Ako zasadiť ruže z kosenia: jednoduchý spôsob

Existuje niekoľko spôsobov množenia ruží: semená, vrstvenie, odrezky, delenie kríkov, získavanie nových sadeníc.Ak si zakúpite kvalitné sadenice, je jednoduchšie a rýchlejšie vyzdobiť svoj pozemok, sú však také drahé, že môžeme hovoriť o jednej alebo dvoch, a ak chcete pestovať veľa rastlín naraz, mali by ste zvážiť ďalšie možnosti.Výsadba ruží odrezkami bude najmenej nákladným a pomerne jednoduchým spôsobom.Kusy ruží môžu byť odoberané z rastúcich kríkov (vlastných alebo susedných), čo zvyšuje možnosť ich dobrého prežitia v oblasti.A môžete si vziať z rezané ruže, predložené v kytici, táto metóda obsahuje menšiu dôveru v pozitívny výsledok, ale viac motivujúce - pretože kvetina je určite krásna.

Príprava výsevu a pôdy

Pri výsadbe ruže z odrezku nie je nič ťažké, musíte pripraviť odrezok, zakorenenie.ho, postaviť na trvalé miesto rastu a starostlivo sa starať.Ten, kto prechádza všetkými týmito fázami, čaká na výhru - korene s vlastnými koreňmi sú odolné, nenáročné, nedávajú divoké výhonky, s ktorými by museli neustále bojovať, to znamená, že sa nenarodia v divú ružu.Reprodukcia odrezkov ruží vám umožňuje uložiť všetky vlastnosti odrody rodičovskej rastliny s výnimkou hybridov, ktoré môžu byťrezané kvety.Prakticky je možné naštepiť prakticky všetky druhy ruží, ale najhoršie sú opravné a parkové ruže.

Odrezky môžete odoberať a zakoreniť počas vegetačného obdobia alebo presnejšie od okamihu vytvárania kvetov po úplné odlupovanie okvetných lístkov.Toto je čas najväčšej aktivity všetkých rastových procesov.Mnohí pestovatelia kvetín však radšej získavajú odrezky na jeseň, keď sa kríky prerezávajú pred úkrytom na zimu.Nejde len o množstvo materiálu, ale na jeseň sa v výhonkoch nahromadilo najväčšie množstvo živín, ktoré potrebujú na zakorenenie a rast nových výhonkov.

Rezne sú malé segmenty pomerne zrelých polodrevných výhonkov s 3–4 úplne vytvorenými púčikmi.Nemali by sa odoberať mladé alebo úplne lignifikované výhonky, ako aj vrcholy vhodných vetvičiek.

Je lepšie odrezávať od stredu výhonkov dospelých, ktoré majú hrúbku 8 - 10 mm.Mali by sa týmto spôsobom rezať - horný rez sa robí dokonca 0,5 - 0,8 mm nad obličkou a spodný rez je šikmý v uhle 45 stupňov tesne pod obličkou.Ako nástroj musíte použiť nôž alebo prerezávač s veľmi ostrou čepeľou, ktorá nedrtí vetvičku a rýchlo rezá s minimálnymi stratami.Pred použitím je potrebné dezinfikovať liehom a vriacou vodou, aby sa náš sadivový materiál vylúčil z napadnutia patogénnymi baktériami.

Mnohé odporúčajú ošetrenie horného rezu rezu voskom alebo parafínom a zníženie dolného rezu do vody pomocou aloe šťavy alebo zakúpenia.znamená stimulovať rast koreňov.Spodné listy a tŕne by sa mali odstrániť a horné listy by sa mali znížiť na polovicu, aby sa znížila oblasť odparovania vlhkosti.Odrezky sa môžu vyskytovať vo vode, pôde alebo dokonca v zemiakoch.Pôda musí byť voľná a nie nevyhnutne výživná. Rast koreňov je spôsobený silami samotnej rastliny, sústredenými v odrezkoch a jej púčikoch, mladé korene musia najprv rásť a až potom sa naučiť, ako absorbovať živiny z prostredia.

Ak sa zakorenenie vyskytuje doma, potom v kvetináči alebo akomkoľvek inom hrnci je potrebné zariadiť drenážnu vrstvu kamienkov alebo expandovaného ílu, položiť naň pôdu a nad ňu vrstvu asi 2 cmčistý riečny piesok.Pôdu pre ruže si môžete kúpiť v obchode alebo si urobiť z trávnatej pôdy, rašeliny, piesku.

Video „Výsadky odrezkov“

Z videa sa dozviete, ako pripraviť odrezky a ako ich zakoreniť.

Výsadba

Ako správne zasadiť kosenie, závisí od toho, či ho chceme zakoreniť vo vode, v kvetináči alebo priamo v zemi vonku.Ak si vyberiete vodu, mali by ste sa dobre zobrať, ak máte takúto príležitosť alebo aspoň niekoľko hodín.Existuje názor, že voda v kvetináči sa nedá zmeniť, môže sa doplniť iba pri odparovaní, nechať ju zafarbiť na zelenú a škaredú, ale korene sa v nej tvoria pravdepodobnejšie ako v čistej a vždy čerstvej.Mnoho pestovateľov kvetín na základe svojich skúseností odporúča uzavrieť hornú časť výhonkov, ktoré vychádzajú z riadu, obalu alebo priehľadnej fólie.film vytvoriť druh skleníku, a dať všetky tieto stavby v miestnosti s teplotou +22 - +25 stupňov, na svetlo. Ak nie je k dispozícii dostatočné množstvo slnka, zapne sa žiarivka.

Po 2 - 3 týždňoch sa na spodných koncoch vetiev vytvorí kalus, z ktorého jasne vyrastie nové korene. Súčasne s tvorbou koreňov môžu z horných púčikov vyrastať nové výhonky, spočiatku budú červené, potom postupne získajú normálnu zelenú farbu. Niektorí odtrhnú tieto nové výhonky a zakorenia ich, ale proces vytvárania nového kríka sa skôr odloží, ak zasadíte zakorenené rezy do zeme.

Pri zakorenení v kvetináči sa stopka umiestni na hranici piesku a pôdy so spodným šikmým rezom. Piesok nedovolí hnilobe stonky so zvyšujúcou sa vlhkosťou a novo vytvorené korene môžu ísť hlbšie a odoberať živiny z pôdy. Podmienky zakorenenia pre všetky metódy sú takmer rovnaké - teplota je približne +22 - +25, periodické postrekovanie, svetlo a prístrešok zhora na vytvorenie skleníkového efektu.

Pri zakoreňovaní na ulici je potrebné vytvoriť rovnaké podmienky. Na záhradnej posteli je postavený malý skleník, ktorý inštaluje oblúky drôtov a zakrýva ich polyetylénom. A môžete sa jednoducho prikryť sklenenými nádobami alebo rezanými plastovými fľašami. Niekedy je potrebné rastliny vetrať. Vonku budú musieť byť zatienené pred slnkom, aby nedošlo k horeniu a aby sa pod prístreškom nevytvorila príliš vysoká teplota.

Zemiaky sa používajú na zakorenenie odrezkov, pretože vytvárajú ideálne podmienky - vlhkosť a výživu. Potrebujete iba odoberať úplne zdravé vzorky bez známok rozpadu, vystrihnite všetky oči, urobte plytké otvory (do 2 cm) a do nich vložte spodné okraje odrezkov. Dve tretiny zemiakov sú pokryté zeminou a pod nimi je žiaduce usporiadať pieskový substrát s hrúbkou 5 cm. Z vyššie uvedeného musíte tiež vyrobiť skleníkový obal z plastovej fólie alebo narezaných plastových fliaš. Ak sú odrezky zemiakov zakorenené na ulici, potom sa osobitne vykopajú úzky priekopa po celej šírke zemiakov plus ďalších 5 cm, naleje sa vrstva piesku menšia ako 5 cm, všetko sa pokryje pôdou, ľahkou a priepustnou. A navrchu pokrývajú polyetylén, zatienia sa pred príliš jasným slnkom.

Existuje aj iný spôsob, ako získať korene, nazýva sa „burrito“, pretože odrezky sú zabalené do niekoľkých vrstiev mokrých novín, ako napríklad tortilla v tejto mexickej miske.​​

Noviny musia byť úplne mokré, aby sa dali vytlačiť ako handra, odrezky sú zložené do hromady, zabalené do obálky, aby sa mimo novín nič nevytrhlo. Potom sa celý balík vloží do obalu. Pravidelne sa musí rozvinúť, zvlhčiť noviny, skontrolovať stav odrezkov. Ak sa na niektorej z nich objaví hniloba, musí sa odstrániť. Vzhľad koreňov môže naznačovať nové výhonky prepichnuté novinami. Akonáhle korene rastú, môžu sa odrezky vysádzať do zeme.

Pristátie do zeme a starostlivosť

Mladá ruža vysadená na jar v kvetinovej záhrade bude rásť ako každá zdravá rastlina.Je lepšie preniesť ho z izbových podmienok koncom jari, keď je pôda a vzduch dostatočne zahriate a určite nebudú mrazy.Prvýkrát bude potrebné, aby bol zakrytý pred slnkom, zvyknutý na to postupne.Koniec koncov, miesto by malo byť otvorené, slnečné, chránené pred chladným severným vetrom, vo veľkej vzdialenosti od budov a stromov.Bude potrebné ju zalievať častejšie a viac obmedzovať ako dospelý krík, pretože korene sú stále zle vyvinuté a sú blízko povrchu a v rastlinách nesúcich korene tiež rastú v dospelom stave viac do strán ako do hĺbky.Tavná alebo dažďová voda by sa na tomto mieste nemala hromadiť, pre ružu je ľahšie znášať sucho ako bažina.

Až do polovice leta sa mladá rastlina môže niekoľkokrát zalievať pomocou kalu pomocou kravského trusu alebo vtáčieho trusu, hoci najlepšie výsledky sa dosahujú použitím konského hnoja.Môžete vyrobiť špeciálne vybrané hnojivo pre ruže.Ku koncu leta a jesene sa odporúča zamerať sa na fosforečnany hnojivá potašové a odstraňovať dusíkaté hnojivá.Nemusíte nechať kvitnúť mladú krík, hneď ako sa objavia, musíte pupene pritlačiť.Takáto starostlivosť pomôže rastliny získať silnejšiu silu v prvom roku života a pokojné obdobie je ľahké presunúť v zime.

Aby ste zakorenené odrezky zasadili koncom mája alebo začiatkom júla, musíte odrezať odrezky z kytice predloženej 8. marca alebo z koreňa.tie, ktoré boli porezané na jeseň. Odvážni a skúsení pestovatelia kvetín zasadili zakorenené odrezky pred zimou. Vysadia sa, rovnako ako všetky sadenice, mesiac pred mrazom, aby si mohli zvyknúť na nové miesto, pestovať niekoľko nových koreňov v novej pôde. Potom sú dobre pokryté na zimu. Je lepšie postaviť nad nimi vzduchom suchý prístrešok pomocou rámu, lutrasilu a vo vnútri na zakrytie senom alebo suchými listami. Ak mladá rastlina prežije svoju prvú zimu, bude skvelé, že budúci rok dorastie, potom sa zmení na zdravý, nenáročný ružový ker prispôsobený klimatickým podmienkam svojej oblasti.

Ak sú odrezky na jeseň, môžete ich skúsiť zasadiť priamo do zeme na stále miesto rastu, pokúsiť sa ich zakoreniť pred mrazom a potom ich dobre pokryť na zimu. Mnoho záhradkárov to robí. To sa však nemusí vždy stať a korene, ak majú čas klíčiť, riskujú zmrazenie. Môžu byť zasadené do vedra alebo škatule, dať do pivnice na zimu, tam budú dokonale zachované a potom na jar nasadené na zakorenenie. Je možné ich vyzdvihnúť v teplej miestnosti skoro na jar a začať proces zakorenenia zabezpečením tepla, svetla a vlhkosti.

Touto metódou sa dosahujú dobré výsledky. Plastová nádoba je naplnená vhodným základným náterom, nezabudnite usporiadať drenážnu vrstvu na dne, ktorá nie je tenšia ako 5 cm od kamienkov alebo expandovanej hliny. Na vrchole všetkého posypeme čisté dezinfikované (kalcinované)pieskom.Čistou drevenou tyčinkou sú drážky určené na odrezky, odrezky sú do nich ponorené (predtým je vhodné ponoriť ich do stimulátora rastu koreňov), prsty pritláčajú každý piesok okolo každého piesku.Vedro je zabalené do fólie tak, aby vytváralo druh rúrky - v spodnej časti je pevne pripevnená k vedru (pomocou elastického pásu, povrazu alebo lepidla, zošívačky) a na vrchu je uzavretá, pričom je pripevnená obvyklou špendlíkom na bielizeň.Táto vedra je umiestnená v nevyhrievanej svetlej miestnosti, ako je napríklad lodžia, zatiaľ čo v priebehu chladiaceho obdobia je pokrytá teplými materiálmi (stačí jednoducho zabaliť prikrývku), aby teplota vnútri neklesla pod +1 stupňa.V takýchto podmienkach budú odrezky dobre konzervované až do jari a pomaly pomôžu koreňom.

Zakorenené odrezky sa môžu pestovať na jar, začiatkom leta alebo na jeseň. Hlavnou vecou je vytvoriť pre nich vhodné podmienky a zabezpečiť im potrebnú starostlivosť, aby prežili svoju prvú zimu na ulici.To určite prinesie dobré výsledky, z nich vyrastú zdravé, silné a krásne kvitnúce ružové kríky, ktoré potešia majiteľov.

Video „Výhody a nevýhody rozmnožovania odrezkami“

Z videa sa dozviete výhody a nevýhody rozmnožovania kríkov týmto spôsobom.