Holandské ruže: charakteristické a najlepšie odrody

Holandsko sa dlhodobo zaujímalo vedúce miesto v kvetinárstve, holandskí chovatelia neustále vytvárajú úžasné odrody najobľúbenejších okrasných rastlín, najmä ruže a tulipány sú známe.Holandské ruže nemusia nevyhnutne pochádzať z tejto krajiny, pestujú sa v mnohých krajinách sveta, väčšinou teplé, a odtiaľ odchádzajú lietať k nám, aby odrezali, priniesli radosť a prekvapenie svojou nádhernou krásou.Holandské odrody sa pestujú v našich škôlkach, zvyčajne v chránenej pôde, ale veľa záhradkárov ich chce usadiť vo svojich letných chatkách, pričom vynaloží maximálne úsilie, úžasná krása ruží stojí za to.

Charakteristiky a vlastnosti

Máme obrovskú holandskú ružurôzne odrody, líšia sa farbou, veľkosťou, tvarom pukov a lístkov, vôňou, veľkosťou a farbou listov, počtom kvetov na jednom výhonku.Úžasná paleta farieb a schopnosť udržiavať atraktívny vzhľad po dlhú dobu vám umožňujú vybrať kyticu pri akejkoľvek príležitosti a potešiť ich akejkoľvek osobe.Všetky sa líšia dlhou dobou, počas ktorej si rezané ruže spravidla udržiavajú vynikajúci stav, spravidla nie menej ako 2 (a niekedy aj viac) týždňov.V poslednej dobe stále viac a viac populárnestanú sa ružami v kvetináčoch, ktoré sa mnohí milenci snažia vysadiť na mieste.

Je potrebné uviesť, že holandské ruže sú oveľa chúlostivejšie ako domáce odrody, nie sú tak odolné v zime, jednoduchý úkryt pre zimu nezachráni ich citlivé korene pred zamrznutím. Ale samozrejme, všetko záleží na regióne - na juhu rastú krásne a na severe musia venovať viac pozornosti, vytvárať vhodnejšie podmienky pre pestovanie na otvorenom priestranstve. Najlepšie je kúpiť si sadenice v škôlke, usadiť sa na svojom mieste ušľachtilé odrodové ruže. Ale môžete pestovať svoje ruže, to znamená tie, ktoré sa vyvinuli z zakoreneného rezu.

Z prezentovaného kytice si môžete vziať odrezky alebo si v obchode vybrať krásnu ružu s čerstvou, neporušenou, bez známok vädnutia, stonky a kupujte si ich špeciálne na chov. Doma by sa stonka mala krájať na kúsky s 2 až 3 zdravými úplne vytvorenými púčikmi, robiť z nich odrezky a zakoreniť ich jedným zo známych spôsobov.

Týmto spôsobom môžete vo svojej záhrade vyrobiť rafinovanú ružu. Tento proces však môže byť dlhý a nie vždy úspešný - dodávatelia rezaných ruží ich často spracovávajú špeciálnymi prípravkami, ktoré spomaľujú všetky životné procesy, aby sa predĺžil dobrý stav, dlhodobo si zachovávajú krásny vzhľad. Tieto lieky spomaľujú proces zakorenenia. Je tu ešte jedna nuansa: v obchode kupujeme neznámy kvet, ktorý sa môže ukázať ako hybrid, ktorý neopustí vlastnosti odrody svojmu potomstvu.Taká ruža môže byť zakorenená a pestovaná, ale to neznamená, že jej kvet bude rovnako krásny.Nákup sadenice jednoduchšie, ale drahšie.

Video „Ako pestovať kríky“

Z videa sa dozviete, akosprávne rastú ružové kríky.

Najlepšie odrody

Diela holandských pestovateľov sú našim pestovateľom dobre známe.Pestujeme veľmi známe odrody ruží, napríklad vínové ruže „Grand Prix“ s veľkým kvetom (priemer až 12 cm) na dlhej stonke (od 70 cm do viac ako 1 meter).Rezané ruže tejto odrody 2 - 3 týždne môžu stáť vo váze, ich kvety s veľkým počtom lístkov, ktoré môžu byť až 40 kusov, nemenia vzhľad vôbec dlhšie ako 2 týždne.Dá sa to povedať o mnohých odrodách, napríklad snehobiele kvety „Avalansh“ sa po rezaní tiež neponáhľajú, aby uschli alebo boli suché.

Kvetinárstva, ktoré chcú na svojich pozemkoch pestovať podobné kvety, sa zvyčajne zaujímajú o ďalšie charakteristiky.Citrón „Ilios“ a červený „El Toro“ s neprekonateľnými dekoratívnymi vlastnosťami priťahujú svojou schopnosťou ľahko tolerovať zmeny teploty a prispôsobovať sa zmenám klímy.

Odrody krovia „Lovely Lydia“ ovplyvňujú veľké množstvo kvetov.Jeho malé, iba 3 cm v priemere, tmavo ružové kvety s 30 - 35 lístkami len nalejú celé kríky.Mnohé kvetenstvo sú tiež tvorené mäkkou ružovou „milosťou“ so stredne veľkými kvetmi rovnakej štruktúry.

Jemné fialové ružové kvety Aqua sa pestujú v vidieckych domoch, ich krásne kvety s priemerom najmenej 11 cm sa hrdo týčia na stonke bez hrebeňa. A „Black Baccarat“ a „Terracotta“ sú nápadné vo farbe svojich farieb - burgundské okvetné lístky odrody „Black Baccarat“ sú načrtnuté v čiernej farbe a „Terracotta“ zafarbené ich púčiky súčasne v dvoch farbách: koralová oranžová a svetloružová.

Funkcie vykládky

Je celkom možné pestovať ruže holandského výberu na vašom vlastnom pozemku, ľudia to robia aj za polárnym kruhom. Sadenice sa najlepšie vysádzajú na stálom mieste koncom jari, aby sa pokojne zakorenili a pri poklese teploty nemali byť stresovaní. Miesto, ktoré je nevyhnutne slnečné a chránené pred severným vetrom, sa odporúča pripraviť vopred. Je potrebné zabezpečiť budúcemu kríži sypkú živinu, mierne kyslú (čo najbližšie neutrálnej) pôde. V prípade potreby sa na pôdu aplikuje rašelina alebo piesok, aby bola priedušná. Najlepšie je hnojiť kompostom alebo hnilobou. Miesto pripravené na ruže nemôže byť príliš mokré, nemalo by sa doň dostať voda a podzemná voda by sa nemala priblížiť k povrchu.

Pred výsadbou by sa mali sadenice skontrolovať, poškodené alebo vysušené časti výhonkov a koreňov by sa mali odstrániť a potom ponoriť do vody na niekoľko hodín, aby boli korene nasýtené vodou. Obzvlášť dôležité je dôkladne navlhčiť korene, ak sa odosielajú (prepravujú) bez obalu.

Ak sa podnikal letný obyvateľna šírenie ruží rezaním, potom zo strednej časti stoniek musíte narezať na kúsky s 2 - 3 púčikmi.Spodný rez sa robí pod samotnou obličkou, kosí ju v uhle 45 stupňov a horný rez sa narezá rovný, ustúpi od horného puku o 0,5 cm. Spodné listy sa odstránia a horný sa skráti na polovicu.Horná časť sa ošetrí voskom alebo parafínom a spodná časť sa ponorí do roztoku, ktorý stimuluje rast koreňov.

Odrezky môžete zakoreniť vo vode alebo v pôde.Zarezané odrezky sú zvyčajne zakryté v plechovke alebo obale, aby sa vytvoril skleníkový efekt.Po 2 - 3 týždňoch sa púčiky môžu objaviť klíčiace, čo naznačuje začiatok tvorby koreňov.V tejto fáze sa odrezky presádzajú z vody do zeme.Rastliny získané týmto spôsobom sa nazývajú vlastné korene, odporúča sa pestovať v skleníkoch, ale vonku je veľa príkladov a pohodlného rastu.

Požiadavky na pestovanie

Na jar sa ružiam podáva hnojenie dusíkom a hnojia sa hnojivami fosforu draselného tri týždne pred kvitnutím.Dobre reagujú na zalievací roztok kalu.Je však vhodné neliať ho priamo pod kríkom, ale okolo neho urobiť malú drážku, po zalievaní ruže naliať hnojivo a nasledujúci deň môžete pôdu okolo kríka uvoľniť.V druhej polovici leta sú všetky obväzy zastavené, aby sa ruža mohla pripraviť na prezimovanie.

Polievanie by malo byť mierne, nemalo by dôjsť k navlhčeniu koreňov alebo stojatej vody.Voda sa najlepšie používa na obranu a ohrieva ju slnko do miestnostiteplotu. Je napojená pod kríkom, nie je žiaduce, aby sa voda dostala do nadzemnej časti rastlín, najmä púčiky by mali byť chránené.

Na prevenciu chorôb je potrebné ošetrovať rastliny špeciálnymi prostriedkami (Aktara, Fitoverm, Skor, Fundazol) alebo výťažkom z mulleínu a drevným popolom, ktorý dobre chráni pred plesňou. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva celé leto, pričom sa skúma celá rastlina, aby sa zistili akékoľvek zmeny času.

Je veľmi dôležité dobre pokryť ruže počas zimy a prvá zima je najdôležitejšia pre ďalší rast, pretože rastlina sa ešte úplne nerástla a aklimatizovala. Dáva zmysel, aby sa ruže najskôr prikryli smrekovými listami a vrch je stále netkaný.

Video „Pestovanie odrezkov“

Z videa sa dozviete, ako pestovať celú ružovú plantáž z odrezkov.