Čo a kedy hnojiť trávnik: základné pravidlá

S cieľom pestovať živý zelený koberec pred domom a udržiavať jeho stav od jari do neskorej jesene je potrebné pravidelne aplikovať špeciálne hnojivá pre trávnikovú trávu do pôdy.Slabé živiny v pôde, časté kosenie, poklesy teploty a ďalšie negatívne faktory prispievajú k vyčerpaniu trávneho porastu - vegetácia je matná, žltne a časom stráca svoj pôvodný vzhľad.Tento problém je možné vyriešiť iba pravidelným kŕmením trávnika pomocou tradičných organických hnojív, ako aj moderných vyvážených komplexov.

Aké látky používať

V poslednej dobe záhradníci a záhradnícidal prednosť prírodným trávnikovým hnojivám, ako je napríklad humus, rašelina, kompost.V súčasnej dobe sú populárnejšie hotové komplexné zmesi obsahujúce kompletnú sadu minerálnych a organických látok potrebných na pestovanie a údržbu trávnatej trávy.Zloženie takýchto zmesí sa môže samozrejme líšiť, ale každá z nich je založená na troch hlavných látkach:

  1. Dusík.V komplexnom trávnikovom hnojive musí byť prítomné.Dusík prispieva k rozvoju rastlín: urýchľuje rast trávy, zlepšuje hustotu aintenzita farby.Látka má sklon odparovať sa z pôdy a absorbovať ju korene, takže jej zásoby je potrebné v sezóne niekoľkokrát doplňovať, najmä na jar a v lete.

Osobitný dôraz by sa mal klásť na dusíkaté hnojivá začiatkom jari, keď sa začína aktívny rast trávy.Počas tohto obdobia sa používajú komplexné zmesi rýchleho pôsobenia obsahujúce dusík vo vysokých koncentráciách.Na jeseň by malo byť hnojenie trávnika dusíkom minimálne, pretože intenzívny rast trávy pred zimovaním je nežiaduci.Organické hnojivo obsahuje veľa dusíkového hnoja, vtáčieho trusu.Rašelina nie je príliš bohatá na dusík, takže keď sa pridáva na jar, je potrebné ďalšie hnojenie minerálmi.

  1. Fosfor.Posilňuje a rozširuje koreňový systém, zlepšuje výživu trávy a tým urýchľuje jej rast.Po hnojení fosforom sa v tráve začínajú aktívne vyvíjať bočné výhonky a záhy sa trávnik zmení na hustý zelený koberec.Na jar a na jeseň sa do pôdy zavádzajú vrchné obväzy obsahujúce fosfor.

  1. Draslík.Zvyšuje odolnosť trávy voči chorobám a ovplyvňuje prírodné faktory: sucho, mrazy.Draslík nie je pre trávnik menej dôležitý ako fosfor a dusík - predlžuje zelené obdobie rastlín a pomáha udržiavať farbu.Draselné hnojivá sa zavádzajú na jar a na jeseň.

Video „potrebné informácie pre záhradkárov“

Čo potrebujete vedieť o kŕmení trávnikov.

Krmenie trávnika

Hnojenie trávnika sa vykonáva postupne v jarných a jesenných obdobiach. Na jar, pred vykopávaním a sejbou trávy, sa do pôdy zavádzajú štartovacie hnojivá, čím sa zvyšujú vlastnosti pôdy.Môže ísť o zložité granulované prípravky a bylinné zmesi, ktoré už boli pridané ako užitočné zložky.Pokiaľ ide o vyčerpanú pôdu pred položením trávnika, odporúča sa výsev zeleného hnoja - rastlín, ktoré sa po vsadení do zeme premenia na organické hnojivo podobné rašeline a hnoji.Takéto sideráty ako horčica, vlčí bôb a pohánka sú vhodné ako vrchný dres pre trávnik.Najvhodnejším časom na ich vylodenie je jar a leto, aby sa mohli na jeseň recyklovať a počas zimy sa zmenili na humus.

V prípade silného vyčerpania pôdy sa odporúča vysiať siderats 2-3 krát za leto.Hneď ako zelená hmota rastie, vykopajú ju zemou, po ktorej sa výsadbový postup opakuje.Siderats vám umožňujú vyriešiť mnoho problémov s úrodnosťou pôdy a sú dobrou alternatívou k iným organickým materiálom: rašelina, podstielka, hnoj.

Sezónne kŕmenie sa vykonáva na jar, v lete a na jeseň.Najlepšie jarné obväzy sú zložité zmesi s vysokou koncentráciou dusíka, ako aj fosforu a draslíka.Hnojivá, ktoré tieto zložky obsahujú, sa zavádzajú do pôdy skoro na jar, bezprostredne po zbližovaní snehu.Granulovaná zmes rovnomerne rozptýlená po trávniku a potom hojne napojená.Súčasne s hotovým obväzom si môžete urobiťv pôdnej rašeline, kompost.

Na leto sa používajú hnojivá, ktoré obsahujú draslík. Ak trávnik stratil jas, burina a mach začali rásť, draslík pomôže obnoviť stav trávy a navráti bývalý luxus na povrch. Mnoho záhradkárov na tento účel používa hnojivo značky Fertika. Spoločnosť Danae vyrába niekoľko druhov náradia, ktoré je možné použiť na trávnik: „Trávniková tráva“, „Fertic jar-leto“ a „Fertika jeseň“.

„Hnojivo na hnojenie“ je suchý granulát, ktorý musí na jar ležať v pôde. Po vyrobení lieku by mal byť základný náter dobre napojený a až potom zasiať trávu. V budúcnosti sa hnojivo aplikuje raz mesačne po kosení. Spotreba znamená, že Fertika pre trávniky je 5 kg /100 metrov štvorcových. m. Na udržanie zdravého typu trávnatej pokrývky sa odporúča používať liek Fertika od začiatku jari do augusta.

V procese prípravy trávnika na zimu sa používa hnojivo Hnojivo na jeseň. Posledné obväzovanie sa vykonáva bezprostredne pred vykopávaním stránky začiatkom jesene. Spotreba granulovaného hnojiva je v tomto prípade 1 balenie /30 metrov štvorcových. V polovici jesene, keď sa musí trávnatá tráva pripraviť na zimovanie, sa do pôdy s prevládajúcim obsahom fosforu zavádzajú potašové a fosforové obväzy. Táto zložka posilňuje korene a prispieva k rozvoju laterálnych výhonkov, čo pomáha tráve prežiť pri nízkych teplotách. Draslík zvyšuje ochranné funkcie rastlín, zabraňuje rozvoju chorôb. tiežrašelina alebo iné organické materiály sa zavádzajú do pôdy na trávnik počas jesenného kŕmenia.

Ako ovplyvňuje počasie

Pred hnojením trávnika sa odporúča preštudovať predpoveď počasia na nasledujúce dni.

Aby sa živiny mohli rozpustiť a lepšie tráviť, musí byť pôda vlhká. Preto sú dni po zrážkach a pred začiatkom dažďa považované za ideálne pre hnojivo, keď je pôda vlhká a zelená je suchá. Je tiež dobré kŕmiť pred obdobím dažďov, ale v tomto prípade by pred pôdou malo byť vlhké.

Počas sucha odborníci radia, aby trávu nekŕmili. Ak je jar alebo leto suché a trávnik vyžaduje okamžitú akciu, je potrebné vytvoriť vhodné podmienky umelo. Trávnikový kryt by sa mal opatrne zalievať v predvečer aplikácie vrchného obväzu a potom zopakovať polievanie niekoľko dní po aplikácii.

technológia hnojenia

Existuje niekoľko najprijateľnejších spôsobov aplikácie hnojiva na trávnik:

  1. Manuálna aplikácia. Najjednoduchší spôsob, ako predpokladať rovnomerné rozloženie jednej polovice hnojiva pozdĺž trávnika a druhej časti - cez trávnik. Táto metóda je rovnako dobrá pre zložité a pre čisté organické hnojivá, ako je rašelina a hnoj.

  1. S rozprašovačom alebo kanva. Tieto zariadenia sa bežne používajú pre tekuté hnojivá vo forme koncentrovaného roztoku, ktorýzriedený vodou.Tiež pomocou metódy máčania si môžete pripraviť vrchný dresing z rašeliny, mulleínu.Pri práci dodržiavajte bezpečnostné opatrenia: noste ochranný odev a gumené rukavice a po práci si dôkladne umyte ruky.Pre veľkú trávnatú plochu je lepšie kúpiť v obchode špeciálny zavlažovač - ušetrí to čas a námahu.
  1. Mechanická metóda.V tomto prípade sa používa špeciálna sejačka, ktorá sa musí opatrne pohybovať po trávniku.Táto metóda umožňuje rovnomernejšie rozptýliť hnojivo.Po aplikácii obväzu by sa mal kvetináč dobre umyť a vysušiť.

Ktorákoľvek z vyššie uvedených metód je účinná, iba ak sú dodržané tieto podmienky:

  • správne riedenie krmiva v súlade s pokynmi;

  • rovnomerné rozdelenie kompozície na nerovnomerné nanášanie hnojiva na trávnik vedie k páleniu a zafarbeniu trávy.

Na konci postupu kŕmenia musí byť trávnik dobre napojený.

Video „Ako správne udržiavať trávnik“

Informačné video o tom, ako sa správne starať a udržiavať zelený trávnik.