Charakteristické črty anglických ruží

Austínové ruže sú špecifickou skupinou rastlín. Dnes sú tieto kvety veľmi populárne. Ich vlastnosti sa prejavujú v elastických púčikoch krásneho tvaru, ako aj v príjemnej vôni, ktorá sa šíri kvetmi kultúry. Tento druh ruže sa objavil v 80. rokoch 20. storočia. To bolo vtedy, keď chovateľ David Austin dostal anglické ruže krížením damašských a bourbonských druhov s čajovými hybridmi a floribundmi.

Vôňa ruže

Jednou z hlavných úloh, ktorú si Austin stanovil pri vytváraní kvetov, bolo vrátiť vôňu kvetinám. A tento cieľ bol dosiahnutý chovateľom. Všetky ruže sú cítiť anglicky David Austin, ale ich odrody sa líšia mierou nasýtenia vône. Kvety niekoľkých druhov vyžarujú klasickú vôňu starožitných ruží. Napríklad sú to zástupcovia spoločností Gertrude Jekyll, Mayfluer, Falstaff, Manstead, William Shakespeare 2000 a Susan William-Ellis.

Kvety iných odrôd - Abraham Derby, lady Emma Hamiltonová - majú vôňu ovocia (často broskyne). Kvet Benjamin Britten má sladkú vôňu ovocného karamelu a ruže Summer Sung vyžarujú vôňu, ktorá v sebe spája ovocný čaj a pálenku z pálenky chryzantém.

Niektoré anglické ruže cítia zabudnutú vôňumyrha.Táto vôňa je ľahká, nie tvrdá, pripomína vôňu mydla.Táto vôňa má výraznú vlastnosť - schopnosť pozitívne zdôrazniť a vylepšiť ďalšie príchute.Perfektne zapadá do „kytice“, ktorú vyžarujú najbližší príbuzní.Mirra vonia ako Constance Spray, Queen of SVD.Ľahké tóny vône sa dajú zachytiť aj v odrodách Claire Austin a Pilgrim.

Mnoho odrôd Austin cíti ako čaj: Crocus Rose, Pegasus, Molyneux, Teasing Georgia, Pat Austin, Grace, William Morris.Čajová nota je často súčasťou ovocnej, korenistej, klinčekovej alebo citrusovej vône.Napríklad kvety princeznej Alexandry z Kentu obohacujú vôňu ľahkého čaju s nádychom citrónu a čierneho ríbezle a korunná princezná Margaret voní ako čaj s tropickým ovocím.Zlatá slávnosť vyžaruje vôňu koláčového vína, čaju a jahôd a Ti Clipper - orientálne korenie a čaj.

Video „Najlepšie odrody“

Z videa sa dozviete najbežnejšie a najznámejšie odrody.

Výsadba

Ruže Davida Austina sa pestujú zvláštnym spôsobom.Postup, ktorý sa zvyčajne vykonáva v počiatočnej fáze pre iné druhy ruží, sa na angličtinu vôbec nevzťahuje.Pred výsadbou by sadenice mali byť namočené vo vode s látkami rozpustenými v nej, ktoré stimulujú rast a tvorbu koreňov.Ďalej si musíte vybrať miesto na výsadbu a pripraviť jamy pre sadenice.

Pri výbere územia na pestovanie kvetov je potrebné brať do úvahy špecifiká plodiny:

 • Bohaté rastliny poškodzujúce osvetlenie, a pretomiesto, kde sa plánuje ich pestovanie, by malo byť osvetlené priamym slnečným žiarením maximálne 5 hodín denne.
 • Plocha pod rastlinami by nemala na jar trpieť roztopenou vodou a v zime by nemala zostať bez snehu.Preto je najprijateľnejšou možnosťou výsadby ruží v blízkosti pavilónov, verandy, plotov a iných budov.

Po výbere vhodných požiadaviek lokality sa oplatí pripraviť jamy na sadenie sadeníc.Hĺbkové parametre by mali byť 0,5 x 0,5 x 0,5 metra.Tieto jamy sú obvykle vyplnené úrodnou záhradnou pôdou zmiešanou s humusom.Ďalej sa do každej jamky naleje 10 litrov vody a nechá sa tak 24 hodín.

Pri výsadbe treba pamätať na to, že miesto naštepenia by nemalo byť v hĺbke viac ako 0,07 metra, zatiaľ čo korene sa umiestňujú rovnomerne do jamy.Prvých 24 hodín po výsadbe je potrebné navlhčiť kultúru v množstve 45 litrov vody na každý krík.Po pôdnom výbežku.Takéto akcie sú základom pre úplný rozvoj koreňa a jeho procesov.

​​

Zimné útočisko

Anglické ruže sú chúlostivé rastliny, takže drsné zimy našich zemepisných šírok na ne majú nepriaznivý vplyv.Aby sa zabránilo smrti kvetov, musia byť pripravené na zimu.Dôležitou súčasťou školenia je správna starostlivosť o plodinu počas leta vrátane systematického kŕmenia jednotlivcov.

Pokiaľ ide o prípravu kultúry na zimu, pozostáva zo série postupných akcií.

Na jeseň by sa púčiky mali nechať kvitnúť a samotné lístky stratiť.Vopred si vybrať farbu nestojí za to, pretože môžete prerušiť úplné dozrievanie výhonkov. Po ochladení listov, ktoré zostali na stonke, je potrebné odstrániť a nie dozrieť bočné stonky. Potom môžete začať s otepľovaním ruží.

Rastliny je potrebné úplne pokryť až po neustálom poklese ukazovateľov teploty (pod 0, ale nie viac ako - 10 °).

Bez ohľadu na typ kríkov anglické ruže Davida Austina bzučia a až potom vytvárajú „prístrešok“. Najprv okolo kvetov napnú sieť alebo inštalujú penové panely, strešnú plsť alebo preglejkové dosky. Potom sa prístrešok naplní suchými listami, trieskami, smrekom alebo humusom. Rastliny, ktoré sú tkané, naskladané na povrch zeme, upevnite a zakryte hrubou vrstvou listov (30 centimetrov). Potom na prístrešok položte fóliu alebo krytinu. Odstráňte „konštrukciu“ z pružiny po tom, čo teplota dosiahne hodnotu 0.

Polievanie a kŕmenie

Starostlivosť o rôzne ruže má rovnakú štruktúru ako starostlivosť o ostatných členov kultúry. Proces spočíva v pravidelnom zalievaní, správnom obliekaní, včasnom orezávaní kríkov a boji proti parazitom a chorobám.

Austinove ruže nie sú na vodu príliš náročné, preto je potrebné pôdu navlhčiť do hĺbky maximálne 2 centimetre. Je lepšie zavlažovať jednotlivcov večer, zatiaľ čo množstvo tekutiny závisí od typu kríka. Napríklad rastliny, ktoré sa krúti alebotkať, vyžadovať 15 litrov vody a bush - 10 litrov.

Hnojivá sa začínajú uplatňovať v druhom roku života jednotlivcov.Prvé krmivo pozostáva z dusíka, ktorý umožní vznik mladých stoniek.Ďalšia obsahuje veľké množstvo dusíkatých a fosforečných látok a vykonáva sa počas obdobia aktívnej tvorby púčikov.Na jeseň sú rastliny hnojené draslíkom, ktorý kvetinám pomôže „prežiť“ v zime.

Na jar a na jeseň orežte anglické ruže.Slabé a tenké konáre sa úplne odstránia a potom sa vykoná postup tvorby kríkov:

 1. Na získanie nízkej kríky sa odstráni polovica dĺžky výhonkov.
 2. Aby sa vytvorili široké kríky, orezáva sa tretina postranných stoniek.
 3. Miera skrátenia stúpaní je 1/5 ich dĺžky.

Po obriezke by sa mala kultúra kŕmiť komplexnými obväzmi.

Prevencia chorôb

Odrody anglických ruží sú menej náchylné na choroby a napadnutie škodcami.Niekedy sa však tieto kvety nakazia chorobou.Nie je žiadnym tajomstvom, že je oveľa jednoduchšie predchádzať chorobám rastlín, ako bojovať proti nim.Preto by sa pri pestovaní ruží mala venovať osobitná pozornosť prevencii ich chorôb.

 1. Anthracosis.Príznaky choroby sú malé čierne škvrny na listoch rastlín, ktoré sa podobajú čiernym škvrnám.Antrakóza neinfikuje kvety, a preto nie je ľahké ju rozoznať.Postupom choroby sa mení tvar a veľkosť škvŕn na listoch a potom sa samotné orgány deformujú.Infikovaný jedinec je zlýsa vyvíja a po chvíli úplne zomrie.

Prevencii antrakózy sa dá zabrániť len zohľadnením zvláštností patogénnej huby a jej životného cyklu.Vzhľadom k tomu, že patogén má vynikajúce zimy priamo na rastlinách, s nástupom jari sa začínajú vyvíjať nové spóry.Preto je pre prevenciu vhodné postrekovať kultúru roztokom tinktúry z popola alebo mulleínu.Môžete tiež použiť roztok mangánu.Rastliny by sa mali dvakrát ročne opeľovať popolom z dreva, ktoré je možné posypať kríkmi.

 1. Rust.Vývoj choroby začína v polovici jari po otvorení obličiek.Prvá vec na ružových kríkoch sa javí ako výrastky.Obzvlášť aktívne ochorenie sa vyvíja v podmienkach vysokej vlhkosti.Ďalej sa na listoch objavuje hrdza ako žlté škvrny, ktoré nakoniec úplne pokrývajú orgán.Stonky kvetov zhustnú, vytvárajú trhliny.Na konci leta výrastky stmavnú a zostanú na jedincoch po celú zimu.

Predchádzanie vzniku hrdze na ružiach umožňuje včasné čistenie padlých listov nielen na jeseň, ale aj v lete, keď padajú.Inak spóry choroby napádajú zdravé rastliny.

Odrody odrody

Ruže tolerujú tieň pozemku, ale tiež sa im nepáči slnečné lúče.Preto si medzi domácimi záhradníkmi rýchlo získali popularitu.Kvety však netolerujú chlad a mráz, takže odrody, ktoré uhynuli v zime, boli nahradené viacodolné rastliny.

David Austin Roses predstavuje veľa odrôd, z ktorých najobľúbenejšie sú:

 • Abraham Derby. Má púčik obvyklej formy, farba okvetných lístkov siaha od medi až marhule. Niekedy sa takáto kultúra pestuje ako lezenie. Derby je rezistentný na väčšinu chorôb a aktívne rastie. Pri pestovaní vo forme kríka sú výhonky trochu deformované hmotnosťou hlavy kvetu.
 • Benjamin Britten - krík, ktorý dorastá do výšky jedného metra. Bud uviazol, po otvorení okvetných lístkov sa stala ružica. Okvetné lístky sú obvykle červené s oranžovým nádychom. Odroda je nenáročná, prakticky sa neinfikuje múčnatkou a špinením. V období dažďov sa môže zmeniť tvar.
 • William Shakespeare 2000 - odroda, ktorá rastie v rovnom kríku. Púčiky takýchto ruží sú tmavej červenej farby v tvare pohára. Jednotlivci sa vyznačujú rezistenciou na rôzne choroby a dlhým kvetom.
 • Graham Thomas je polotvrdá rastlina s jasne žltými kvetmi. Stonky kultúry silné, nezvlnené. Kvet je aktívny a dlhodobý.
 • Charlotte - krík vysoký až jeden a pol metra, má žlté „froté“ kvety. Odroda je veľmi odolná proti chladu a mrazu.
 • Gertrude Jekyll - ker do výšky 1,2 metra. Kvety ružovej farby, vyžarujú silnú arómu. Odolnosť voči chorobám je významná, kvitnutie je aktívne a dlhotrvajúce.
 • William Maurice - kultúra lezeckého typu s ružovými kvetmi broskyňovo-ružovej farby. V strede je farba sýtejšia,mimo okvetné lístky sú takmer biele.Vysoko odolný voči špineniu a múčnatke.Ľahko znáša dlhé dažde.

Usudzuje sa, že všetky odrody sú navzájom dokonale spojené farbou pukov a tvarom kríkov.Preto všetky druhy anglických ruží spolu vychádzajú v rovnakej oblasti.Takže môžete bezpečne experimentovať, každoročne rastú rôzni predstavitelia odrôd.

Anglické ruže chované Austinom majú mnoho výhod, a preto sú medzi záhradníkmi veľmi populárne.Dnes sú tieto kvety masívne pestované záhradníkmi v krajine a na záhrade.Tento záujem o ruže do značnej miery určuje odolnosť proti chorobám.A neuveriteľná aróma vyžarovaná kvetmi ich odlišuje od rastlín rodiny.

Video „Výsadba ruží“

Z videa sa dozviete o efektívnej výsadbe kríkov.