Tipy na zimné prerezávanie

Zdá sa, že ovocný sad takmer nespôsobuje problémy.V skutočnosti sa o stromy musí starať: ochrana pred škodcami, ochrana pred chladom počas chladných dní, koruna.Pomáha to prerezávať stromy.

Prečo potrebujeme zimné prerezávanie

Zimné prerezávanie má pozitívny vplyv na rast stromu a následné rodenie.Rastlina, ktorej koruna nie je vytvorená, ale konáre nie sú riedené, skôr alebo neskôr začne prinášať malé výnosy malého, škaredého ovocia.Naopak, veľké ovocie rastie na správnom spôsobe prerezávania vetiev.Orezávanie v zime je tiež pohodlnejšie, pretože strom stojí bez lístia a všetko je viditeľné, dokonca aj tie najmenšie vetvičky, a je ľahšie si všimnúť tie, ktoré rastú neúspešnými smermi.

Podmienky prerezávania v zime

Stromy sa môžu orezávať takmer kedykoľvek skoncom jesene a do skorej jari - to znamená pred začiatkom toku miazgy.Avšak, to je prerezávanie vo februári je najvýhodnejšie pre záhradu.Orezané stromy na jeseň („zranené“) je ťažké prežiť zimu.Počasie navyše nie je ani zďaleka priaznivé k úspešnému prerezávaniu vetiev.Tento postup sa neodporúča pri teplote pod 5 stupňov mrazu - pretožeV takýchto podmienkach je drevo veľmi krehké a konáre sa príliš ľahko poškodia. Je zrejmé, že najvýhodnejšie prerezávanie v zime, na samom konci februára.

Pre tých, ktorí zladia priaznivé dni na prácu na záhrade podľa lunárneho kalendára, vás informujeme, že vo februári 2019 sa môže záhradníctvo orezávať na ubúdajúcom mesiaci, počnúc 26. februárom.

Video „Orezávanie ovocných stromov“

Správna technika

Je vhodnejšie pestovať stromy každý rok, nie raz za dva alebo tri roky, ale veľmi intenzívne. Stromy zvyknuté na pravidelné menšie prerezávanie tento postup oveľa ľahšie tolerujú. Malé rastliny sa musia rezať úmerne k ich veľkosti, to znamená - nie príliš. Maximálnym možným, ale stále bezpečným prerezávaním stromov je odstránenie najviac jednej tretiny vetiev a výhonkov za sezónu.

Prerezávanie závisí od druhu dreva. Odporúča sa ponechať na jabloňoch silný stredný výhonok a vodorovné vetvy. Ak je rastlina stará a plody na spodných vetvách začali dostávať nedostatočné slnečné svetlo - musíte odrezať hornú časť centrálneho výhonku. Broskyňové a marhuľové stromy sa tiahnu nahor a je potrebné ich orezať tvrdšie, s odstránenou hornou časťou koruny. V bobule kríky prijaté úplne odstrániť staré konáre.

Zastrihovanie záhrady by sa malo vykonávať iba pomocou ostrých nástrojov. V domácnosti každého nerešpektujúceho záhradníka musia byť záhradnícke nožnice, záhradné nožnice a záhradná píla (je to záhradná, so špeciálnou čepeľou, obyčajná domáca píla nievhodné pre takúto kvalitnú prácu).Rezná časť nástroja je obvykle umiestnená smerom k tej časti vetvy, ktorá zostáva.Náradie by malo byť umiestnené pod uhlom približne 45 stupňov.Rez by mal byť urobený takmer vedľa obličky a nenechávajte nad ním veľké konope.

Strihacia čepeľ by mala byť v smere so stromom

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstránenie suchých listov, suchých, mŕtvych a chorých.na strome sú prítomné vetvy. Dôležité!Po práci s chorými vetvami by mal byť nástroj dezinfikovaný a vetvy samotné by mali byť spálené, pretože sú nebezpečné pre záhradu.Aj keď by nemalo dôjsť k takému prerezávaniu na zimné prerezávanie, opatrný záhradník okamžite oreže stromy, keď sa objavia prvé príznaky choroby stromov.

Ďalej by ste mali úplne odstrániť vetvy, ktoré rastú vo vnútri koruny a dole.V prípade, že je vetva pri vyrezávaní príliš hrubá a zlomená - postup sa bude musieť opakovať a odrezať vetvu pod bod zlomu.Vetvy, ktoré rastú zvisle hore, by sa mali orezať v bode vetvy.

Na strome teda zostávajú horizontálne (podmienečne horizontálne, rastúce pod uhlom 45 - 60 stupňov) vetvy, ktoré rastú smerom von - najsľubnejšie pre plodenie.Vetvy s výhonkami treba skrátiť asi o štvrtinu alebo maximálne o tretinu.

Nakoniec sa odstránia tenké vetvičky, ktoré rastú v nepohodlných smeroch (hore, dole, dovnútra).Plátky s priemerom viac ako 2 centimetre sa musia ošetrovať špeciálnou masťou -záhradné ihrisko.Niekedy v zime rybník padne zle, potom sa rez môže rozmazať farbou na báze ľanového oleja.V blízkosti rezu sa môžu objaviť početné malé výhonky, ktoré sa tiahnu nahor - je tiež potrebné ich odstrániť.

Výhody

Správne prerezávanie umožňuje vytvoriť tvar koruny, ktorý je optimálny pre plodenie.Ak je strom mierne orezaný, stimuluje rast nových výhonkov.Keď sa vetvy stenčujú, vstupuje do koruny viac slnečného svetla, čo má pozitívny vplyv na dozrievanie ovocia.Nakoniec sú plody v tvarovanej korunke usporiadané rovnomernejšie, čo chráni pred zlomenými vetvami.

Ak hovoríme o výhodách prerezávania v zime, je to výhodou pre záhradníka.Pobočky sú zamrznuté a na ich odrezanie je potrebné vynaložiť oveľa menšie úsilie.Okrem toho je v týchto dňoch riziko poškodenia kôry minimálne.Okrem toho sa z rastliny odstránia parazity prezimujúce pod kôrou spolu s odrezanými konármi.Záhradníci odporúčajú v zime vykonávať sanitárne, formatívne a omladzujúce prerezávanie.

Video „Jarné prerezávanie ovocia“

Aby ste vedeli, kedy a aké operácie sú potrebné s vetvami v mrazivých dňoch, nenechajte si ujsť toto video.Tu nájdete aktuálne informácie pre rok 2019.