Ako organizovať fľaškové zavlažovanie v skleníku

Záhradníci prišli s mnohými spôsobmi na zavlažovanie rastlín: môžete použiť hadicu na zavlažovanie riadkov, pomocou postrekovačov alebo pomocou zavlažovania.Všetky tieto metódy spája skutočnosť, že záhradníci a záhradníci používajú ako hlavný materiál bežné plastové nádoby a fľaše.Tento improvizovaný materiál je na každom pozemku, v každej domácnosti.Okrem toho je materiál celkom univerzálny a užitočný.

Čo je to [[PDN 21]

Najvhodnejšie sú, keď nie je možné zalievať každý deň, a ak je možné vodu dodať na miesto iba na pár hodín.Ale v takýchto situáciách je zalievanie potrebné rýchlo, ale je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že príliš veľký tlak z hadice iba roztrhne a rozostrí zem v blízkosti koreňov.To nebude viesť k ničomu dobrému.Ak ovládate techniku ​​zavlažovania pomocou plastových fliaš, v prípade potreby sa na chate nemusíte bezpečne objaviť tri až štyri týždne.

Čo robí zalievanie fliaš

Skúsení a profesionálni záhradníci poznajú hlavné tajomstvo úspešného pestovania rastlín v skleníku - je to pravidelnékvalitné zavlažovanie.Vyššie uvedené metódy zvlhčovania pôdy na klíčenie (shadica, vedrá na každom puzdre, zalievanie špeciálnymi postrekovačmi a mnohými ďalšími) sú pomerne drahé a ich použitie a inštalácia je náročná.Preto bol vynájdený ďalší spôsob: zavlažovanie pomocou plastových fliaš pod pôdou.Táto metóda bola uznaná ako jedna z najlepších a najpohodlnejších.

Môže sa nainštalovať pomerne ľahko s vašimi domácimi rukami.Okrem toho má táto metóda mnoho výhod okrem pohodlia, o ktorých sa dozviete nižšie.Po zvládnutí techniky zavlažovania pôdy pomocou fliaš môžete ušetriť drahocenný čas a peniaze a rastliny sa ukážu byť vynikajúce a zdravé.

Ako to funguje

Usporiadanie zariadenia na zavlažovanie fliaš v skleníku je celkom jednoduché.Najprv musíte nájsť a pripraviť správne množstvo plastových fliaš.Závisí to od veľkosti skleníka.Nájdenie výrobkov z plastov by nemalo byť ťažké, pretože sa neustále používajú v ekonomike.Ak ste fľaše ešte nenašli, môžete sa bezpečne opýtať susedov: nebude to pre nich drahé, pretože fľaše sú spotrebným tovarom.

Schéma fungovania systému automatického zavlažovania

Najlepšie je pre náš účel namontovať jeden a pol alebo dva litrové kontajnery.V uzáveroch fliaš musíte urobiť niekoľko malých otvorov, ktorých priemer by mal byť asi dva milimetre.Prostredníctvom nich bude voda z fliaš stekať do pôdy, v ktorej vaše rastliny rastú.Počet dier bude tiež závisieť od typu pôdy, ktorú máte.na vašom webe.Čím viac je hlina, tým väčšie otvory by mali byť.Všetko záleží na tom, ako dobre pôda absorbuje vlhkosť.

Ďalej odrežte spodok každej použitej fľaše.Môže sa rezať a nie až do konca, len preto, že dno môže slúžiť ako veko, ktoré zachytáva vlhkosť a nedovoľuje, aby sa odparovalo.Po všetkých týchto manipuláciách môžete začať inštalovať zavlažovací prístroj.

Najlepší čas na inštaláciu polievania je doba výsadby sadeníc.Ale je to v poriadku, ak inštalujete zalievaciu štruktúru po výsadbe, nebude to mať za následok nič zlé.Musíte vykopať malú dieru (jej hĺbka by nemala byť väčšia ako desať alebo pätnásť centimetrov).Vzdialenosť od stonky rastliny nesmie byť väčšia ako pätnásť až dvadsať centimetrov.Do otvoru musíte zasunúť plastové veko fľaše dole, aby sa voda mohla absorbovať do pôdy.Je však dôležité splniť jednu nuanciu: musíte mať fľašu pod stupňom tridsať až štyridsaťpäť stupňov.Fľaša po tom všetkom urobí nápravu skutočnosti, že sa mierne po kvapkách pridáva.Pri inštalácii fľaše je dôležité mať na pamäti, aby ste nepoškodili korene našej rastliny.

Video „Zavlažovanie z fľaše“

Odkvapkávacie pásky

Takýto systém na zavlažovanie kvapiek pozostáva z rôznych zariadení.Medzi ne patrí nádrž na vodu a potrubia, cez ktoré sa dodáva voda, a odkvapkávacie pásky.Okrem toho môže systém obsahovať filtre na čistenie vody akvapkadlá na rovnaké účely. Ani jeden zavlažovací systém sa neobíde bez pripojovacích armatúr.

Ak v bungalove nie je žiadny systém na zásobovanie vodou, môže sa použiť špeciálna nádrž na vodu. Pri inštalácii takejto nádrže je potrebné pamätať na to, že musí byť zriadená vo výške do dvoch metrov. Tiež sa oplatí chrániť ho pred priamym slnečným žiarením.

Po inštalácii vodovodného systému všetko pôjde podľa tohto princípu: voda prechádza špeciálnym filtrom a vedie ďalej pozdĺž spojovacieho potrubia. Po prejdení spadne na kvapkadlá, ktoré sú predinštalované na celom mieste alebo v tých oblastiach, ktoré potrebujú pravidelné zavlažovanie. Pôda bude zvlhčená malými, ale potrebnými dávkami vody. Hlavná vec je, že tekutina spadne pod korene rastlín, čo je najdôležitejšie.

Takýto systém na zavlažovanie kvapiek je dobrý, pretože ho možno bezpečne použiť tak na skleníky, ako aj na otvorené priestranstvá. Takto môžete pôdu navlhčiť pod všetkými potrebnými rastlinami vrátane kríkov, stromov, živých plotov, kvetov. Úspora vody a úsilie chovateľov sú nesporné. A prínosy pre rastliny sú zreteľne viditeľné, pretože potrebná vlhkosť príde v pravý čas, takže nehrozí riziko vyschnutia. Okrem zalievania teda môžete rastliny kŕmiť tekutými hnojivami a prísadami pre rast.

Automatické systémy

V každom obchode, ktorý sa špecializuje na záhradnícke atribúty, si už môžete kúpiťdokončený zavlažovací systém.Je to výhodné, pretože v špeciálnych zavlažovacích zariadeniach je nainštalovaný programovateľný časovač.Môže byť naprogramovaný na čas, ktorý potrebujete.Okrem toho môžete nastaviť požadované množstvo vody, ktorá sa musí použiť, aby nedošlo k zaplaveniu rastliny.Najdôležitejšie je, že celý systém je autonómny: čerpadlo a automatizácia pracujú podľa daného programu.

Hlavná vec je, že ak urobíte všetko správne, môžete zabudnúť na nadmerné odvodnenie alebo zvlhčenie pôdy.Voda predhriata slnečným žiarením sa dá použiť na zavlažovanie celého skleníka.

Ako používať plastové fľaše

Spravidla sa používajú fľaše od jedného do dvoch litrov.Keď nájdete niekoľko fliaš, musíte ich riadne vyčistiť a odtrhnúť nálepku, inak to zasiahne.Potom sa v uzávere fľaše vytvorí pár otvorov s priemerom nie väčším ako dva milimetre.Celá kapacita je pripravená na použitie pri zavlažovaní.

Ďalší krok: plastovú fľašu dajte dolu do blízkosti koreňa rastliny.Najlepší čas na to bude pristávací proces.Môžete ho však nainštalovať neskôr.Pamätajte, že po zvládnutí tohto systému môžete efektívne a pravidelne zalievať svoje rastliny bez rizika zaplavenia.

Video „Zavlažovanie odkvapkávaním typu„ urob si sám ““

Starostlivosť o rastliny, ovocie a zeleninu v skleníku je chúlostivá záležitosť.Možno budete potrebovať zavlažovací systém.Ako to zostaviť samiz fľaše - pozri video nižšie.