Horčica ako siderat: kedy zasiať a aké sú prospešné vlastnosti

Každý vášnivý záhradník chce dosiahnuť elegantnú a chutnú úrodu. Dnes existuje tisíce spôsobov, ako zlepšiť kultiváciu rôznymi chemickými hnojivami a prísadami. Ale čo ak sa nechcete uchýliť k chémii? V takom prípade prichádzajú na záchranu prírodné hnojivá a medzi nimi patrí aj zelený hnoj. Medzi týchto prírodných asistentov patria rôzne druhy plodín: strukoviny, kanola, vlčí bôb, raž, horčica. Horčica ako siderat sa osvedčila v dlhodobej praxi profesionálnych záhradníkov a záhradníkov. O nej a bude sa o nej diskutovať nižšie.

Koncept zeleného hnoja

Sideráty sú najoriginálnejšie zelené hnojivá. Pôdu môžu obohatiť sami. Pojem „siderat“ znamená „vysoký účinok“. Na pestovanie takýchto hnojív sa používajú jednoročné rastliny, ktoré sú schopné rýchlo zvýšiť hmotnosť (až 700 kg na sto).

Siderat sa aplikuje na pôdu dvoma spôsobmi:

  1. Zelenú hmotu posypte pred jej kvitnutím, kompostujte av prípade potreby ju uveďte do pôdy.
  2. Po kosení sa zelená hmota pošliape do zeme na tom istom záhradnom pozemku.

Výsev zelenej masovej plodinyna jeseň, keď sú vysadené zimné plodiny alebo na jar.Siderat by sa mal kosiť 2 týždne pred výsadbou hlavných plodín.Takéto hnojivá interferujú s vývojom burín, chránia pôdu pred opotrebovaním slnečnými lúčmi, uvoľňujú ju, obohacujú ju minerálmi, najmä dusíkom a fosforom.

Korene zelených pomocných látok môžu dodávať živiny iným rastlinám, pretože prenikajú hlbšie do 3 m.A keď korene zeleného hnoja odumrú, krajina získa dobrú priepustnosť vody a zlepšenú priepustnosť vzduchu.Okrem iného môže zelené hnojivo odpudzovať škodlivý hmyz, priťahovať včely na opeľovanie, predchádzať chorobám rastlín.Horčica je zástupcom sideratov z kapusty, ale jej príbuzný sa označuje aj ako repka olejná, ktorá má podobné vlastnosti.

Horčičné druhy

Príroda udelila svetu niekoľko druhov horčice.Kultúrne z nich sú iba biele a sareptskaja.Druhé sa pestuje ako korenie a prvé sa úplne používa ako zelené hnojivo.Tento siderat bol známy už dlhú dobu a začal svoju cestu po balkánskych okrajoch.Podnebie našej krajiny je celkom vhodné na pestovanie plodín za účelom zlepšenia pôdy.

Biela horčica

Biela horčica môže rásť asi meter vysoká, táto rastlina má žltkastú farbu.semená, ktoré v množstve 1 000 kusov vážia 6 gramov. Tvar zŕn pripomína malé guľôčky.Pre túto plodinu nie sú vhodné bažinaté kyslé pôdy a semená dozrievajú pri 2 stupňoch.S vegetačným obdobím asi 2 mesiace, biela horčica dobre toleruje mráz a je zimnou plodinou.

Horčica Sarepta

Tento druh je známy aj ako ruská horčica.Normálne je vyššia ako jej príbuzný.Jeho semená majú podlhovastú oválnu žltú farbu s hmotnosťou asi 4 gramy v množstve 1 000 kusov.Tento druh bude dobre rásť v suchých podmienkach, ale pri vyššej teplote je chlad pre neho deštruktívny.Vegetačné obdobie trvá 3,5 mesiaca.

Video „Ako zasiať zelených mužov a prečo je to potrebné“

Informačné video o tom, ako zasiať zelených mužov a prečo je to potrebné.

Vlastnosti a výhody

Horčica je vynikajúci siderat.Koreňový systém môže dosiahnuť až 3 m. Na jeseň a na jar je nevyhnutný ako nárazník proti erózii, ale ak plodina nie je kosená, ochráni záhradu aj v zime.Repka má podobné vlastnosti, ale za cenu je drahšia.Horčica môže obsahovať aj sneh, preto sa odporúča zasiať ju medzi zimné plodiny.Veľmi horčica a repka milujú vlhkosť - čím viac je pôda navlhčená, tým užitočnejšie vlastnosti jej dávajú zelený hnoj.

Hlavné výhody horčice ako zeleného hnojiva sú tieto:

  • semená rýchlo klíčia a plodina rastie viac biomasy;
  • obsahuje veľké percento prospešných látok;
  • absorbuje mikroživiny, ktoré sú pre iné plodiny ťažko prístupné, a prevádza ich do stráviteľnej formy;
  • Siderata siatia očistia oblasť odburiny;
  • chráni proti hmyzím škodcom;
  • chráni pred mrazom a zlepšuje kvalitu pôdy;
  • siatie sa môže vykonávať v rôznych obdobiach roka: na jeseň, na jar, v lete.

Pred výsevom horčice však musíte vziať do úvahy pravidlá striedania plodín.

Pestovanie zeleného hnoja v záhrade

Kedy a ako je správne zasiať siderat? Výsev tejto plodiny je pomerne jednoduchý - vonkajším podmienkam nie je náladový, a preto po položení semien do zeme si môžete byť istí, že dorastú do 5 dní a po 3 týždňoch po výseve budú plnohodnotnými plodinami. Biela horčica má pomerne veľké zrno, môže sa pestovať vo vzdialenosti 10 až 15 cm od seba.

Metóda zrýchleného výsevu nastáva obvyklým rozmiestnením zŕn na parcele (5 g stačí na 1 meter štvorcový pôdy). Potom sa semená vyrovnajú, prehĺbia sa zhrabaním o 1-1,5 cm - to stačí na plný rast siderat. Horčica je vhodná sodno-podzolová pôda, pôda s rašelinou, dobre navlhčený terén. S kapustou, reďkovkami, reďkovkami, šalátom v repke a horčici sú rovnaké choroby, preto by sa táto rastlina nemala používať pred výsadbou týchto plodín.

Prvá polovica roka: rastlina sa pestuje na jar. Je dôležité ukončiť nočné mrazy, zvyčajne v apríli. Pre rozvoj kultúry ako siderata bude trvať až 7 týždňov. Na jeseň, keď sa zber už zozbiera, by ste sa mali pripraviť na zimu - hnojiť pôdu. Pomáha tiež zasiať horčicu alebo repku. Pestujú sa po zemiakoch, obilninách. Ak je však,výsev hnojív bližšie k zimnému obdobiu, budú klíčiť na jar a až do tohto bodu by sadenice mali byť v pokoji. Tu je dôležité vziať do úvahy teplotu zeme, pretože výsev sa uskutočňuje vo voľnej studenej pôde.

Ako siderata sa môže výsevná horčica uskutočniť aj v lete. Potom sa vysadí medzi hlavné rady plodín, pričom sa musíte uistiť, že rýchlo rastúca fytomasa nezasahuje do hlavných sadeníc. Ideálne obdobie je pokládka semien do 10. augusta. Ak má záhrada bezplatné postele, potom na ňu môžete dvakrát zasiať zelené hnojivo. Rez je nutné pred kvetu, inak silnejšie stonky, spôsobí nepríjemnosti.

Norma horčičných semien ako hnojiva bude: 200 - 300 g na sto dielov počas obdobia jar - polovica augusta a 300 - 400 g v období jesene a jari. Horčičné semená sa dajú kúpiť na trhu alebo v špeciálnom obchode. Môžete tiež zbierať svoje vlastné zásoby. Pre túto plodinu je zasadená na jar, ale nie príliš tesný. Zhromaždite biele horčičné semienka popoludní, večer, ráno.

Horčica je vynikajúci zelený pomocník pre všetky druhy rastlín. Je nenáročný a ľahko sa s ním manipuluje. Vzhľadom na široké obdobie výsevu v apríli až máji a na konci jesene je vždy k dispozícii v obchodoch. Ako hnojivo sa kultúra stala vynikajúcim prírodným doplnkom každej záhrady a zeleniny.

Video „Ako zasiať horčicu“

Videonávod o tom, ako správne zasiať horčicu, užitočné tipy.