Ako pripraviť Jiřiny na zimu s minimom finančných investícií

Pri pestovaní jiřiny je jeden zásadne dôležitý bod - teplotný režim.To platí najmä o chladnom období, keď počasie pre túto kvetinu predstavuje nepríjemné prekvapenie: silný vietor, vysoká vlhkosť a mráz.V tomto článku si vysvetlíme, ako pripraviť Jiřiny na zimu.

Starostlivosť o chlad

Dahlias - kvety rodiny Asterovcov.Mnohé tlačia na spomienky na detstvo, prvé volanie v škole, obľúbené učiteľky.Tieto rastliny sú medzi pestovateľmi kvetov veľmi populárne.Ich hlavnými črtami sú dlhé obdobie kvitnutia a relatívna nenáročnosť.Kvety sa môžu prispôsobiť takmer všetkým okolitým podmienkam.Pokiaľ ide o osvetlenie, kvet sa cíti skvele na slnečnom mieste aj v nepretržitom tieni.

Jeseň je obdobím prípravy jahôd na zimu.Práve toto obdobie je rozhodujúce pre ďalší osud kvetov, pretože náležitá jesenná starostlivosť je kľúčom k úspešnému zimovaniu a rýchlemu jarnému vývoju.

Starostlivosť o Jiřiny na jeseň zahŕňa kopanie a skladovanie hľúz.Ak chcete určiť načasovanie kopania, musíte sa zamerať na stav kvetu.Suché stonky a nahnedléodtieň naznačuje, že je to presne ten čas.V moskovskom regióne av strednom pruhu toto obdobie pripadá na november.V severných zemepisných šírkach - koncom októbra.

Video „Príprava Jiřiny na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť Jiřiny na zimné obdobie.

Prípravná fáza

Pred vykopaním hľúz sa musí pripraviť puzdro. S nástupom prvého mrazy začnú ťažiť pôdu v blízkosti dahlia.Všetky slabé, staré a poškodené stonky sa extrahujú z pôdy. Je tiež potrebné odstrániť stonky postihnuté hubovým ochorením, pretože môžu spôsobiť šírenie škodcov na zdravých kvetoch.Choré stonky sa vykopávajú spolu s pozemským hrudím a spália.Približne za päť dní sa zavlažovanie rastliny úplne zastaví.Kopanie sa vykonáva po výskyte silných mrazov.

Vykopávanie


Tento proces je pomerne jednoduchý, ale zahŕňa niekoľko dôležitých krokov.v ktorej je postupnosť vykonania rozhodujúca.

Pre začínajúcich záhradníkov existuje postupný „recept“ na kopanie hľúz:

  1. Zem okolo kríka je vykopaná - to umožňuje prístup ku koreňom dahlia.
  2. Pomocou lopaty jemne vypáčte krík a držte ho pri stopkách, vyberte ho z pôdy.
  3. Korene sa starostlivo kontrolujú na hnilobu a poškodenie.Korene pacientov sú oddelené a zahodené.Veľmi dlhé korenesú skrátené.Tento postup dáva hľúzám hutnosť, takže sa ľahšie skladujú.

Rozdelenie hľúz

Veľa záleží na tom, ako pripraviť hľuzy dahlia na uskladnenie v zime: rastová aktivita kríka na jar, bohatosť kvetu a celkový stav.stonky.Z tohto dôvodu sa neodporúča zanedbávať triedenie hľúz.Tento postup rozrezáva podzemok na niekoľko častí, ktoré sa následne vysadia.Triedenie sa uskutočňuje na jeseň, pretože na jar sú korene dosť hrubé a je ťažké ich oddeliť.Najprv sa zaoberajú malými a tenkými koreňmi.Nie sú predmetom zdieľania, takže sú uložené v malých skupinách.

Každá delenka musí opustiť kúsok krku, v opačnom prípade nemusí chrbtica v budúcnosti rásť.Výsledné korene sa dobre umyjú pod tečúcou vodou a znovu sa skontrolujú, aby sa zabezpečilo, že nedošlo k poškodeniu alebo hnilobe.Ako dezinfekcia sa korene namočia do roztoku mangánu a potom sa dobre vysušia.Veľké hľuzy sú trochu orezané.Ak je farba rezu nahnedlá, s hrdzou, znamená to, že tam začali procesy hniloby.Takáto hľuza sa rozreže, kým nie je výrez čistý.Ak v dôsledku skrátenia stratí väčšinu hľuzy, je hodený.

Značenie a uchovávanie

Značenie hrá dôležitú úlohu v jesennej starostlivosti.Hlavnou úlohou záhradníka je vykonávať označovanie hľúzuvedenie maximálnych informácií na ďalšie určenie typu dahlia.Existujú tiež obzvlášť silné korene.Koniec koncov, môžu byť neskôr štepené.

Hlavným aspektom skladovania hľúz dahlia je teplota.Značka teplomeru v miestnosti, v ktorej by korene nemali klesnúť pod 1 ° C, by mal byť stabilný aj index vlhkosti - 75–85%.Ak sa tieto normy nedodržiavajú, korene môžu zamrznúť alebo hniť.

Hlavnými metódami skladovania georgín sú:

  1. Záhradná pôda.Hľuzy sa umiestnia do škatule a posypú sa malou vrstvou vlhkého piesku, rašeliny alebo pôdy.Hrúbka vrstvy by nemala prekročiť 10 cm, v prírodnom prostredí ju možno nazvať zimovanie.Okrem toho, vďaka tenkej vrstve krytu, korene prijímajú dostatočné množstvo kyslíka.
  2. Mech, piesok.Hľuzy umiestnené v nádobe pokrytej sphagnum alebo pieskom.Je dôležité zabezpečiť dobrú ventiláciu.
  3. vermikulit.Tento materiál pripomína pórovité kamene.Korene uložené v plastových nádobách naplnených vermikulitom.Nevýhodou je schopnosť materiálu produkovať vlhkosť, ktorá môže spustiť procesy rozpadu rastliny.
  4. Chladnička.V neprítomnosti pivnice niektorí pestovatelia hľuzy uchovávajú v chladničke.Sú umiestnené v taške naplnenej pilinami a vložené do oddelenia pre zeleninu.V balení musíte urobiť niekoľko otvorov na prístup k kyslíku.

Alternatívny prístup

Existuje pomerne neobvyklý spôsob skladovania hľúz dahlia.Pozostáva z použitia parafínu ako ochranného materiálu. Korene sa pripravia obvyklým spôsobom, dobre sa vysušia a ponoria sa do roztaveného parafínu. Po stuhnutí sú korene zabalené v papieri a odoslané do škatule.

Pri dobre zorganizovanom zimovaní hľuzy na jar vyrastajú pomerne rýchlo.

Okrem toho rastie krík rezistentný na rôzne druhy škodcov a environmentálne faktory. A to je záruka sviežeho a farebného kvetu.