Hnojivo pre skoré superfosfáty rastlín: zloženie a spôsob aplikácie

Fosfor je nevyhnutným prvkom pre život a vývoj rastlín.Zúčastňuje sa na fotosyntéze, energetických a metabolických procesoch, zabezpečuje výživu rastlinných buniek, posilňuje mladé rastliny a zabraňuje rozvoju chorôb.Fosfor v pôde spočiatku obsahuje veľmi málo (1%), takže túto nevýhodu môžu kompenzovať iba fosforečné hnojivá.Najobľúbenejším a univerzálnym fosfátovým hnojivom je superfosfát.Je to liek založený na zlúčeninách dusíka a fosforu s komplexom minerálov a stopových prvkov, ktoré urýchľujú proces rozvoja rastlín.Činnosť superfosfátu je zameraná na rast a posilnenie najdôležitejších orgánov: koreňový systém, mladé výhonky, kvety a vaječníky.Superfosfátová hnojivá pôda pomáha pestovať zdravé plodiny a získavať z nich ďalší vysoký výnos.

Zloženie hnojiva

Hlavnou zložkou superfosfátu je fosfor.Jeho obsah sa pohybuje od 26 do 50% v závislosti od typu hnojiva.Druhou zložkou superfosfátu je dusík, jeho koncentrácia je 6 až 17%.Zloženie hnojiva tiež obsahuje niektoré stopové prvky, ktoré sú zvyčajne prítomné vo fosforitoch: horčík, vápnik, draslík, síra.Hnojivo je komplexná zmes, ktorá má dve hlavné zložkyodrody:

 1. Superfosfát je jednoduchý.Ukázalo sa, že v priebehu spracovania fosforitanov kyselinou sírovou.Je to prášok obsahujúci až 26% fosforu, 6 - 8% dusíka, 10% síry a 40% síranu vápenatého (nerozpustná sadra).Sadra neprináša úžitok pre plodiny, ale vďaka svojej prítomnosti top dressing nepraská.Z jednoduchého prášku sa vyrába granulovaný superfosfát - drobivé hnojivo vo forme granúl s priemerom 4 mm.Je lepšie rozptýlená a považuje sa za užitočnejšiu pre rastliny, pretože obsahuje menej sadry (30%).
 1. Dvojitý superfosfát.Na jeho získanie sa fosforitan upravuje kyselinou fosforečnou, vďaka čomu vrchný obväz obsahuje viac fosforu (až do 50%) v ľahko stráviteľnej forme a prakticky neobsahuje sadru.Zloženie hnojiva tiež obsahuje viac dusíka (17%) a 6% síry.Dvojitý superfosfát sa vyrába iba granulovaný.

Na predaj je niekoľko druhov hnojív s ďalšími zložkami: amoniakálny superfosfát (obsahuje 1,6% amoniaku, používa sa na neutralizáciu kyslosti pôdy) a superfosfát s humátmi (soli kyseliny humínovej) sa používajú na zlepšenie plodnosti.pôdy).

Video „Príprava rastlín na zimu“

Ako pripraviť rastliny na zimu pomocou výsadby.

Čo je potrebné pre

Fosfor je nevyhnutne potrebný pre záhradné a záhradné plodiny v období prechodu z fázy aktívnej vegetácie do fázy vaječníkov a plodníc.Superfosfát je dobre vyvážený.zloženie živín v prístupnej forme, takže kŕmenie zmesou má najpriaznivejší účinok na kultúry:

 • prispieva k rozvoju a rastu koreňového systému, ktorý zvyšuje šance sadeníc zakoreniť a zakoreniť v pôde - mladé sadenice sa musia pri výsadbe kŕmiť;
 • urýchľuje kvitnutie a tvorbu vaječníkov - s nedostatkom fosforu v rastlinách sa zaznamená veľa neúrodných kvetov a výsledný vaječník zmizne;
 • po zavedení superfosfátu sa rodenie plodín zvyšuje a chuť ovocia sa zlepšuje;

 • zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám, ktoré boli zavedené na jeseň, superfosfát zlepšuje adaptáciu plodín na chladné počasie;
 • po zavedení fosfátového hnojiva sa metabolické procesy zrýchľujú a oxidačné procesy sa spomaľujú.

Pre mladé rastliny je mimoriadne dôležité fosfátové hnojivo - fosfor prispieva k rozvoju podzemnej koreňovej časti, ktorá je veľmi dôležitá pre sadenice a skleníkové plodiny pestované v umelých podmienkach.Jesenné vrchné úpravy pôdy superfosfátom pomôžu pestovať vysoko kvalitnú koreňovú zeleninu.Ak je nedostatok fosforu, zafarbia sa zemiaky a repa a vo vnútri sa vytvoria čierne škvrny.Modré listy záhradných plodín alebo domácich sadeníc tiež naznačujú nedostatočné hnojenie pôdy fosforom.

Ako používať superfosfát

Superfosfát je univerzálna komplexná zmes, ktorá sa môže používať ako hnojivo do pôdy, ako ajna kŕmenie ovocných stromov a záhradných sadeníc. Hnojivo je možné aplikovať na akúkoľvek pôdu, je však potrebné mať na pamäti, že tento obväz pôsobí slabo na kyslú pôdu. Skúsení záhradníci hnojia kyslú pôdu superfosfátom až po pridaní popola alebo vápna - tieto materiály pomáhajú vyrovnať pH pôdy, a tým zvyšujú účinnosť superfosfátu.

Jednoduchý superfosfát sa dodáva pomocou priameho zavádzania do otvorov alebo radov určených na pestovanie sadeníc. Granulovaný prípravok sa môže použiť na prípravu roztoku, ktorý sa vykonáva listovým kŕmením (postrek). Fosfátové hnojivo má niektoré špeciálne vlastnosti:

 • suchý superfosfát hnojí zeminu na jeseň, pretože jej rozpustenie si vyžaduje čas a veľké množstvo vlhkosti;
 • je lepšie distribuovať granulovaný prípravok pomocou sejačky na zrno, ktorá zabezpečí rovnomernejšie použitie hnojiva;
 • hlavné obaľovanie pôdy superfosfátom sa vykonáva pred výsadbou a siatím záhradných rastlín (zvyčajne pri vykopávaní);
 • cibuľovité a hľuzové plodiny: zemiaky, mrkva, repa, reďkovky, repa sa kŕmia superfosfátom s priamym pridaním do studní pri sejbe alebo výsadbe sadeníc;

Aplikačné množstvá hnojív sú nasledujúce:

 • pri vykopávaní pôdy na jar a na jeseň sa fosfor aplikuje v množstve 40 - 50 g /m2. m - úrodná pôda hnojená rýchlosťou 20 - 30 g /m2. m;
 • na kŕmenie vysadených rastlín rýchlosťou 10 až 20 g sušiny /m2.m;
 • na pestovanie sadeníc v množstve 3 g /jamka;
 • záhradné plodiny sa kŕmia rýchlosťou 40 - 50 g /m2.m, ochudobnená pôda hnojená v množstve 70 g /m2.m
 • pre dospelé ovocné plodiny (jablká, hrušky) sa odporúča používať hnojivo v množstve 300 - 1 000 g /1 stromu, v závislosti od veku rastlín - roztok je možné pripraviť suchým spôsobom, ktorý sa aplikujev kruhu blízkom stonke;
 • čerešne, slivky a čerešne sa napájajú superfosfátom v množstve 200 - 500 g /l stromu;
 • ovocné kríky hnojia rýchlosťou 100 - 200 g /kr;
 • pre pestované sadenice uhoriek a paradajok sa používa roztok, ktorý sa zavlažuje rýchlosťou 20 g /Bush;
 • vrchná úprava paradajok sa vykonáva niekoľkokrát za sezónu - počas tvorby ovocia konzumujú 95% fosforu, takže kríky sa hnojia počas presádzania, potom počas kvitnutia a dozrievania ovocia.Malo by sa poznamenať, že v počiatočnej fáze rastu nepoľnohospodárske plodiny nevyžadujú intenzívne fosforečné kŕmenie, pre normálny vývoj sa kŕmia prvýkrát rýchlosťou 10 až 15 g /jeden krík;
 • štandardný roztok na rozprašovanie superfosfátom sa pripravuje v množstve 20 g dvojitého alebo 40 g jednoduchého produktu /vedro vody;
 • zavlažovací roztok môže byť koncentrovanejší;

 • pôda pre zemiaky sa hnojí rýchlosťou 2 až 3 lyžice.lyžice /dobre kŕmené zemiaky s veľkým množstvom fosforupotrebné na vytváranie veľkých a vysokokvalitných koreňových plodín;
 • pôda určená na siatie obilia a strukovín, kŕmená fosforom v množstve 7-15 c /1 ha;
 • olejniny vyžadujú nielen fosfor, ale aj stopové prvky prítomné v prípravku - pôda pre slnečnicové plodiny sa hnojí v množstve 10 - 20 centimetrov /1 hektár.

Varenie odsávača pár

Fosfor nepatrí medzi ľahko rozpustné látky. Skúsení záhradníci kŕmia pôdu superfosfátom na jeseň, takže sa rozpúšťa a stáva sa aktívnym až do jari pôsobením vlhkosti. Ale potom, ako realizovať jarné a letné rastliny na hnojenie fosforom? - Táto otázka prinútila záhradníkov a záhradníkov hľadať spôsoby, ako rýchlo asimilovať superfosfát.

Akékoľvek vrchné obväzy vrátane rastlín fosfátov sa absorbujú z pôdy pomocou koreňových chĺpkov, a preto je zrejmé, že pre nich je jedinou dostupnou formou hnojiva tekutý roztok. Ak sa superfosfát rozpustí vo vode pred aplikáciou do pôdy, získa sa koncentrovaný extrakt s vysokým obsahom ľahko absorbovateľného fosforu. Pripravte roztok nasledujúcim spôsobom:

 1. Alternatívne je možné hnojivo naliať vriacou vodou a naplniť ho na teplom mieste po dobu jedného dňa (rýchlejšia difúzia).
 2. 100 g dvojitého superfosfátu sa naleje do litra horúcej vody, dôkladne sa premieša a potom sa pol hodiny varí, až kým sa granule úplne nerozpustia. Je dôležité, aby sa digestor používal iba.granulovaný prípravok, pretože prášok obsahuje veľa sadry, ktorá sa zráža, a tak komplikuje rozpúšťanie superfosfátu.
 3. Potom sa výsledný roztok filtruje (vzhľad vysokokvalitného krmiva by sa mal podobať tukovému mlieku) a po zriedení vodou táto suspenzia oplodní záhradné a záhradné plodiny.

Fosfátový extrakt sa privádza, pričom sa berie do úvahy, že 100 ml hnojiva obsahuje 20 g čistého fosforu a toto množstvo zriedené v 10 litroch vody postačuje.na spracovanie 1 m2.zem. Najúčinnejší pracovný roztok sa získa, ak sa tekutý obväz zriedi v pomere 2 lyžice.lyžica /3 litre vody. Veľký vedierko vody bude vyžadovať najmenej 150 g výfukového plynu.Superfosfát sa používa na extrakciu pôdy z superfosfátu a na hnojenie listov.Roztok sa rýchlo vstrebáva a má dlhodobý účinok, takže ho možno považovať za ideálnu voľbu pre záhradné stromy aj pre sadenice zeleniny.

Video „Fosforečnanový vrchný obväz“

Informačné video o tom, čo potrebujete vedieť o fosfátových vrchných krytinách rastlín.