Čo je obrábaná pôda v skleníku na dezinfekciu

Kultivácia pôdy v skleníku na začiatku a na konci sezóny je mimoriadne dôležitým prvkom v starostlivosti o rastliny. Pôdu dezinfikujte koncom jesene alebo skoro na jar, pred výsadbou. Na tento účel použite rôzne metódy a prípravy, ktorých štúdium vlastností a metód aplikácie je venovaných tomuto článku.

Dezinfekcia pôdy

Na získanie zdravých rastlín a bohatú úrodu je dôležité dekontaminovať pôdu pred výsadbou. V pôde a ráme skleníka sa prezimujú takmer všetky patogény, ako aj väčšina hmyzu. V boji proti škodcom sa používajú chemické a biologické výrobky, úprava pary, vysoká teplota. Najčastejšie sa postup vykonáva na jar.

Chemická metóda

Pôda bola ošetrená chemikáliami. Toto je jeden z najúčinnejších spôsobov ničenia škodcov raz a navždy. Zároveň je však dosť nebezpečný pre ľudské zdravie aj pre rastliny. Chemické popáleniny na koži a slizniciach, ničenie dokonca prospešných mikroorganizmov - platba za neprítomnosť huby a hmyzu. Pri dodržaní všetkých bezpečnostných pravidiel je však možné vyrovnať väčšinu negatívnych dôsledkov.

Jeden z najviacBežné metódy chemického spracovania - bielidlo. Na 1 meter štvorcový budete potrebovať 200 g vápna, ktoré sa musí zmiešať s uvoľnenou zeminou.

Inou metódou je zalievanie 40% formalínom. Za týmto účelom zrieďte 1 liter formalínu v 50 litroch vody, použite na uvoľnenie pôdy rýchlosťou: 10 l roztoku na 1 meter štvorcový. Po zalievaní zbierajte pôdu do jednej veľkej hromady, nechajte ju 2-3 dni a potom rovnomerne rozložte skleník. Je dôležité, aby bol skleník dobre vetraný, aby sa zabránilo výparom formalínu. Tento postup by sa mal vykonávať v respirátore.

Môžete použiť aj ošetrenie síranom meďnatým. Pri vykopávaní pôdy v skleníku nalejte pôdu pomocou vitriolu rýchlosťou 40 - 100 g na 1 meter štvorcový.

Na jar sa často používajú sírové bomby: na 1 meter kubický skleníka zoberú 50 - 100 g síry a zapália ho. Fajčenie sírnym dymom pomáha vyrovnať sa takmer so všetkými škodcami, avšak emitovaný oxid siričitý sa ukladá do pôdy a následne absorbuje rastlinami.

Video „Príprava pôdy v skleníku“

Ako sa vo videu opisuje spôsob obrábania pôdy v skleníku pred výsadbou.

Biologické

Pôdu možno tiež dekontaminovať biologickou metódou. Samozrejme, je dosť ťažké odstrániť všetky listy, korene a iné organické zvyšky z veľkého pozemku. Na záchranu potom prichádzajú špeciálne výrobky, ktoré komplexne pôsobia na pôdu. Takéto látkyeliminujú nielen nadbytočné organické látky jeho rozkladom, ale tiež inhibujú rozvoj mikroorganizmov.

Tieto lieky nie sú príliš drahé a zároveň pomerne efektívne.Použitím Fitosporin-M alebo Baktofit môžete ušetriť čas a úsilie, ktoré by ste vynaložili na odstránenie malých organických zvyškov z pôdy.

Okrem toho biologické látky nemenia mikroflóru pôdy.Všetky mikroorganizmy, ktoré môžu byť pre rastlinu užitočné, sa zachovávajú aj na jar, keď sa nakoniec zahreje, plnia svoju funkciu saturáciou pôdy užitočnými mikroelementmi.

Táto metóda obrábania pôdy je najjemnejšia a zároveň najúčinnejšia.Výsledok ošetrenia pôdy biologickými látkami má dlhodobý účinok a patogénna mikroflóra a flexibilita sa v pôde a na rastlinách nevyvíja dosť dlho.

Aby ste dezinfikovali skleníkovú pôdu, mali by ste liečivo podľa svojho výberu riediť vo vode v pomere 100 gramov na 10 litrov.Hlavné je, že voda by nemala obsahovať častice chlóru, ktoré inhibujú pôsobenie liekov.Toto ošetrenie pôdy v skleníkoch sa vykonáva dvakrát.Druhýkrát - dva týždne po primárnom zavlažovaní pôdy riešením.

Teplota

Tepelné spracovanie sa používa nielen na pečenie a dezinfekciu semien pred výsadbou.sadenice, ale aj na dezinfekciu pôdy v skleníku. Spracovanie sa môže vykonávať pri nízkych aj vysokých teplotách.Zmrazovacia miestnosť je lepšiaudržujte vo februári alebo začiatkom marca, zatiaľ čo vonkajšia teplota vzduchu je skutočne nízka. Nechajte skleník otvorený po dobu 5-6 dní, aby ste hlboko zamrzli. Toto ošetrenie pomáha zničiť viac ako 70% patogénov.

S cieľom zbaviť sa všetkých škodcov by sa určite malo uchýliť k vysokoteplotnému ošetreniu. Najjednoduchším spôsobom je zaliať pôdu v skleníku vriacou vodou a nechať uschnúť.

Úprava pary parnými generátormi je rozšírená. Pri práci s parou je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k popáleniu. Ak nemáte parný generátor, ale skleník sa zahrieva, nalejte zem a potom zapnite kúrenie na plnú kapacitu. Je dôležité ponechať miestnosť zatvorenú, aby sa v skleníku vytvoril kúpeľový efekt. Je lepšie to urobiť na jar pred výsadbou.

Ďalšou metódou úpravy pary sú skleníky, v ktorých nie je kúrenie. Na jar, keď je teplota vzduchu neustále vysoká, nalejte pôdu do skleníka horúcou vodou, miestnosť uzavrite. Slnečné lúče zahrejú vzduch vo vnútri, takže sa voda začne odparovať.

Obnova pôdy

Okrem navrhovaných metód na vyčistenie pôdy od infekcie by sa malo pamätať aj na jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť kontaminácii vysadených plodín. Jednoduchý spôsob - nahradenie pôdy - je často najúčinnejší. V malých skleníkoch nie je výmena pôdy vôbec ťažká. Vo veľkých však zvyčajne odoberajú až 8 centimetrov.horná vrstva Zeme, ktorá ju nahrádza čerstvou zeminou z otvorených postelí.

Odľahlá pôda by sa nemala miešať so zemou v posteliach.Mal by sa skladovať na samostatnom mieste a posúvať vo vrstvách dezinfekčných prostriedkov a humusu.Po niekoľkých rokoch bude táto pôda opäť vhodná na pestovanie plodín v nej bez rizika infekcie.

Ak však nie je možné nahradiť pôdu, je potrebné použiť všetky uvedené metódy kultivácie.Najlepšie je to urobiť na jar, pred výsadbou rastlinných plodín v ňom.

Video „Spracovávame skleník pomocou síranu meďnatého“

Vo videu je opísaný správny spôsob spracovania skleníka pomocou síranu meďnatého.