Typy a technické vlastnosti vidlice na vykopávanie zeme

Možno vidlice nie sú prvým prvkom záhradného náradia, na ktorý však príde myseľ, napriek tomu je to však v domácnosti mimoriadne užitočná vec.Vidlice sú nenahraditeľné pri nakladaní sena, rozhadzovania hnoja, presúvaní kompostu, uvoľňovaní pôdy a mnohých ďalších záhradných prác.

Výhody nástroja

Otázka je, pre ktorú je výhodnejšiaKopanie pôdy - lopata alebo vidlice sa kopajú, nemá jednoznačnú odpoveď, pretože každý záhradník by sa mal snažiť vlastnými rukami tak o to druhé, ako aj o výber sám.Existuje však niekoľko dôvodov na výber druhej možnosti.Záhradné vidle sú ľahšie ako lopata, a to minimálne kvôli dizajnu.A potom pri práci s nimi záhradníci dokážu urobiť viac a unaviť sa.

Pôda sa na rozdiel od lopaty ťažko drží na zuboch.Okrem toho sa zrýchľuje proces vyhrabávania koreňových plodín - Zem sa zobúdza medzi zubami a zemiaky alebo repa sa môžu okamžite vyhodiť do kolieska, namiesto toho, aby si ich vybrali vlastnými rukami.Čepeľ lopaty, rezanie zeme, rezy a všetko v nej je rovnaké zemiaky.Pri vykopávaní vidlíc bude poškodené okopaniny menšie a dážďovky netrpia.

Ktoré sú

Vidličky - dosť rozmanitékonštrukčný nástroj. Celkom existuje niekoľko druhov zubov vidlice:

  • záhrada;
  • zemiaky;
  • lopata s vidlicou;
  • špicaté;
  • hnoj;
  • čistenie;
  • pre seno;
  • kvetinové;
  • teleskopické vidlice.

Najuniverzálnejšie sú klasické štvorzubé takzvané záhradné vidlice s mierne zakrivenými zubami a ťažiskom zmiešaným smerom nadol.Z dôvodu tohto posunu je vhodné držať vidlice pri prenášaní ťažkých bremien. Štandardná vidlica je dlhá asi jeden a pol metra. Môžu robiť takmer všetky záhradné práce pre vidle, a preto je to táto odroda, ktorá je základom pre následné úpravy.

vidlice na kopanie so širokými plochými zubami, tiež používané na kopanie postelí a na zber iných koreňových kultúr. Počet zubov v týchto vidličkách môže dosiahnuť až osem. Niekedy je k nim pripevnená ďalšia rukoväť v úrovni drážky, čo uľahčuje prácu s pákou. Lopata Pitchfork - relatívne nový typ poľnohospodárskej techniky. Majú ďalší pevný rám so zubami. Pri kopaní zem stúpa s jedným radom zubov a prechádza druhým, čo umožňuje uvoľniť hrudky pomocou nástroja, a nie vlastnými rukami.

Špicaté vidlice majú ostré, tenké zuby. Môžu byť vybrané na uvoľnenie ľahkých pôd pri aplikácii organických hnojív. V porovnaní s ostatnými má vidlica na hnoj hnojivo hlbšiu vedro, čo zaisťuje jednorazové prenášanie väčšieho objemuhnoj alebo humus.Zberné vidlice sa vyznačujú prítomnosťou malých kovových guličiek na koncoch zubov.Tento dizajn umožňuje zbierať korene zo zeme bez toho, aby boli poškodené.

Osobitne by sa mali uviesť vidlice na seno.Predovšetkým sa vyznačujú úplne odlišnými zubami.Sú dlhé (do 70 cm) a ostré, čo vám umožňuje chytiť väčší objem sena alebo slamy naraz.Okrem toho, zvyčajne vidlice pre seno veľmi dlhá stopka.Celková dĺžka prístroja môže byť až dva a pol metra.

Hraničné alebo kvetinové vidlice sa používajú na prácu v kvetinovej záhrade alebo kvetinovej záhrade.Môžu byť tiež vybrané tak, aby uvoľnili pôdu medzi výsadbami.

Teleskopické vidlice vám umožňujú nastaviť dĺžku rukoväte.To je tiež dovozná novinka na našom trhu, ale výrobca sľubuje kvalitnú dýzu z najlepších druhov ocele a regulácie rezania v rozsahu približne 20 cm.

Video „Ako fungujú lopaty vidličiek“

Toto video ukazuje, ako funguje lopata vidlice alebo rozrývačka.Tento typ zubov vidlice dokonale ovplyvňuje pôdu.

Ako si vyrobiť seba

Výroba vlastných vidlíc je pomerne náročná.Je lepšie aspoň kúpiť kovovú časť a potom ju nainštalovať na rezanie. Avšak nadšenci, ktorí robia všetko a všetci svojimi vlastnými rukami, môžu nájsť na internete a odporúčania, ako vyrobiť vidličky.Je však potrebné vziať do úvahy, že ide o veľmi časovo náročný proces, a preto bude potrebná brúska, kovová vŕtačka a zvárací stroj.prePrvou možnosťou je zvoliť kvalitnú oceľovú tyč s priemerom 10 mm.Je rezaný na kúsky s dĺžkou budúcich zubov 25 - 30 cm.

Minimálny počet sú 4, ale pre kopanie je vhodnejší nástroj so siedmimi alebo ôsmimi zubami.Zuby musia byť na jednom konci mierne ohnuté a naostrené rukou.Priečka, ku ktorej sú zuby pripevnené, je vyrobená z oceľovej rúry.Do potrubia vyvŕtajte otvory podľa počtu zubov, vložte zuby, privarte ich k priečke.Drážka na vloženie rezu musí byť privarená na opačnú stranu ako zuby priečky.Rukoväť je vyrobená z dreva a na jednom konci brúsená pre ľahšie spojenie s drážkou.Po vložení rezu do drážky sa upevní pomocou skrutiek.
Takéto vidlice sú vhodné na vykopávanie pôdy a zber zemiakov.

Vidlicu je tiež ľahké vyrobiť vlastnými rukami.K tomu je potrebné zhromaždiť ešte jednu vidlicu, pričom počet zubov je menší ako počet zubov hlavnej vidlice a štvorcový rám.K drážke pre stopku na hlavnej vidlici je potrebné pripevniť držiak, ku ktorému je pohyblivo pripevnený štvorcový rám druhej vidlice.Vďaka mobilnému upevneniu je dosiahnutá možnosť kopania.Nezabudnite však, že táto vidlica nie je určená na zber.

Z drôtu môže byť vyrobená jednoduchšia verzia vidlice s vlastnými rukami.Oceľový drôt s priemerom 6 - 8 mm narezaný na kúsky tridsať centimetrov.Každý kus je šľahaný z jedného konca do ostrosti.Zvarte s neostrými koncami na oceľovej tyči, na strane oproti zubom, zvartedrážka pod stopkou.Môže byť vyrobený z kúska starej rúry.

Stopka (dub z jemného dubu alebo iné masívne drevo), drvená a leštená.Vložte do drážky a zaistite skrutkou alebo klincom.Sme pripravení mať ešte jednu záhradnú vidlicu, ale kvôli tenkým zubom nie sú vhodné na kopanie, ale môžu zbierať seno, suché vrcholy a kompost.

Zásada použitia

Správne používanie zubov vidlice značne uľahčuje všetky práce na záhrade.Po prvé, hovoríme o zuboch, ich pevnosť musí zodpovedať úlohe.Nie je možné použiť vidlicu s tenkými zubami na kopanie, pretože v najlepšom prípade sa dosiahne iba malé prevzdušnenie pôdy, existuje však veľké riziko zlomenia alebo ohnutia nástroja.V menšej miere sa správnosť použitia týka rezania, ale aj tu je na uvoľnenie potrebné kratšie rezanie, na prenos hmotnosti, dlhšie rezanie.Okrem toho platí všeobecné pravidlo pre poľnohospodárske vybavenie: dĺžka kosenia by mala byť na pleci pracovníka.V takom prípade môže ísť o teleskopickú vidlicu, ktorá je ideálna pre tých vodičov, ktorí majú celú rodinu radi pracovať na záhrade vlastnými rukami.

Video „Popis vidlice na kopanie“

V tomto videu môžete počuť opis vidlice na kopanie (ručný kultivátor) a vidieť, ako fungujú.