Ako postaviť skleníkový oblúk s krycím materiálom

Mnoho záhradkárov, ktorí sa vážne zaoberajú pestovaním rastlín, často premýšľajú o vybudovaní skleníka.Výstavba skleníka si však vyžaduje určité materiálne zdroje, dostatok času a úsilia.Nie každý záhradník si môže dovoliť kvalitný a veľký skleník.Preto jeho popularita medzi záhradníkmi dnes získala skleník, ktorý sa skladal z oblúkov a krycieho materiálu.
Obsah
 1. Charakteristika a účel
 2. Video „Pohodlný skleník“vyrobené z plastovej výstuže “
 3. Opis dokončených štruktúr
 4. Hotbed„ Dayas “
 5. Hotbed„ Agronomist“
 6. Ako si vybrať materiál oblúkov
 7. Ako vyrobiť
 8. Video„ Hotbed to urobiť sám: krok za krokominštruktáž “
Charakteristika a účel

Veľkou výhodou skleníkov, ktoré pozostávajú z oblúkov a krycích materiálov, je skutočnosť, že majúpekné rozpočtové náklady, takže toto waKaždý záhradník si môže kúpiť mini skleník.Okrem toho, na rozdiel od stacionárnych veľkých skleníkov, tento druh skleníku nevyžaduje dlhú inštaláciu, osvetlenie a kúrenie.Okrem toho skleníky krycieho materiálu a oblúkov môžu byť bezpečne nainštalované nielen na otvorenom priestranstve, ale aj v samotnom skleníku, ak existujú.Zvýši sa tým teplota a skleníkový efekt rastlín.

Priemerná dĺžka takéhoto zariadenia sa môže meniť od 4 do 10 metrov.Preto je skleníkje možné nainštalovať na pomerne malé pozemky a dokonca aj do malých záhrad. Takýto produkt na pestovanie rastlín je možné vyrábať vlastnými rukami, bude to oveľa lacnejšie, avšak mnohí záhradníci si jednoducho kupujú hotové skleníky v špecializovaných predajniach alebo bazároch.

Na pestovanie sadeníc sa najčastejšie používa skleník. Napriek tomu, ako ukazuje prax, je vynikajúca aj pre pestovanie ozdobných kvetov, zeleniny, ovocia, napríklad jahôd a iných rôznych rastlín. Sila oblúkov umožňuje použitie skleníka na území, kde sú zosilnené vetry, pričom si môžete byť úplne istí bezpečnosťou štruktúry a rastlín vo vnútri.

Vďaka ľahkej inštalácii sa prevádzka stáva dvakrát príjemnejšou, ale ľahká inštalácia nemá vplyv na kvalitu materiálu a účinnosť skleníka. Ak sa stále rozhodnete kúpiť hotovú štruktúru v špecializovanom obchode, mali by ste venovať pozornosť viacerým faktorom.

Video „Praktický skleník z plastových tvaroviek“

Autor videa rozpráva o svojej konfigurácii oblúkového skleníka pomocou krycieho materiálu agrospan.

Opis dokončených stavieb

Ako už bolo uvedené, skleník pozostávajúci z kovových oblúkov a krycieho materiálu je možné vyrobiť vlastnými rukami, je však oveľa ľahšie kúpiť hotovú štruktúru. Majiteľ štruktúry zvýši dôveru v kvalitu konštrukcie.Existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú skleníky pripravené na mieru, ktoré môžu byť inštalované iba na ich pôdu. Najobľúbenejšie sú skleníky nazývané Dayas, Snežienka, Agronom, Nest a mnoho ďalších.

Základné prevedenie sa v zásade nelíši. Materiál hotovej konštrukcie, počet prierezov a veľkosť sa však môžu výrazne líšiť.

skleník Dayas

Jeden z najpopulárnejších skleníkov je „Dayas“. Hlavnou látkou, z ktorej sú vyrobené oblúky, je polymér a krycí materiál, ktorý je už prišitý do týchto rúrok. Priemer plastových rúr je 20 mm. Napriek materiálu, ktorý si vybral výrobca, sú tieto oblúky dostatočne pevné a je ťažké ich zlomiť. Dĺžka oblúkov je dva metre, na koncoch rúr vidíte vložené nohy, ktorých veľkosť je 20 cm.

Tieto nohy sú potrebné na inštaláciu konštrukcie do pôdy. Vzhľadom na pomerne veľkú veľkosť nôh ich bude každý záhradník schopný celkom pevne zafixovať v pôde a byť úplne pokojný, pokiaľ ide o ich plodiny a vzory, ktoré sa počas prvého vetra nezničia. Aby bolo možné lepšie upevniť štruktúru v pôde, oblasti inštalácie nôh, musia byť mierne stlačené.

Rám má niekoľko častí, čo umožňuje vybudovať skleník dlhý 6 alebo 4 metre. Šírka oblúkov je pomerne veľká - 1,2 metra. To neumožňuje v blízkosti stavať dva skleníky, aledať do jednej budovy nie jeden, ale dve postele. Výška budovy je asi 70 cm, čo je tiež celkom dobrý indikátor, pretože rastliny rastú smerom nahor. Vetvy rastlín nebudú preplnené, takže výnos poteší záhradníkov počet ovocia.

Rovnako ako vo všetkých skleníkoch tohto typu je prístup k rastlinám a pôde zabezpečený zo strany skleníka. Je to celkom pohodlné a umožňuje hnojenie, zalievanie alebo úpravu rastliny. Je tiež celkom pohodlné, že krycia vrstva je už prišitá k rámu, čo vám umožní neobťažovať sa s tým, že pri čistení pôdy bude tkanina neustále skĺzať. Výrobca vypočítal všetko do najmenších detailov, takže každý záhradník môže pohybovať látkou pozdĺž oblúkov, čo výrazne zjednodušuje postup zalievania a že tkanina drží samu seba, výrobca poskytuje špeciálne klipy.

Skleník „Agronom“

Ďalšia možnosť s názvom Agronom. Kostru tvoria aj plastové rúrky, ktorých priemer je 20 mm a dĺžka je 2 metre. Konštrukcia je tiež vybavená špeciálnymi nohami na inštaláciu rámu s rozmermi 20 cm, na rozdiel od predchádzajúceho skleníka sa však výška rámu môže meniť od 70 do 90 cm.

Kvalita materiálu je tiež rôzna. Ak išlo o tkaninu v skleníku Dayas, skleník agronómov je vybavený vrstvou nazývanou Grotex-42. Rám je vybavený niekoľkými úsekmi, ktoré je možné použiť na 4 až 6 metrov pôdy. Možno konštatovať, že hlavným rozdielom medzi dvoma najobľúbenejšími skleníkami je otázka prístrešiaa výška oblúkov.

Ako si vybrať materiál oblúkov

Ak nechcete míňať peniaze na nákup hotového skleníka, môžete si ho ľahko vyrobiť sami. Pred začatím práce sa však musíte rozhodnúť o veľkosti budúceho skleníka a záležitosti, s ktorou plánujete pracovať. Hlavnou otázkou pri stavbe skleníka vlastnými rukami je výber kvality oblúkov.

Existuje niekoľko možností, z ktorých každá sa vyznačuje svojimi výhodami a nevýhodami:

 • hliníkový oblúkový rám;
 • z kovu;
 • oceľové rúry;
 • plastové oblúky.

Po prvé, pri výbere veci pre rámec musíte vychádzať z ceny, za ktorú ste ochotní minúť peniaze. Jednou z najdrahších, ale aj najťažších možností je skleník z hliníkových oblúkov. Po prvé, v prípade vysokokvalitného rámu je potrebné kov objednať, aby mal rovnaký tvar a nebol tenký, a po druhé, bude ťažké pracovať s hliníkovými oblúkmi, ak nemáte profesionálne skúsenosti.

Táto možnosť má však svoje výhody:

  86. dlhá životnosť a sila látky;
 • pomerne nízka hmotnosť;
 • 88. ľahkosť obloženia krycím materiálom;
 • odolnosť proti hrdzaveniu kovu.

Napriek pomerne drahej cene látky sa však skleník s hliníkovým rámom dá pomerne ľahko nainštalovať nielen do zeme, ale aj do pripraveného základu.

Jedna z najvýhodnejších možnostíPovažuje sa to za rám vyrobený z kovových rúrok, ktorý je na rozdiel od hliníka celkom jednoduchý s vlastnými rukami.V tomto prípade si môžete všimnúť pomerne malú hmotnosť rámu, ale zároveň dobrú úroveň pevnosti.Ak sa rozhodnete pre vlastný oblúk kov-plastových rúrok, je lepšie zvoliť rúrku s veľkým priemerom.Pomôže to predĺžiť životnosť, zvýšiť pevnosť a odolnosť proti korózii.

Napriek tomu, ako ukazuje prax, najlacnejším, najjednoduchším a najodolnejším materiálom na výstavbu skleníka tohto druhu je plast.Vytvorenie skleníka vlastnými rukami z plastových oblúkov je najjednoduchšie.Takmer každý majiteľ bude schopný nájsť v sebe propylén alebo silnostenné hadice.Táto možnosť vytvorenia rámu vlastnými rukami má mnoho výhod vrátane:

 • lacných nákladov;
 • ľahká výroba rámu;
 • dlhá životnosť;
 • jednoduché použitie a zmena tvaru konštrukcie.

Ak ste ako materiál na vytváranie oblúkov vlastnými rukami vybrali plast, je lepšie zvoliť hustejšie hadice.Ušetrí sa tak čas aj námaha.

Ako vyrábať

Výroba skleníka z krycieho materiálu a kovových oblúkov je pomerne jednoduchá úloha.Po výbere materiálu na výrobu rámu a krycieho materiálu je potrebné pristúpiť priamo k vytvoreniu skleníka:

 • obalí oblúkový materiál;
 • ich pripevnite k rámu;
 • špeciálne nohy v ráme pre montáž.

Možno je potrebné urobiť všetko, aby sa skleník dostal z oblúkov a krycieho materiálu. Správnym výberom látky získate kvalitný skleník a vysoké výnosy.

Video „skleník do-it-yourself: krok za krokom“

Video príručka na zostavenie oblúkového skleníka vlastnými rukami.