Ako vyrobiť polykarbonátový skleník vlastnými rukami

Ak na jar nie je konštantná predpovede počasia, ak je apríl chladným mesiacom a máj môže byť vystrašený mrazom, je dobré mať skleníky a skleníky alebo aspoň malé skleníky a mini skleníky. Skleník vyrobený z polykarbonátu, skla alebo plastu umožní skôr pestovať sadenice rastlín, čo znamená, že priblíži leto o mesiac. Skleník môže leto predĺžiť na celý rok. Z tohto dôvodu sa záhradníci často snažia takéto mini stavby stavať vlastnými rukami alebo kupovať hotové.

Ako sa líši od skleníka

Skleník a skleník sa, samozrejme, navzájom veľmi líšia, najmä pokiaľ ide o účel, a preto všetko ostatné:

  • štruktúry;
  • materiály;
  • vybavenie;
  • v nich dokonca pracujú.

Tvrdia, že skleníky sa objavili pred skleníkami. Vymyslel ich na pestovanie sadeníc. Už od svojho momentu, ako teraz, využívajú teplo slnka zhora a teplo z rozkladu hnoja zdola, nie sú spokojní s umelým zahrievaním. Aj keď niektorí majitelia môžu zahŕňať elektrické ohrievače s obzvlášť silnými mrazmi, môžu to byť malé jednoduché konštrukcie s výškami od 50 cm do 130 cm, pracujúce vtieto osoby sú zvyčajne vonku. Neexistujú žiadne dvere, ak je to potrebné, odstráňte hornú alebo bočnú časť skleníka a potom ju vložte na miesto. Tieto mini štruktúry môžu byť pevné aj prenosné. Prepravné prostriedky sa používajú na zakrytie novo vysadených sadeníc pred krátkodobým za studena. Nie je ťažké robiť ich vlastnými rukami.

Skleníky pochádzajú zo skleníkov, v ktorých pestovali exotické rastliny. V skleníkoch sa sadenice pestujú po celý rok. Jedná sa o vážne stacionárne štruktúry s umelým zahrievaním, kde rastlina môže nielen klíčiť, ale môže tiež prinášať zrelé ovocie.Sú vysoké asi 2 m, aby osoba mohla ticho vstúpiť a pracovať. Existuje však oveľa viac, ak sa počíta s prácou technológie. Na chalupách používajte mini skleníky, niekedy dokonca aj bez vykurovania. Nakupujú sa hotové alebo sami robia dlhodobú údržbu zariadenia.

Príprava priestoru na skleník

Skôr ako začnete s výrobou skleníkových plynov, musíte si vybrať správne miesto. Skleník by nemal byť v tieni, v prievane, na svahu alebo v bažinatej oblasti. Hľadáme pre neho plochý otvorený priestor, plánujeme umiestnenie. Na dĺžku by mala byť umiestnená od východu na západ, aby jedna strana vyzerala úplne na juh.

Takže v netienenej oblasti závodu bude viac svetla a tepla. Teraz musíte pripraviť pôdnu zmes. Pre jeho zloženie existujú niektoré z najbežnejších možností.

  1. za 1 diel bežnej záhradnej pôdy zaberajú 2časti humusu, 1 diel piesku, 5 častí rašelinovej pôdy a 3 diely vápna;
  2. 3 časti rašelinovej pôdy, 5 dielov pilín, 1 diel popola, 1 diel rezanej slamy. Pred výsadbou rastlín pridajte (na 1 m2) 30 g superfosfátu a 20 g síranu draselného;
  3. 2 časti už rozloženej rašeliny, 1 diel konského hnoja, 1 diel nasekanej slamy. Pred výsadbou sa sem pridá 30 g močoviny, 2 kg chloridu draselného a 3 kg superfosfátu (na 1 meter kubický).

Na tejto pôde sa pestujú uhorky, paradajky, kapusta alebo okrasné rastliny. Hnoj sa používa ako palivo v skleníkoch, kôň sa najlepšie hodí. Ak je koniec koncov miesto mokré, musíte si urobiť vlastné kanalizačné systémy vlastnými rukami. Podľa spôsobu inštalácie sú skleníky hĺbkové a nadzemné. Ktokoľvek z nich sa dá urobiť vlastnými rukami, stačí sa len poriadne pripraviť a premyslieť všetko.

Skleníky nad zemou sú zvyčajne ľahké mobilné konštrukcie, ktoré sa podľa potreby dajú prepravovať, montovať a demontovať. Tieto mini skleníky majú jednu nevýhodu: nie sú pochované v zemi, preto udržujú horšie teplo. Nazývajú sa "francúzština", vzory majú rôzny tvar a počet rámov prenášajúcich svetlo. Môžete si kúpiť hotové továrenské skleníky a môžete ich použiť aj sami.

Zabudovaný skleník je dobrý, pretože hrubá vrstva pôdy pôsobí ako izolátor. Uľahčite si to, že musíte vykopať priekopu a nainštalovať ho po obvode guľatiny alebo tehly. Potom sa k nim pripojí vonkajší rám konštrukcie.Naklonený prehlbovaný skleník sa nazýva „ruský“, ktorýkoľvek z obyvateľov leta to môže ľahko vyrobiť vlastnými rukami.Takýto skleník je zahrievaný teplom, ktoré sa uvoľňuje pri rozklade biomasy.Obvykle sa používa ako hnoj z biopalív, môžete si vziať akýkoľvek, najlepšie však kôň.Preto ani v zamračený deň, bez slnečného žiarenia, nie sú rastliny ohrozené chladom.

Najprv musíte vykopať lichobežníkovú šachtu vlastnými rukami.Jeho hĺbka sa môže meniť od 30 cm do 80 cm - čím studenejšia je jar, tým hlbšia je jamka.Je žiaduce spevniť jeho steny doskami.Na dne musíte teraz umiestniť hnoj do takej hustej vrstvy, aby bola pôda iba 20 cm nad zemou.Teraz, zhora, musíte zaspať a urobiť korunu, to najlepšie z guľatiny.Bude nainštalovaný rám skleník.

Video „Vytvorte si skleník sami“

Vytvorenie výkresu

V súčasnosti je v letných domoch najobľúbenejší skleník vyrobený z polykarbonátu.Je vyrobený z dvoch komponentov: rám z ľahkého kovu a ľahký polykarbonát.Predtým, ako začnete, musíte si urobiť kresbu, berúc do úvahy všetky veľkosti, aby sa pri zostavovaní všetko presne zhodovalo a dokovalo.Môže to vyzerať takto, ak zastavíte na jednostrannom formulári.

O veľkosti musíte rozhodnúť sami.Optimálna šírka hlbokého skleníka je jeden a pol metra.Ak to urobíte menej - nebude dostatok hnoja na teplo, ak viac - bude to nepohodlné spracovať.Všetko záleží na očakávanej teplote, s malými mrazmi, ktoré môžete urobiťmini skleník široký 1 m.

Ako postaviť rám

Najjednoduchšia možnosť sa nazýva klenutá strecha.Bude potrebovať tyče s hrúbkou 50 mm.Z nich musíte vyrobiť 2 koľajnice s dĺžkou rovnou dĺžke skleníka.K nim bude pripojený polykarbonát.

Jednostranný skleník vyrobený z polykarbonátu sa dá ľahko robiť aj vlastnými rukami, rám však bude musieť byť zváraný podľa výkresu.

Štruktúra rámu v diagrame

Dizajn rámu je možné vyrobiť z kovovo-plastových potrubných rúrok.Pohodlne sa ohýbajú, takže sa musia ohýbať v polkruhu, spojiť niekoľko potrubí na dĺžku a po zakrytí polykarbonátom vytvoriť klenutú strechu pre skleník.Ak je veľká a nie miniatúrna miestnosť, bude ťažké vyrobiť otváracie dvere.

Inštalácia samotného ohniska

Teraz musíte na rám pripevniť polykarbonát.Je veľmi dôležité, aby strana s tieniacim filmom bola zvonka.Štandardný list má nasledujúce rozmery: 210 cm x 6 m. Pre našu malú konštrukciu stačí jeden list.Stavebným nožom sme ho rozrezali na 4 časti so šírkou 90 cm a 3 až 170 cm, umiestnili sme ho so širokou stranou (veľkosť 210 cm) pozdĺž tyče a upevnili sme ju skrutkami s presahom.Okraj horného listu musíte prilepiť páskou.Teraz zostáva ohnúť celú túto konštrukciu oblúka.Aby ste to dosiahli, vezmite z výkresu drevo s hrúbkou 50 mm a dĺžkou, ktorá zodpovedá šírke skleníka (do 150 cm), a pritlačte ho pevne k jednej z tyčí rámu.

Teraz plátno ohneme oblúkom a zbijemedruhý drevený rám.Na opačnej strane to isté.Teraz sa musia tieto koncové strany uzavrieť.Na tento účel sa hodí doska so šírkou 90 cm. Musí sa pripevniť na koniec klenutej štruktúry, označiť požadovanú veľkosť pomocou markera, orezať a pripevniť k nosníku, čím sa otvor uzavrie.Teraz musíte nainštalovať kryt na korunu - a polykarbonátový skleník už bol vyrobený ručne.A ak chcete pracovať v skleníkovom kryte, musíte ho odstrániť.

Video „Polykarbonátový skleník pre domácich majstrov“

Toto video obsahuje podrobné pokyny, ktoré vám umožnia porozumieť tomu, ako správne a efektívne vybudovať skleník na svojich stránkach.