Ako sa rýchlo a efektívne zbaviť vošiek v stromoch

S nástupom jari, záhradami a poľami, s výskytom prvých kvetov na ovocných stromoch, naša radosť ustupuje osobitnej úzkosti a očakávaniam.Nespávajte a nezačínajte ich škodcami pre záhradníctvo.Za pár dní si môžete všimnúť skrútenie mladých listov, smrť nových výhonkov.Dôvod pre všetkých - výskyt čiernych vošiek, vo vedeckých kruhoch, ktoré sa nazývajú Aphidoidea.

Čo je nebezpečné pre stromy

Táto skupina hmyzu je dosť škodlivým škodcom.Voška sa usadzuje zo spodnej strany listov a nasáva šťavu z čerstvej zelene rastlín a ničí mladý rast.Zároveň uvoľňuje jed, vďaka ktorému sa listy krútia, menia tvar a odumierajú, výhonky nerastú, vrcholy sú ohnuté.Odpadové vošky - sladký výtok - znečisťujú listy, čo narúša prirodzený život rastlín.Šíri tiež vírusové infekcie prostredníctvom slín.Najväčšie škody na ovocných stromoch majú mladé sadenice. Vošky sú malý hmyz do 7 mm, ktorý poznáme.Majú špeciálnu proboscis piercingu, ktorý prepichuje povrch listov, pukov alebo nových výhonkov a nasáva šťavu.Rastlina je veľmi oslabená, stáva sa náchylnou na vírusové ochorenia.Niektoré druhy vošiek poškodzujú korene rastlín.Vošky prichádzajú s krídlami alebo bez nichkrídla. Niektorí s vetrom lietajú až 25 km, zatiaľ čo iní sa množia na mieste 2 krát do roka, na jar a v lete. Exkrement vylúčený voškami obsahuje veľa uhľohydrátov, mravcov, ako je táto špeciálna pochúťka.

Je zaujímavé, že mravce chránia rodiny vošiek pred lienkami a iným dravým hmyzom.

Mravce prepravujú larvy vošiek na veľké vzdialenosti do sukulentných častí rastlín a chránia ich pred nepriaznivým počasím aj v ich mravenisku. Je to mravce v symbióze s larvami, okrídlení a bezkřídlí predstavitelia vošiek si môžu nechať veci na vašej záhrade.

Hmyz prispôsobený sezónnym zmenám, študoval fyziológiu rastlín, ktoré sa im páčili. Rozmnožujú sa dvoma spôsobmi: prvým je prirodzené párenie mužov a žien a druhým je živé narodenie panenských žien. Vošky sú nebezpečným hmyzom a musí sa s nimi bojovať na jar a na jeseň. Na jeseň samice kladú vajíčka v zime na stromy a kríky, z ktorých sa liahnu samice bez krídel.

Mravce nesú také bezkřídlé stvorenia zo stromu na strom. V máji sa objavia okrídlené ženy schopné migrácie na veľké vzdialenosti, ktoré v septembri vyprodukujú samce a samice. Opäť sú oplodnené a tento proces je nekonečný, čo opäť dokazuje zložitosť boja s týmto druhom škodcov.

Strava vošiek je obrovská: živí sa ovocím jabĺk, hrušiek, kdoule, sliviek, loquatov, hlohov, shadberry a strakatých stromov. Rozmnožuje, a preto poškodzuje slnečnicu, bodliak, harmanček, prasnicu, kosticu. Existujú milovníci kvetínrastliny - ruže, lúky, tulipány, čierne ríbezle, kalina. Na našej pologuli je 450 druhov vošiek.

Je zrejmé, že bez uplatnenia osobitných opatrení na zničenie týchto škodcov bude záhrada a celé miesto značne poškodené.

Boj proti voškám je komplikovaný aj ich rýchlou reprodukciou. Okrem metód na zbavenie sa vošiek, ktoré uvádzame ďalej v našom článku, musíte venovať pozornosť preventívnym opatreniam.

Prevencia

Už sme uviedli, že mravce pomáhajú voškám schovávať sa za nepriaznivého počasia a mravce prenášajú jednotlivé rastliny na rastlinu, a preto jedným zo spôsobov, ako znížiť výskyt a šírenie vošiek, je ošetriť vajcia mravcami vriacou vodou.

Starajte sa o zdravie svojej záhrady. Je potrebné, aby listy na stromoch boli silné a pevné, potom bude vošie ťažšie ich uhryznúť. Aby ste to dosiahli, mali by ste korunku a mulč posypať vodou pravidelne, pravidelne ich kŕmiť rastlinami (nehorieť s dusíkom). Aby sa zabránilo oslabeniu rastlín v dôsledku objavenia sa špinavých húb, vankúšik by sa mal umyť z listov stromov.

Vyžaduje si osobitnú starostlivosť o mladé výhonky - topy, výkrmové výhonky, bazálny rast odstráňte pomocou pomerne mäkkej handričky - miest na rozmnožovanie vošiek.

Na jeseň a skoro na jar vyčistite stromy od starej a olúpanej kôry. Kôra bielenia tiež znižuje počet životaschopných vrstiev vajec.

Nezabudnite na pomocníkov rastlín. Môžete zasadiť koriander, horčica, cesnak, cibuľu, blízkomäta, bazalka, fenikel, levanduľa, priamo na záhrade a po obvode odpudzujú určité druhy vošiek.Ak v záhrade vysadíte nechtík, mrkvu, kôpr alebo petržlen, ktorý priťiahne dravcov hmyzu: lienky, zlatohnedé, pozemné chrobáky, dravé chyby, vznášadlá, uši a niektoré osy, pomôžu sa zbaviť vošiek.

Vošky sa môžete zbaviť pomocou vtákov, ak ich môžete prilákať na svoje stránky.Sú to robiny, kozy, kozy, penice, kľúče, línie, krvavo oranžové vločky a vrabci.Kŕmia svoje kurčatá.

Metódy kontroly ľudu

Súhlasíte s tým, že používanie ľudových prostriedkov je pre rastliny a vaše zdravie oveľa bezpečnejšie a ekologickejšie.

Najbežnejším liekom vošiek je najbežnejšie tekuté mydlo kombinované s rastlinným olejom.Pripravený roztok je potrebné niekoľkokrát postrekovať časti rastliny zasiahnuté voškami až do úplného zničenia.

Účinnou metódou je odvarovanie dechtového mydla alebo drevného popola.Rovnaký princíp funguje na základe odvarov tabakového prachu, rebríčka, štítnej žľazy, paliny, púpavy, opáleného mlieka, horkej papriky, cibule, horčice alebo rebarbory.

Infúzia papriky nebude mať žiaden hmyz.Koncentrát by sa mal zriediť vodou a pridať mydlový prášok.

Môže sa pripraviť infúzia plátok zemiakov, žihľavy alebo paradajok.Tento liek je organický a mnohým sa bude zdať divný, pretože voška sa živí miazgouopustí.Ak sú však tieto rozdrvené listy namočené cez noc alebo dlhšie vo vode, namáhajú sa, nalejú sa do fľaše a rozstrekujú poškodené rastliny, väčšinou zo spodnej časti listov, účinok vás nenechá dlho čakať. Chemikálie

Používanie chemikálií by sa malo vykonávať 20 dní pred jedlom z postele, kríka alebo stromu.Chemikálie sú veľmi účinné, rozdelené do léznych zón na kontaktné, črevné a systémové.Zvážte každý typ insekticídu, jeho výhody a nevýhody.

Kontakt okamžite zabije hmyz, preniká cez jeho telá a tým uľahčuje život rastliny.Sú to prípravky „Fufan“ (tiež „Fufanon“), „Arrivo“, „Karbaphos“ a „Fury“.Je pravda, že ak voška pociťuje ohrozenie života, bude sa množiť rýchlejšie.

Črevné lieky pomáhajú zbaviť sa hmyzu, dostávajú sa do jeho tráviaceho systému, voška zomiera v dôsledku otravy.V kombinácii s kontaktom budú najúčinnejšie.To znamená „BI-58 New“ a „Confidor“.

Systémové lieky pôsobia na rastlinu prenikaním do jej tkaniva, hmyz sa živí šťavou z listu, ktorá je pre ňu teraz jedovatá.Napríklad, liek "Aktara" môže byť spracovaný iba nižšia vrstva listov v stromoch, bude to fungovať aj v daždivom počasí, ale účinok je pomalý a bude zrejmý až po niekoľkých týždňoch.

Malo by sa pamätať na to, že používanie chémie vo vašej oblasti pomôže zbaviť sa škodlivého hmyzu, ako aj neškodného -Mravce a všetci dravci hľadajúci vošky zomrú.

Je nemožné spracovať rastliny počas obdobia kvitnutia, pretože včely môžu uhynúť.Mali by ste si zvoliť suché počasie bez vetra a pokúsiť sa dostať pod plachtu.Rovnako ako všetky živé organizmy si voška môže vyvinúť silnú imunitu z použitých prostriedkov.Z času na čas musíte striedať lieky.

Video „Zbavte sa vošiek“

Záznam hovorí o niektorých populárnych metódach zbavenia sa vošiek na stromoch.