Ako sa starať o hybridnú čajovú ružu Topaz (Topaz)

Medzi hybridnými čajovými ružami je toľko rôznych odrôd, z ktorých jedna je ruža Topaz.Odroda získala svoj názov zbytočne, pretože farba kvetov naozaj vyzerá ako farba drahokamu.

História a opis ružíTopaz

stupeň Rose topaz bol odvodený v roku 1867 rok.Autorom hybridnej odrody čaju bol Jean Baptiste Andre Guillot.Bol to on, kto priniesol mnoho ďalších hybridných odrôd, ktoré sú teraz zaplavené domácimi záhradami a chatami.Topaz však napriek pomerne slušnému veku nestratí popularitu a považuje sa za klasickú odrodu ruží.

Ruža odrody Topaz bola chovaná v roku 1867.

Názov kvetu Topazu sa skutočne spája s drahým kameňom.A to nie je len v bohatej farbe, ale aj vo veľkých veľkostiach.Okvetné lístky Topazu na dotyk sa navyše podobajú veluru, ktorý dodáva rastline ďalšiu šľachtu a eleganciu.

Čajová ruža topaz z dobrého dôvodunazývaný hybrid, pretože podľa bežných štandardov je veľmi veľký.Kvitnúci ker dosahuje výšku 80 - 100 cm a je charakteristický silnými vzpriamenými stonkami, ktoré sa neohýbajú ani pod vplyvom silného vetra.Na stonkách sú charakteristické tŕne, listy sú veľké a lesklé.

Kvety majú pohárovitý tvar: sú mierne predĺžené smerom nahor a pozostávajú z asi 40 okvetných lístkov.Na výšku kvety dosahujú 13 cm av priemere - 12 cm, čo určuje popularitu tejto odrody.Na každom stopke sa zvyčajne tvoria 3 dvojité púčiky.Farba kvetov je nezvyčajná a veľmi svetlá: ružová s jemným odtieňom fialovej.Kvety veľmi dlho udržiavajú na kríkoch.Aj po rozrezaní môžu stáť vo váze asi dva týždne.

Obdobie kvitnutia ruží pripadá na koniec mája - začiatok júna. Charakteristickým znakom tohto druhu je hojné a dlhotrvajúce kvitnutie: ruža je pokrytá púčikmi až do začiatku mrazu takmer nepretržite. Z opisu kultúry môžeme usúdiť, že je odolná proti chladu.Rastlina skutočne ľahko vydrží teplotný pokles na -23 ° C.

Farba kvetov je ružová s jemným odtieňom fialovej

Výhody a nevýhody odrody

Hlavné výhody čaju- hybridná ruža je:
 • vysoká miera dekoratívnosti;
 • ​​
 • príjemná aróma a veľké kvety;
 • mrazuvzdornosť a odolnosť proti mnohým hubovým chorobám;
 • dlhá a takmer nepretržitádoba kvitnutia;
 • vysoká miera prenosnosti - kvety si zachovávajú svoju prezentáciu aj po dlhom preprave;
 • ľahká údržba;
 • univerzálnosť v krajinnom dizajne.
Nedostatok Rose Topaz:
 • neznášanlivosť na dlhodobé zrážky - v dôsledku častých a dlhotrvajúcich spŕch, ružové lístky oslabujú a umierajú.

Pravidlá pestovania hybridnej čajovej ruže

S cieľom vytvoriť rast pre všetky podmienky rýchleho rastu a rozvoja je dôležité poznať určité pravidlá poľnohospodárskeho inžinierstva.

Tipy na pristátie

Máj je najlepším obdobím pestovania tejto odrody hybridnej ruže. V tomto okamihu je zem už dosť teplá, čo znamená, že rastlina sa rýchlo zakorení. Odporúča sa pestovať plodiny na slnečných miestach, ktoré sú spoľahlivo chránené pred vetrom.

Pokiaľ ide o preferencie ruže v zložení pôdy, rastlina rastie lepšie na mierne kyslej alebo neutrálnej pôde. Ak pôda nemá potrebný index kyslosti, nenarúšajte ju. PH je možné upraviť pomocou popola, kriedy, hnojív obsahujúcich draslík.

Nákup sadivového materiálu je potrebný od spoľahlivých dodávateľov, inak by sadenice mohli mať nízku kvalitu. Hlavnými prípravnými postupmi je nasiaknutie sadeníc v obyčajnej vode s pridaním stimulátora rastu. 5-6 hodín bude stačiť na to, aby bol sadivový materiál pripravený na výsadbu na otvorenom priestranstvezem.

Video „Výsadba hybridného čaju skoro na jar“

V tomto videu vám odborníci povedia, ako vysádzať ružovú kríkov skoro na jar.

Zalievanie, kŕmenie a starostlivosť o pôdu

Odporúča sa zavlažovať mladé kríky každé tri dni.Na jednom kríku vyžaduje asi 4 litre vody.V prípade dospelých kríkov by sa polievanie malo znížiť na jedenkrát týždenne.Naopak, množstvo vody sa naopak zvyšuje na 10 litrov.Ak je teplota vzduchu nad +25 ° C, zavlažovanie by malo byť doplnené bohatým postrekom.

Mladá rastlina si vyžaduje jedno kŕmenie, ktoré sa vykonáva pred začiatkom zimy.Na tento účel zrieďte polievkovú lyžicu síranu v 8 litroch vody.

Staršie kríky sa kŕmia dvakrát ročne: na jeseň pred hibernáciou a na jar.Na jar sa na pôdu aplikujú minerálne zlúčeniny a organické doplnky.Je dôležité to nepreháňať hnojivami - po každom kŕmení musíte čakať najmenej 10 dní, kým rastlina absorbuje živiny.

Dôležitým postupom na udržiavanie pôdy je pravidelné burenie.Ak sa tak nestane, krík jednoducho nebude mať dostatok živín, pretože burina ich doslova odnesie.Týždenná burina je dostatočná na to, aby rastlina nemala nedostatok vody a užitočné prvky.

Orezávanie a odlievanie

Orezávanie zohráva pri stimulácii kvetu dôležitú úlohu.Týždenné odstraňovanie kvitnúcich pukov vám umožňuje obdivovať vonné kvitnutie takmer nepretržite.Okrem stimulačného prerezávania trávia na jar a na jeseň aj sanitárne zariadenia.Vo svojom postupe odstráňte všetky poškodené a suché vetvy.Ker je tiež rezaný, aby mu dal požadovaný tvar.V tejto veci je dôležité dodržiavať jeden smer prerezávania, pretože iba v tomto prípade získate krásny tvar kríka.

Schematické znázornenie odstránenia bielených pukov

Príprava na zimu

Rosa Topaz je rastlina pomerne chladná, preto si nevyžaduje opatrnosť.prístrešok na zimu.Mala by však byť ešte poskytnutá ďalšia izolácia.S nástupom chladného počasia je potrebné kravatu priviazať tak, aby sa vetvy nerozpadli pod hmotnosťou snehu.Potom by mala byť pokrytá smrekovými konármi alebo rašelinou.

Choroby a škodcovia

Najbežnejšou chorobou ruže sú múčnatka, veľa druhov špinenia, šedá hniloba.Škodcovia sú tiež nebezpeční: húsenice, roztoče a zelené vošky.Insekticídne prípravky sa považujú za najúčinnejšie spôsoby prevencie infekcie škodcami.

Na ochranu vášho domáceho miláčika pred chorobami je potrebné vykonať preventívne postrekovanie pomocou roztoku paliny alebo mydla na pranie.
Rada autora
Gray Rot
múčnatka prášková
Čierna škvrna

Čo robiť, ak kvitne

Často je záhradník konfrontovaný s problémom, keď je úplne zdravý ružový.Bush jednoduchonekvetie. Toto sú hlavné dôvody:

 1. Vek kríka. Príliš mladé kríky často kvitnú. To je celkom bežné, stačí počkať, kým rastlina dozrie.
 2. Miesto vykládky. Nedostatok kvetu môže byť spojený s neúspešným miestom pristátia. Možno, že rastlina jednoducho nemá dostatok slnečného svetla.
 3. Prerezávanie. Príliš veľké prerezávanie môže byť nielen neefektívne z hľadiska stimulácie kvitnutia, ale aj deštruktívne.
 4. Nesprávna starostlivosť. Nedostatok prospešných stopových prvkov, nedostatok alebo nadmerná vlhkosť - to všetko priamo ovplyvňuje rozkvet.
 5. Choroby. Ak je rastlina postihnutá chorobou, všetky jej sily sa vynakladajú na udržiavanie života a nie na pučanie.
Pri nesprávnej starostlivosti prestane ružový kvet kvitnúť

Použitie odrody Topaz v krajinnej architektúre

Rose Topaz vyzerá skvele pri samostatnej aj skupinovej výsadbe. Najlepšia kombinácia hybridných čajových kultivačných foriem s levanduľou, borievkou, fialovou, rakytníkom. Vďaka nenáročnosti a vysokej miere okrasného kríka pred záhradníkom sa otvára obrovské množstvo možností na zdobenie vašej záhrady.

Recenzie Rose Topaz

Kvalitu hybridnej odrody Topaz potvrdzujú početné preskúmania.

„Milujem Rose Topaz mnoho rokov. S tým nie sú žiadne problémy, s výnimkou dlhých dažďov to netoleruje dobre. Zvyšok je celkom nenáročná kultúra. ““

Victor,50 ročný, Rostov na Donu

„Zbožňujem ruže, na sezónnej chate pestujem najrôznejšie stupne. Ale môžem s istotou povedať, že Topaz je moja obľúbená značka. Nikdy som nestretol tak krásnu a voňavú rastlinu! “

Elena, 45, Vologda

Pravdepodobne pozitívne hodnotenie hybridnej odrody je dobrým dôvodom na jej pestovanie na vašom pozemku.