Ako si vybrať záhradný nástroj na prerezávanie stromov

Na samom začiatku jari, keď teplota neklesne pod -2 ° v každej záhrade, sa orežú stromy a kríky. Táto nevyhnutná každoročná udalosť je určená na liečenie a omladenie stromov, na vytvorenie ich koruny, aby mohli priniesť krásne výsledky. Urobte to pomocou špeciálneho záhradného náradia.

Prečo potrebujem nástroj na záhrade

Začiatkom jari a koncom jesene sú obdobia, keď prerezávajú stromy. Odstráňte konáre, ktoré zaschli alebo boli poškodené počas zimy, výhonky, ktoré neprinášajú ovocie alebo neznesú závažnosť ovocia.

Tieto vetvy môžu mať rôznu hrúbku, môžu byť v rôznych výškach, aby sa ľahšie zvládli s touto prácou a nepoškodili stromy, používajú rôzne záhradné náradie. Zvyčajne je v každej domácnosti strihač. Ak máte mladú záhradu, potom vám v prvých rokoch môže stačiť jedna. Dokonale sa vysporiadal s prerezávaním tenkých konárov s priemerom menším ako 2,5 cm. Keď príde čas na odstránenie starých hustých konárov alebo celých stromov, budete potrebovať záhradnú pílku. Ak chcete pracovať vo vnútri kríkov alebo prerezávania vetiev, ktoré rastú vo výške, použite oddeľovač.

V opačnom prípade musí byť všetko záhradné náradie veľmi ostrédostanete rovnomerný rez, čo znamená, že namiesto omladzovania a liečenia dostanete mučenie stromov. Podliehajú minimálnym požiadavkám:

  • pohodlná bezpečnostná protišmyková rukoväť;
  • správny tvar - silne zúžené konce u prerezávačov a deliberov (dostať sa tam, kde je to potrebné);
  • pevnosť materiálu, aby sa neodtrhlo od značného úsilia.

Takéto nástroje, presnejšie ich perá, sa spravidla maľujú jasnými farbami - je ľahšie ich nájsť v tráve alebo medzi vetvami.

Video „Správny výber prerezávača“

záhradnícke nožnice

Existujú dva druhy záhradných záhrad:

  • obtok;
  • s kovadlinou.

Obtokové orezávače sú najbežnejšie. Rezajú rovnakým spôsobom ako nožnice, iba jedna čepeľ je široká, konvexná a druhá je oveľa menšia, je konkávna. Široká čepeľ sa nazýva pracovná čepeľ a úzka čepeľ je referenčná čepeľ.Ak používate nožnice na obtok, musíte umiestniť pracovnú čepeľ hore, mierne oproti vetve, z ktorej je odrezaná, potom bude všetko fungovať dobre. Pri nákupe vynechávača bypassov môžete skúsiť rezať papier. Ak papier nezobral, výhonky na vašej záhrade budú obzvlášť vhodné na rezanie.

Orezávač nožníc nie je rezný ako nožnice, ale ako sekera. Ostrý pracovný nôž naostrený na obidvoch stranách, rezá sa až do dorazu. Takýto prerezávač je vhodnejší na rezanie suchých konárov, je pre nich ťažké dostať sa na samotnú základňu a obtok vyreže lepšie konáre.

Na čo sa zamerať pri nákupe? Nestojí to za tozastrihávač z nerezovej ocele s čepeľou - veľmi rýchlo sa otupí. Je oveľa lepšie, ak je vyrobený z kalenej ocele, potom ju môžete používať niekoľko rokov a neostriť ju. A ešte lepšie, ak je čepeľ pochrómovaná alebo teflónová. Ak má prerezávač stupňovitý mechanizmus, bude veľmi užitočné pri rezaní hrubých a robustných vetiev. Je veľmi výhodné, ak sú na rukoväti gumené podložky - je pohodlné držať sa a ruka nekĺzava. Pokiaľ ide o pružiny, typ pásky sa považuje za spoľahlivejší ako drôt.

Lopper

Lopper je ten istý prerezávač, ale iba s dlhými držadlami. Pracujú oboma rukami vo výške, kde nemôžu byť dosiahnuté zo zeme nožnicami alebo v húštinách kríkov. Je schopný rezať silné konáre až do priemeru 5 cm. Existujú lopaty s teleskopickými držadlami, ktoré siahajú niekoľko metrov.

Toto je pokročilý nástroj pre vašu záhradu, môže to byť nielen mechanický, ale aj elektrický a benzínový. Benzín a elektrický, samozrejme, pracujú oveľa rýchlejšie, fyzická sila si vyžaduje menej ako mechanickú. Na druhej strane však majú vyššie náklady a počas prevádzky musia neustále platiť za jedlo. Benzín je stále hlučný a emituje škodlivé plyny. Ak máte veľkú záhradu, stojí za zváženie, ktorú si vybrať. A ak rastie iba niekoľko stromov a kríkov, môžete sa dostať pomocou kvalitného mechanického nástroja.

záhradná píla

Pri výmene stromov alebo prerezávaní hrubých konárovpoužívať záhradnú pílku.Nemalo by sa to zamieňať s pílkou.V záhradnej pile nie sú zuby menšie ako 5 - 7 mm, sú kalené a nabrúsené tak, aby dokonale rezali dvoma smermi.Vždy pamätajte, že potrebujeme nástroj na orezávanie živých stromov a musíme ho produkovať s minimálnymi stratami pre stromy.Píla na to nie je vhodná, môže fungovať iba pri rezaní odumretého dreva.

Záhradné píly môžu byť s rovnou, zakrivenou čepeľou v tvare luku 30 až 35 cm dlhé. Pri výbere je dôležitá hrúbka čepele: pri zaťažení môže byť príliš tenká.Najlepšie je kalená oceľ a rukoväť by mala byť pohodlná a nie klzká, lepšie pogumovaná.

Existujú skladacie záhradné píly s čepeľou iba 20 cm, ale s predlžovacou tyčou.Pri prerezávaní hrubých konárov sa píla používa pod a nad.Odbočka musí byť pripevnená, inak sa môže zlomiť pod jej hmotnosťou a úsilím na ňu zameraným.Ak to nie je možné, rozrezá sa na polovicu zdola a potom zhora skončí.

Ďalšie dva záhradné nástroje - nôž a nožnice - sa hodia na rezanie kríkov a odstraňovanie nechcených hrčiek.Takéto minimum záhradného náradia vám pomôže vždy udržiavať záhradu a chalupu v poriadku.

Video „Nástroj na vytváranie stromov“

Výber týchto komponentov nie je jednoduchý, preto je dôležité brať ho vážne.Ako príklad si môžete prečítať informácie z nižšie uvedeného videa.