Ako urobiť rake vlastnými rukami bez veľkého úsilia

Každý záhradník, amatérsky záhradník alebo farmár si nevie predstaviť, ako môžete obrábať svoju pôdu bez použitia hrable - či už ide o obyčajnú záhradu alebo výrobu.Pomocou tohto nástroja môžete obrábať pôdu, zberať a udržiavať celý pozemok čistý.Aké druhy hrable existujú, na čo sú určené a ako si môžete urobiť drevený hrable?

Opis konštrukcie

Záhradné hrable plnia rôzne funkcie: uvoľnenie postelí, čistenie lokality pred suchými listami, pokosenou trávou a burinou atď. Toto je najlepší pomocný záhradník, záhradník a farmár.Konštrukcia tohto nástroja je veľmi jednoduchá: stopka, ktorá je osadená priečnou tyčou so zubami.V závislosti od ich účelu sa konfigurácia tiež mení: počet zubov, ich tvar, dĺžka, hrúbka, materiál a ďalšie.

Pracovná časť zhŕňača je vyrobená z rôznych materiálov, od ktorých priamo závisí pevnosť a hmotnosť celého nástroja:

 • natreté železo - relatívne ťažké, rýchle ohýbanie zubov, vysoké opotrebenie;
 • oceľ - trvanlivé, ale ťažké;
 • kalený hliník - má najlepší pomer kvality a hmotnosti;
 • plasty a plasty -ľahké a ovládateľné, ale krehké;
 • Drevo - dosť silné a ľahké.

Pre poľnohospodárske podniky a veľké poľnohospodárske pozemky sa vyrábajú špeciálne obracače a zhrabovače sena - stroj, ktorý je určený na kosenie a obrábanie kosenia.

Druhy zhrabovačiek

Aby práca na mieste bola čo najefektívnejšia, ale s minimálnym úsilím, musíte na rôzne účely použiť rôzne typy hrablíc.Rovné zhrabovače sú najuniverzálnejšie.U tohto typu zubov sú kolmé na rukoväť, mierne ohnuté smerom dovnútra.Sú skvelé:

 • na hrabanie lístia;
 • uvoľnenie pôdy;
 • vyrovnávanie zeme po vykopaní;
 • extrahujte zvyšné korene.

Medzi tradičnými typmi produkujú hrable so skrútenými zubami - lepšie rozbíjajú hromady zeminy a dobre prekypujú pôdu.Domáce hrable z dreva majú zvyčajne širokú základňu s krátkymi zubami.Ich hlavným účelom je čistenie suchých burín a kosenej trávy.Pre uvedený typ sa často robia drevené alebo hliníkové odrezky.

Zhŕňač ventilátora pozostáva zo základne, ktorá pripomína otvorený ventilátor.Zuby sú dlhé, tenké tyčinky, ohnuté na koncoch.Takéto zhrabovače sa často používajú:

 • na hrabanie lístia a drobných zvyškov z ťažko dostupných miest;
 • čistenie trávnika pred orezaním;
 • riedenie trávnika.
 • ​​

Za výber je potrebné zvážiť výber hrableNiektoré konštrukčné prvky: Aby sa nepoškodili mladé rastliny, je lepšie používať zariadenie s plastovými zubami; pre práce pozdĺž plotov av rohoch je ideálny trojuholníkový zhŕňač atď.V poľnohospodárstve existujú tiež rôzne typy zhrabovačiek v závislosti od charakteristík mechanizmov:

 • páska;
 • kolesové zhrabovače (GVK);
 • 54) koliesko, ktoré tiež patrí do GVK;
 • priečne atď.

Z jednotiek triedy GVK sú najlepšie tieto modely: GVK-6, GVK-7, GVK-3, GVK Solnyshko, GVK-2,5KT. Najmä GVK-6 dokonale premieša sušenú trávu, seno a slamku do roliek určitej veľkosti a tiež robí otáčky riadkov tak, aby sa trávová hmota zhromažďovala vo vzduchovom valci, nie skrútená. Princíp činnosti GVK spočíva v tom, že počas pohybu jednotky sa obežné koleso točí a pomocou prstov posúva trávu po dĺžke priľnavosti kolesa. Po prejdení všetkých kolies sa seno presunie na stredovú os, čím vytvorí riadok. V súčasnej dobe veľa remeselníkov vyrába také agregáty vlastnými rukami, prispôsobujúc sa ich potrebám a osobitostiam vybavenia, reliéfu, pestovaných plodín atď.

Video „Odrody hrablíc“

Toto video popisuje rôzne hrable. Môžete tiež zistiť, ktorý výhľad je pre vašu krajinu najlepší.

Vyrábame odrezky

S cieľom získať spoľahlivý a pohodlný ručne robený zhŕňač na zhrabovač, najlepšíZačnite výberom dreva:

 • borovica - nebojí sa vlhkosti, pomerne ľahká, ale krehká;
 • Breza - je najlepšou možnosťou, ktorá kombinuje dostatočnú pevnosť a nízku hmotnosť a ľahko sa spracúva;
 • buk - vo svojich vlastnostiach čo najbližšie k breza, vyžaduje si však ďalšie spracovanie;
 • topoľ - týka sa aj najlepších možností kvality, hmotnosti a ľahkého spracovania;
 • Dub je najtrvanlivejší materiál, je však ťažký a ťažko spracovateľný.

Na nezávislú produkciu odrezkov si môžete vziať neštandardný materiál - kmeň mladého stromu (najlepšie sú: lieska, osika alebo javor). Vyberte požadovanú dĺžku obrobku a skontrolujte, či neobsahuje žiadne chyby (uzly, praskliny). Okrem toho by ste nemali brúsiť alebo maľovať hotové rezanie, pretože veľmi hladký povrch rezu sa bude otáčať a trieť kvapky kukurice. Je veľmi dôležité, aby už pripravený pás bol dobre pripevnený a bezpečne pripevnený v držiaku hrable. Mali by ste tiež strihať stopku tak, aby neprekračovala pristávacie hniezdo.

Ako vytvoriť pracovný povrch

Teraz v špecializovaných predajniach a na trhu je možné ľahko nájsť rôzne druhy hrable, ale drevené sú dosť vzácne, takže sa dajú ľahko vyrobiť vlastnými rukami. Pozostávajú z rezu, hlavnej časti so zubami a spojky. Na výrobu dreveného hrable by ste mali vziať niekoľko druhov dreva: ľahšie (borovica alebo smrek) bude vhodné na odrezky atvrdé zuby (brest, dub, jaseň atď.).

Vytvorte blok dĺžky do 60 cm, šírky 5 cm, výšky 3 cm od lišty.Potom vyvŕtajte do bloku otvor pre zuby (10 - 15 mm) vo vzdialenosti 40 mm od seba.Vyrobte si zo zvoleného materiálu prírezy so štvorcovými zubami.Potom nožom odrežte požadovaný počet zubov.Ich dĺžka by mala byť 10 - 12 cm.

Vezmite prosím na vedomie, že hlava zubov musí byť o 1 - 2 mm väčšia ako otvory v klátiku. Tvar zubov môže byť ľubovoľný, ale vždy so špičatými koncami.Z priamky odrežte stopku, naostrujte jeden koniec a povrch brúste brúsnym papierom.Na druhom konci rezu urobte rez 25 cm a pripevnite ho spojkou a klincami.Potom odrežte diely o 15 cm a tiež ich naostrujte.Ručné domáce hrable sú pripravené!

Video „Vytvorenie zhŕňača ventilátora“

V tomto videu vidíte možnosť vytvorenia zhadzovača ventilátora vlastnými rukami.