Stavíme skleník dvukhskatny z profilovej rúrky podľa výkresu

Skleník - veľká pomoc v hospodárstve každého obyvateľa leta. Schopnosť pestovať zeleninu a zeleninu mesiac alebo dokonca dva skôr ako na otvorenom poli, pestovať sadenice, vziať si dve plodiny za sezónu a dokonca pestovať kvety na predaj - to všetko rozhodne stojí za úsilie vynaložené na vybudovanie skleníka. A so zreteľom na vývoj na trhu so stavebnými materiálmi bude ľahké ho zostaviť sami. Skleníky ľahko zostaviteľné a ľahko použiteľné, ktorých rám je vyrobený z kovových rúr.

Klady a zápory tvarovanej rúrky

Profilové rúrky sa obvykle vyrábajú z nízkouhlíkovej uhlíkovej ocele. Môžu mať akýkoľvek tvar, s výnimkou guľatiny, ale v konštrukcii na konštrukciu rôznych typov rámov sú najžiadanejšie obdĺžnikové a štvorcové. Viacstupňové tepelné spracovanie profilovej rúrky zaisťuje spoľahlivosť spojov a absenciu mechanického namáhania vo vnútri. Hlavnou výhodou profilovej rúrky je teda vysoká pevnosť a trvanlivosť materiálu.

Takéto konštrukcie nepodliehajú hrdzi a koróziinízka hmotnosť, ale počas prevádzky je schopná odolať silnému namáhaniu. Je ľahké s nimi pracovať - ​​rezať alebo zvárať a sú lacné. Tento typ materiálu nemá prakticky žiadne nedostatky. Jediné ťažkosti v práci - ťažká flexia. Profilové rúry - najbežnejší materiál na stavbu vlastných rámov skleníkov a dokonca aj domov.

Výber veľkosti potrubia

K dispozícii sú rúry takmer akejkoľvek veľkosti. Výrobcovia sami odporúčajú používať profil s prierezom 25 mm alebo viac na stavbu skleníkov a skleníkov, v závislosti od typu polykarbonátu, s ktorým bude rám zasypaný.Pre dno skleníka sa odporúča použiť rúrky s väčším priemerom.Z hľadiska odolnosti proti vetru a najmä odolnosti proti snehu by mal byť kov hrubý najmenej jeden a pol milimetra.

Výkresy improvizovaných štruktúr (typy)

Prvým krokom pri zostavovaní skleníka je podrobná schéma alebo výkres. Ako základ, môžete si vziať kresby z internetu, ale prispôsobiť ich na vaše stránky. Každý typ skleníkov má svoje vlastné výkresy a výrobné znaky. Najbežnejší typ - dvukhskatnaya skleník alebo dom. Druhým najbežnejším je oblúkový tvar.

Stavebné rozmery sa zvyčajne počítajú na základe dĺžky a šírky polykarbonátových dosiek, ktoré sa použijú na pokovovanie takým spôsobom, aby sa nemusel rozrezávať a hádzať na veľké kusy. Ak sa nezapájate do pestovania zeleniny na predaj, potom dosť šírka skleníka až tri a dĺžka asi šesť metrov.Optimálny uhol sklonu strechy je asi 30 stupňov. Výroba skleníka môže trvať asi dva až tri dni.

Stavba rámu

Základná súprava nástrojov na zostavenie rámu vlastnými rukami - meradlo pásky, vodováha, bulharčina (alebo kovové nožnice) a elektrický skrutkovač. Na koncové steny sa odporúča použiť profily 40 až 20 mm. Ak chcete prácu urýchliť a ak ste si istí, že pracujete s kovovými profilmi, môžete okamžite orezať všetky časti rámu.

Ak nie, v prvom rade je potrebné namontovať rám zadnej steny skleníka. Vzhľadom na výkres odrežte profil požadovanej dĺžky. Segmenty upevnené skrutkami, skrutkami alebo nitmi. Ďalej je potrebné zmerať výsledný prvok rámu vo všetkých ohľadoch - dĺžka, šírka, diagonály. Posledné meranie je rozhodujúce - veľkosť uhlopriečok by mala byť rovnaká. Podobne je potrebné zostaviť prednú koncovú stenu a pripevniť obe steny k základni, pričom správnu inštaláciu nastavíte pomocou olovnice.

Potom môžete odrezať vodiace lišty pre bočné steny. Stačí použiť rúrku 20 až 20 milimetrov. Vodiace lišty musia byť pripevnené k základni každých 50 centimetrov. Doplňuje rám bočných stien profilu, pripevnený na vrchu rovnobežne so spodným profilom. K nej sú pripevnené bočné a strešné koľajnice. Ďalšia koľajnica je namontovaná pod hrebeňom strechy.

Video „Ako zostaviť rám“

V tomto videu vidíte postupnosť krokov počas konštrukcie rámupre skleník.

Nadácia

Skleník dvukhskatnaya je najjednoduchší na to, aby ste to urobili sami, ale ako prvé je potrebné pripraviť nadáciu. Môže byť drevený, tehlový alebo betónový. Základ betónu - najjednoduchší, ale dostatočne spoľahlivý. Po celom obvode budúceho skleníka musíte vykopať priekopu do hĺbky tridsať centimetrov a šírky asi 20 centimetrov.

V zemi musíte jazdiť do výstuže (môžete odrezať profilovú rúrku), ktorá bude privarená kusy profilovej rúrky pod dno skleníka. Dosť to urobiť cez meter a pol. V rohoch je lepšie jazdiť nie jedným kusom výstuže, ale dvoma - v minimálnej vzdialenosti od skutočného uhla. Spodná vrstva základu je z jemného štrku.

Pred položením betónu je potrebné stlačiť ho vlastnými rukami a konečná výška štrkovej vrstvy by nemala byť väčšia ako 5 centimetrov. Na túto vrstvu sa naleje betón. Po zaschnutí betónu je potrebné k výstuži privariť profilovú rúrku 40x20 mm.

Ako ohýbať rúry

Jedným z hlavných problémov pri montáži skleníka s dvoma sklonmi je rezanie alebo ohýbanie profilovej rúrky v bode, kde steny vstupujú na strechu.
Pred ohýbaním potrubia musíte skontrolovať výkres a skontrolovať, či je uhol ohybu zvolený správne.Na ohnutie rúry vlastnými rukami je potrebné ju na mieste predpokladaného ohybu vyrezať pomocou brúsky.

Po tomto spracovaní sa rúrka dostatočne ľahko ohýba. Ďalej ohnite miesto, ktoré potrebujete zvárať. Tipy na ohýbanie nájdete aj online.Profilové rúrky používajúce piesok alebo vodu.Treťou možnosťou je použitie ohýbačky rúrok, ale to sú dodatočné náklady.

Zváracie skleníky vyrobené z kovových rúrok

Ako je uvedené vyššie, na zabezpečenie rámu k základu alebo ohybom rúrok je potrebné zváranie.Toto je najjednoduchší dôvod, prečo môže byť potrebné zváračské zariadenie na vybudovanie skleníka.V prípade, že sa plánuje výroba celoročného kapitálového skleníka, je lepšie spojiť časti profilu nie samoreznými skrutkami, ako aj zváraním.Zostavený rám skleníku je pripravený na opláštenie polykarbonátovými doskami alebo filmom.

Video „Ako vyzerá dokončený rámec pre skleník“

Toto video ukazuje, ako vyzerá dokončený rámec pre skleník z profilovej rúrky.