Ako kultivovať pôdu infikovanú plesňou

Začiatkom druhej polovice leta, keď ráno spadne veľa rosy a začne sa dažďové obdobie, je nočná bábika vystavená nemilosrdnému útoku fytoftora, známeho tiež ako hnedá hniloba.Táto mimoriadne zákerná škodca napadá rastliny počas dozrievania ovocia a je schopná zničiť leví podiel na úrode.Preto musí byť boj proti chorobe energicky a systematicky správnym výberom stratégie „vojny“.

Z toho, čo sa zdá

Oomycety sa aplikujú na rastliny v období plesni, ktoré boli donedávna klasifikované ako huby a teraz sa izolovali do samostatnej skupiny špeciálneho mycelia.organizmy.Phytophthora sa špecializuje na predstaviteľov nočného mušketu, takže v posteliach sú obeťou zemiakov, baklažánov, paradajok, papriky a physalis.

Oomycetes trávia väčšinu svojho životného cyklu vo fáze spór umiestnených v pôde a zvyškov chorých rastlín.Len s nástupom priaznivých podmienok prechádzajú do aktívneho života, ktorého účelom je opustiť potomstvo.Keď sa vzduch zohreje na teplotu +25 - +30 ° C, spóry v kvapkách rosy môžu klíčiť a zasiahnuť rastlinu do hodiny.
Fytoftor je aktívny najmä pri náhlych zmenách dennej teploty, keď sa denné teplo mení skôrpočas chladných nocí, čo prispieva k častým hmlám a vysokej rose.Prispieva tiež k jeho rozšíreniu a častým dažďom koncom júla a začiatkom augusta.Suché počasie, napríklad teplo nad +30 ° C alebo ochladenie na +10 ° C a nižšie, vedie k takmer úplnému zastaveniu životne dôležitých procesov škodcu.

Phytophthora postihuje takmer všetky časti rastlín: na listoch, plodoch alebo stonkách sa objavujú šedohnedé škvrny.Súčasne v daždivom počasí choré rastliny hnijú, av suchu - vyschnú a nadlamyivayutsya.Spóry sa od nich odplavujú do zeme a aktívne sa šíria aj kvapkami vody a nárazmi vetra.

Spóry fytofáry, ktoré prenikajú pomerne hlboko do pôdy, úspešne vydržia zimné mrazy a v lete opäť začnú útočiť na solárium.Môžu tiež bezpečne zimovať v opustených zvyškoch infikovaných rastlín na záhrade.

Je to pre plodinu nebezpečné

V počiatočnej fáze sa na listoch infikovaných rastlín vytvárajú šedohnedé škvrny.Potom listy zhnednú a odumrú.Prvý neskorý pleseň postihuje listy pôdy a potom sa choroba šíri smerom nahor.Šťavnaté mladé výhonky, ktoré ešte nezosilnili, tiež trpia škodcami, na ktorých sa tvoria tmavo hnedasté pruhy, ktoré v suchom počasí zasychajú a v suchom počasí hnijú.Vrcholy a bočné procesy výhonkov odumierajú a kvetenstvo na nich umiestnené stmavne a vyschne.

Pre záhradníka je však najnepríjemnejšia objavenie sa škvŕn na plodoch.Najprv na nichna povrchu aj do hĺbky rastú hnedasté alebo šedozelené škvrny. Potom príde fáza vytvrdnutia a hnilobenia. V hľúzach chorých zemiakov sa na povrchu tvoria západné sivé škvrny a vo vnútri červenkastej farby zasiahnuté tkanivá dorazia do stredu. Pri silnej infekcii plodín solených týmto zákerným škodcom môžete stratiť až 80% plodiny.

Ako zaobchádzať

Bohužiaľ v súčasnosti neexistujú také účinné chemické alebo biologické prípravky, pomocou ktorých by bolo možné úplne dezinfikovať územie z fytofóry.

Navrhované látky môžu významne potlačiť vývoj patogénnych mikroorganizmov, ale pôda nie je úplne bez nich. Neexistujú tiež spôsoby, ako liečiť rastlinu po chorobe.

V boji proti škodcom sa osvedčili chemické prípravky obsahujúce meď. Najjednoduchšie je zbaviť pôdu na výsadbu solených plodín 1–3% roztokom síranu meďnatého, potom by sa miesto malo vykopať a ďalej spracovať mikrobiologickým prípravkom, ako je napríklad Fitosporin-M. Môžete tiež použiť fungicíd s obsahom medi Ordan.

Medzi záhradkármi je celkom bežné, že sa domnievajú, že chlór je účinným spôsobom boja proti tomuto škodcovi. Je však nepravdepodobné, že by sa táto látka mohla eradikovať, ale poškodenie spôsobí humus. Prínosom z toho nebude žiadna pôda ani rastliny.

Chemikálie potláčajú nielen patogény, ale tiež poškodzujú prospešné huby v pôde. Naopak, mikrobiologické prípravky pôsobia selektívnejšie, pretože obsahujú kolónie mikroorganizmov, pre ktoré spóry škodcov slúžia ako potrava. Krajina nie je vystavená škodlivým účinkom.

Aby sa predišlo ohniskom neskorej plesne, je efektívne používať také mikrobiologické prípravky, ako je Fitosporin-M, Mikosan alebo Shining. Počas leta by sa mali aplikovať trikrát. Pre pôdu na tých miestach, kde sa plánuje pestovanie kvetov alebo jahôd, sa môže použiť alirín, ktorý má podobné zloženie a účinok ako Fitosporin. Ak tieto lieky nie sú k dispozícii, pôdu je možné ošetriť tekutinou Bordeaux.

Prevencia

Je veľmi ťažké zbaviť sa fytofthory objavujúcej sa na mieste. Vykonávanie preventívnych opatrení vám však umožňuje minimalizovať jeho distribúciu a zbierať vynikajúcu úrodu. Keďže hlavným zdrojom infekcie je pôda, na ňu je zameraná levá časť úsilia.

Fungicídy a mikrobiologické prípravky sa používajú na ničenie spór v pôde.Keďže sa chemikálie dosť dlho rozkladajú, zelenina sa môže v potravinách používať až po mesiaci. Preto sa ošetrenie látkami obsahujúcimi meď uskutočňuje začiatkom jari. Zavádzanie mikrobiologických prípravkov do pôdy je povolené kedykoľveks výnimkou obdobia kvitnutia, keď môžu poškodiť včely zbierajúce nektár.

Z pôdy spóry fytoftorov vstupujú do rastlín pomocou prúdov vlhkého vzduchu, ktorý stúpa z vyhrievanej zeme. Aby sa tomuto procesu účinne zabránilo, používa sa mulčovanie. Zakrytím Zeme na jar vrstvou mulča s hrúbkou niekoľko centimetrov sa stáva spoľahlivou bariérou proti mnohým chorobám, zdroje spór patogénnych húb, ktoré sa prezimujú v pôde.

Je tiež dôležité, aby sa solené plodiny nevysádzali silne do zeme. Okrem toho, že rastliny v tomto prípade nemajú dostatok svetla a sú slabo vetrané, fytoftor bude ľahko pohybovať pozdĺž lôžok a zasiahne veľké plochy.

Jesenné čistenie a vypaľovanie všetkých odpadov z miesta pomáha účinne zbaviť spór zostávajúcich v podzemných častiach rastlín. Potom by mala byť pôda hlboko vykopaná.

Dobrým výsledkom je použitie zavlažovacieho systému pre rastliny. Zároveň nie je nadmerne zvlhčená pôda a rastliny dostávajú optimálne množstvo vlhkosti pre svoj rast a vývoj. Dobrým spôsobom, ako tomu zabrániť, je použitie striedania plodín. Solanaceae na rovnakých pôdnych plochách by sa mali vysádzať v intervaloch troch až štyroch rokov.

Ďalšou možnosťou, ako zabrániť škodám na rastlinách spôsobených plesňou, je pestovanie určitých druhov nočnej mušky. Môžu byť zvlášť odolné voči odrodám škodcov alebo môžu byť predčasné, ktorých zrenie jepotom čas, keď sa fytoftora začne aktívne množiť.

Video „ Ošetrenie mletých rajčiakov proti plesni“

V zázname žena hovorí o tom, ako liečiť solené rastliny pred chorobou, ako je pleseň.