštalujte hornú oblúkovú štruktúru poteru. Prechádza najvyššími bodmi všetkých oblúkov a je k nim pripevnený polymérnymi sponami.

Hotový rám je pokrytý fóliou, ktorá ho umiestňuje tak, aby kúsky rovnakej dĺžky zostali z koncov. Upevnite ju pomocou dosiek, pritlačia fóliu a pribijú ich k drevenému rámu s jednou dlhou stranou.Ďalej by sa malo vychádzať zo stredu a nie z rohov. Po upevnení fólie na jednej strane sa rovnomerne narovná a urobí to isté na druhej dlhej strane: dosky sa pribíjajú, začínajú od stredu a pohybujú sa do rohov.

Na konci je fólia zložená a pribitá. Dvere pokryté fóliou a okennými prieduchmi sú zavesené. Ak sú konce tiež filmové, fólia pod dverami a prieduchy sú vyrezané tak, aby ich bolo dosťspojovacie prvky na drevo.Toto je jednoduchá schéma na vytvorenie lacného skleníka (alebo skleníka) vlastnými rukami pomocou plastových rúrok.Vychádzajúc z toho si môžete vytvoriť niečo vlastné, estetickejšie, vkusnejšie alebo vhodné pre konkrétnu oblasť.

Niektoré nepoužívajú dosky na pripevnenie polyetylénu, namiesto toho používajú zošívačku nábytku.Niekto iný pridáva hrany na koncoch kvôli tuhosti a mnoho z nich robí konce nepriehľadného, ​​ale tvrdého materiálu.To je krása, keď si niečo vytvoríte vlastnými rukami - môžete dať fantázii voľnú ruku a vybrať si z mnohých možností, ktoré sú najprijateľnejšie.Pružné plastové rúrky v tomto prípade - najvhodnejší materiál.

Použitie tuhých rúr

Tuhé plastové rúrky sa zvyčajne používajú na výstavbu skleníkov so štíhlym, blízkym stolom a štítom.Pomocou kovania môžete zostaviť rám bez lepenia, je to vhodné pre skleníky používané dočasne.Tvrdé rúry sú spojené polymérnymi odpaliskami alebo spojkami, pokryté plastovým obalom alebo polykarbonátom - všetky možnosti sú dobré.Jediné, čo sa nedá urobiť pri použití plastových rúrok, je glazúra.Sklo na použitie v ráme z PVC alebo HDPE rúrok je nepraktické.

Video „Opis montáže skleníkov a potrubí z PVC“

Odporúčania na zostavenie štruktúry skleníka pomocou plastových rúr a fólií