Ako pripraviť Weigelu na zimu bez špeciálnych úprav

Weigela je ker, ktorý ozdobí každú záhradu. Je to však južná rastlina, takže bez náležitého úkrytu neprežije tvrdé ruské zimy. V dnešnom článku vám povieme, ako pripraviť Weigelu na zimu.

Prípravné práce

Starostlivosť o Weigel jeseň zahŕňa niekoľko postupov, ktoré sa musia vykonať pred začiatkom chladného počasia. Závisí to od sily rastlinnej imunity a úrovne jej odolnosti proti mrazu. Zoznam potrebných postupov zahŕňa prerezávanie, hnojenie, ošetrenie škodcami, zalievanie a mulčovanie. Teraz vám povieme podrobne o každom postupe.

Video „Ako sa starať o Weigelu“

Z tohto videa sa dozviete, ako sa správne starať o weigelu v záhrade.

Prerezávanie na jeseň

Na jeseň sa vykonáva omladzujúce prerezávanie, ktorého cieľom je stimulovať rast výhonkov s príchodom jari. Nezabudnite, že prerezávanie sa vykonáva po odkvitnutí, nie bezprostredne pred prístreškom. V druhom prípade poškodíte rastlinu. Samotný postup je nasledujúci:

 1. Všetky choré a sušené vetvy sú orezané.Rez sa urobí pol centimetra nad druhou živou obličkou.
 2. Odstránia sa aj slabo vyvinuté alebo narastajúce výhonky.
 3. Tretina výhonkov je orezaná tak, aby sa rastlina sústredila na vytváranie nových vetiev s príchodom jari.
 4. Aby rastlina nestratila svoju príťažlivosť, musia sa odstrániť tie výhonky, ktoré sa šíria po zemi.
 5. Tento postup sa vykonáva s ostrými nožnicami.V žiadnom prípade nemôže zlomiť výhonky rukami.
 6. Určite dezinfikujte plochy rezu - zakryte záhradným ihriskom.

Hnojenie

Jednou z etáp starostlivosti o weigelu v jesennom období je orovnávanie.Vykonáva sa po orezaní puzdra. Na jeseň sa pod ker aplikujú hnojivá potaš-fosfát, aby pomohli rastline akumulovať dostatočné množstvo energie.Prispieva to k tomu, že s príchodom jarných výhonkov weigely rastú intenzívnejšie a kvitnú nádhernejšie.

​​

Mullein je dobré hnojivo.Z nej sa pripraví roztok, v ktorom sa voda a divulín riedia v pomere 1:10.Rastlinu môžete hnojiť aj pomocou drevného popola v množstve 200 g prášku na 1 meter štvorcový.Zostávajúce komplexné hnojivá sa pripravujú na základe pokynov poskytnutých výrobcom.

Ochrana proti škodcom

V zime Weigela netrpí inváziou chrobákov, ale hlodavce ju ľahko konzumujú.,V zime často hľadáte jedlo na pozemkuzajace a myši putujúce.Hlodali vetvičky a štekali, aby sa dostali k samému jadru.Po týchto návštevách je pravdepodobnosť, že rastliny prežijú zimu a vrátia sa do normálu s príchodom jari, takmer nulová.

Príprava weigely teda znamená aj ochranu pred hlodavcami.Na tieto účely nainštalujte okolo kríkov špeciálne mriežky z mriežky.Ďalšou možnosťou je zabaliť rastlinu tak, aby ju škodcovia nemohli dosiahnuť.

Niektorí odporúčajú použitie špeciálnych repelentov, ktoré ošetrujú kríky.V špecializovanom obchode sa dozviete, ktoré repelenty fungujú najlepšie a ako ich správne používať.Kvôli vyššej účinnosti sa odporúča ošetrovať Weigelu viackrát, ale počas sezóny vykonať niekoľko postrekov.

Organizácia zalievania

Niektorí ľudia sa domnievajú, že zalievanie je potrebné iba počas období rastu a kvitnutia, ale nie je tomu tak.Rovnako dôležité je zalievať rastlinu pred hibernáciou, aby boli korene nasýtené vlhkosťou.Aj keď na jeseň je veľa dažďov, pôda a koreňová zóna budú mať dostatok zimy.V takom prípade sa postup nevyžaduje.Vo všetkých ostatných prípadoch je však potrebné zavlažovanie.

V suchom počasí si zariadenie vyžaduje zalievanie týždenne.Čas si môžete určiť sami podľa toho, ako rýchlo pôda vyschne pod kríkom.Toto zalievanie pomáha pôdy udržať teplo, čo je rozhodujúcim faktorom v prípade mrazu.

Mulčovanie

Dôležitosť kompostu je veľmi podceňovaná.Medzi týmsilná vrstva kompostu pomôže udržať pôdu v teple a korene - nezastaviť rast ani v obdobiach silného mrazu. A v prípade výrazného poklesu teploty v oblasti chráni kompost pred rozmrazením alebo zamrznutím koreňový systém. Ak nie je prítomná ochranná vrstva, korene môžu vyjsť zo zeme do mrazu alebo môžu byť mechanicky poškodené.

Ako mulč môžete použiť slamu, ktorá je položená vo vrstve 10 - 15 cm. Môžete tiež použiť kompost, ktorý je usporiadaný v koreňovej zóne. Špičkový kompost posypaný štiepkami. Rastlina je tak chránená pred burinou a vrstva humusu dokonale zabraňuje hnitým procesom, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Tipy na ochranu


Teraz prejdeme k ďalšiemu bodu prípravy závodu na zimu - k prístrešku. Prístrešok na zimu - úloha prvoradého významu, pretože táto rastlina netoleruje silné mrazy.

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete využiť spôsob, ako pokryť Weigelu.

Prvá metóda:

 1. Opatrne zbierajte výhonky do jedného „zväzku“ a viažte ho s povrazom. Je potrebné dbať na to, aby sa nič nerozbilo.
 2. Teraz sa vetvičky balia do vrecoviny alebo iného podobného materiálu (agrofabric, spandbond).
 3. S pomocou zošívačky sú jej konce zafixované tak, aby sa zdala podobnosť prípadu, v ktorom sa nachádza weigela.
 4. Niekoľko vedier sa naleje do koreňovej zóny.pôda alebo kompost, aby ste dostali malý kopec.

Druhý spôsob (vhodný pre flexibilné rastliny):

 1. Krík je zabalený motúzom nie v strede, ale na vrchu.
 2. Vedro napoly naplnené pieskom je priviazané k jednému z výhonkov vyššie, aby vytiahol rastlinu dole.V tejto polohe by mal zostať niekoľko hodín.Počas tejto doby spadne na zem.
 3. Teraz je potrebné výhonky opraviť pomocou tehál alebo kovového gombíka.Tiež výhonky sú zviazané motúzom na niekoľkých ďalších miestach.
 4. Výstrely na zemi sú pokryté vrstvou zeme.Výška takého násypu by mala byť najmenej 30 - 40 cm.
 5. Kruh pristvolny sa dodatočne zahrieva pomocou kompostu alebo pôdy.

Dôraz na klimatické podmienky

Weigela môže byť chránená rôznymi spôsobmi, v závislosti od regiónu.

V niektorých prípadoch bude stačiť len posypať zemou alebo snehom, ale v iných bude potrebné zabaliť rastlinu do vrecoviny.Závisí to od teploty vzduchu v zime.

V stredných regiónoch našej krajiny (napríklad v moskovskom regióne) použite rámcovú metódu na prístrešie.Výhonky sa ohýbajú nadol k zemi a nad nimi sú umiestnené oblúky rámu, ktoré sú zase pokryté netkaným materiálom, ktorý poskytuje spoľahlivú ochranu.

V oblastiach Volhy sú konáre ohnuté a pokryté pôdou.Táto metóda bola podrobne opísaná vyššie.

V severných oblastiach sa vysádzajú iba odrody odolné voči mrazu, pretože iba tie sú schopnévydržať silné mrazy.Zohrejte ich na maximum.Spodná zóna je mulčovaná, výhonky sú zviazané, položené na zem a zabalené do hustej hmoty.

Ale na juhu sa nemusíte príliš usilovne snažiť o otepľovanie.Bude stačiť naliať malý kopec zeme pod kmeň a dôkladne zamumlať bazálnu zónu.

Časté chyby

Samozrejme, mnoho záhradkárov robí chyby, ktoré môžu stáť život rastlín.Tu je zoznam vecí, ktoré nie je možné vykonať:

 1. Weigelu nezakrývajte pred začiatkom chladného počasia.Zmeny teploty prispievajú k vyprevaniya Bush.
 2. Nezakrývajte výhonky, ak sú mokré.Takže proces rozkladu zničí krík počas zimovania.
 3. Nepoužívajte plastový obal ako krycí materiál.Nepovoľuje vzduch a rastlina začína hniť.
 4. Nepreháňajte to polievaním alebo zálievkou.V prvom prípade monitorujte stav pôdy av druhom - prísne dodržiavajte pokyny výrobcu.
 5. Nepoškodzujte korene rastliny, ak na jeseň vykopete zeminu okolo nej.

Zoznam odrôd odolných voči mrazu

Existuje niekoľko odrôd odolných voči mrazu tejto rastliny, ktoré korene v najchladnejších oblastiach našej krajiny:

 • weigelazavčas;
 • Weigel Middendorf;
 • Weigela kvitne;
 • Weigela Garden.

Zvážili sme proces prípravy weigelu na zimu, ako aj rôzne spôsoby ochrany rastlín.Teraz môžete poskytnúť svojevynikajúce zimovanie rastlín.