Funkcie a pravidlá pestovania thuja Oriental v chate: odborné poradenstvo

Podnebie stredného Ruska sa šíri pestovaním ihličnatých plodín. Východná thuja, obľúbená medzi letnými obyvateľmi, zaujíma vedúce postavenie pri navrhovaní záhrady na záhrade. V sovietskych časoch sa často stretávame s rastlinami západného pôvodu, ale dnes záhradníci uprednostňujú východnú odrodu tohto ihličnanu, ktorý sa nazýva biota.

Opis východného Tui

Iný názov, ktorý sa používa v príručkách o botanike, je ploštica. Je to spôsobené lamelárnou štruktúrou výhonkov s mnohými malými ihlami,ktoré rastú na niekoľkých kmeňoch a vytvárajú pyramídový tvar, najmä v prvých rokoch rastu. Ďalšie vetvy sa rozširujú a tvoria viac zaoblenú korunu.

Tui môže dorásť až do výšky 35 metrov

Severná Čína je rodiskom kultúry. Biota je dokonca považovaný za symbol Pekingu. Východná Thuja rastie veľmi pomaly, možno preto životnosť rastliny je viac ako 150 rokov. Výška dospelých stromov dosahuje 15 - 20 ma za priaznivých podmienok rastie na 35 m. Priemer koruny rastie na 10 ma viac.

Biota patrí medzi ihličnany rodu Gymnosperms jalovcov. Thuja príbuzní sú cypřiš, sekvoje, taxodium a borievka.Pri navrhovaní krajiny sa ako živý plot používa východný Thuy. Na tento účel pestujte rôzne odrody s rôznymi odtieňmi.

Video „Príčiny žltnutia Thuy“

V tomto videu vám odborník povie o príčinách žltnutia v túdach a tiež sa podelí o skúsenosti so starostlivosťou o zariadenie.

Bežné odrody Biota

Tento typ kultúry cyprusu má 6 odrôd, ktoré sa navzájom líšia.

Nana Aurea

Táto rastlina sa často používa v krajinnej architektúre. Má výšku až 2 ma dosahuje priemer 70 cm. Nazýva sa „strom života“ pre veľmi pomalý rast (5 cm za rok) a dlhovekosť. Botanici tvrdia, že táto odroda môže prekonať tisícročný míľnik.

Nana Aurea preferuje pestovanie na slnečných a dobre osvetlených miestach. Usporiadanie z tieňovej stranybudovy, bude zrejmé, ako sa koruna začne riediť, a rastlina uschne.V lete budú mať bioty výhonky zlatý odtieň av zime trblietky s bronzovými kvetmi.

Justinka

Spolu s Aureai je táto odroda klasifikovaná ako trpaslík.Justinka, chovaná poľskými chovateľmi, má stĺpovitý tvar a ročný rast 10 - 11 cm. Vytvarované konáre sú nasmerované striktne nahor a sú jadrom vetrových konárov tmavo zelenej farby.Na rozdiel od predchádzajúcej odrody je Justinka mrazuvzdorná.

Morgan

Úspech austrálskych chovateľov odlišuje túto odrodu od ostatných s jasnejšou farbou ihiel, ktoré sa vyznačujú jasným smaragdovým odtieňom v období jar /leto.V zime sa farby menia na bronzovo-červenkastú alebo oranžovú.Pyramídová koruna, nasmerovaná hore, je nasýtená hustou vegetáciou výhonkov a nepotrebuje vytváranie obrysov.

Platicladus

Ročný nárast tejto odrody dosahuje 15 cm. Pestuje sa vo forme bujných kríkov jasne zelenej farby s kužeľovou korunou.Zrelé stromy dorastajú do výšky 10 metrov a priemeru kmeňa do 1 m.

Pyramidalis

Zriedkavá odroda bioty, ktorá bezbolestne toleruje svoje umiestnenie v tieni.Na jar rastlín výhonky náchylné k spáleniu.Aby sa tomu predišlo, odporúča sa zakrývať kríkom agrofibrom počas obdobia skorej taveniny snehu.Kultúra má tvar úzkeho stĺpa, dosahujúceho výšky 4 metre s korunou 0,8–1,5 m. Žltá farba plochého listu sa po celý rok nemení.

GoldenMinaret

Odroda odolná voči mrazu, ale vyžaduje ochranu pred prievanom a silným vetrom.Má žltý odtieň, ktorý sa zmení na zelenú, keď sa rastlina nachádza v penumbrálnej zóne.Pohodlie podmienok vytvára mulčovanie trvalého kruhu rašelinou alebo stromovou kôrou.Dorastá do výšky 3 - 4 ms korunou v priemere 1 - 1,5 m.

Známka Zlatý minaret
Thuja proti Pyramidalis
]
Odroda Tui Platikladus

Odroda Tui Morgan
odroda Thuja Justink
Variety Nana Aurea

Jemnosti výsadbových a kultivačných znakov

Takéto odrody orientálnych túd, ako je Harmony, vyžadujú včasnú a náležitú starostlivosť, najmäv počiatočných fázach rastu.

Stanovenie načasovania výsadby

Sadzače Dacha sa môžu pestovať v ktoromkoľvek z letných mesiacov.Aby sa však rastlina lepšie prispôsobila polohe pred mrazom, odporúča sa začiatkom mája výsadba.Ak to nebolo možné urobiť v období jar /leto, potom bude v polovici septembra konečný termín, do ktorého bude môcť biota odolať mrazivému počasiu.

Koreňový krk sadenice sa nedá pochovať, je ponechaný vo vodorovnej polohe so zemou.Pri výbere vzdialenosti medzi dierami sa musí brať do úvahy schopnosť šírky thuja.
Rada autora

Požiadavky na svetlo a vlhkosť

Pri určovaní miesta výsadby by sa mal brať do úvahy ľahký charakter bioty a pamätať na to, že iba niektoré odrody sa môžu v tieni cítiť pohodlne.

Pôdu liberálne nasýtenú vodou sa postup opakuje najmenej raz týždenne, až kým sadenice nie sú mladé. Medzi zavlažovaním zavlažujú korunky stromov 1 alebo 2-krát týždenne. Zároveň sa musia zohľadniť špecifiká krajiny, v ktorej sa pristávalo.

Požiadavky na pôdu

Biota dobre zakorenuje na ílovitých, rašelinových a bažinatých pôdach, kde sú požiadavky na zalievanie zjemnené. Pri presádzaní dospelých rastlín neexistujú žiadne veľké požiadavky na pôdu. A pri výsadbe sadeníc pripraviť špeciálne zloženie z dvoch častí trávnika a jednej časti piesku. Kompozície sa zmiešajú a nalejú do pripravenej studne, ktorá sa vykopala do hĺbky 0,8 až 1 m. Na dne sa drenáž uskutočňuje pomocou drveného kameňa veľkej frakcie alebo iným improvizovaným spôsobom.

Algoritmus pristátia

Rovnako ako pri pestovaní akejkoľvek plodiny v miestnej oblasti je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

  • stanoví čas vykládky, najlepší sa považuje za máj;
  • vyberte si miesto, najlepšie slnečné;
  • označiť umiestnenie stromov, vykopať im otvory;
  • zasadiť stromy, zakoreniť korene predtým pripravenou pôdou, hojne ju zaliať;
  • v prvých rokoch zabezpečiť pravidelné zavlažovanie koreňového systému a zavlažovanie koruny bioty.
Je žiaduce zasadiť rastlinu na slnečnom mieste

Režim zalievania a hnojenia

Východná thuja sa kŕmi na jar.Na tento účel používajte komplexné hnojivá na báze minerálov.Ak boli tieto použité na výsadbu, potom je možné nasledujúce kŕmenie vykonať o dva roky.

V žiadnom prípade sa biota nemôže oplodniť čerstvým hnojom - to nepriaznivo ovplyvní koreňový systém a bolestivo ovplyvní samotný strom.

Pri starostlivosti o thuju je dôležitý režim udržiavania vlhkosti.Okrem pravidelného týždenného zavlažovania koreňového systému je nevyhnutné zavlažovanie koruny, najmä v prvých rokoch života rastliny.

Prerezávanie a tvorba korún

Po trojročnom sadeníc sa kultúra oreže.Takáto práca sa vykonáva v lete.Bezbolestnosť tohto postupu umožňuje vytvoriť požadovaný obrys koruny, ktorý sa ľahko zmestí do krajiny susediaceho domu.Suché konáre sa odstraňujú bez ohľadu na vek stromu a ročný čas.

Príprava na zimu

Sadenice do piatich rokov sa rozprestierajú do veľkých výšok a priestor blízko kmeňa je pokrytý rašelinou.Na izolovanie mladého stromu je zabalený netkanou látkou alebo postriekaný zimnými vetvami.Niektorí záhradníci sa v zime pokúšajú pokryť východnú thuju snehom, ale také opatrenia zriedka prinesú požadovaný výsledok.

Ak sa na jar objavia na kmeni stromu praskliny, sú pochované na záhradnom ihrisku, potom sa uistite, že sa tieto oblasti liečia.Biota nie je príliš prispôsobená na mráz pod značkou 20 stupňov.Iba niektoré odrody sa vyznačujú zvýšenímzimná odolnosť

Metódy rozmnožovania východnej thujy

Ako sa hodí do väčšiny okrasných rastlín, biota sa rozmnožuje rozdelením kríkov, odrezkov a osiva.

Pestovanie zo semien

Na pestovanie týmto spôsobom sa semená zbierajú na jeseň a skladujú sa na chladnom mieste až do príchodu jari.Takéto skladovanie bude podobné prirodzenému umiestneniu semien pod snehom.S nástupom jari v zemi urobte ryhy až do hĺbky 1 cm, ktoré semená vložia.

Aby boli vlhké, zakryte ich rašelinou alebo pilinami.Keď sa objavia prvé sadenice, lôžko sa preoseje a hnojivá na báze minerálov sadenice pomôžu v prvých fázach života zosilniť.Hnojivá sa aplikujú nie viac ako 2-krát mesačne pri zachovaní malej koncentrácie minerálov.

Počas prvej sezóny sa sadenice nezvýšia o viac ako 5 - 8 cm. Mladé stromy sa vysádzajú až po začiatku tretej jari.

Výsadba semien thuja

Rezanie

Začiatkom júna sa sadivá pôda pripravuje zo zmesi trávnika, rašeliny a pôdy.Potom sa dva roky staré odrezky odlomia spolu s „pätou“ a miesto zlomeniny sa ošetrí špeciálnym stimulátorom rastu.Potom sa vetvičky ponoria do sadivovej zmesi a zakryjú sa, aby sa zachovala vlhká mikroklíma.

Každý deň sa fólia zdvíha kvôli ventilácii, čím sa predlžuje trvanie rezov vo vzduchu.Pôda nie je napojená, ale zavlažovaná.

Na zimu sú mladé odrezky pokryté suchými listami doChráňte pred možným zamrznutím.

Rozdelenie puzdra

Viacstopová štruktúra východnej thuja nám umožňuje rozdeliť kríky mladej rastliny a s malým úsilím získať dva stromy namiesto jedného. Tento postup sa najlepšie vykonáva na jar. Vykopanie celého sadenice za to nestojí. Najlepšie zo všetkého bude uvoľnenie polovice koreňov a úhľadný rez spodnej časti stonky bioty.

Možné ťažkosti s pestovaním tui

Rastlina milujúca teplo je vystavená vplyvu nepríjemných environmentálnych faktorov. Môže trpieť škodcami a chorobami a vzhľad stratí svoju príťažlivosť. Je dôležité včas identifikovať problém a vyriešiť ho.

Časté choroby

Rovnako ako väčšina borievok, aj plošný list je náchylný na tieto choroby:

  • fytofóza;
  • hnedá štepa;
  • Fusarium.
Pri ochoreniach thuja vyschne alebo zožltne

Každá z týchto chorôb sa objavuje navonok ako žltnutie a sušenie výhonkov. Aby sa zabránilo smrti, rastliny prijímajú preventívne opatrenia, ako je ošetrenie koreňov vápencom a koruna sa postrieka „zirkónom“ alebo „fondazolom“.

Invázia škodcov

Falošný nepriateľ a voška sú vážnym nepriateľom thuja. Porážka výhonkov, ktorá je zrejmá z rastúceho žltnutia, môže zničiť biotu. Na prekonanie malých škodcov použite chemikálie ako „Antio“, „Karbofos“, „Rogor“.

Iné problémy

Nesprávne fit, rovná sarovnako ako nesprávna starostlivosť môže spôsobiť, že listy zožltnú alebo vysušia.Nadmerné zvlhčenie pôdy a časté kŕmenie vedú k hnitiu koreňového systému.Vyčírenie jednotlivých výhonkov naznačuje nedostatok železa a kôra sčernie, keď sú sadenice označené mačkami alebo psami.To všetko sa musí dôkladne monitorovať, aby sa krídelný list chránil pred škodlivými účinkami.

Opis rôznych druhov orientálnej túdže, zvláštností pestovania a starostlivosti o ňu pomôže záhradkárom ozdobiť svoju dachu a urobiť z krajiny nezabudnuteľné miesto pre svojich milých hostí.

Pestujte rôzne druhy cyperských plodín na pozemkoch pre usadlosti, od trpasličích orientálnych odrôd po západné giganty, ako je Semperaureya.Nechajte tieto rastliny vo svojom živote pozitívne a pridajte dobrú náladu bez ohľadu na ročné obdobie a počasie.