Hybridné čajové ruže: charakteristické odrody

Hybridné čajové ruže majú obrovské množstvo odrôd, ktorých presný počet nikto nevie.Pochádzajú z takmer legendárnej La France rose, ktorá bola chovaná slávnym francúzskym chovateľom už v roku 1867.Najprv krížil čajovú ružu so zvyškom a dostal rastlinu s očarujúcimi voňavými kvetmi, dlhým kvetom a relatívnou odolnosťou proti chladu.Od tej doby bola práca chovateľov korunovaná úspechom v šľachtení odrôd odolných voči mrazu, predstavila svetu tisíce krásnych kvetov rôznych farieb s úžasnou vôňou.Hybridné čajové ruže, ktorých výsadba a starostlivosť si vyžadujú určité znalosti, zdobia takmer každú letnú chalupu.Tento pomerne jemný vzhľad vyžaduje kvalitné útočisko pre zimu a pozorný prístup.
Obsah
  1. Ako pestovať rastliny
  2. Video „Popis“
  3. Pestovanie
  4. Starostlivosť a zálievka
  5. Populárne odrody
  6. Video „Najlepšie odrody“
Ako pestovať

Hybridné čajové ruže, ktorých odrody sa môžu veľmi líšiť vzhľadom,čo sa týka ich potrieb.Popis jedinej ruže nedá predstavu o všetkých predstaviteľoch tohto druhu - môžu byť krátke (veľmi veľa kríkov rastie od 60 do 90 cm) alebo vysoké (individuálni predstavitelia rastú nad jeden a pol metra), kríky môžu mať pyramidálny tvar alebo môžu byť široké a šíriace sa. Listy rôznych odtieňov zelenej farby sa skladajú z 5 - 7 fragmentov na stopkáchtvorené vždy jednou kvetinou, ale niekedy aj malou kvetenstvom. Špicaté púčiky, kvitnúce kvety sú zvyčajne veľké (od 8 do 15 centimetrov v priemere), dvojité okvetné lístky môžu byť od 20 do 150. Odtiene arómy a farieb môžu byť opísané veľmi dlho as radosťou.

Hybridná ruža spája vlastnosti materských rastlín, moderné odrody sa môžu pochváliť nielen vonkajšou krásou, ale ešte väčšou odolnosťou voči chorobám a chladu.

Stále však všetky tieto odrody uprednostňujú ľahkú výživnú pôdu, pokiaľ možno mierne kyslú.

Ruže sa vysadzujú vo vzdialenosti 50 cm od seba, čím sa vrúbľovací bod prehĺbi 2 až 3 cm pod zemou. Najprv si však musíte zvoliť kvalitnú stromček. Ak existuje takáto príležitosť, je vhodné starostlivo skontrolovať celú rastlinu. Korene musia byť nepoškodené, bez známok kazu alebo vyschnutia. Dobre vyvinutý koreňový systém je kľúčom k silnému a zdravému budúcemu krovu. Na výhonkoch by mala byť aspoň dvojica zdravých plne formovaných obličiek a nemali by sa vyskytovať príznaky hniloby, infekcie parazitmi.

Sadenice pred výsadbou je veľmi užitočné nechať vsiaknuť do vody, ak nie úplne, tak, aby sa hrdlo koreňa zvlhlo. Pred výsadbou mnohí odborníci radia ponoriť korene do hliny hnoja, čo je obzvlášť užitočné, ak je pôda na pozemku chudobná a hnojivá sa pridávajú do výsadbovej jamky, potom sa hlina prilepí ku koreňom a chráni ich pred možným kontaktom s chemikáliami.

Stojany na jamykopať o niečo viac, ako je objem samotného koreňového systému, uvoľniť zem na jej spodku, zalejeme zem zmiešanú s humusom alebo kompostom na dne kopcom.Na tento kopec položte rozperné korene, zakryte ho zvyškom zeme, obaľte ho okolo výhonkov, hojne ho vylejte, zmiešajte s rašelinou alebo humusom, pôdu jednoducho nahromadíte do výšky 15 cm.

Video „Description“ ]

Z videa sa dozviete veľa nových a zaujímavých vecí o tomto type kríkov.

Pestovanie

Mladé sadenice by sa mali starostlivo a starostlivo ošetrovať, ak ich kúpili nie vo vedľajšej škôlke, je možné, že rástli v skleníku.Najprv sa musí odrezať, na výhonkoch zostanú 2 - 3 zdravé púčiky, potom sa pre ňu vytvorí svetlý odtieň a postupne sa prispôsobí slnečným lúčom. Počas vegetačného obdobia bude ruža musieť byť napojená, kŕmená, uvoľnená a mulčovaná okolo pôdy, zbavená burín, chránená pred parazitmi.Všetky tieto snahy však budú odmenené - očarujúca voňavá ruža poteší prvé kvitnutie roka od druhej polovice júna.

Po mesiaci nepretržitého kvitnutia nastane prestávka - v niektorých odrodách do dvoch týždňov, v iných - do jedného mesiaca.Potom kvitnutie pokračuje a pokračuje takmer do úplného mrazu.Na konci októbra musíte často odrezať púčiky, ktoré nemali čas rozkvitnúť.Niektoré moderné odrody kvitnú celé leto bez prerušenia.

Takýto intenzívny rozkvet kvetov si preto vyžaduje veľa úsilia,pravdepodobne ruže potrebujú ďalšie obliekanie niekoľkokrát v sezóne. Prvé dva razy (na jar) poskytuje rastlina veľa dusíkatých hnojív. Môžu to byť komplexy minerálnych hnojív s prevahou dusíkatých látok alebo jednoducho suspenzné roztoky (alebo vtáčí trus). Po prvom hojnom kvete sa kvety nevyhnutne oplodnia, ale časť dusíka sa výrazne zníži a mali by prevládať ďalšie prvky: fosfor, draslík, horčík. Bližšie k pádu je dusík úplne odstránený, pridávajú sa hnojivá potašového fosforu, ktoré pomáhajú rastline akumulovať zimu. Po zálievke je žiaduce urobiť vrchný obväz.

Hybridná ruža sa pestuje štepmi, ale niektoré odrody sa môžu riediť odrezkami. Na jeseň, počas prerezávania, musíte pripraviť vhodné výhonky, držať ich jedným zo známych spôsobov až do jari, potom ich zakoreniť. Koreňové ružice majú zvyčajne veľmi dobré vlastnosti, ľahšie sa prispôsobujú poveternostným a klimatickým podmienkam, ale ich koreňový systém zostáva povrchný. Starostlivosť, najmä zavlažovací režim, sa dá dosiahnuť, aby rástli trochu viac a nie v šírke, ale nikdy sa nerovnali sile a hĺbke koreňov ruží. Preto ich odborníci pravdepodobne radšej očkujú.

Starostlivosť a zalievanie

Ruže milujú vlhkosť, jej nedostatok nevyhnutne ovplyvní silu vône, veľkosť pukov a ich počet. Nedovoľte, aby hlinená zrazenina vyschla. Avšak prebytočná vlhkosť môže byť ešte horšia - ak pôdaPríliš hlina a odvodnenie nie je zorganizované, stagnácia vody v blízkosti koreňov môže viesť k ich rozpadu. Zalievanie je preto lepšie produkovať hojné, ale nie časté. Mladé rastliny sa polievajú každý týždeň, najmä v horúcom lete, voda pri izbovej teplote, usadená na slnku, je potrebné naliať pod výhonky, nie je vhodné padať na konáre, listy a puky. Po zalievaní, ktoré sa zvyčajne robí skoro ráno alebo večer, sa nasledujúci deň uvoľní pôda okolo kríkov, potom sa zaleje humusom alebo rašelinou, dokonca môžete len seno alebo pokosenú trávu. Mulčovanie chráni vlhkosť pred odparovaním, pôdu pred poveternostnými vplyvmi a korene pred prehriatím.

Dospelé rastliny budú musieť dostávať od jedného a pol do dvoch vedier vody každé dva až tri týždne, najmä ak nie je leto príliš horúce. Chlad a nadmerná vlhkosť vytvoria zlé podmienky pre ruže, ale dobré pre patogény húb. V takomto počasí (časté chladné dažde) sa oplatí kríky oprášiť nasekaným drevným popolom.

Orezávanie hybridných čajových ruží je veľmi dôležitým okamihom ich starostlivosti. Prvýkrát sa ruže rozreže prvá jar po výsadbe. Nasledujúce jarné orezávanie nie je toľko, ale stále stojí za to nechať na výhre viac ako päť zdravých púčikov. Stopky sa tvoria na výhonkoch prvého roku, takže celé prerezávanie na jar av lete je zamerané na stimulovanie ich rastu. V lete sa odstránia poškodené výhonky a slepé, tj kvitnúce. Na jeseň, v druhej polovici októbra, ak mrazy ešte neprišli, odrezali nezrelé výhonky, puky, listy.Nezabudnite vystrihnúť úplne divoké výhonky, ktoré sa môžu tvoriť vo väčšine odrôd (takmer vo všetkých).Všetky rezané zelené lístky sa musia zozbierať a spáliť, aby nedošlo k vzniku jedinej šance na choroby a škodcov.

Ruže môžu trpieť už pri poklese teploty na -10 stupňov.Preto je nevyhnutné odrezať, odstrániť zvyšky rastlín a zabaliť ich na zimu pred začiatkom takýchto nízkych teplôt.Aby bola ruža lepšie pripravená na zimu, odborníci odporúčajú nechať niekoľko kvetín pred dozretím ovocia, potom rastlina vykoná celý ročný cyklus a chystá sa presunúť do spiaceho obdobia.Kríky pripravené na zimnú rozprašovaciu zeminu zmiešané s pieskom do výšky najmenej 25 cm, pokryté smrekovými konármi.Nad nimi vyrábajú kostru z kovového drôtu (alebo kladú drevenú krabicu so štrbinami), celú štruktúru zakrývajú lutrasilom, ktorého okraje je potrebné opatrne pritlačiť k zemi kameňmi alebo doskami, aby vietor nepoškodil zimný dom našej sissy.Ak je to potrebné (počas rozmrazovania), môže sa lutrasil zvýšiť na ventiláciu.A ak bude sneh ležať celú zimu, bude ruža určite zima dobre.

Čím dlhšie je hlavný koreň, tým rozvinutejší je koreňový systém, tým menej mrzne celá rastlina.Aj keď sú výhonky zmrazené, nové vyrastú z koreňa.Preto, v prvých rokoch, keď je ruža ešte mladá, ju musíte veľmi starostlivo zakryť, uistite sa, že miesto očkovania je pod zemou, pre dospelých kríky bude ľahšie vydržať mrazy.

Populárne odrody

Medzi všetkou veľkoleposťou tohto druhu ruží existujú odrody, ktoré boli známe už dlho, často sa vyskytujú, ale nestávajú sa menej milovanými.Medzi nimi je vynikajúci „Gloria Day“.Krík nemá rád radikálne prerezávanie, dorastá do výšky dvoch metrov.Na jej silných silných výhonkoch rastú elegantné tmavo zelené listy a jednotlivé luxusné kvety žlto-citrónovej farby s ružovým okrajom lístkov.Vrchol (tradične) púčik sa objavuje ako veľký, dvojitý kvet s priemerom do 15 cm, ktorý pozostáva zo 45 jemných okvetných lístkov ohromujúcej farby.Kvôli rýchlemu vytvoreniu nového púčika musí byť kvitnúca kvetina rezaná časťou stonky.Táto odroda sa nemôže pochváliť silnou arómou a začína sa rozkvitať neskôr ako ostatné, ale k nej patria srdcia mnohých záhradníkov.

Ďalší pôvabný kvet siahal ešte ďalej.Odroda Double Delight je známa príjemnou silnou vôňou a dvojfarebným zafarbením - jej froté kvety so smotanovým centrom majú červené okraje, ktorých šírka a intenzita závisí od množstva UV lúčov produkovaných počas kvitnutia.Krík vysoký až 90 cm s tmavozelenými lesklými listami je zvyčajne pokrytý veľkým počtom kvetov rôznych farieb - v skutočnosti jeden dostal viac slnka, druhý menej.V prípade pestovania v skleníku za sklom majú všetky kvety príjemnú krémovú farbu bez známok červenej.

Je známa aj iná odroda, ktorá mení farbu kvetu - „raj“.Strieborno-levanduľový púčik s červenkastým okrajom okvetných lístkovodhaľujú, stávajú sa jasnými karmínovými a stred zostáva levanduľový.

Veľké kvety "Nicole" odrody potešenie oka tmavo červené hornej časti okvetných lístkov, spodná časť, ktorá je takmer biela s mierne ružovkastý z rohu.

Odroda Blue Moon je veľmi populárna a jej veľké froté kvety fialovej farby nie modrej.

Naši záhradníci majú radi odrodu Red Velvet.Jeho vysoké, až dva metre, kríky s tmavo zeleným lesklým listom sú ozdobené nádhernými veľkými dvojitými tmavočervenými kvetmi.

Dlhá a kvitnúca odroda Dallas sa vyznačuje veľkými frotými kvetmi na dlhých stopkách.Ich farba je karmínovo červená a okrúhle plátky vyzerajú, akoby sa snažili skladať čo najkompaktnejšie.Aj keď je stred viditeľný, stále sa zdá, že kvet ešte nebol úplne odhalený.

Spomedzi bielych ruží je obroda Virginia obzvlášť populárna, jej stredne veľký kužeľovitý púčik má iba 31 okvetných lístkov a kvitnúca kvetina vyzerá, akoby bola vyrezaná z drahého papiera.Stonka je pokrytá malými tŕňmi a lístie je tmavo zelené a veľmi husté.

Ružové kvety odrody Eiffelova veža sú dlhé a ostré a listy sú svetlo zelené, matné.Krík vyzerá veľmi dekoratívne, odolný voči hubovým chorobám.

Kvetina Bella Pearl, krémová s ružovkastými škvrnami, vyzerá veľmi jemne.Tŕňová tŕň dorastie na meter, kvety s priemerom 9 cm ju hojne zakrývajú, po krátkej prestávke sa kvitnutie opakuje.

Video „Najlepšie známky“

Z videa sa dozviete o najlepších odrodách tohto druhu ruží.