Čo je to oblúk pre skleník a ako to urobiť sami

Skleníky a skleníky sa stavajú v mnohých prímestských oblastiach.Napriek veľkému množstvu štrukturálnych riešení pri konštrukcii takýchto štruktúr je oblúk pre skleník nevyhnutným prvkom.Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach az rôznych materiálov.Môžu byť kúpené hotové alebo vyrobené samostatne, pri splnení určitých kritérií.
Obsah
  1. Čo sú
  2. Ako na to sami
  3. Video „Ako si vyrobiť skleník sami“
  4. Výhody a nevýhody
  5. Video „Ako si vyrobiťkovové oblúky pre skleník “
Čo sú

Použitý materiál je pre taký konštrukčný prvok veľmi dôležitý.Skleníkové oblúky by mali byť ľahké, silné a odolné.Na mieste sa každý rok stavia skleník, takže musia slúžiť viac ako jedno desaťročie.Zároveň by mali mať prijateľné náklady.Najlepším materiálom je kov, drevo alebo plast.

  1. Kovové oblúky do skleníka využíva každý tretí vlastník lokality v krajine.Na ich výrobu sa používajú rôzne kovové prvky: rúry, tvarovky, hrubé drôty atď.
  2. Plastové konštrukcie nie sú o nič menej populárne.Sú ľahké, odolné a odolné voči negatívnym vplyvom rôznych faktorov prostredia.
  3. Vyrobené z PVC štrukturálnych profilov sa svojimi vlastnosťami, kvalitou a cenou nelíšiaplast. Z tohto materiálu sú vhodné oblúky pre skleníky, ktoré sú plánované na opláštenie polykarbonátu.
  4. Drevené konštrukcie sa používajú menej často, hoci sú šetrné k životnému prostrediu, trvanlivé a trvanlivé.

Štruktúry zo sklenených vlákien sa vyznačujú ľahkou trvanlivosťou a spoľahlivosťou.

Ako na to sami

Dougie - je to prvok v skleníku, ktorý sa dá robiť nezávisle. Hlavnou vecou je výber správneho materiálu pre ich výrobu. Mal by sa ľahko ohýbať a pracovať. Štruktúry z toho vyrobené, napriek dĺžke, by mali mať malú hmotnosť, ale mali by byť silné a spoľahlivé. Ruky pre skleník si sami urobia najjednoduchší spôsob, ako vyrobiť plastové rúrky na usporiadanie vodovodných potrubí. Vhodné sú dokonca aj chybné. Majú nízke náklady, takže môžete experimentovať s týmto materiálom.

V najjednoduchšej verzii sa kolíky vyčnievajúce 15 - 20 cm vtlačia do zeme každé dve stopy pozdĺž skleníka každé dve stopy. Konce oblúkových rúr, ktorých dĺžka je určená výškou konštrukcie, sa na ne kladú. Jedna rúrka by sa mala pripevniť zhora pozdĺž skleníka, aby sa rám mohol spojiť do jedného celku.
Trvanlivejšia a spoľahlivejšia konštrukcia sa dosiahne použitím kovových tyčí, ktorých hrúbka im umožňuje voľný vstup do rúr. Na tých miestach pozdĺž skleníka, na ktorých by sa mali umiestniť konce, sa narezajú na kúsky 60 cm a vtlačia sa do zeme do hĺbky 20 cm.zakrivené profily.

Potom sa pomocou drôtu vyberie ich veľkosť.Potom sa drôt nanesie na rúry a odreže sa na požadovanú veľkosť.Na vytvorenie oblúka z PVC profilu budete potrebovať stavebnú sušičku a množstvo špeciálnych spojovacích rohov a krížov, aby ste uľahčili pripojenie jednotlivých dosiek.Práce by sa mali začať s výrobou drôtov.Požadovaný ohyb sa tiež dá jednoducho nakresliť na akýkoľvek rovný povrch.Potom sa profil zahrieva zahrievaním do 180 ° F a jemne sa ohýba podľa vzoru.

Počet oblúkov sa určuje na základe ich umiestnenia každých pol metra pozdĺž skleníka. Zároveň by sa mali namontovať kolmo na celú dĺžku tuhosti rebra a jednu umiestniť navrchu a dve po stranách.Ak je skleník vyrobený vysoko, zvyšuje sa počet bočných hrán.Napriek tomu, že sa PVC profil ľahko ohýba a bez zahrievania, neodporúča sa vyrábať rám týmto spôsobom, najmä ak sa v budúcnosti bude na pokovovanie používať polykarbonát.Pri takejto deformácii dochádza k konštantnému vnútornému namáhaniu materiálu a pri použití samorezných skrutiek môže profil jednoducho prasknúť.

Ak nie je fén z nejakého dôvodu k dispozícii, môžete to urobiť bez toho, ale v takom prípade budete musieť polykarbonát pripevniť svorkami.podľa nasledujúcej schémy: kovový alebo plastový golier a vrstva polykarbonátu sa nanášajú na obvod profilu zvnútraPriťahuje sa k profilu dvoma samoreznými skrutkami. V tomto prípade sa profil nepoškodí, ale vzniknú ďalšie ťažkosti - bude to trvať veľa otvorov v samotnom polykarbonáte, čo sa mu veľmi nepáči. Je o niečo ťažšie vyrobiť stavbu z dreva. Na tieto účely použite dosky s dobrou kvalitou do 12 mm bez uzlov. A drevo je lepšie vziať svezhespilennuyu. Suché prúžky musia byť namočené jeden deň do vody, aby sa zvýšila ich elasticita.

Pred priamym prechodom na oblúky bude potrebné vypočítať a vytvoriť osobitný vzor. Za týmto účelom sa zrazí plochý štít s okrajovou doskou, na ktorej sa musí vyrobený oblúk úplne zmestiť. Uprostred takého štítu je upevnené drevo, ktorého hrúbka nie je menšia ako šírka budúcich oblúkov a dĺžka sa rovná výške ich ohybu po pridaní 10 cm. Tyč by mala byť umiestnená v strede výšky zakriveného oblúka drevených lamiel. Na troch miestach - na koncoch a na vrchu ohybu je tyč upevnená medzi dvoma malými paralelne usporiadanými tyčami. Ak veľkosť oblúka presiahne tri metre, môžete pre jeho hladkosť pridať ďalšie dva stĺpce.

Potom sa na štít podľa vzoru položí ohybný pás. Ďalšia z nich je umiestnená pod ňou a sú dotiahnuté skrutkami v krokoch po 25 cm. Potom pod ne spadne tretia doska a všetky sú znova pritlačené skrutkami, len väčšej veľkosti. Ďalej, potomPrvý oblúk sa odstráni a pripevní na štruktúru skleníka, aby sa opravil vzor vytvorený na štíte.Ak je to potrebné, vykonajú sa úpravy a potom sa vykoná potrebný počet oblúkov.

​​

Pri výrobe kovových oblúkov by sa mali zvoliť ľahko deformovateľné prvky. S vlastnými rukami bez špeciálneho stroja je ohýbanie oblúka kovového rohu alebo tvarovanej trubice oblúkom dosť problematické.Svietidlo však bez problémov dá požadovaný tvar.Výsledná štruktúra sa bude navyše vyznačovať trvanlivosťou a vydrží značné zaťaženie.Ak mierne zvýšite finančné náklady, čas a námahu, môžete vytvoriť ultra-spoľahlivý a odolný skleníkový materiál, ktorý zabalí oceľové výstuže do plastových rúr.Takáto rúrka bude chrániť fóliu použitú ako povlak proti odieraniu v miestach kontaktu so zakriveným profilom a bude chrániť výstuž pred predčasným opotrebením a negatívnym vplyvom prírodných faktorov.

Video „Ako si vyrobiť skleník vlastnými rukami“

Video inštrukcia.

Výhody a nevýhody

Kovové oceľové oblúky sa vyznačujú spoľahlivosťou a trvanlivosťou.Umožňujú namontovať veľké skleníky a pomerne zložité v konštrukčnom dizajne.Ľahko sa inštalujú a demontujú.Takéto rámy sú schopné vydržať značné zaťaženie, takže aj veľké skleníky sú odolné voči silným nárazom vetra a sú vhodné pre akýkoľvek typ poťahovacieho materiálu.Ale natoto je dosť ťažké a má vysoké náklady.

Plastové oblúky sú skvelou voľbou rozpočtu.Sú ľahké, ľahko sa inštalujú, vhodné na celoročné použitie a nevyžadujú maľovanie.Nemajú strach z vysokej vlhkosti, mrazu a zmien teploty.Oblúky z PVC profilu sú vynikajúce na polykarbonátové nanášanie.Hlavnou vecou pri výbere takýchto oblúkov je vysoko kvalitný materiál, ktorý zaručuje vynikajúci výkon a trvanlivosť.Skleníkové oblúky dreva sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a šetrnosťou k životnému prostrediu.Aby sa však zaistila trvanlivosť, strom musí byť vopred ošetrený špeciálnym antiseptikom a samotný dizajn je dobre vyrobený.

Video „Ako vyrobiť kovové oblúky pre skleník“

Jedna z možností vytvárania oblúkov pre skleníky.