Ako zasadiť obrubník ruže a starať sa o ňu?

Obrubníkové ruže sú okúzľujúce okrasné kríky vysoké maximálne 60 cm, ktoré používajú dizajnéri na rôzne účely.Môžu dopĺňať hlavné zloženie, zakrývať holé stonky lezeckých alebo stonkových ruží, zarámovať veľký kvetinový záhon alebo nechať hranicu pozdĺž ciest alebo suchých potokov.Pôvabné kríky s tmavo zelenými listami a sviežimi kvetmi, ktoré sú vyrobené z nádherne vyrezávaných lístkov, vyzerajú samy osebe na samostatných a skupinových výsadbách, krásne rastú v kvetináčoch a záhradných posteliach.Na rozdiel od iných druhov ruží kvety obrubníkov kvitnú dlhé a nádherne.

Ako pestovať?

Kvitnúce od mája do októbra alebo dvakrát za sezónu - v júni a auguste - to sú hlavné dôvody, prečo obrubníkové ruže zostávajú vždy na vrchole popularity.Návrhári na nich nikdy nezabudnú, nachádzajú sa nielen v parkoch a námestiach, ale aj v mestských uliciach a námestiach.Existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia vo forme lístkov, farby kvetov a času kvitnutia.Takmer všetci z nich môžu bývať v mestskom byte, nielen pod holým nebom.

Najlepšie je vysadiť ich na jar, keď sa pôda roztopí a zahreje, miniatúrne ruže ľahko tolerujú malé mrazy, ale na to je potrebné zakoreniť a silne rásť, a preto sa odporúča zasadiť ich do teplej zeme. Miesto na vyzdvihnutie svetla a chránené pred vetrom. Ak slnko nemôže svietiť po celý deň na ružiach, je lepšie ráno ich zahriať.

Ideálnou možnosťou by bolo miesto, kde sa ráno a večer ruža vyhrievali na slnku a popoludní, v najteplejších časoch, sa objavil tieň, pretože uprednostňujú teplotu do +20 stupňov. Vzdialenosť medzi kríkmi je ponechaná najmenej 30 cm, niekedy až 50 cm, ak kríky rastú nádherne.

Malé ruže nie sú vyberavé po pôde, ale najlepšie rastú a hojne kvitnú na ľahkej živnej pôde, takže im musíte čo najviac poskytnúť úrodnú hlinku. Ich korene dorastajú do viac ako 30 centimetrov, do tejto hĺbky musíte priniesť rašelinu a kompost alebo humus na budúci kvetinový záhon. Diera je vykopaná širšia - s hĺbkou a priemerom najmenej 40 cm, ak je pôda nevhodná, potom ďalším vytvorením pohodlnej pôdy. Predtým je potrebné oslobodiť celú oblasť od burín a ich koreňov, obzvlášť opatrne je potrebné extrahovať bodliak a púpavu, aby neskôr nebránili rastu ruží.

Je vhodné uchovávať sadenice pred výsadbou do vody alebo pred zabalením do vlhkej handričky. Pred výsadbou sa skontrolujú, mierne skrátia, odstránia vysušené alebo poškodené časti (nemali by tam byť), výhonky sa mierne upravia o 0,5 až 0,7.pozri vyššie zdravú obličku. Pôda zmiešaná s hnojivami sa naleje do jamy a sadenice sa položia na vrchol tak, aby sa všetky korene sploštili. Potom opatrne zaspali, prehĺbili koreňový golier 3–4 cm pod zem, stlačili ho a dôkladne zalili.

Je lepšie uzavrieť mladé rastliny pred jarnými mrazmi alebo nočnými chladnými zaskočeniami, ale keď sa zakorenia a silnejú, nepoškodia ich malé mrazy a je lepšie sa o ne starať už na jar.

Video „Ako sa starať o ružu“

Z nižšie uvedeného videa sa dozviete, ako sa správne starať o obrubník ruží.

Starostlivosť

Výsadba a starostlivosť o tieto úžasne krásne kvety nespôsobujú veľa problémov, stačí byť pozorný majiteľ, potom vás pohraničná ruža poteší dlhým kvetom. Milujú teplo, ale nie teplo, ľahko tolerujú chladné počasie, a ak sa vzduch zohreje na viac ako +25 stupňov, krík bude príliš horúci, korene sa môžu prehriať, takže pri silnom horúčave je lepšie mulčovať zem okolo kríkov a zdvíhať nadzemnú časť.

Polievanie

Ruže sa často polievajú, ale nie príliš hojne, malo by sa to robiť pravidelne, najlepšie večer, pomocou vyhrievaného slnka pri izbovej teplote. Je veľmi dôležité, aby voda nestagnovala, inak by sa mohla objaviť koreňová hniloba. Je žiaduce zalievať pôdu pod kríkom, a nie samotným kríkom, tieto ruže nemajú radi vodu padajúcu na zelenú.

Kŕmenie

svieža farba takmer celé leto si vyžaduje veľa sily, takže rozetapotrebuje kŕmenie. Konajú sa niekoľkokrát, ale iba do polovice leta, inak sa rastlina nebude pripravovať na zimu, čo je obzvlášť dôležité v prípade, keď je zima tvrdá a prichádza skoro. Humus alebo hnoj sa zmiešajú s vrchnou vrstvou zeme, rovnomerne rozmiestnené pod jarnými krovinami. V žiadnom prípade nemožno použiť čerstvý hnoj, môže spáliť korene dokonca aj dospelej rastliny.

Keď sa začnú tvoriť prvé púčiky, môžete kríky zaliať dusičnanom vápenatým, z ktorého 1 polievková lyžica sa rozpustí v vedre s vodou. Takým hnojivom je možné zavlažovať až po dobrom zavlažovaní vodou, potom je potrebné aspoň trochu zavlažovať vodou.

Ruže dobre reagujú na zalievanie bylinkovou kašou alebo extraktom mulleínu. Takéto kŕmenie sa môže uskutočniť za 2 - 3 týždne. V prvom roku života sa ruže kŕmia iba na jar a na jeseň sa na zahrievanie používa kompost alebo rašelina, na prvý rok im to stačí. Čím je leto teplejšie, tým menej hnojenia je potrebné urobiť, ale v chladnom daždivom lete ho môžete striedať každé 2 týždne striedavo roztokom organických a minerálnych hnojív.

Keďže veľmi horúce alebo veľmi daždivé počasie spôsobuje, že ruže znášajú stres, sú veľmi zraniteľné. Môžete im pomôcť prežiť nepríjemné počasie pomocou špeciálnych prípravkov: „Zirkón“, „Epin“, „Ekosil“. Hnojenie miniatúrnych ruží môže byť prostriedkom pre kvitnúce rastliny, ktoré sa predávajú v obchodoch - to je omnoho ľahšie ako pripraviť roztoky a infúzie.

orezávanie

Sanitárne a formatívne prerezávanie trávia celé leto, ak to robíte opatrne, pomocou čistých ostrých nožníc, ruže ich prenesú dobre, hlavnou vecou je strihanie, nie vyrovnanie stonky.V prvom roku, všetky výhonky štipka nad 5. - 6. list, bude to Bush svieža, je tiež žiaduce znížiť púčiky.U dospelých kríkov naďalej zvierajú alebo jednoducho skracujú bočné výhonky a stredné obvykle rastú rovno nahor.

Na odrezanie poškodených výhonkov, uschnutých kvetov to stimuluje tvorbu nových vetvičiek a kvetov.Nezabudnite odstrániť divé výhonky, ktoré sa často vytvárajú na vrúbľovaných rastlinách, líšia sa počtom častí listov - v odrodovej ruži sa list skladá z piatich častí a u psov vzrástol zo siedmich.Takéto divoké výhonky sa nedajú skrátiť, pretože budú rásť a množiť sa, musia byť bezohľadne rezané na úrovni koreňového goliera, preto budete musieť mierne vykopať zem blízko koreňa.

Na jeseň zvyčajne skracujú dlhé výhonky, narezané púčiky, ktoré nemali čas rozkvitnúť, potom je rastlina pripravená na prezimovanie.Akonáhle sa objavia prvé nočné mrazy, odstráňte spadnuté lístie, keď naposledy rezajú výhonky, rozotrite kríky a naberajte najmenej 20 cm zeme.

Niektorí pestovatelia umiestňujú výhonky na vysadený lapník alebo rašelinu a zhora zakryté spadnutými listami lapnik.Ostatné pripravujú rám, pokrývajú rastliny strešným papierom, vodotesným papierom, filmom.A tretí bahno a čakať na sneh, ktorý pokryje nízke rastliny.Akýkoľvek spôsob je dobrý - všetkozávisí od závažnosti zimy, od množstva snehu, ktoré padá od samého začiatku.

Hlavná vec je, že ruže nezamrznú.

Choroby a škodcovia

Miniatúrne ruže, rovnako ako všetky ostatné odrody, môžu mať plesňové choroby alebo spôsobiť infekčné popálenie.Správna starostlivosť, pravidelné zavlažovanie, optimálne množstvo hnojiva by ich malo chrániť pred takýmito problémami, ale premenlivé počasie, hmyz, vietor a dážď spôsobujú patogény, v takom prípade budú musieť bojovať.

Zmes Bordeaux alebo 1% roztok síry môže pomôcť zbaviť sa múčnatky.Rovnaký oxid sírový a oxychlorid meďnatý pomôže liečiť hrdzu.Chloridová meď a Bordeauxova kvapalina sa používajú na čierne škvrny.„Fundazol“ vás zachráni pred infekčným popálením.Každá špecializovaná predajňa ponúkne veľa liekov, ktoré dokážu zvládnuť akékoľvek iné ochorenie, ale musíte zaseknúť a zničiť zasiahnuté časti kríka, dezinfikovať pôdu okolo nej a prípadne zmeniť jej hornú vrstvu, pretože na jar tu môžu spory spádať nové sily, aby splynuli s ružami.,

Škodcovia môžu rastliny oslabiť a priniesť patogén.Musia byť zničené alebo vystrašené.Roztoče, vošky, pily, tsikadki - dosť ochotní usadiť sa na listoch, výhonkoch, ružovcoch, kŕmiacich ich šťavou alebo listovou dužinou.Berušky a zlaté oči nepoškodzujú ruže, ale jedia veľa škodcov, preto by bolo vhodné ich vysporiadať.v blízkom okolí.Niektoré rastliny svojím zápachom odstraňujú parazity - sú to nechtíky, cibule, šalvia.

Pavúkový roztoč môže zasiahnuť ruže v suchom horúcom počasí a môžete ho umyť voškami: striekajte kríky roztokom mydla a medi.Mydlo s palinou.Drevný popol, infúzia nechtíka, cesnaku a rebríčku môže byť dobrou prevenciou, ale ak sú parazity navinuté a nechcete opustiť kvetinový záhon, budete musieť použiť fungicídy.Aktara, Actofit, Mospilan, BI-58 - tieto a ďalšie si môžete kúpiť v obchode, pred použitím si pozorne prečítajte pokyny.

Ako množiť

Ak chcete na svojom pozemku pestovať ruže, najlepšie je kúpiť si sadenice v škôlke s dobrou povesťou.Ale ak už vy alebo vaši priatelia máte ružu, ktorú chcete rozmnožiť, môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi.

Rozmnožovanie odrezkami

V prvej polovici leta by sa mali rezať polodrevné výhonky rozdelené na krátke (10–12 cm) časti s 2–3 púčikmi, zasadené do vlhkého svetla.Priedušná pôda po skrátení listov na polovicu prikryte sklenenou nádobou a vodou na niekoľko mesiacov, niekedy dvíhajte plechovku na vetranie.Takýto skleník im pomôže zakoreniť sa.Niektorí pestovatelia navrhujú na nejaký čas znížiť jeden plátok na liek, ktorý stimuluje rast koreňov, alebo zavlažovať už vysadené odrezky podobného prípravku.Na jeseň by mali prikopat v rokupiesok a presun do pivnice, a na jar, aby na stálom mieste. Odrezky zvyčajne produkujú dobré korene, ale v zime môžu zamrznúť, takže je lepšie ich vysádzať na jar.

Propagácia sadivom

Ak máte dospelých kríkov, je možné ich ľahko rozdeliť na niekoľko sadeníc a pestovať ich samostatne. Krík musí byť vykopaný, starostlivo rozdelený tak, aby každá časť mala koreň a únik, mohli by sa dobre premieňať na samostatné zdravé kríky. Je tiež lepšie to urobiť na jar pred prestávkou pučania.

Flexibilné výhonky je možné prikopat z prameňa, vtipkuje ho o nehybnosť, vodu, chránia - do jesene môžete zakorenené odrezky. A odrezať ju od materskej rastliny je už budúci rok na jar.

Množenie osiva

V obchodoch nájdete semená rôznych odrôd ruží, ale najčastejšie sa zaoberajú vývojom nových odrôd, tj vedcov, a nie pestovateľov kvetín. Je to kvôli dlhotrvajúcemu zmätku, ktorý nebude každý amatér.

Semená sa namočia, klíčia najmenej 15 dní pri teplote +20 stupňov. Pripravené semená sa umiestnia do krabíc s úrodnou ľahkou zeminou do hĺbky 0,5 cm, ktoré robia na jeseň, počas zimy udržiavajú úrodu pri teplote +3 až +5 stupňov. A iba začiatkom leta môžete čakať na výhonky. Je zrejmé, že ani tento, ani budúci rok, ruže nedajú kvety. Táto metóda je však úplne opodstatnená, keď zberateľ nájde semená zo vzácnej ruže, kvôli jej kvetinám sa oplatí žobrať.

Video„Jesenné ruže výsadby“

Toto video ukazuje, ako vysadiť ružu na jeseň.