Hnojivo na báze chloridu draselného: použitia a odrody

Draslík je jedným z najdôležitejších prvkov výživy rastlín.Na rozdiel od dusíka a fosforu nie je súčasťou organického zloženia plodín, a preto sa do pôdy musí pridávať hnojivo potaše.Základom väčšiny potašových prípravkov je chlorid draselný (chlorid draselný), prírodná chemikália extrahovaná z potašových rúd.Hnojenie pôdy pomocou chloridu draselného alebo činidiel na jej báze prispieva k normálnemu a rýchlejšiemu vývoju rastlín, vďaka čomu sú odolné a schopné odolávať chorobám, poveternostným podmienkam.Vďaka použitiu zmesí potaše sa zlepšuje chuť pestovaného ovocia a výrazne sa zvyšuje úroda plodín.

Čo sú to hnojivá

Prípravky draslíka sa deliapre niekoľko druhov a poddruhov v závislosti od metódy spracovania a obsahu hlavnej zložky.Podľa typu hnojiva sa delia na: koncentrované, komplexné, surové potašové rudy a priemyselný odpad.Koncentrované činidlá zahŕňajú:

 1. Chlorid draselný.Obsahuje až 65% čistej látky.Medzi výhody zmesi patrí maximálna dostupnosť prvkov pre rastliny v dôsledkukombinácia hlavnej zložky s chlórom. Nevýhody zahŕňajú prítomnosť rovnakého chlóru, ktorý je bezprostredne po aplikácii škodlivý pre mnohé kultúry. Preto sa odporúča používať chlór iba na jeseň, aby sa mohol odpariť a zmyť dažďom.
 2. Síran draselný. Obsahuje asi 50% základnej látky a asi 20% síry. Považuje sa za najúčinnejší pre všetky typy plodín, pretože neobsahuje chlór. Používa sa na jar ako hlavné hnojivo bezprostredne pred výsadbou zeleniny a sadeníc.
 3. Draselná soľ. Hlavná látka obsahuje asi 40%. Vhodný pre všetky plodiny, okrem plodín citlivých na chlór. Soľ sa do pôdy dostáva na jeseň pri príprave lokality na zimu.

Komplexné prípravky sa považujú za najcennejšie v rastlinnej výrobe, medzi ktoré patria:

 1. Dusičnan draselný. Hlavná látka je 38%, dusík - 13%, neobsahuje chlór. Považuje sa za najlepší spôsob kŕmenia skleníkových rastlín, ale je tiež možné použiť ho na otvorenom priestranstve pri výsadbe sadeníc.
 2. Kalimagneziya. Obsahuje až 28% základnej látky a 16% horčíka. Je dobre absorbovaný rastlinami, preto sa často používa ako základné hnojivo, najmä na piesočnatých pôdach, a tiež ako núdzová pomoc v neprítomnosti horčíka.
 3. Nitrophoska. Okrem základnej látky obsahuje fosfor a dusík. Je to univerzálny prostriedok pre väčšinu zeleniny, ovocia a bobúľ, ktoré sa dajú použiť na akejkoľvek pôde.

To Raw Potash Oreszahŕňajú soli získané v procese mechanického mletia rudy: sylvinitu a kainitu. Tieto látky sa vyznačujú relatívne nízkym obsahom hlavnej zložky (10 - 18%), ale zároveň obsahujú rôzne nečistoty, ktoré sú dôležité pre rastliny, ako aj chloridovú zložku vo vysokých koncentráciách.Priemyselný odpad zahŕňa cementový prach a popol z pece, ktoré sa tiež vysoko cenia:

 1. Cementový prach.Obsahuje až 20% čistej zložky draslíka, chlorid - celkom chýba.Jeho použitie je najúčinnejšie v kyslých pôdach, ako aj pri pestovaní zemiakov.
 2. Ash.Okrem hlavnej látky obsahuje mnoho užitočných prvkov: fosfor, železo, meď, vápnik, horčík a ďalšie.Je to najdostupnejší a nákladovo najefektívnejší prostriedok pre obyvateľov vidieka.Môže sa aplikovať na všetky rastliny.Do pôdy sa dostáva na jeseň a potom v lete vo forme roztokov.

Video „Užitočné informácie o kŕmení“

Informačné video, kde môžete počuť užitočné informácie o draslíkovom hnojive.

Ak je potrebné uložiť draslík

Draselné prípravky ,majú nepochybne pozitívny vplyv na všetky rastliny.Avšak vzhľadom na skutočnosť, že väčšina týchto výrobkov obsahuje chloridovú zložku, jej použitie môže poškodiť niektoré rastliny a pôdy.Odporúča sa hnojiť pôdu chloridom draselným iba na jeseň av prísne obmedzených množstvách, pretože chlór je škodlivý pre mnohé záhradné plodiny.Dlhodobé užívanie drog nepriaznivo ovplyvňuje stavpôda - môže sa stať kyslou. Okrem toho chlorid draselný prispieva k akumulácii solí v pôde.

Napriek týmto nedostatkom nie je možné obísť hnojivo s chloridom draselným na piesočnatých, podzolských, rašelinových a piesčitohlinitých pôdach, kde sa výnos dosiahne iba zavedením zmesí hnojív.

Takisto existuje zelenina, ktorá počas procesu zrenia absorbuje veľa potašových látok, čo vedie k vyčerpaniu pôdy. Keď sú rastliny s nedostatkom draslíka slabé, ich rast a vývoj je narušený. Určite, či nedostatok draslíka v pôde môže byť na vzhľade rastlín:

 • listy strácajú svoj chlorofyl, scvrknú sa, objavia sa na nich červenkasté škvrny, okraje vyschnú a hnedú farbu;
 • stonky sú slabé, slabo vyvinuté, zakrivené, svetlo sfarbené;

 • koreňový systém je slabý, slabo rozvinutý, a preto je rastlina slabo fixovaná v pôde - dá sa ľahko vytiahnuť;
 • plody sú malé, dlhé a málo rozvinuté;
 • rastliny sú choré, zelená je pokrytá rôznymi kvetmi.

Návod na použitie

Pred kŕmením rastlín chloridom draselným sa odporúča dôkladne preštudovať pokyny - pomôže to správne vypočítať požadovanú dávku. Všeobecné odporúčania na použitie prípravkov potaše sú tieto:

 • suché zmesi sa zapustia do pôdy zmiešaním granúl s vlhkou zeminou;
 • na jeseň na hnojenie pôdy chloridom draselným vyplýva z výpočtu 100 - 200 g /10 metrov štvorcových. štvorcový, na jarrýchlosť zavádzania je 25 - 35 g /10 metrov štvorcových;
 • draselná soľ sa zavádza do pôdy pod repou, mrkvou, kapustou a zelerom v množstve 20 - 40 g /m.štvorcových.
 • Síran draselný sa používa v akejkoľvek kultúre v dávke 12 - 20 g /m.štvorcových.

 • sa komplexné prípravky nanášajú na pôdu rýchlosťou 15 až 20 g /m.štvorcový, priamo do studne pod rastlinou - 4-7 g /lineárny meter;
 • fondy potaše sa neodporúčajú kombinovať s kriedou, vápnom, dolomitom;
 • by sa pri práci s látkou mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia: použite respirátor, ochranné okuliare a gumové rukavice.

Zlučiteľnosť s rastlinami

Draslík je potrebný pre všetky rastliny, ale predovšetkým pre koreňové plodiny: zemiaky, cukor a stolová repa.Súčasne je zložka čerstvého chloridu škodlivá pre väčšinu koreňovej zeleniny, preto sa pred jarnou výsadbou pridávajú iba prípravky draslíka, ktoré neobsahujú chlór.Prispejú k akumulácii škrobu a cukru v hľúzach bez toho, aby poškodili plodiny.

Hnojenie pôdy chloridom draselným výrazne zvyšuje výnos obilnín: slnečnice, jačmeň, proso.Pšenica, raž, ryža, pohánka sa vyžaduje pomerne málo.Doplnky potaše sú potrebné pre okrasné záhradné rastliny a kvety trvaliek - uvedené na jeseň pomáhajú rastlinám bezpečne prežiť zimu.Neodporúča sa hnojiť kultúrami chloridu draselného citlivého na chlór:

 • zelenina: uhorky, paradajky, zemiaky;
 • bobulerastliny: egreše, ríbezle, hrozno, maliny;
 • strukoviny;
 • šalátové plodiny.

Draselné návnady týchto rastlín by sa mali vykonávať pomocou liekov bez chlóru.

Video „O hnojení stromov“

Video prehľad najbežnejšie používaných hnojív.