Záhradu zdobíme exotickými rastlinami: výsadba a starostlivosť o magnóliu Sulange

Neuveriteľne krehká, exotická magnólia Sulanja potešila záhradníkov už dvesto rokov jej skorým hojným rozkvetom. Rastlina má vysokú zimnú odolnosť, a preto je dobre aklimatizovaná aj v miernom podnebnom pásme. Prečítajte si viac o poľnohospodárskej technológii tejto kultúry v našom článku.

Opis a charakteristika Magnolia Sulange

Magnolia Soulangeana chovali francúzski pôvodcovia hybridizáciou dvoch druhov: Liliiflora a Denudata. Tento strom je listnatá rastlina z čeľade Magnólie s dobrýmvyvinutý, rozvetvený, plytký koreňový systém.Vzpriamené silné výhonky tvoria guľovitý alebo kužeľovitý tvar rozľahlej kríky, výška 2-8 m. Listové doštičky sú zaoblené pretiahnuté, na koncoch špicaté, na zeleno-zelenú farbu.Na zadnej strane matné, pokryté malou hromadu.

Hybridný Sulange patrí k skorým odrodám, ktoré kvitnú v marci až apríli.Kvetenstvo až 20 - 25 cm sa podobá otvorenej šálke alebo poháriku.Farba závisí od odrody, ale je obmedzená na niekoľko paliet: biela, ružová, šarlátová alebo fialová.Počas kvitnutia magnólia vydáva jasne bohatú vôňu, ktorá sa zvyšuje večer alebo počas dažďa.

Magnolia Soulangeana bola chovaná francúzskymi pôvodcami

Na rozdiel od svojich pôvodných odrôd má tento kultivar vytrvalosť v zime do -30 ° C.Kvôli tejto kvalite je Magnolia Sulanzha úspešne pestovaná záhradníkmi v oblasti Moskvy a dokonca aj na Sibíri. Južná krása je tiež imunná voči škodcom hmyzu, hubovým infekciám a iným patogénom.

Populárne odrody s fotografiami

Chovatelia chovali už dvesto rokov na základe Magnolia Soulangeana asi dva tucty hybridov.Všetky zobrali z materskej rastliny iba tie najlepšie vlastnosti, a preto mu nie sú v popularite horšie.Popis najslávnejších odrôd uvádzame nižšie.

Alexandrina

Krík stromov vysoký približne 6 ma priemere do 4 m. Kvetuje v máji, púčiky kvitnú rovnomerne s listami.Alexandrina kvetenstvoveľké, veľkosť 12 - 15 cm, bez zápachu.Vnútorná strana okvetných lístkov je zafarbená krémovo biela, vonkajšia časť je fialová.

Alba Superba

Vysoký, ale kompaktný strom dorastajúci do 4 m. Platinové listy sú lesklé, jasne zelené farebné schémy.Púčiky sú veľmi veľké, jemnej farby - biele, s podstavcom sotva viditeľným ružovkastým odtieňom.Alba Superba kvitne iba tri týždne, počnúc koncom oblúka - skoro na začiatku listov.

Amabilis

Luxusný voňavý krík s výškou 3 až 4 m. Okvetné lístky jednotnej krémovo-bielej farby sa zbierajú v správnom tvare pohárika.Amabalis kvitne v druhej polovici jari a vyhodí obrovské množstvo malých kvetov s priemerom asi 8 cm. Kvetom dochádza súčasne s kvitnutím listov.

André Leroy

Stredne veľký hybrid, ktorý nerastie viac ako 4–5 m. Kvetenstvo sa vyskytuje v polovici apríla a pokračuje až do objavenia sa listov.Púčiky sú pretiahnuté, v tvare šálky, s veľkosťou 12 až 15 cm, bicolorová farba je vo vnútri snehobiela a na vonkajšej strane ružová lila.Pre odrodu Andre Leroy, ktorá sa vyznačuje jemnou chúlostivou chuťou.

Galaxy

Vysoký strom s rovným kmeňom a kužeľovou správnou korunou.Kultivar kvitne v máji a zahodí prvé malé púčiky a potom odíde.Farebné okvetné lístky ružové a šarlatové s fialovým odtieňom.Galaxia má bohatú sladkú arómu a dlhé kvitnutie.

galaxia
Andre Leroy
Amabilis

Alba Superba
Alexandrina

Jenny

Kompaktná, nie príliš veľká magnólia s výškou do 3 ma priemerom približne jeden a pol metra. Púčiky sa otvárajú ako prvé, predchádzajúce vzhľadu listov. Kvety sú v tvare tulipánov, maľované vo farbe vínového vína s fialovým odtieňom, ktorý dáva okvetným lístkom zamatovú textúru.

Linney

Krátky elegantný hybrid, ktorý rastie na dva metre. Kvetenstvo sa vyskytuje v máji, súčasne s rozkvetom listov. Kvetenstvo sú veľké, pozostávajúce z vypuklých, mäsitých okvetných lístkov bicolor farby: krémovo-biela vnútri a tmavo, ružovo-ružová zvonka.

Odroda Linney sa vyznačuje pomalým rastom a maximálnou odolnosťou proti mrazu.

Princezná snov

Krík strednej veľkosti s výškou najviac 4–5 m. Obrovské púčiky s priemerom 25 cm otvorené v apríli až máji, ktoré tvoria kvetenstvo v tvare pohárika alebo pohárika. Vnútorná strana okvetných lístkov je snehovo biela, vonkajšia strana červeno-ružová alebo fialová s bielymi ťahmi. Princezná aróma snov je jemná a nenápadná.

Rustikálna rubra

Vysoký kultivar, ktorý dorastie do 7 metrov a má rozľahlú sviežu korunu. Kvety sú veľké, asi 15 cm veľké, pripomínajú pohár. Okvetné lístky sú mäsité, mierne vypuklé. Vonkajšia farba je ružová s šarlátovou farbou, vnútorná je krémová biela.Rustik Rubra kvitne koncom apríla - začiatkom mája.

Susan

Nízky hybrid dosahuje menej ako 3 m. Koruna je elegantná, kužeľovitého tvaru, ktorá sa nakoniec stáva zaoblenejšou.Púčiky sú veľké, mäsité a mäsité.Bicolor farba: biela vnútri a vonku fialovo-ružová.Pre stupeň Susan je charakteristická tenká jemná aróma.

Susan
Rustik Rubra
Princezná snov

)
Linney
Jenny

]

Video „Pestovanie magnólie na otvorenom poli“

V tomto videu vám odborníci povedia, ako sa starať o magnóliu v nechránenej pôde.

Agulnica, kultivácia Magnolia Sulanja

Bohaté kvitnutie, ako aj zdravie zimy odolného hybridu závisí od správnej výsadby a náležitej starostlivosti počas celej sezóny.Ako pestovať Magnolia Soulangeana čítanú ďalej.

Požiadavky na miesto a pôdu

K kultivaru nie je možné často transplantovať, a preto je potrebné pristupovať k výberu miesta zodpovedne.Hybrid má rád dobré osvetlenie, ale netoleruje priame slnečné svetlo.Rastlina tiež nerastie dobre v nízko položených oblastiach so stojatou vlhkosťou.Najlepšie je ju vysádzať tam, kde hladina podzemnej vody neprekročí 1, 2 m.

Magnolia Sulange dobre rastie na výživných, odvodnených pôdach s neutrálnou alebo mierne zvýšenou hladinou.kyslosť.Najlepším riešením je hlinitá alebo piesčitá pôda s primeranou úrovňou pH.

Hybrid miluje dobré osvetlenie

Čas pristátia

Mladé kríky sa presádzajú na trvalé miesto v apríli alebo októbri.Podľa niektorých záhradníkov, je najlepšie zasadiť na jeseň.Dôvodom je skutočnosť, že na jar existuje riziko spätných mrazov, ktoré môžu mať škodlivý vplyv na krehký koreňový systém rastliny.

Príprava pristávacej jamy a pravidlá vykládky

Pred výsadbou magnólie na otvorenom priestranstve je potrebné pripraviť miesto vopred.Aby ste to dosiahli, vykopte diery veľkosti dvojnásobku veľkosti zemitého sadenice.Interval medzi jamami by mal byť najmenej dva metre.Na dne jamiek ležala expandovaná hlina alebo rozbitá tehla, a potom čiastočne vyplnená substrátom záhradnej pôdy, rašeliny, humusu a piesku.

Algoritmus samotnej výsadby je nasledujúci:

 • umiestni sadenice do diery a jemne narovnáva korene;
 • po umiestnení koreňového goliera na úroveň zemského povrchu, vyplňte otvor hotovou pôdnou zmesou;
 • nalial vedro teplej destilovanej vody;
 • nechajúc pôdu absorbovať všetku vlhkosť, doplňte zvyšky substrátu.
Mladé kríky sa vysadia na stále miesto v apríli alebo októbri

Polievanie, povoľovanie a mulčovanie

Ihneď poSkúsení záhradníci odporúčajú výsadbu pilín alebo rašelinového mulča cez kruh stromu.To umožní, aby Zem zostala dlhšievlhkosť a tiež zabráni rastu buriny.

Magnólia sa pravidelne zalieva vodou, aby sa zabránilo vysušeniu vrchnej vrstvy pôdy. Zvyčajne rastlina potrebuje iba jedno zavlažovanie každé dva dni, avšak v prípade silného tepla sa postup môže vykonávať každý deň. Aj v lete povolené zavlažovanie na plachte. Urobte to ráno alebo po západe slnka.

Uvoľňovanie pôdy pod kultivarom sa vykonáva ihneď po zalievaní, pričom je potrebné dbať na to, aby sa korene nedotkli blízko povrchu. Klíčiace buriny sa potom odstránia.

Kŕmenie a hnojenie

Hnojenie magnólie sa začína až v treťom roku po výsadbe. Urob to každý rok, dvakrát za sezónu:

 • pred začiatkom vegetačného obdobia;
 • v prvej polovici leta (do polovice júla).

Kŕmenie sa vykonáva pomocou špeciálnych minerálnych komplexov ako je Kemira alebo Agrecol. Drogy sú pochované v zemi alebo jednoducho rozptýlené po pristvolnom kruhu.

Metódy prerezávania

Jednou z výhod odrody Soulangeana je absencia potreby tvorby koruny. Na začiatku jari, pred pohybom štiav, vykonávajú sanitárne prerezávanie. Počas procedúry sa odstránia zmrazené, suché alebo poškodené konáre, ako aj výhonky rastúce vo vnútri kríka.

Odporúčaná schéma orezávania Magnolia Sulange
S cieľom chrániť rastlinu pred infekciami je potrebné ošetriť výrezy záhradným ihriskom.
Rada autorov

Príprava na zimnú sezónu

Dospelý Soulange je schopnýtolerovať extrémne chlad bez dodatočného krytu.Ochranu potrebujú iba mladé kríky mladšie ako tri roky.Príprava na odpočinok začína ukončením zavlažovania.Ďalej sa pôda okolo rastliny rozdrobí rašelinami alebo suchými ihlami.Na magnóliu rozložte smrekovú vetvu a potom ju prikryte spandbondom.

Kontrola škodcov a chorôb

Južná krása Magnolia Soulangeana je veľmi zriedka chorá.Problémy môžu nastať v dôsledku alkalizácie pôdy alebo nedodržania zavlažovacieho vzoru.Pri chloróze, keď lístie začína byť pokryté žltými škvrnami, stačí do pôdy pridať vápno, aby sa obnovila požadovaná kyslosť.

Na kríku sa často objavujú pavúkovité roztoče.Ak sa chcete zbaviť škodcov, použite insekticídy, ako napríklad „Aktara“ alebo „Aktellik“.Rastlina je niekedy napadnutá hlodavcami.Ultrazvukové repelery pomôžu vyrovnať sa s škodcami.

Ak dôjde k narušeniu rastliny, rastlina je ovplyvnená chloózou

Spôsoby množenia plodiny

kríky.Záhradníci najčastejšie používajú metódu kosenia:

 • sa procesy odstrihávajú z dvojročných rastlín a potom sa ošetrujú „Kornevinom“;
 • umiestnite stopku do substrátu rašeliny a piesku;
 • povrch dobre navlhčujú;
 • usporiadajú skleník pri udržiavaní teploty + 23 - 25 ° C a vlhkosti 50 - 55%;
 • po pár mesiacoch sa zakorenené výhonky usadzujú v samostatných nádobách;
 • na stále miestomladé zásoby sa vysádzajú v treťom roku po vykládke.

Zložitejším spôsobom množenia magnólie sú semená. Výsadbový materiál sa vysieva na jeseň po stratifikácii. Kapacita pokrytá filmom a uložená na chladnom mieste. Na jar, keď sa vyliahnu prvé výhonky, sa odstráni polyetylén a klíčky rastú ďalšie tri roky.

Použitie Magnolia Sulange v krajinnom dizajne

Kvet kvitnutia je úplne sebestačný ako jediná kultúra. Neodporúča sa používať kríženec pri skupinových výsadbách, pretože sám o sebe má vysoký dekoratívny účinok. Výnimkou môže byť diskrétna borievka, cyprus alebo thuja. Nie je to zlé Magnolia Soulangeana vyzerá na pozadí paprade a hostiteľa. Nízko rastúce odrody tejto odrody sa často vysádzajú v mobilných kvetináčoch alebo sa zdobia kríkmi príjazdových ciest.

Magnolia Soulangeana sa používa v krajinnom dizajne

Recenzie Gardenera

„Až donedávna som si myslel, že magnólia je výlučne južná kultúra a tento strom v našom pásme nie je možné pestovať. Po pristátí Soulangeany sa môj názor náhle zmenil. Rastlina dokonale toleruje miestne zimy a na jar sa poteší bohatým rozkvetom. „

Ksenia, 37, Petrohrad

„Keď sa bol na služobnej ceste, stromček Sulanzha sa vrátil zo Soči. Veľmi som sa obával, že rastlina nebude tolerovať zimu, ale moje obavy boli márne. Bush nielenže každú jar hádže púčiky, ale na to všetko nikdy ochorelčas, ktorý v mojej oblasti rastie. „

Alexander, 42, Kaliningrad

„Magnóliu som pestoval veľmi dlho. V mojom vidieckom dome nie sú žiadne odrody. Najobľúbenejší je hybrid Soulangeana. Veľmi nenáročný voňavý strom s neuveriteľne krásnymi kvetmi. Jeho jedinou požiadavkou je dodržať vzorec zavlažovania a udržiavať kyslosť pôdy. „

Olga, 50, Essentuki

Od XIX storočia zdobí južná krása Sulanzha záhradné a domáce pozemky v celej Európe. Za svoju popularitu vďačí bohatým kvetom, ako aj nízkym požiadavkám na starostlivosť. Vďaka týmto vlastnostiam môže magnólia pestovať aj začínajúceho záhradníka.